Op het ijs toch was eene miniatuur-wafel kraam geplaatst, waarin gewone groote wa felen, niet in verhouding tot het tentje, wer den vervaardigd, benevens eene inrichting tot het herstellen van defect geworden schaatsen. Een schietspelletje lokte uit tot vredelievende hanteering van de buks, terwijl het geluid van een straat-, thans ysorgol zich nog lang deed hooren nadat de jagersmuz'.ek reeds tot zwijgen was overgegaan. Het had nu wol iets van eene Leidsche kermis op het ijs, niet tegenstaande de bekende „Haagsche Saar" en hare onafscheidelijke en zangerige kunst zuster stijf en strak bleven beweren dat het kermis in Den Boech was, terwijl zij het boven dien niet aan meer dergelijke hartverheffende liederen lieten ontbroken. Ook dit ijsfeest, waarschijnlijk wel het laatste in dit seizoen, daar hedenmorgen de dooi is ingetreden, is uitmuntend geslaagd. Het succes was groot en de „Leidsche IJsclub" heeft zoowel door dit feest als door de fees ten, welke door de bemoeiingen van haar bestuur, welke voorafgingen, bewezen dat z(j, ondanks hare jeugd, slag heeft van het orga- niseeren van feesten. De hardrijderij voor jongens, uitgeschreven door de „Studenten-IJsclub", kon hedenna- middag wegens het ophouden der vorst niet plaats hebben en werd alzoo langs straten en grachten der stad afgetrommeld. Elke nering heeft hare bijzon dere eischen, waaraan zij, die haar drijven, verplicht zijn zich te onderwerpen, om zoo doende met den tijd mee te gaan. Een gevolg daarvan was dat de heer J. A. M. Bekking zjjne zaak verplaatst heeft van de Aalmarkt naar de Vischmarkt, hoek Stadhuispoort, in welk perceel de voor het nieuwe doel noodige wijzigingen zijn tot stand gebracht. De heer Bekking heeft daar nu eene ruimere gelegen heid voor zjjn bekenden visch- en oester- handel, comestibles en aanverwante artikelen, zoodat hjj zjjne zaak tevens op ander gebied, zooals dit elders meer gebruikelijk is, heeft kunnen uitbreiden. 1 Hy beschikt thans over een grooten winkel met twee zeor flinke gelegenheden tot uit stalling zyner waren, ook voor die hy er aan heeft toegevoegd, waarvan er vele om het smaak volle menigeen zullen doen watertanden. Tevens beschikt hy nu over eene uitmuntende en nette kamer, waardoor men ook ten zynent de verlangde ververschingen kan nuttigen. De gunst, waarin hy zich reeds by zyne stad- genooten mocht verheugen, zal er door deze verbeteringen ongetwyfeld in evenredigheid mede vermeerderen. Hoewel door den ingevallen dooi de hardrydery en hardloopery van 300 kinderen der scholen voor onvormogenden morgen niet zal kunnen plaats hebben, is toch besloten spek en, zoo de financiën het toelaten, ook krentenbrood uit te deelen en dat wel aan >20 kinderen van de scholen voor on- en minvermogenden. Hedenmorgen om kwart vóór negenen geraakte de elfjarige Van Duuren met het op het ys gaan aan de Aalmarkt in eene byt. A. J. Copier had het genoegen hem met veel moeite te redden. Ook andere jongens behaalden elders op dergelyke wyze een nat en koud pak. Laten zy, nu het is beginnen te dooien, toch bedenken dat het zeer gevaarlyk is zich nog op het ys te begeven 1 Ten gevolge der plaatsgehad hebbende vorst en der sneeuw bevindt zich aan het strand een byna onafgebroken ysdam, welke op zeer enkele plekken zich ter mans hoogte verheft. In Januari 1881 was dat ook het geval, doch toen was hy veel hooger en gelyker van hoogte. Over de geheele breedte van den Ryn by Valkenburg is, ten behoeve van de pont, eene byt in het ys gehakt. Ten ge rieve der schaatsenryders waren er een paar planken over gelegd. Donderdag namiddag om halfvier kwam daar eene arreslede aanryden. De hit, welke er voor liep, werd afgespannen, en men begon het by den teugel over de planken te leiden. Halverwege gekomen gleed het arme beest uit en kwam in het water terecht. Na eenigo minuten had men het, ge lukkig nog levend, op het droge. Verstyfd van koude bleef het eerst liggen, doch, op de been geholpen zynde, kon het de reis voort zetten. By arresten, gisteren door het gerechtshof te 's-Hage gewezen, werden be vestigd lo. een vonnis der rechtbank te 's-Hage, waarby eene dienstbode aldaar tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld wegens dief stal van een klein bedrag ten nadeele haars meesters 2o. een vonnis derzelfde rechtbank, waarby een sjouwer en oen arbeider aldaar ieder ver oordeeld zyn tot 6 weken gevangenisstraf ter zake van diefstal van hooi voor het garnizoen uit eene schuit aan het Kanaal, en 3o. een vonnis der rechtbank te Botterdam, waarby een Amsterdamsch kantoorbediende wegens oplichting en valschheid in geschriften, te Rotterdam gepleegd ouder den naam van jhr. Van Schormbeek en zich voordoende als student te Leiden, tot I jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Een oude bekende van de justitie, die zich reeds "Woensdag by den predikant K., in de Molenstraat te 's-Hage, vervoegd had om onderstand, meldde zich gisteren wederom by dezen geesteiyke om ondersteu ning aan, doch maakte van de gelegenheid dat de dienstbode hem aandiende, gebruik, om uit de voorkamer, uit eene gesloten kast, een pakje thee te ontvreemden. Hy werd door de politie uit de woning van ds. K. gehaald en geboeid overgebracht naar het bureel aan de Groenmarkt. De Hooge Raad, heden uitspraak gevende in de cassatievoorzieding in het be lang der "Wet door den procureur-generaal by genoemd college ingesteld tegen eene be schikking der rechtbank te Arnhem, welke verstond dat iemand geen negen maarden achtereen op kamers behoeft te hebben ge woond om kiesgerechtigd te zyn, heeft aan genomen, dat art. lc. der kieswet geene andere uitlegging toelaat dan dat voor de bekwaamheid van kiezer gevorderd wordt de bewoning van één en hetzelfde perceels-ge- deelte gedurende die negen maanden. De beschikking van de Arnhemsche recht bank is mitsdien in het belang der "Wet ver nietigd zonder dat die evenwel nadeel toe brengt aan de rechten der partyen. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren: A. K., los werkman, wonende aldaar, die aan eene dienstbode op de Korte Hoogstraat hare portemonnaie rolde, tot een jaar gevan genisstraf; C. H., verlaten huisvrouw van J. F. De L., verblyvende te Leiden, die een haar ter leen gegeven regenmantel beleende en eene in huur gegeven klok verkocht, tot drie maanden ge vangenisstraf; J. A. A. V., winkelknecht, wonende te Rotterdam, die zyn huisheer, die hem om achterstallige huur vroeg, in het aangezicht heeft geslagen, tot drie dagen gevangenisstraf. Men heeft opgemerkt dat al de doorgefourneerde loten voor de aanstaande 327ste Nederlandsche Staatslotery tweemaal van de handteekening van den directeur der Staatslotery voorzien zyn. Naar men verneemt, is er eenige dagen vóór de uitgifte een 25 tal loten op de drukkery zoekgeraakt. Ten einde deze nu van onwaarde te verklaren of boter te kunnen controleeren, heeft men al de 10,500 doorgefourneerde loten van eene tweede handteekening voorzien en hiervan tevens aan de collecteurs kennis gegeven. Met het oog op brandgevaarzul- len de uitgangen van den Stadsschouwburg te Amsterdam belangryk worden vermeerderd. Cornelis M., van Havelte, heeft voor de rechtbank te Heerenveen terechtge staan. Cornelis kwam by Tryntje Pluim te nieuwjaar winnen, schopte by ongelnk tegen een stoel van 'n meid, kreeg daarom ruzie met den vryer van die meid en sloeg Tryntjes spiegel stuk. 's Avonds laat is Cornelis teruggekomen, en sloeg by Tryntje op de glazen, dat het volk de deur uitstoof: Tryntjes „zeune" met de leers in 'e haand!" Cornelis den man ,,met de leers" na - Tryntje riep om hulp - Cor nelis komt terug en geeft Tryntje 'n slag met 'n mes boven 't hoofd. „Maar ie hef my ook 'e sleugen mit 'e leeze" zegt Cornelis. Daarvan gelooft de offic. v. just, niets, trouwens Tryntjes zeune ontkent 't ook. Twee maanden gevangenisstraf is de eisch tegen Cornelis. (P. DC.) In Gelderland en Overyselheerscht onder den arbeidersstand op het platteland groot gebrek aan werk door de felle vorst. Hierdoor wordt elke veldarbeid belemmerd. Ook andere werkzaamheden, die anders in deze maand aan vele handen werk verschaffen, moeten nog worden uitgesteld. Te Maastricht is de tyding ont vangen dat do sergeant L., van daar, door tea inlandsch soldaat van' het Oost-Indische leger is vermoord. Tegon den 73-jarigen grysaard, die te Noordbroek een 42-jarig man doodstak, is door de rechtbank te Winschoten eene gevangenisstraf van drie jaren geèischt. Depeches uit Konstantinope 1 melden dat onder de sarkophagen, onlangs t-e Said a in Syrië opgegraven, ook de sarko- phaag gevonden zou zyn, waarin het lijk zich bevindt van den Macedonischen koning Alexan der den Grooten. Over het ongeluk by hot visschers- dorp Heubude meldt de „Dantziger Ztg." dat er tusschen dit dorp en Steegen een aantal visschersbooten omgeslagen zyn, maar tot nog toe weet men slechts van 8 monschen, waar onder 5 hoofden van huisgezinnen, die daarby het leven verloren. De equipage van eene dor verongelukte booten uit Neufahr werd, geheel verkleumd, nog gered. Voorts worden uit Steegen nog twee booten, welke op den onge luksdag uitvoeren, vermist, en een visscher uit Heubude werd gered, maar is zóó, ziek dat men voor zyn leven vreest. De overige visschers, wier booten omsloegen, zyn gered. Een welgesteld man te Emblic- heim (Pruieen), die Zondag-avond.thuis kwam en veel jenever gedronken had, vond eene flesch, gevuld met karbolzuur, op de tafel staan. Denkende dat ook daar jenever in was, maakte hy er een goed gebruik van. Hy stortte dood neder. Een jongeling van negentien jaar ligt in het hospitaal te Londen, nadat hy voor de vyfde maal een mislukte poging tet zelfmoord gedaan had. Eene maand geleden had hy het verlaten na eene poging om zich dood te schieten. Zyne eerste pogingen waren ophanging en verdrinken. Thans had hy ge tracht zich te verworgen. Ten gevolge der bekentenissen van Joséphine Martin z\1n opnieuw eenige personen gevangengenomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den horlogemaker Vétard te Joignv. Daarentegen zyn de in verzekerde bewaring genomene Cizel en zyne vrouw, die eene dochter is van den hoofdbeschuldigde Morand, op vrye voeten gesteld. Naar reeds gisteren per tele- graaf is medegedeeld, heeft de Zesde Kamer van de correctioneele rechtbank te Parys alstoen vonnis geveld in de zaak-Wilson c. s. Sedert negen uren 's morgens was de zaal overvuld met een9 menigte advocaten, be langstellenden en nieuwsgierigen. Debeschul digden waren, uitgezonderd de heeren Wilson en Ribandeau, tegenwoordig. De heer Lenté, Wilsons verdediger, was afwezig. Door den heer Villers, voorzitter, werd het vonnis met zeer bewogen stem voorgelezen; zóó hevig was nu on dan zyne aandoening, dat hy een oogenblik moest ophouden. De lezing van het vonnis duurde niet minder dan drie kwartier. Het vonnis is wat den heer Wilson betreft streng, maar neemt verzachtende omstan digheden voor Ribaudeau, Dubreuil en Hébert aan. Wat de feiten-Belloc en Legrand betreft, aan het slot der aanklacht, deze zyn den beschuldigden niet toegerekend. In de zaak Crespin de la Jeannière acht de rechtbank het bewezen dat Ribaudeau, Dubreuil en Hébert gehandeld hebben volgens de voorschriften van Wilson. Zy hebben de aanvankelyk gevraagde som van 200,000 fr. teruggebracht eerst op 25,000 fr. en daarna op 20,000 fr. Uit de behandeling is voorts nog gebleken, dat door hunne herhaalde pogingen Crespin de la Jeannière vooruit eene som van 5000 fr. gestort heefteen reru van deze som was reeds van te voren door Ribaudeau in orde gebracht; die storting is tevens op de beschuldigden van invloed geweest met behulp van eene nota van generaal Faidherbe, groot kanselier van het Legioen van Eer, een brief, welke een antwoord bevatte op eene aanbe veling van Wilson tot het decoreeren van den heer Crespin de la Jeannière. Die som van 5000 fr., welke de heer Crespin de la Jeannière heeft teruggeëischt, is door den heer Wilson terugbetaald. Uit deze feiten vloeit het bewys voort dat Ribaudeau, Hébert en Dubreuil kunstgrepen hebben gebruikt, dat Wilson, met terzyde- stelling van alle voorzichtigheid en waardig heid, zyn kabinet op het Elysée heeft veran derd in een kabinet van zaken, dat hy zich heeft laten behulpzaam zyn door menschen, ter slechter naam en faam bekend, en dat hy ridderorden heeft uitgereikt ten zynen bate, welko feiten voor de rechtbank niet twy- felachtig zyn. Die kunstgrepen bestaan in verschillende beloften, toezeggingen en aan- biedingen op het Elysée. De rechtbank zeide dat hot gedrag vap Wilson in deze omstandigheid zyn grooi fortuin en zyner hooge politieke betrekking onwaardig is geweest en dat hy wegens zyn hoogen stand de nationale eer in de waag. schaal heeft gesteld. Op die gronden werd Wilson c. s. de bekende straf opgelegd. De ontroering na het uitspreken van het vonrm was in de zaal zeer groot. Dubreuil riep bjj het heengaan uit„Leve Frankryk 1 Weg met de Joden! Het is afschuwelykI" Het kerkelijk conflict te L-elderdor), Do Haagsche rechtbank heeft, geiyk reeds werd medegedeeld, een uitvoerig vonnis ge. wezen in zake: lo. den Nederlandschen Her vormde Kerkeraad te Loiderdorp, vertegen woordigd door zyne kerkvoogden, en 2e. ds. Pyzel, predikant by die gemeente, contn ds. Vlug, bezitter van de pastorie der Her vormde kerk aldaar. Wat de eerste disqualificatoire exceptie be treft, als zouden de eischers niet de qualiteit bezitten, die zy zich toeschryven, overweegt het vonnis dat by de beantwoording der vraag of iemand eene bepaalde qualiteit heeft, nage- gaan dient te worden wat daarvoor door di wet, regelende de verkiezing of benoeming, vereischt wordt, zoodat in dit geding het Reglement op het beheer der kerkeiyke goe deren en fondsen te Leiderdorp te raadpleget valt; dat nu uit geen enkel artikel afgeleid kan worden dat afschrift van het proces verbaal van stemopneming aan de gekozehet wordt toegezonden en hun tot geloofsbrto strekt, zooals b. v. art. 12 Gemeentewet 'ei art. 10 Provinciale wet bepalendat derhalve door de door de eischers geproduceerde ken-l nisgevingen en daarop gegeven toestemmende, antwoorden bewezen wordt, dat er vier per sonen, die als kerkvoogden optreden, werke\\)k die qualiteit bezitten, zoodat de eerste exceptie verworpen moet worden. Alvorens de tweede exceptie, de wettigheid der benoeming van ds. Pyzel rakende, te onderzoeken, treedt de rechtbank in eene beschouwing der zaak zelve. Naar aanleiding van het beroep van eischers op het besluit van de Algemeens Synode der Nederl.-Herv Kerk, dd. 22 Juli 1886, waarby dat college beslist dat de gedaagde door woord en daad ten duideiykste getoond heeft zich af te schei den van de Kerk, wordt de vraag gesteld el de rechtbank bevoegd is in eene beoordeeling li treden omtrent de juistheid van dat beslui Die vraag wordt ontkennend beantwoord, daar art. 1 der wet van 15 Sept. 1853 (St.bl. No. 102) aan alle kerkgenootschappen de vol komen vryheid verzekert om alles wat hut godsdienst en de uitoefening daarvan in eiget boezem betreft, te regelen en daartoe ba hoort zeer zeker het recht om te bepalen op welke wyze men tot zoker kerkgenootschap toetreedt en op welke wyze men het verlaat. Do rechtbank neemt nu aan dat de vraagol afscheiding plaats had, wel uit zekere bepaald» feiten moet worden afgeleid, maar dat de kracht en waarde dier feiten volkomen te beoordeeling staan van de kerkeiyke bestureo, als belast met het houden van toezicht ffi het uitoefenen van tucht over de gemeenteleden en derhalve die besturen geroepen zyn on •te beslissen of de woorden en daden vanM bepaald persoon aanleiding geven om de gt- volgtrekking dat afscheiding plaats had, V. maken. Mitsdien acht de rechtbank zich onbfr voogd in een onderzoek te treden omtrent* vraag of er afscheiding door woord endai plaats had, daar zy dan inbreuk zou make op de vryheid, aan de kerkgenootschap;® toegekend, en bovendien dan geplaatst zou kun nen worden voor vragen van geloof, belydemk handel en wandel van gemeenteleden, bei geen niet tot hare bevoegdheid behoort. Zy verklaart derhalve het besluit der Synode te eerbiedigen, en beslist dat de Synode bier uit terecht heeft afgeleid dat de gedaag* niet langer lidmaat is van de Ned.-Herv. Kert en opgehouden heeft predikant te zyn, d»' afscheiding van zelve verlies van het lid»»' schap ten gevolge heeft en hieruit voortvlo*1 dat men by verlies van lidmaatschap-00' vanzelf ophoudt die kerkeiyke betrekking bekleeden, daar lidmaatschap voor het ao' van predikant een bepaald vereischte is. "Wat de bewering betreft, dat er geene va cature zou bestaan, omdat geen der gevallen, in art. 1 Reglement op de Vacatures genoemd aanwezig is, ook deze acht de Rechtbank o»' juist omdat art. 1 niet in te engen zin n* worden opgevat, daar men de daarin voof komende woorden „vrywillige afstand" mw

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2