Burgerlijke Stand. BUITENLAND. Frankrjjk. Voor het wetenschappelijk Katholiek' Con gres te Parijs zijn reeds meer dan zeshonderd leden ingeschreven. De aartsbisschop van Parijs heeft het eere voorzitterschap aangeno men. Er zijn tachtig mémoires ingekomen en de vergaderingen beginnen 9 April. De befaamde Limousin is nog niet aan het einde harer beproevingen. Onlangs klaagde een wisselaar haar aan, omdat zij zich zekere aan hare hoede toevertrouwde juweelen had toegeëigend en thans is z(j in hooger beroep by verstek tot zes maanden gevangenisstraf en 1536 fr. schadeloosstelling veroordeold. In de Kamer van Afgevaardigden is een voorstel ingediend tot afschaffing der dood straf. Het is onderteekend door de afgevaar digden Cló nencoau, Laguerre, Pichon, Laisant, Barodet en Anatole de la Forge. Te Parjjs zijn verschillende verkoopers en verkoopsters van valsche oudheden, naar het schijnt voornamelijk uit Duitschland en Nederland ingevoerd, tot boeten van 1000 tot 3000 fr. veroordeeld. Uit Lyon wordt aan de „France Mili taire" gemeld dat het Italiaansche consulaat aldaar tegenwoordig overstelpt wordt door Italianen die de noodige papieren vragen om naar hun land terug te keeren, met het oog op eene mobilisatie. Te Lyon en omstreken wonen omtrent 10,000 Italianen. Te Boulogno hebben 300 varensgasten, ter visscherij ingescheept, loonsverhooging •eischende, den arbeid gestaakt. Volgens mededeeling in den minister raad heerscht de gele koorts in Fransch- Guyana. Dnltaohland, By de stemming over het in den Ryksdag aangenomen voorstel, volgens hetwelk men voortaan zekere beroepen niet zelfstandig zal mogen uitoefenen alvorens bewfjs van be kwaamheid te hebben geleverd, hoeft één lid zich van stemming onthouden. "Wanneer doze ef tegen had gestemd, zouden de stemmen hebben gestaakt en zou het voorstel mitsdien verworpen zyn geweest. Nu zyn gisteren by de voortgezette behandeling wel do overige artikelen mot eenige onbeduidende wijzigingen aangenomen, maar men verwacht toch niet dat de regeering zich met het ontwerp zal vereenigen. Te Halle, in de Pruisische provincie Saksen, heeft er tusschen dr. Schmit, volon tair arts b(j de kliniek aldaar, en den heer Thilo, doctor in de rechtsgeleerdheid, een duel plaats gehad, waarby eerstgenoemde is doodgeschoten. Naar men uit Nizza meldt, heeft de koning van Wurtemburg aldaar eene villa ge huurd en stelt hy zich voor, er een vry langen tijd door te brengen. Het geld, noodig voor het gedenkteeken, dat men te Düsseldorf voor Heine wil oprich ten, is byeen, en men heeft besloten het te plaatsen op den zoogenaamden Napoleonsberg in den Hoftuin. De uitvoering is opgedragen aan den beeldhouwer Ernst Herter. Do wond, die prins Hohenlohe-Oehringen zich toebracht, moet toch ernstigor zyn ge weest dan men eerst dacht, want thans komt uit St.-Petersburg bericht van zyn over- lyden. Men acht het niet onmogeiyk dat de erfprins van Baden, wegens zyne zwakke gezondheid, afstand zal doen van zyne rechten op den troon, ten gunste van zyn oom Wil helm, die met prinses Marie Von Leuchton- borg, nicht van den czaar, is gehuwd. België. Gisteren interpelleerde de heer Hanssens de regeering opnieuw in de Kamer van Af gevaardigden over het deelnemen van België aan de Parysche tentoonstelling in 1889. Hy betoogde dat er tegenspraak was tusschen de verklaringen der Belgische regeering en die van Frankryks minister. Die dubbelzinnig heid, zeide hy, moest ophouden. De heer Beernaert, hoofd van het Kabinet, herhaalde de verklaring dat België niet offi ciéél tot de tentoonstelling is uitgevaardigd. Terwijl sommige Staten eene uitnoodiging ontvangen hebben, hebben België en andere landen, welke in geiyksoortigen toestand ver- keeren, die niet ontvangen. Het neutrale België kan zich niet aansluiten bij de viering van eene buitenlandsche historische gebeur tenis. Hiermede was de zaak afgeloopon. Een officier van het Belgische leger, luitenant Hanneuse, zal in den loop van deze maand naar den Congo-staat vertrekken, om er te Stanley Falls de taak van den overleden luitenant Vandevolde voort te zetten. Koning Leopold heeft de beste verwach tingen omtront het slagen van de Congo- leening; het Belgische publiek schynt die verwachtingen niet te deelen. Een der hoofdschuldigen by de onge regeldheden te Charleroi, Xavier Smidt, is op vrye voeten gesteld. Deze invryheidstolling geschiedde, omdat Smidts gezondheid niet meer tegen bet leven in de gevangenis was bestand. Vermoedelyk zal Falleur nu ook weldra ontslagen worden. Italië. Tusschen Frankryk en Italië is nu de tariefoorlog begonnen. Het oude handelstrac- taat is met 1 Maart geëindigd, de onderhan delingen tot het sluiten van een nieuw verdrag zyn mislukt en zoo geldt nu voor beide landen het algemeene tarief van invoerrech ten, dat van weerszyden aanmerkelyk is verhoogd. De minister Crispi sprak er uitvoerig over in de Italiaansche Kamer. Natuurlyk zal daar door wel eene vorkoeling tusschen beide landen ontstaan, maar verdere gevolgen zal deze toestand niet hebben. De heer Crispi betreurde het mislukken der onderhandelingen ten zeerste, maar nu de oorlog eenmaal begonnen is, spoorde hy zyn landgenooten aan tot volhar ding, opdat Italië ook zyne „economische en finantiëele onafhankeiykheid" handhave. De heer Ferrari, die de regeering over de onderhandelingen met Frankryk wildo inter- pelleeren, zag op uitdrukkelijk verlangen der regeering van zyn voornemen af. Do heer Crispi ontried namelyk ten krachtigste het voorbeeld der Franschen te volgen en deze quaestie in de Kamer ter sprake te brengen. De Brazza is naar Rome vertrokken, waar zyn broeder aan typhus lydt. Het aardrykskundig genootschap van Rome heeft De Brazza 100,000 lires gezonden voor verdere onderzoekingen in het Congo-gebied. Oraot>Brftaanlë. Sir James Ferguson verklaarde in do gister avond door het Lagerhuis gehouden zitting, dat alle beperkingen, welke voor den handel tusschen de kusten der Roode Zee en het binnenland van Soedan bestonden, opge heven zyn. De beraadslaging over Russell's voorstel be treffende het recht van vergadering word daarop voortgezet. De heer Bradlaugh onder steunde het voorstel. Hy wenschte daarby echter de bepaling gevoegd te hebben, dat grooter vertrouwen in de uitvoering der wet zou bestaan, Indien het openbaar onderzoek naar de zoogenaamde onwettige vergadering op Trafalgar-Square in November 11., en naar de houding der politie by die gelegenheid, ge waarborgd werd. Het voorstel van den heer W. H. Smith om het debat te sluiten, werd by acclamatie aangenomen. Bradlaugh's amendement werd met 322 tegen 207 stemmen, en Russell's voorstel met 316 tegen 224 stemmen ver worpen. Een lesje in beleefdheid voor concert bezoekers. De prinses van Wales ging met hare dochters naar de St. Jamos' Hall, om een concert van Henschel by te wonen. Het concert begon met eene ouverture van Men delssohn en de prinses kwam in het gebouw, toen de eerste maten reeds waren gespeeld. Om de uitvooring niet te storen bleef zy, hoewel het zeer koud was, met hare dochters in de gang wachten, en eerst toen de ouver ture was gespeeld, nam zij hare plaats vooraan in do zaal in. Do koning en de koningin van België komen te Londen by de zilveren bruiloft van den prins van Wales. Oostonr.-Hong.-Moimrcbio. In het Oostonryksche Huis van Afgevaar digden hield de afgevaardigde Pernerstorfer voor eenigen tyd eene redevoering, waarin hy zich scherp uitliet over twee leden der Weener aristocratie. Zaterdag-middag vervoegden zich aan zyn huis twee heeren, die hem wilden spreken. Zoodra Pernerstorfer by hen kwam, vielen zy hem aan met hunne stokken en sloegen er geducht op los, doch onmiddellyk kwam zyne vrouw hom te hulp. Er ontstond nu een alge meene stryd, waarin Pernerstorfer en zyne vrouw do overhand behielden. De aanvallers kozen, zoo snol zy konden het hazenpad, met achterlating van hunne stokken en een hoed. Donderdag vroeg de afgevaardigde Stein- werdon in het Huis van Afgevaardigden, wat de voorzitter van plan was to doen, nu een der leden was aangovallon over hetgeen hy in de vergadering had gesproken. De voor zitter betuigde zyn leedwezen over het ge beurde en veroordeelde den aanval nadruk- kelyk, maar verklaarde dak elke afgevaardigde zichzelven voldoening moest verschaffen wegens mishandeling, hem buiten de vergade ring aangedaan. Toon Steinwonder nog meer over het geval wilde spreken, verlieten alle ministers de zaal. De justitie heeft een onderzoek ingesteld en Pernerstorfer voorloopig verlof gegeven eene revolver by zich te dragon, ten einde zich tegen verdere aanvallen to verdedigen. De aartshertog Albrecht van Oostenryk, de chef van het leger, is ernstig ziek. Bulgarflo. Uit Sofia wordt, onder dagteekening van gisteren, geseind, dat Moutkuroff, de minister van oorlog, sedert eenige dagen den kabi netsraad niet bywoonde. Ook is opgemerkt dat genoemde minister en Stambuloff (do minister-president) op den avond van den verjaardag des prinsen hunne woning niet hadden verlicht. By het feestmaal, tor eero van zyn ver jaardag aangericht, heeft prins Ferdinand ook eens zyne meening over den tegenwoordigen toestand uitgesproken. Nadat een der minis ters een dronk had ingesteld op den vorst, antwoordde Ferdinand o. a. „Ik ben naar Bulgarye gekomen, ton einde mijne krachten te wydon aan do nationale zaak der Bulgaren, welke my byzonder aantrok, en sedert myne komst heb ik dit steeds gedaan. Laten wy gemoenschappelyk zoo voortgaan I Ondersteunt gy my met trouw en vaderlandsliefde! Indien wy samenwerken, zullen wy met Gods hulp ons doel bereiken." INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Wy weten nu uit taL van aanplakbiljetten officiéél dat zich in een te Noordwyk geslacht varken trichinen hebben bevonden. Van ter zyde hebben wy ook gehoord dat het ontzettend veel moeite heeft gekost aan zeer- en hooggeleerde hoereD om die trichinen te vinden, niettegenstaande men byna zeker was dat zy er moesten zyn. Dat pleit voor de groote moeielykheid dikwyls om die beesten op te sporen. Daarom zeker is het goed dat de overheid den ingezetenen geraden hoeft het varkens- vlee8cb Vóór het gebruik goed te koken of te braden, tot in het binnenste gaar. Dit middel schynt wel afdoende te zyn anders had do overheid wel andore voorzorgen aan bevolen. Maar nu echynen sommige spekslagers alhier al de varkens, üie by hen geslacht wor den [ten eeuwigen dage toe?] door den heer A. Van Leeuwen, ryksveearts alhier, ep tri chinen te laten ondorzoeken, vóór dat het vleesch in consumptie gaat. Dat moet dan wel nog secuurder zyn dan „goed braden of koken" en de heer v. L. schynt in het opsporen van trichinen (ook als hy niet weet of zy or zyn) wel groote bekwaamheid te bezitten. Nu zou ik den heer v. L., in het publiek belang, toch wel willen vragen: als ZEd. die varkens onderzocht hoeft en geen trichinen heeft gevonden, durft ZEd. dan verklaren en zich verantwoordelijk stellen dat die varkens volkomen, van top tot teen, vry van trichinen zyn? dat derhalve het „goed koken of braden" als veiligheidsmaatregel ovorbodig is? dat dat varkensvleosch ook rauw kan ge geten worden, zonder gevaar? My dunkt dat moet wel; waarvoor anders dat onderzoek, als de overheid goed koken of braden reeds voldoende acht. Of is dat goed koken of braden misschien niet vol doende? Dan ware oen verplicht onderzoek van alle varkens gebiedend noodzakelyk. Kan ZEd. echter bovenstaande niet ver klaren, dan vraag ik weer, waarvoor dat onderzoek dan? Want dan is het een wassen neus en worden de verbruikers eigenlyk een beetje voor den gek gehouden, zoo niet erger. Dat kan ik echter van een ryksveearts niet denken. Gewis zal de heer v. L. zich hierover wel op afdoende wyze willen uitlaten, niet om den onbekenden schryver dezes, maar ter wille van het publiek belang. Inmiddels U dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn, M. d. R., Hoogachtend Uw Dw. Leiden, 29 Februari. X. Mijnheer de Eedacteur! Hoogst aangonaam zou 't my zijn, indii UEd. de volgende regelen wildot opnemen uw veelgelezen blad: Het porsoneel van de IJselstoomtramwf maatschappy moppert vaak over de weinj( passagiers voor en van Wassenaar. Zou een feit, als onderstaand, ook 't zjj, kunnen doen om dat aantal zoo luttel: doen zyn Gisteren, Woensdag, te 3.25 des namidda; van Voorscheten vertrekkende, bleef de trjt halverwege 't station en 't dorp plotseln stilstaan. Waarom? Het personeel zag op een akk oen nachtuil zitten en om dien te zien, s de tram. Halverwege 't station en den tol opniem stoornis. De machinist had een zak kolen i cokes, welke leegliep op den weg. Geatop 't Oprapen en opscheppen duurden echter lang, dat ondergeteekende, de eenige passagio 't zat werd en de tram verliet. 't Karweitje duurde dan ook een vol kwartiei En wat dunkt u, Mynheer de Redacteia wanneer het porsoneel eener reisgelegenheid vaak moppert over 't kleine aantal passj giers en volstrekt niet altyd tegenover hs beleefd is, zou 't dan niet in de eerste plaal dienen voorkomend te zyn en zelfs niet ééoi passagier als vrachtgoed te beschouwen? Hoogachtend, Mynheer de Redacteur, bij ik, dankbaar voor de verleende plaatsruim: Een Wassenaarder. Wassenaar, 1 Maart 1888. Van 24 Febr. tot 2 Maart. ALKEMADE. Bevallen: Anna Maria Faüg mann, geb. Dorenbos, D. Petronclla Koek, ge Van der Geest, Z. Cornelia Engelina Koot, geb Van der Heyden, 2 D., waarvan 1 levcnl. Maria Van Zeil, geb. Straathof, Z. Johanna Do Yrie? gob. Van der Meer, Z. leverei. Overleden: Maria Van der Hoorn, 12 m. - Johanna Vermeulen, ongehuwd, 79 j. Apolonu Castolijn, echtg- van Piet-or Pouw, 30 j. Hondriki; Eekraan, 4: na. Johanna Meijer, geb. Looman43j RIJNSBURG. Beva.Ilen: Maria Hagcma gehuwd met Willem Do Mooy, Z. Catharina Hes drika Uittenbogaard gehuwd met Hendrik Van Kh veren, D. Overleden: Jannetje Bruasoe 76 jaar, wasgi buwd met Klaas Van Dolft. Gorrit Van Zuilea, 5 maanden. UITLOTINGEN. Ooatenrijkeoho Loten v. 1861 a fl. 100. Trekking van 1 Maart 1888, Seriën: I 123, 959, 642, 683, 703, 849, 879, 1033, 1268, 171* 1723, 1765, 2013, 2097, 2112,2197,2385,2462,251» 2537, 2597, 2993, 3256, 3493, 3629 en 3907. Hooi! prijzen fl. 150,000 8. 2597, No. 8; fl. 20,0008.12e No. 14; fl. 10,000: 8. 2013, No. 28; ieder fl. 50Ci 9. 849, No. 58 en S. 2197, No. 88. Betaalbaar I Juni 1888. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabr 'uk "WEEK van 19 tot 25 Februari. Datum. 19 Februari. 20 21 22 23 24 Uur. 5.15 5.15 5.15 5.15 5.15 6.15 5.15 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 Aaut«l. Gem. Eng. 8tandk. 16.7 16.4 16.4 16.3 16.5 16.5 16.8 t Dit betookent: Wanneer men 5 cubic foet 1414 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'i London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatje» een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.7, 16.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per nor verbrandt. Eerste zitting van «len militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen tc weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wot va den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), wordt gehouden op Maandag den 12den Maart 1888, des middags te uur, voor de lotelingen die de nommersge trokken hebben van 1 tot 50, en des namiddags te halftwee, voor ben die getrokken hebben van No. 51 tot No. 100; op Dinsdag den 13den Maart 1888, des namiddags te cên uur, voor hen dio getrokken hebben van No- 101 tot No. 180; op Woensdag den 14den Maart 1888, des namid dags te halféén, voor hen die getrokken hebben No. 181 tot No. 280; op Donderdag den 15den Maart 1888, des namid dags te halféén, voor hen die getrokken hebben vid No. 281 tut No. 360; en zulks in een der vertrekken van bet Raadhui* dezor gemeente. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: lo. de vrijwilligers voor de Militie; 2o. de lotelingen dio vrijstelling verlangen wegec* ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde leDgte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn tc schenen, gehouden worden geene redenen tot vrijste-' ling te hebben en voor den dieDSt worden aange wezen. terwijl bet niet ontvangen van een oproeping- biljet niet ontheft van de verplichting tot het Ter- schijnen voor den Militieraad of tot het indicr.en vaa de tot staving dei; redenen van vrijstelling g'evorderis bewijsstukken.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6