feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. N». SC07. X>oü<üiei.'4:^£a,si' r o 1Q T6 n ié É«CfCO. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. 'ranco per post...:..1.40. Aizouderiyite Nommers-0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vsrn 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171» Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caseeeren buiten dc stad wordt 0.10 berekend. - 1014 Ter verkiezing van een lid der Tweede amer in het hoofdkiesdistrict Leiden, waar bet aantal kiezers 2361 bedraagt, werden eleverd 213.5 stembiljetten, waarvan er joor het stemburoel 12 van onwaarde werden rerklaard, zoodat het aantal geldige stemmen 123 en de volstrekte meerderheid 1062 bedroeg, zonder dat daarop van invloed is hot verschil tusschen het getal gevonden briefjes (2136) en dat der kiezers die stem den (2134). Uitgebracht waren op de hoeren H. J. Bool (Lib)1102 stommoD. Mr. 0. J. E. Baron Van Was- senaer (A-R en R-K) Gekozen is dus do heer H. J. BOOL. I Op verschillende personen waren 7 stemmen ■itgebracht, nl.F. Domela Nieuwonhuis 3 Stemmen, mr. H. Goeman Borgesius, mr. P. A. Van der Lith, mr. J. A. F. Coebergh en prof. Van Geer ieder étino stem. I Er werd tydens de opening der stembriefjes Bene buitengewone belangstelling aan den dag I belegd. Vele personen konden niet meer in do taal van stemopneming en moesten dus daar buiten blijven staan. De beide candidaten bleven over 't algemeen vrij wel gol(jk, het geen onder hot publiek menigmaal tot nogal luide opmerkingen aanleiding gaf, zoodat de burgemeester als voorzitter van het stem- bureel, tot stilte moest aanmanen. Toen do itslag bekend werd, ging er een luid hoezee op. Het collegium van het Loidsclie Studen- ;oncorps is thans aldus samengesteldG. Vissering, praeses H. L. Van Bloemen Waan- dors, ab-actis; G. Jannink, quaestor; L. N. Joodenburg, assessor I, en F. Van Praag, ass. If. Do liefdadigheidsvoorstelling, welke door de ondorofficieren van het 4do regiment in- 'anterio alhier, ton voordeole der oud-strjjders zal worden gegeven, is bepaald op Donderdag den 22sten Maart a. s. Onder persoonlijke aiding van den directeur, den heer J. G. H. Mann, zal het muziekcorps van genoemd regi ment welwillend medewerken. Er bestaat gelegenheid tot vprzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Rotterdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zyn. Na een langdurig ljjden is te Haarlem overleden de heer J. J. Boynes, rijtuigfabri kant te dier stede. De overledene wai een man van ondernemingsgeest. Als jong. n in eono kleine wagenmakerij geplaatst, heeft b(j zich door taai geduld en oefening een werk kring weten te openen, waarvan met groeten lof kan worden gewaagd. Gedurende eene reeks van jaren is zjjne rytuigfabriek onder de beste inrichtingen van dien aard geteld. Vooral had h(j in Nederland en ook buitenslands een grooten naam verworven in het vervaardigen van spoor- en tramwagens. Ook viel hem de eer te beurt, een kost-baron salonwagen voor den Koning te leveren. De heer Boynes was versierd met de orde van den Ned. Leeuw. Van de 2055 kiezers te Nieuwer-Amstol zijn ingekomen ongeveer 1500 en te Amster dam 14545 stembiljetten, zoodat er heden worden geopend en afgelezen ruim 16,000 briefjes. Hot gezamenlijk getal k lezers bo- draagt er 20887. Allo lodon der stembureelon zullen heden ten stadhuize met do opening zich onledig houden. Toch zal do uitslag waar schijnlijk eerst 's avonds zeer laat bekend kunnen zjjn. Aan het stembureol ten stadhuize aldaar, voorzitter de burgemeester, is gisteron proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die een stombiljet kwam inleveren, hoewel hy zelf niet de kiezer was, te wiens name het biljet was gesteld. Voor zoover bekend, is het aantal opge- komon kiezers in de volgende districten aldus Alkmaar 3314 van de 4797Beverwyk 3029 van de 3499Deutichom 281 van de 297 Haarlem 2113 van de 2758's-Hertogenbosch 1103 van de 1591; Kampen 936 van de 1001 Maastricht 1054 van de 1554Middelburg 1252 van de 1413; Rotterdam 6112 van de 7093; Utrecht 3245 van de 3529Venloo 281 van de 607; Zutfen 1175 van de 1314; Zwolle 1467 van de 1595; Arnhem 2623 van do 3009; Rotterdam 5937 van de 8373 kiezers. Ook te 's-Gravenhage is druk gestemd, vooral door de nieuwe kiezers. Van do 7590 zyn 6245 kiezers ter stembus opgekomen, met inbegrip van 537 Scheveningsche kiezers. Aan de stembureelen, verdeeld over 7 wijken in do stad, ging alles ordelyk toe. Aan verschei dene stemafdeelingen maakten de kiezers eene lange rij. Rytuigen gingen op en neer tot het brengen en terugbrengen van veraf wo nendon. Van de 125 kiezers te Koudekerk hebben j 122 hunne stem uitgebracht; de drie overige liggen ziek te bed. Te Zwammerdam hebben van de 168 kiezers er 160 gestemd. Van do 18 overigen was 1 overledeD, 1 vertrokken en waren er 7 door ziek - verhinderd. By het reg. grenadiers en jagers zyn overgeplaatst: de 1ste luitenants P. baron Lewe Van Middelstum, van het 1ste, jhr. F. M. Van Spongier, van het 6de, M. A. M. baron Mulert tot do Leemcule, van het 5de, J. A. Sikkens, van het 4de, en G. J. baron Van Slingelandt van het 7de regiment inf. De geachte vice-admiraal, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, Jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, zal, naar wy vernemen, met 1 Mei a. s. 's lands dienst verlaten en daardoor nederleggen de betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam. (77.) Op 5 dezer is te Haarlem overleden mr. H. Gerlings Czn., sedert jaren bibliothecaris dier gemeente en lid van den Raad. Ook be kleedde de hoor Gerlings eenigen tyd het burgemeesterschap van Schoten. De laatste jaren had by zich geheel in het ambteloos leven teruggetrokken. Hy bereikte den ouder dom van 71 jaar. Te Batavia, alwaar men tot nog toe een gewoon Duitsch consulaat heeft, zal een beroepsconsul worden gevestigd. Voor dien post zal worden benoemd de heer Schmidt, thans consul te Cairo. De reden dezer ver andering ligt in vermeerdering van betrek kingen tusschen Duitschland en Nederlandsch- Indië, die nog kunnen worden uitgebreid door hot binnen! oopen van Duitsche postschepen te Soerabaia en doordien er uit den Maleischen Archipel thans meer werklieden worden ge haald voor het Duitsch beschermingsgebiod in de Zuidzee. (N. R. C.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 9 dezer niet plaats hebben. Ter aanvulling van hot bericht, voor komende in de Staatscourant van 6 dezer, No. 56, wordt nog ter kennis van belang hebbenden gebracht dat van af 9 Maart a. s. ook de doorvoer door België van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland, geheel is vrygesteld, zoodat die thans insgelijks langs den zee kant, en mot overlading langs de spoorwagen kan geschieden, mits in die govallen by scha pen en versch schapenvleesch bewyzen van horkomst ten genoegen der Belgische douane worden overgelegd. (St.-Crt.) Do heer Desuiten heeft in eene byeen- komst met de abonné's der Fransche opera te 's-Gravenhage den toestand uiteengezet en van hen den gewenschten geldelyken steun ontvangen, om het seizoen ten einde te kunnen brengen. De artisten hebben zich van hun kant verbonden tot het eind toe te biyveD, al zouden ze een deel van hun salaris er bij moeten inschieten. Do vroes voor eono sluiting der Opera binnontyds is derhalve bezworen. "Voegen wy er by dat ook het volgend jaar do exploitatie op den gewonen voet zal worden voortgezet. Do groote Opera zal niet worden opgegeven, zooals aanvankelijk het plan was. Pad.) Het stoomschip „Noord Brabant," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 6 Maart to Suez; de „Prins van Oranje," van Batavia haar Amsterdam, arriveerde te Marseille (in de haven) 6 Maart; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Adon 6 Maart; do „Conrad," van Amsterdam, arriveerde 7 Maart te Batavia; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Padang 6 Maartde „Oranje-Nassau" is 24 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; do „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van South ampton 6 Maartde „Prins Willem I" is 2 Maart van Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Z. M. heeft den adjunct-commies by het departement van marine J. M. Asmus, op zyn verzoek, met 1 April a. s., eervol uit zyne betrokking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hy bevonden zal worden aanspraak te bobbenden heer E. J. Borgosius, arts te Appingedam, met ingang van 16 Maart a. s., benoemd tot off. van gezondheid 2de klasse by de zeemacht; benoemd bij het wapen der cavalerieby het lste reg. huzaren, tot luit.-kol., den majoor jhr. P. Gevaorts, van het corps; tot majoor, den ritmeester J. A. Ort, van het 3de reg. huzaren; tot eersten luit., de tweede luits. W. J. Tilanus en P. E. H. V. L. baron Yan Boecop, beiden van het corps; by het 2de rog. huzaren, tot ritmeester, de eerste luits. W. B. Slotboom en L. Bolle, beiden van het 3de reg. huzarenen bestomd voor het bevel over de ry- en hoefsmidschool, den majoor F. C. W. Juckema Yan Burmania baron Rengers, van het lste rog. huzaren, die, in verband daarmede, wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen. 41) DOOR HOOrMSS VAN KOEKEREN. „Ik zou u ook niet raden," hernam dokter Hulst, „nu reeds een besluit te nemen. Ofschoon er weinig hoop bestaat dat Van Arkel zich op voldoende wyze zal kunnen verontschuldigen, dient de zaak toch nog nader onderzocht te worden. Ik zou dus onder vor- betering zeggen: wij moeten een van beiden naar Deventer gaan om daar nog eens goed navraag te doen. Een van beiden, zeg ik; ik ben toch bereid dat uitstapje te maken, want er zyn weinige zieken, en ik wilde u 't ver driet besparen, dat eene mogeiyke persoon lijke ontmoeting met Van Arkel u zou ver oorzaken." „By voorraad dank ik u, myn vriendvoor uwe belangstelling en vriondschappeiyk dienst betoon. Ik sta echter in twyfel, of het niet boter zou zyn, er zelf op af te gaan." „In ieder geval kunt gü morgen Gerkes spreken, want deze hoer komt u zeker be zoeken." .,0, myn waarde vriend Hulst! gy weet niet, hoe allerpy'nlijkst my uwe medodeelingen hebben getroffen. Als ik tijding had ontvangen dat een aanzienlijk deel van mijn vermogen voor altyd verloren was, ik zou dit veel ge makkelijker godragen hebben. God geve dat een nader in te stellen onderzoek nog goede resultaten oplevere!" XI. Die wensch word, helaas! niet vervuld. Gerkes kwam den volgenden dag, vader Van Velzen zag de noodlottige bewysstukken en de hand, waarmee 't adres en de drie vers- regols geschreven waren; de inhoud dier regels, 't couvert met zijn zegellak, dat alles was zóó duidelyk, dat hy eigonlyk geen nader onderzoek meer noodig achtte. Toch zou hy, om alle gerechtigheid te vervullen en zelfs den schy'n van een voorbarig oordeel te ver mijden, in Godsnaam de reis aanvaarden. En de heer Van Velzen ging op reis naar Deventer. Wij zullen hom binnenkort der waarts volgen, doch moeten eerst den waar- digen Gerkes vergezellen op zyne wandeling naar het dorpjo Strook. Tegen vyf uren in den avond uit Meervoort vertrekkende, had hy 't zóó weten in te richten, dat hy den ouden voetbode, nagenoeg halfweg, een hon derdtal schreden aan deze zyde van de herberg De Gouden Ploeg, inhaalde. Een gesprek werd gemakkelijk aangeknoopt en met te meer op gewektheid voortgezet, nadat men aan de Gouden Ploeg aangelegd en daar een stevigen borrel gebruikt had. "t Was natuurlyk Gerkes, die bij deze gelegenheid trakteerde. „Zeg eens, Kars!" zoo vroeg Gerkes, toen zy Da 't verlaten dor herborg de wandeling voortzetten, „raken er tusschen Meervoort on Strook wel eens brieven zoek?" „Nooit, mynheer! daar zorg ik wel voor." „Maar als je eens een brief verloor, welke straf zouden ze je dan opleggen?" „Dat weet ik niet, mynlieer! maar ik weet wel dat ze om my te kunnen straffen eerst moesten bewyzen, dat ik den brief verloren had." „Dat geloof ik ook, ouwe jongen! Ik geloof dat er geen liaan naar zou kraaien. Dat's te zeggen, 't zou wel uitkomen, dat de brief zoekgeraakt was, misschien zelfs dat niet eens maar in ieder geval, men zou moeiiyk kunnen uitmaken, waar de brief verdonkere maand was en wie er schuld aan had. Ik spreek natuurlyk niet van aangoteekende brie ven, zelfs niet eens van brieven met eenige geldswaarde er in gesloten, neen, maar van die gewone brieven, waar weinig of niets aan verbeurd is. Zog Kars! als die eens zoekraken, dat's nog zoo'n ding niet, vind je wel?" „Nu mynheer! ik vorlies toch liever niets." „Natuurlyk Kars! zoo zonder aanleiding doet men dat ook niet. Maar als je er belang by had, b. v. als er een mooie duit mee te verdienen viel, dan liet je, dunkt m(j, 't een of andor onbeduidend briefje in de sloot val len; zou je niet?" „Met moedwil, mynheer? Neon waarachtig nietl Dat deed ik voor geen rijksdaalder." „Voor één ryksdaalder niet, neen, maar voor twoe, hoor eens, Karsje! dan zou jy je nog eens bedenken!" „Nu, mynheer! ik geloof toch niet dat ik hot deed, en ik zou haast zeggenwaar ziet u my voor aan?" „Ik zie je aan, Kars! voor een man, die graag wat verdient." „Ja wel, mijnheer! maar het moet op eene, eerlijke manier zyn." „Nu, dat spreekt vanzelf. Wat drommel, kerel! dacht jy dan dat ik je wou verleiden om bankjes of couponnet jes uit de brieven te halen? Ik spreek niet over iets nenen, maar integendeel over iets verliezen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1