N°. 8604. Maandas: 5 Maart. A0. 1888. (Deze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, o Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. Naar uit eene in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie blijkt, staat de inschrijving open van nieuwe leerlingen voor don a. s. zomercursus van het Genootschap „MathesisSeientiarumGenitrix." Tevens wordt vermeld wanneer het toelatingsexamen zal plaats hebben. Te 's Gravenhage zjjn op 2 Maart voor fraaie handwerken geslaagdde dames M. C. Andretsch, A. M. C. H. Cuypers, S. M. Van Seenus en M. Unger, allen van Amsterdam, en C. Happel, van 's Gravenhage. Voor nuttige handwerken zijn op 2 Maart geëxamineerd 10 candidaten. Toegelaten de dames: M. A. E. Reymeringer, A. A. C. Schrekker en J. M. C. Krijt, allen van Leiden'; A. Dubbeldam, van KatwijkM. Max, van Spaarndam; E. Larey, C. Boekenoogen en J. Van der Snel, allen van Haarlem. Het geheele aantal kiezers in de 84 dis tricten, waarin ons land voor de verkiezingen der Tweede Kamor is verdeeld, bedraagt on geveer 290,000 of 6'/, pCt. der bevolking. Dit getal is ongeveer 10,000 beneden de schatting der Regeering, die het op 300,000 raamde. De heer Farncombe Sanders had voor speld dat er wol 350,000 zouden zjjn, maar heeft zich blijkbaar vergist. Bjj koninklijk bosluit van 2 dezer is be paald dat de stombriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal, in de hoofdkiesdistricten Brielle en Enkhuizen, op 0 Maart 1888 en, in geval van horstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen worden geopend onderscheidenlijk op 8 en op 22 Maart 1888. De „N. R. Crt." heeft bericht ontvangen dat de Engelsche regeering nog tot geene be slissing gekomen is in zake de Noord-Bornoo- quaestie, maar dat zy bekrachtigd heeft de vereeniging der Boeron-republiek met de Zuid- Afrikaansche, zoodat deze vredelievende inlij ving thans tot do voldongen feiten kan worden gerekend. De „Haagsche Kronieker der „N. Gron. Crt." meldt in zake de benoeming van een nieuwen kapelmeester der grenadiers en ja gers, dat alles nog bij hot oude is. De heer Vóllmar heeft zijne ontslag-aanvraag nog niet geteekend en de heer Van der Linden heeft zijne benoeming nog niet ontvangen. Sedert de juiste toedracht der zaak bekend geworden is, schijnen er invloeden werkzaam te zjin ter verkrijging van eene oplossing, waarbij rekening wordt gehouden met de 46 jarige diensten van den heer Völlmar en met de werkelijke belangen der kapel. Het zou den correspondent van harte verheugen indien ook hier recht en billijkheid boven intrige en gunstbetoon zegevierden. Wegens gebrek aan geschikte hoofd officieren voor den generalen staf zijn met machtiging des IConings twoe kapiteins boven de formatie van dat dienstvak benoemd. De directeur van het postkantoor te Rot terdam bericht dat, volgens ontvangen ken nisgeving van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, hetstoomschip „Zaan dam" heden, Zaterdag, niet zal vertrekken, en de eerstvolgende afvaart zal geschieden op 10 Maart door het stoomschip „Rotterdam." Van de bataljons van het 4de regiment infanterie uit Leiden worden van 1 Mei tot 15 Juli a. s. bij de normaalschietschool te 's- Hage gedetacheerd de 1ste luitenants C. Hemmes en P. J. G. Schott. Ter vervanging van den tot majoor be vorderden kapitein-adjudant G. L. Langguth is kapitein K. A. Pfeiffer bestemd voor het vervullen van de betrekking van regiments adjudant bjj het 8ste reg. infanterie. Blijkens een bij het depart, van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Zilveren Kruis," onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den lsten dezer ter reede Calloa (Peru) aangekomen. Aan boord was alles wel. De naamlooze vennootschap „Dorrepaal- sche Bank der Vorstenlanden" is ontbonden, ten gevolge van de oprichting van de naam looze vennootschap „Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden," welke met de liquidatie der ontbonden vennootschap is belast. De heer A. Bredius, onderdirecteur van het Nederlandsch Museum voor geschiedenis en kunst te Amsterdam, heeft met 1 April zijn ontslag gevraagd. Z. M. heeft den heer A. J. Reekers, vice- consul der Nederlanden in algemeenen dienst, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Antwerpen; den heer A. J. Gysen, arts, met ingang van 11 Maart a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bjj de zee macht; den eersten luit. H. A. V. Gies- berger, van het 3de reg. inf., op non-activiteit gesteldden tyd van duur der detacheering b\j de landmacht in West-Indië van den sedert tot eersten luit. bevorderden tweeden luit. A. C. P. Charlouis, van het wapen der infan terie van het leger hier te lande, aanvankelijk bij besluit van 9 Juni 1885 vastgesteld op drie jaren, verlengd met drie jaren, en alzoo nader bepaald op zes jaren; met ingang van 1 April 1888 benoemd tot onderdirecteur b(j de Rijkstelegraaf D. P. Einders, thans tele grafist lste kl. bij dien dienst; naar aan leiding van de krijgsverrichtingen in do Zuider en Oosterafdeeling van Borneo in het begin van 1887, den controleur lste kl. bjj het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura W. E. M. S. Aernout en den sergeant der infant, van het leger in Ned.- Indië F. Loess! benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, terwijl verder daarbij is bepaald dat bjj afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen wordon vermeld de fuseliers van het voormelde leger B. Lebrun en A. Bezem; do hoeren C. J. Mulder, Evangelisch-Luthersch predikant te Deutichera, en J. H. C. Israël, predikant bij de Hervormde gemeente te Sas van Gent, benoemd tot predikant by de Protes- tantsche gemeente in Nederlandsch-Indiö. Gemengd N ieuws. Men schrjjftonsuitLisse, dd. 3 MaartOndanks het barre winterweer der laatste dagen, kan men by eenige bloemisten alhier byzonder fraaie collecties bloeiende hyacinten bewonderen. Vooral die van de heeren C. Blokhuis en G. Van der Mey wor den door kenners en niet-kenners als om stryd geroemd. Meer en meer spannen die heeren zich dan ook in om door dergelyke proefnemingen, waarby kosten noch moeite gespaard worden, tot de ontdekking te komen, welke soorten zich het best tot broeien leenen. Waren onze oostelyke naburen, hunne af nemers, rot voor kort daarvan nog boter op de hoogte dan de kweekers in Holland, thans zal dat anders worden. Een kykje, dat die collecties overwaard zyn, wordt door de eigenaacs volgaarne toe gestaan. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 2 Maart: Een geheel eigen aardig schouwspel bood heden het Brasemer- meer aan, waarop de aangekondigde zeilwed- stryd met ysschuiten plaats had, welke boven verwachting geslaagd mag heeten. Deze tame- lyk uitgestrekte watervlakte, welke tot dat doel uitmuntend geschikt is, gaf eene bonte mengeling te aanschouwen: een twaalftal zeil- en tot den kamp gereedstaande fraaie schuiten, de met tal van vlaggen afgebakende baan, en daaromheen en daartusschen eene wriemelende en gonzende menigte van nieuws gierige en belangstellende bewonderaars! Op het bepaalde uur nam de wedstryd een aanvang, waarin, na een langen en liardnek- kigen stryd, en meer of minder door vrouw Fortuna begunstigd, de zes pryzen in de vol gende rangorde zyn behaald door: „De Nationaal", eigen. J. Pieterse, v. Langeraar „De Atalante", H. L'Ami, „R. A.-Veen; „Wintervreugd", E. J. Rodewyk, v. „Nova-Zembla", N. Kuyper, „Witte Zwaluw", C. J. Bocxe, „Piet Hein", N. Rodewyk, Na afloop van den wedstryd had by den heer Th. Wagenaar de uitreiking plaats der pryzen, alle bestaande in vlaggen, waarmede de heldinnen van den dag (hier ijsschuiten) zich in het vervolg prachtig zullen kunnen op smukken. Daarna werd er door de kampioenen (nu de bemanning), de leden der regelings commissie en vele belangstellenden nog een gezellig en prettig uurtje doorgebracht, en toen. toen behoorde ook dit feest weder tot de geschiedenis 1 In een winkel te 's-H age trad Maandag iemand binnen en vroeg den patroon te spreken. Deze was echter niet thuis. Op de vraag der huisvrouw, wat hy verlangde, gaf hy haar te kennen, van eene andere plaats naar Den Haag te zyn gekomen om werk te zoeken en nu nog slechts 18 centen op zak te hebben, niet eens toereikend om één nacht onder dak te komen. Ofschoon zy dergelyke praatjes kende, ging de vrouw er toch toe over, het ontbrekende by te passen, zeggende dat het haar om 't even was, of zy voor dat bagatel bedrogen werd of niet. Eergisteravond verscheen de man weer in den winkel enbracht het geld terug. Hy had werk gevonden, zeide hy. Het bedrag werd hem nu van ganschor harte geschonken en 't was de vrouw nu toch niet om 't even, dat ze een eerlyk man had geholpen, C.) Te Asperen doet zich het geval voor, dat een vader met zeven inwonende zoons allen kiezers zyn. Tot toelichting dient, dat de zoons uit het erfdeel hunner moeder ieder meer dan f 10 grondbelasting betalen. Aan de m a c h i n e f a b r i e k v a n d e heeren Backer en Rueb te Breda, is de leve ring opgedragen van vyf stoomtram-locomo tieven voor Barcelona, in Spanje, eene onder scheiding, welke vermelding verdient, nu in ons eigen land tot hiertoe alle stoomtram locomotieven door de fabriek te Winterthur in Zwitserland, geleverd worden. De invaliden door hetongeluk te Ruinerwold zullen van de Exploitaiie Maat- schappy van S.-S. levenslang genietenhet volle traktement plus het gedeelte der emolu menten, dat vóór het ongeluk door hen ge noten word. Te Kortryk onderzoekt het ge recht eene reeks van graandiefstallen, sedert jaren daar gepleegd. Reeds zyn 19 personen deswege ondervraagd. In een enkel huis zyn meer dan 1000 kilogram bloem in beslagge nomen. Twee personen, behoorende tot ge achte familiën, zyn in hechtenis genomen. In het gezin van Aalderinkte Otterloo (gem. Ede) zyn een tweetal meisjes, van 4 en 6 jaar oud, overleden ten govolge van trichinenvergiftiging, door het eten van Amerikaansch spek. De vrouw en de andere kinderen zyn nog ongesteld. De burgemeester van Ede heeft, naar aan leiding hiervan, de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van varkensvleesch en spek hetwelk niet vooraf goed gekookt en gebra den is. In eene vlaag van jaloerschheid heeft Vrydag-nacht een 28-jarig kellner, Louis Durard, in de Rue Labot te Parys, zyne vrouw met een mes ernstige wonden toegebracht. Op haar hulpgeschrei kwamen hare ouders, die in hetzelfde huis wonen, toeschieten, doch Durard zwaaide zóó vreeselyk met het be bloede mes, dat zy hem niet aandurfden. Slechts in zyn hemd gekleed en mot een doek om den hals verliet hy toon het huis PRIJS DER ADVERTENTTEN: Vin 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.131. Qrootere lettere utr pliiternimte. Voor het in- ciaseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. en 's morgens vonden de politie agenten op eene stoep in de Rue Lafayette hem liggende in een plas bloedhij had zichzelven de keel afgesneden. Zyne vrouw is naar eon ziokon- huis gebracht; de doktoren zeggen dat zy zal genezen, maar voor haar gansche leven sprakeloos zyn. Te Beziers heeft in de Ruede l'Argenterie een 35 jarig spoorwegbeambte, na eene heftige woordenwisseling, vyf revolver schoten op zyn vader en zyne moeder gelost. De vader overleed twee uren daarna, terwyl de toestand der moeder hoogst bedenkelyk is. De moordenaar is gearresteerd. De sneeuw. De groote stoor nis in het verkeer tusschen Italië en Frankryk, ten gevolge van den sneeuwval te Modane, is juist op het oogenblik gekomen dat, by het verstryken van het handelstractaat, geheele treinen met goederen van beide kanten aan kwamen, welke nu te laat hunne bestemming zullen bereiken, zoodat het tarief op de goe deren toepasselyk zou zyn. Naar men ver zekert, zal echter voor deze goederen eene uitzondering worden gemaakt. Te Turyn is Maandag-avond het middendak der groote markt op het Bondoniplein onder het gewicht der sneeuw ingestort. Gelukkig hadden allen, die er zich bevonden, door het gekraak gewaarschuwd, zich bytyds kunnen redden. In het arrondissement Ivrea is eene ontzaglyke hoeveelheid sneeuw gevallen, waar door allerlei onheilen zyn aangericht. By Settimo zyn drie huizen verpletterd, waarin zich zeven personen bevonden. Vyf lyken, en een jong meisje levend, werden uitgegraven. Van verschillende spoorwegstations zyn de kappen ingestort. Een gedeelte van Armaz by Aosta is onder de sneeuw bedolven; men gelooft dat er dertien menschon onder zyn geraakt. Volgens een Woensdag-avond te Rome ont vangen bericht was het dorp Sparone in het Orco dal onder een sneeuwval bedolven. Reeds waren dertig lyken te voorschyn gehaald. Eene compagnie Alpen-troepen is te hulp ge- zouden. In het Marobbia-dal, Ticino, zyn zes huizen onder de sneeuw begraven en zeven personen, benevens veel vee omgekomen. Verschillende dorpen in de Alpen zyn door reusachtige lawines geheel vernield. Sommige dorpen by het Como-moer zyn geheel door de sneeuw geblokkeerd. By Rivera werd het douane kantoor vernield; 3 wachters kwamen om. Het verkeer over den Mont-Cenis is ge stoord; ook by Genua is dat het geval. In de Spaansche provincie Oviedo hebben de sneeuwstormen veel schade aangericht. Eene spoorwegbrug is door een sneeuwval weggeslagen en verscheidene huizen te Pajares zyn op dezelfde wyze verwoest, waarby elf personen omkwamen. Een hem waardigen dood is de heer Harry Hartwood te Nieuw-York gestor ven. Genoemde heer, de beroemdste „gentle- man-rider" van de wereld, is gestorven aan de wonden, welke hy had bekomen by eene der laatste sport-byeenkomsten te Washington. Eene vreemde kostumen keus. By de groot hertogin Maria Pauwlowna (groot hertogin Wladimir) te St.-Petersburg moet een gekostumeerd bal plaats hebben, waarby al de dames in het wit en de heeren in het rood moeten zyn. Een eigenaardig genot wacht den St.-Petersburgers in do stille week. Op een monsterconcert in de zaal der Edelen zullen onder anderen twee stukken worden uitgevoerd op 24 vleugelpiano's, elk bespeeld door twee dames. Het zullen dus 96 mains zyn! Volgens de „New-York Herald" zal Adelina Patti eerlang te Londen en te Parys hare eigene lovensboschryving het licht doen zien. Zy moet onlangs het voornomen daartoe aan de koningin-regentes van Spanje hobben medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9