Zaterdag: £5 Mïiart. A0. 1883. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Maart. feuilleton. Aan den rand des afgronds, R°. 8803. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT Voor Loidon por S moandoa1.10. Franco per poot1.40. Alzondorlpko Kommen0.0S. PBIJB DUB ADVBKTBNTIBN: Y*n 1—8 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.1T|»^ Grooiere letters near plaaternimte. Yoor het in- cataeoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. öfiieieele Kennisgevingen. Eerste zitting van den militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van dun 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), wordt gebonden op Maandag den 12den Maart 1888, des middags te 121 /4 uur, voor do lotelingon die denommersge- trokken hebben van 1 tot 50, en des namiddags te: halftwee, voor hen die getrokken hebben van No. 51 tot No. 100; op Dinsdag don 13den Maart 1888, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van No. 101 tot No. 180; op Woensdag den llden Maart 1838, des namid-i dags te halféén, voor hen die getrokken hebben van No. 181 tot No. 280; op Donderdag den 15den Maart 1888, des namid dags te halféén, voor hen die getrokken hebben van No. 281 tot No. 360 en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: lo. de vrijwilligers voor do Militie; 2o. do lotelingon die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid- of gebreken, of gemis van do gevorderde lengte; dat de lotelingon, die voor dien Raad niet y.jjn ver schenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstel ling te hebbon en voor den dienst worden aange wezen, terwijl het niet ontvangen van oen oproepings- biljet niet ontheft van de verplichting tot het ver- t schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde l»mv ijsstokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart 1888. E. KIÖT, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen r ter algemeene kennis dat door MARIA ANNA DE WIJS, weduwe van G. P. Van Clcef, alhier woou- I -Acbtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor don verkoop van sterken drank in het klein in liet perceel Bakkerstceg (wijk 6) No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. rl Maait 1888. E. KIST, Secretaris. Nogmaals vestigen wy do aandacht op de nu bestaande gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Practische Ambachts- school alhier, onder mededeeling tevens dat de gereedschappen en materialen kosteloos verstrekt worden en dat zoons van werklieden slechts 2.50 per jaar (schoolgeld) behoeven te betalen. - Het bestuur der werklieden-vereeniging „Eendracht zy ons doel" alhier, heeft, daartoe aangezocht door eonige werkende leden, be sloten zoo spoedig mogeljjk eene tooneel- uitvoering door die werkende leden te doen geven ten voordeele van een ongelukkig huis gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kin deren. Het hoofd van dat gezin hoeft door een noodlottig ongeluk reeds een paar maan den in het acad. ziekenhuis moeten doorbren gen en kan vooreerst nog niets verdienen voor vrouw en kinderen. Hulp is dus dringend noodig. Het bestuur hoopt dat door het teekenen van velen op de lijsten, welke eerstdaags zullen rondgezonden worden, deze veorstellmg veel nut zal afwerpen. Nader zullen tijd en plaats dier voorstelling in dit blad worden bekend gemaakt. Gedurende de eerste helft der maand Fehr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden J. Dankkers, Bokkels, wed. Jansen, D. De Leeuw, mej. E. Van Eovij Kok, Amsterdam; M. Maureschars, Alfenmevr. Van der Steen, Breda; T. Van Veen, Delft; mej. M. De Nie, Blonk, mevr. Van Meel, Leiden; mej. Ruge, Oegstgeest; me.f. Van Deil, Rijnsburg; D. Van Limburgh, mej. C. De Love, Rotterdam en W. Borgman, Winterswijk. Briefkaarten: F. Winter, Amsterdam en Banke, Leiden. Brieven, verzonden goweest naar Duitsch- landMej. R. Van der Kley, Neustadt Goden naar Frankrijk: Loth, Parijs. De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de naamlooze vennoot schap „Zanderij De Ridder", te Katwijk. Zy heeft ten doel het aankoopen van onroerende goederende verbetering en den wederverkoop of ruil daarvan en het verkoopen van daarop groeiende landbouwproducten. Het kapitaal bedraagt ƒ20,000, in twee seriën, waarvan de eerste (40 aandeolen a 250) is geplaatst. De tweede serie zal uitgegeven wordon naar de behoefte, binnen den tjjd van vijf jaren na bet verlijden dor akte van oprichting. Benoemd zijntot directeur de heer T. A. O. De Ridder; tot commissarissen do heeren L. Van der Plas Bzn. en C. Wassenaar. De bevolking der gemeente Oegstgeest bestond op 31 December 1886 uit 1763 man nen on 1543 vrouwen, te zamen 3306 zielen. In 1887 werden aldaar geboren 112 kinderen, als: 59 jongens en 53 meisjes; er vestigden zich 473 mannen en 365 vrouwen, totaal 838 personen. Overleden zjjn er 36 personen van het mannelijk en 36 van het vrouwelijk go- slacht, totaal 72. Naar elders vertrokken 435 mannen en 268 vrouwen, totaal 703 personen. De bevolking dier gemeente bedroeg dus op 31 December 1887: 1824 mannen en 1657 vrouwen, te zamen 3481 zielen. Er werden 24 huwolyken gesloten, terwyl er 7 kinderen als levenloos werden aangegeven. De Haagsche Kookschool ondervindt in moer dan één opzicht veel sympathie. Worden de cursussen druk bezocht en nemen de aan vragen tot plaatsing dagelpks toe, 't zyn vooral de practische lessen, welke reeds door een veertigtal leerlingen, waaronder verschei dene gehuwde dames, worden bygewoond. Van de firma J. Van Zanten en Co., Veene- straat 44, ontving de school oen tweetal ge schenken, in de eerste plaats oen brandred- dingstoestel, nl. zoo een, waarmede men zich uit hoogere verdiepingen in geval van nood op den beganen grond kan nederlaten, en ten tweede een geschenk, dat om zijne practische waarde voor de Kookschool van groot nut is, nl. een paar heat-conductors, pennen, die by 't bereiden van vleesch het sneller gaar wor den bevorderen. Dat de directie zulke cadeaux op hoogen prijs stelt, behoeft wel niet gezegd te wordon. Naar men modedoelt, bestaat het voor nemen om eens in de maand eene publieke les te geven. Schenkingen als van de firma Van Zanten zpn natuuriyk eeno groote aanwinst voor de school, wier middelen niot toelaten ze] zich zelve aan te schaffen en vooralsnog evenmin toereikend zpn om in de behoorlyko inrichting der lokalen te voorzien. In de algemeene vergadoring van aan deelhouders der Stoomboot-maatschappü Bos koop—Waddingsveen—Gouda werd het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de toestand der Maatschappij gunstig is. De in 1887 behaalde winst bedraagt ƒ2026.68. Er worden ruim 34,000 personen vervoerd. Het bestuur stelde voor uit de winst 2 pet. als dividend uit te keeren, doch in stede daarvan besloot de vergadering de gohoele winst voor afschrpving te bestemmen. In plaats van wylen den heer J. A. Van de Werve werd de heer A. Vis tot commis saris gekozen, terwyi de aftredende hoeren Ph. Verbruggen en P. Van Nes Az. met groote meerderhoid werden herbenoemd. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 1 Maart te Pa- dang; de „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, passeerde 29 Februari Perim; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Marseille 1 Maart; do „Su matra," vaa Batavia naar Amsterdam, passeer de 1 Maart Dungeness. Z. M. heeft benoemd by het wapen der infanterie, bij het 3de reg., tot majoor, den kapitein G. L. Langguth, adjudant van het 8ste reg., tot kapitein, den eersten luit. D. Cheriex, van het 5de reg., en tot eersten luit., den tweeden luit. A. Van Sliedregt, van het corps; aan den voor den dienst in Indiö bestemden soldaat C. G. O. Lindner, van het Koloniaal Werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van de herinnerings medaille voor het deelnemen aan de Fransclie Expeditie in Tonkin, China en Annambe noemd by het wapen der infanterie, by den staf van het wapen, tot directeur der pupil lenschool, den kapitein H. F. Van den Ouden- dyk Pieterse, van het 1ste rog. inf., thans belast met de funtiën van adjudant van den bevelhebber in de lilde militairo afdeeling by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., den student in de goneeskunde (arts) D. Snoeck Henkemans aan den gewezen vasten knecht by het dep. van koloniën C. Bom, een pensioen verleend van 233 'sjaars. Gemengd Nieuw*. Ten tweeden male had gisteren op het Galgewater een avondfeest plaats, ditmaal uitgeschreven door de „Leidsche IJsclub." Dé kunstverlichting was nu uitgebreider, dan de vorige maal. Trouwens, de maan liet zich ditmaal eerst zien toon het feest reeds zoo goed als geëindigd was. Behalve door het branden van pek- en teer tonnen, het onder het ryden medevoeren van bengaalsch licht, hier in den waren zin des woords het licht dos „voorspoeds," en de ver lichting van de baan met ballons, waren thans aan beide einden dier baan ook lampions aangebracht, welker vlammetjes niet door een ruwen wind werden uitgeblazen. Tovens was op de palen langs het zwembassin van „Rhynzigt" ook eene lampionverlichting aange bracht, welke vooral op eenigen afstand een goed effect opleverde. Maar niet enkel het licht, dat de breede schaar van rydonde dames en heeren bescheen en hun pad of baan bestraalde, niet alleen do opwekkende tonen van de muziek dei- jagers uit Den Haag, boden stof tot feest viering aan, vooral het eigenaardig karakter, dat het feest droeg, stemde tot vrooiykheid. f 35) DOOR K. KOOPMANS VAK BOEHEREN. Hierop volgde een gosprek over een, voor huisvrouwen en bejaarde dochters zeer vrucht baar onderwerp, dat dan ook word voortgezet, totdat Sientje, gereod om te vertrekken, op stond van haren stoel. By het afscheid drukte juffrouw Koker harer bezoekster op het hart, om toch vooral te onthouden, dat de meegedeelde feiten geheim moesten blyven, waarop Sientje verzekerde, dat de juffrouw op dat punt volkomen gerust kon zyn, daar zij voor zich niet hield van dat gepraat en van oordeel was dat do menschen met deze historie niets te maken hadden. IX. Toen de heer Gerkes dien avond weer zyne halve flesch besteld had en zijne Goudsche pyp rookte, al turend naar de geschilderde land lieden »p den wand,die in hun sierlijke klee ding den oogst inzamelen, in het door hooge bergen ingesloten dal, kwam Sientje binnen. „Goeden avond, mijnheer Gerkes I Hoe vaart u?" zoo sprak zij, en nam terstond plaats. „Dank u, juffrouw! dat'gaat wel. „En hoe is het mot u?" „Best, mynheer! Ik heb dezen namiddag juffrouw Koker bezocht, en heb daar 't een en ander vernomen, dat my bevestigt in het geloof dat er wel degelyk iets is tusschen den heer Van Arkel en mejuffrouw Toontje. Juffrouw Koker vertelde my in vertrouwen dat Toontje dezen middag weer by den luite nant op de kamer was geweest, en ditmaal alleen." „Wat zeg je, juffrouw?" riep Gerkes, en er was zulk eene flikkering in zyn oog, terwijl hy sprak. „Maar dat is toch apocrief, zou ik denken." „Of het! En verbeeld je, mynheer t de meid had aan de deur staan luisteren en duideiyk gohoord dat het er heel verliefd toeging. Ze hadden o. a. ook nog samen gestoeid, ja, en wat nog erger is, naar myne wijze van zien, zy heb ben ook gekribd. Kribben, hoor eens, dat doen geene menschen, die niets met elkaar uit te staan hebbenzulk onderling bakkeleien wordt pas mogelyk, als men door minnary en gekoos zeer gemeenzaam is geworden. Dus, ik wou maar zeggenu behoeft niet to twyfelen en kunt overgaan tot het nemen van doortas tende maatregelen, in het belang van uw nichtje. Dat arme kind! 'k heb zielsmedely- den met haar, dat is zeker! Maar beter dat zy nu genezen wordt, zy het ook door eene heel pynlyke operatie, dan dat zy later zwaar moet lyden op een oogenblik, als er geene genezing meor mogelyk is." „Gy beschouwt de zaak uit het rechte oogpunt, juffrouw Van DonkTrouwens, dat gy niot, zooals zoovele dames, de dingen door een valschen bril bekykt, is my reeds gisteren gebleken. Maar nu moeten wy om trent ééne zaak nog onze afspraak maken. 6e zeidet daarstraks dat juffrouw Koker u in vertrouwen 't een en ander had medege deeld. 'k Geloof dat het best zal zjjn, wanneer ge in dit opzicht aan juffrouw ICoker's wen- schen voldoet. De zaak moot niet ruchtbaar worden, want dan komt ze Van Arkel ter oore, en dat moet niet. Begint toch onze luitonant lont te ruiken, dan wapent hy zich, en weet myn nichtje en haro familie zóó te bewerken en te bedotten, dat alle myne klachten en bezwaren als nesteryen worden beschouwd. Dusmondje dicht, als 'tublieft! Eenmaal echter zal men u verzoeken te zeggen wat g'y weet, en dan zult gy, hoo^ ik, berold zyn, getuigenis aT te leggen. De vader van het bewuste nichtje, of iemand, van zynentwege zal waarschynlyk herwaarts komen om de zaak te onderzoeken. Wees zoo vriendelyk, zulk een persoon te woord te staan en denk er omik sproek over mijn nichtje, maar papa is zulk een ontzettend voornaam heer, dat hy van die bloedverwant schap liever niet wil hooren." „Heel goed, mijnheer Gerkes; ge kunt op. my rekenen." Hiermee was de zaak voorlopig beredderd. De byi was geslepen en larj gereed aan den wortel des booms. De rmyn is geladende- lont wordt aangestoken Reeds den volgenden dag vertrok de heer Gerkes weer naar A' rnhem. By zyno aankomst aldaar zocht bi^ terstond den jonker Van Rankhuysen op, om verslag van zyne zending te geven. A!ph,onsus ^reg nj6t weinig in zyn schik, toen. hy hoorde hoe gunstig de zaak stond. Htj prees den beer Gerkes hemelhoog, vanwege het beleid, waarmee hy de dingen had ar.Dg0vat en doorgezet. Wel moest de jonkf .r erkennen dat de fortuin zyn afgezant ^Ü7.onder had gediend, want het geval van b'et bruiloftsvers was zeker niet een gevolg van 't geen door Gerkes was nagespoord of beraamd, maar een bloot toeval. f Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1