Uier het door hun drieën gevormde geheel en het publiek liet dan ook niet na, toen zij zich nogmaals in vereemging met hot koor hadden doen hooren, van zijne waardeering blijk te geven. Na de pauze, in do tweede acte of afdee- ling, zagen we andermaal eono stadgenoote als soliste optreden, nl. moj. A. S., die zich reeds op andere concerten gunstig had onder scheiden. Thans had zij de vrij belangrijke partij van Marthe, waarmede hare gaven weder om in het helderste licht gesteld werden. In het duet met Judas zou men zelfs niet gemeend hebben hier met eene dilettante te doen te hebben. Hun optreden samen was zóó keurig, dat beiden de grootste lof er voor toekomt. Maar ook naast en in vereeniging met mad. Clary maakte zy daarna een werkelijk schoon figuur, vol uitdrukking in zang en voordracht, vooral in het „Alléluïa!", waar de heer Lestel- lier zich naast hen voegt, om vervolgons met Ifóryem in het treffend duet: „Dieu saura t'appoler au ciel!" en „Maïtre, tu me verras", etc. over te gaan. Niot minder treffend was ook y gebed „Notre Père", voor tenor-solo en k-têr, waarmede dezo afdeeling oindigde. De daarop volgende hield hot auditorium voortdurend in niet mindere spanning. Èn solisten èn koristen wedijverden hier met elkaar en met het orkest, dat zich over het algemeen insgelijks zeer verdienstelijk van zijne meermalen vrij moeilijke taak kweet. Aan bijzonder aangrijpende oogenblikken ont brak het hier niet. Jammer, dubbel jammer daarom dat de heer Lestellier koor en orkest toen k(j het „Ahl Tout est consommé!" moest doen hooren, een oogenblik in den steek liet, om deze vergissing, op verlangen van den directeur, weer te herstellen. Het „Christ est vivant! Christ est ressus- citél" van mad. Clary en overgenomen door het koor, was een waardig slot van deze even waardige uitvoering, waarbij de dames- en mannenkoren, ofschoon niet altijd in ver houding evenredig, herhaaldelijk getuigenis aflegden van flinke, degelijke studie, onder leiding van den heer Willem Tan Iperen, die met voldoening ook op dezen avond mag terugzien. Een woord van waardoering mag bovendien niet onthouden worden aan don heer Bor- keljon, die als piano-accempagnateur zulk eene omvangrijke en gewichtige taak to ver vullen had en haar zoo hoogst verdienstelijk ten einde bracht. Gemengd Nieuws. Wij vernemen dat het voor nemen bestaat op Zaterdag, 3 Maart a. s., te één uur op de ijsbaan aan den Apothekersdyk een wedstrijd in hardrijden en hardloopen te laten houden door ongeveer driehonderd kinderen van de scholen voor onvermogenden, om prijzen van spek en krentenbrood. Voor dit doel zullen de meer bevoorrechte inwoners door lijsten ter inteekening tot het geven van geldelijke bijdragen worden uitge- noodigd. Deze zaak bevelen wij dringend in de belangstelling der burgerij aan, daar er inderdaad eene niet onbelangrijke som noodig en de behoefte groot is. Niet tevergeefs doen wij zeker een beroep op veler liefdadigheid. Valt de dooi in, dan worden de giften toch voor dezelfde gezinnen besteed. Bijdragen kunnen ook gezonden worden aan de heeren W. P. Wolters, Boommarkt 13, en J. P. Riedel, Boommarkt 2a. Onze jonge stadgenooten schij nen nog maar geen onderscheid te kunnen maken tusschen goed ijs en bijten of wakken. Immers, hedenmorgen kwam één hunner weer in zoo'n wak in het Levendaal terecht, moest gered en naar huis geleid worden, terwijl bij het uitgaan der school, te twaalf uren, een meisje in den Ouden Rijn, b(j de Bakkersteegs- brug, in eeue bijt stapte. Voor haar daagde redding op in den persoon van een brugwach ter en ook zij moest, geheel druipende, doch dank zy den zonnestralen niet onderwijl be vriezende, naar de ouderlijke woning mede gevoerd worden. Hier en daar staat nogal water op het ijs, hetgeen echter den schaatsenrijders nog niet be hoeft af te schrikken en dat ook geenszins doet. Men kan nu, wat slochts zelden voorkomt, flinke tochten per schaats doen. Van Leiden tot Koudekerk is het ijs in den Rijn echter slecht, van laatstgenoemde gemeente tot Alfen even wel van goed gehalte, met goedo banen. Zijl en Does kunnen niet op best ijs bogen. De ijsclub „Leiderdorp-Zoeterwoude" doet al hef mogelijke om goede banen te verkrijgen. De „Studenten-IJsclub" alhier zal morgen weder, thans aan jongeDS van twaalf tot zestien jaren, gelegenheid geven, proeven van bekwaamheid af te leggen in hot hardrijden. De belooningen zullen voor hen, die ze ver dienen, wel niet uitblijven. Door de ijsclub „Haarlem en Omstreken" is een afstandsrit van Haarlem naar Leiden uitgeschreven. De mededingers zullen den lston Maart van des morgens 10 uren af, met tusschonpoozen van 0 minuten, afrijden van de Prins Hendrik- brug, op de Loidsche-vaart te Haarlem. Hun wordt naar volgorde een nummer ge geven en een bewijs, waarop de tyd van afrit is vermeld. De weg wordt genomen als volgtLoidsche- vaart tot aan de Waterleiding, alwaar, wegens wakken, omgereden, afgebonden of mot schaat sen over den weg moet worden gegaan, ge heel ter keuze van den rijdervervolgens Leidsche-vaart tot aan het station Veenenburg, hior den dijk over, dan de linker spoorsloot tot station Piet Gyzenbrug en vandaar de Leidsche-vaart tot Leiden (Marepoort). Hier wordt door bestuursleden van de IJs club de tjjd opgenomen en vermeld op de bewijzen, waarop de tyd van afrit is ge schreven. De rpders zyn verplicht bovenvermelde route te volgen. Ieder deelnemer zal den weg alleen moeten afleggen. Hot is verboden gebruik te maken van kunstmatige middelen van vervoer. De groote afstand en de hindernissen, waar mede de ryders onderweg zullen te worstelen hobben, maken dezen wedstryd nieuw en be langwekkend tevens. De rit gaat alleen door, wanneer er ton minste zes deelnemers zyn. Uitgeloofd zyn eene gouden, eene zilveren en eene bronzen medaille. By arrest, heden door het ge- rechtshof te 's-Hago gewezen, werd vernietigd, doch alleen voor zooveel de opgelegde straf betreft, het vonnis van de rechtbank te 's-Hago, waarby een candidaat-arts te Leiden tot 7 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld we gens het slaan van agenten der nachtpolitie. Dezen bekl. werd thans eene geldboete van f 50 opgolegd. Ook stond als appellant terecht een koop man uit Leiden, door de rechtbank te 's-Hage veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van ongeveer 7 hectolitor uien van een land onder Rynsburg. De bekl. erkende wel de uien van het land te hebben weggehaald, maar hy had ze eeriyk gekocht. De verdediger, mr. Wiercx, trachtte aan te toonen dat deze vervolging niet volgens art. 310, maar volgens 'art. 311 Wetb. van Strafrecht had moeten zyn ingesteld. Hy wees voorts op de ongeloofbaarheid dor getuigen en meende dat niet aanwezig was het oog merk van wederrechteiyke toeéigening, omdat z. i. bewozen was dat de uien op monster waren gekocht. Op grond dat in deze niet arglistig was gehandeld, concludeerde pl. tot vernietiging van het vonnis en vryspraak van den beklaagde. Adv.-Gen. mr. Tolders kon zich met de zienswyze van den verdediger niet vereenigen. Hy was het met de rechtbank eens dat de getuigenverklaringen wel geloof verdienden, dat er geen koop had plaats gehad. ZEGA. beschouwde het feit als hoogst ernstig, waar voor eene zware bestraffing noodig was. Hy vordorde mitsdion de bevestiging van het vonnis, maar met uitzondering van do opge legde straf en veroordeeling van bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 15 Maart. De Haagse he rechtbank heeft heden den heer Willink Ketjen, wegens be- leediging van don minister van koloniën, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot f 25 boete. Uit Katwyk aan Zeo meldt men: Gisteren zyn al de schuiten afgevaren ter uitoefening der versch-visschery. De K. W. 29 „De Vier Gebroeders," schipper D. v. d. Plas, liep te IJmuiden binnen met 2 gebroken zwaardendo K. W. 53 „Nooit gedacht," schipper J. v. d. Plas, welke na 3 dagen reis hier aankwam, maakte in afslag eene besomming van f 20. v. Naar het „Vad.verneemt, zal door hot Gemeentebestuur van Den Haag in het Voorhout eene nette, vaste muziektent worden opgericht, ter plaatse waar nu en dan de oude stond, en bestaat het plan dat de schulterymuziok aldaar des zomers eer.ige uit voeringen zal goven. Het m e i s j a uit de Pastoors w a rando te 's Hage, dat sedert Maandag middag vermist werd, is gisteravond in deouderiyko woning teruggekeerd. Het kmd, dat 't blijk baar thuis niet al to best had, had een bezoek gebracht aan eene tante te Delft. Gisteravond, te zeven uren, is te Rotterdam een binnenbrand ontstaan in het benedenhuis van pand No. 91 aan de Wyn- straat, waar een bierhuis is gevestigd. De brand nam zóó hevig toe, dat in woinige oogenblikken het benedenhuis met een gedeelte der eerste verdieping achter is uitgobrand. Door de wer king van een 6 tal handbrandspuiten yvas het gevaar voor erger spoedig geweken, doch na 10 uren werkte nog eene spuit voort, daar het moeilyk scheen het vuur gdieel meester te worden. (N. B. C.) Door den officier van justitie by de Heerenveensche rechtbank word giste ren geëi8cht tegen Tryntje De Jong, de zoo genaamde tweede millioenen-juffrouw, wegens oplichting, eene gevangenisstraf van drie jaar. Te Groningen zjjn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. D i nsdag-avond ontstond te Haaften by H. Klop brand. In den tyd van 2 uur lagen vier huizen in de asch. Do schade ia groot. Het meeste is verzekerd. Behalve benoden deIJselbrug te Kampen, waar de rivier over de halve breodte tot by het Brunnoper veer blank is, zit van Zalk het ys in den IJsel en zyne monden nu overal vast. Byna overal geschiedt de passage te voet over het ysgisteren trok men or in het Rechterdiep zelfs met paard en hooi beladen wagen over heen. De 27ste Februari was een feestdag in de Transvaal. Alle regeeringsge- bouwen en zelfs de telegraafkantoren waren gesloten ter eere van den verjaardag van den slag by Majuba-hill in 1881. In een hnis te Dublin bra kb rand uit. Eene 43-jarige vrouw sprong uit het raam eener vierde verdieping en kwam terecht op oen hek, waarvan eene spyi in het ïyf doordrong; zy stierf aan de gevolgen. Vier vrouwen en meisjes kwamen in de vlam men om. Uit Amerika komen weer be- richten van ernstige ongelukken. In Nieuw-York geraakte een reusachtig gebouw, dat het Union-square Theatre, het Star-Theatre en het Morton-Hotel bevat, in brand. Het Union-square Theatre brandde geheel uit. Gelukkig was de voorstelling afgeloopen en zyn er dns geene menschenlevens te be treuren. Ook het hotel leed groote schade. Alle bewoners kondon bytyds gorod worden, doch zes brandweermannen vielen als offers. Het andore theater, waarin de bekende En- gelsche tooneelspeler Irving met zyn troep voorstellingen gaf, liep geheel vry. Het andere ongeluk had plaats te South Vallejo, in Californië. De ketel van eene stoom pont sprong en alle opvarenden, 63 in aantal, worden gewond of gedood. Dertien lyken zyn reeds gevonden, terwyi elf personen nog ver mist worden. Te Congo-rlver is bericht ont vangen dat de weg van Stanley Pool weer vry is. Van Stanley is nog niets gehoord, doch men twy feit er niet aan dat alles goed gaat. De bekende reiziger Oscar Lenz schreef naar Weenen dat men niet bezorgd behoeft te zyn over het lot van Stanley. De heer Lenz onderstelt dat Stanley vermoedelyk op de eene of andere plaats is opgehouden en het eerste nieuws via Zanzibar ons zal bereiken. G cmcentcraad. In de hodennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaafler, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Van dor Hoeven, Tieleman, Koetser, Nykamp, De Goeje, Kaiser, Ilasselbach en "Was. Afwezig met kennisgeving do heeren Zaalberg, Driessen en Cock. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van Ged. Staten boricht was ontvangen dat door de Regoering aan de gemeente Lei den bywyze van voorschot in de kosten van het lager onderwys voor 1888 eene som van f 39,205.50 is toegekenddat oen adres was ingekomen der Schilders- en Behangersver- eeniging alhier tot het doen van onderzoek naar de ladders, ter beveiliging van de werklieden, alsmede dat een aantal adressen 4J--"er ..lyy:;: rer«ags»craaoaggsuJ zyn ingekomen van sollicitanten naar de trokking van gemeente-opzichter en naar oj van leeraar in do Engelsche taal. Tot tijdelyk leeraar in de Fransche taal het Gymnasium werd benoemd de heer E, Borle te Arnhem, met algemeene stomme: By het in behandeling komen van hi voorstel tot oprichting van eene vierde scho van de derde klasse op het terrein van Notarishuis, motiveerde allereerst de h, Juta zij/Se stem, welke hy tegen het voorst van B. en Ws. zou uitbrengen. Na eerst hooge cfffers te hebben nagegaan, welke vo, dit plan zyn uitgetrokken, verklaarde hy tevei van deskundigen de verzekering ontvangi te hebben, dat op de bestaande fundament en muren geene verdieping meer kan gebou worden en dat de notarissen het tegenwoorij| gebouw voor hun doel wel geschikt vinden. Sj geeft dus de voorkeur aan het tweede staande, goedkoopere plan, boven het dure van het Dagelyksch Bestuur. De heer Fockema Andreae stelde namei de commissie van financiën eene motie voi wat betreft het vinden der gelden, welke vi den schoolbouw zullen noodig zyn, nl. dat de jaar noodige som niet zal worden gevonden doe geldleening, maar „voor zoover noodig" uitd| buitengewone ontvangsten. Verder br; hy nog andere opmerkingen in het mii den. Ten eerste is het ontwerpbesluit, den Raad, in zulk eene belangryke zaak al deze, is voorgelegd, veel te beknopt, veel kort geformuleerd, al vindt men enkele zonderheden eenigszins meer uitvoerig in Memorie van Toelichting vermeld. Toch uit die stukken b. v. moeilyk op te maken ui] hoeveel lokalen de nieuwe school zal bestaan! Ten tweede betwyfelt spr. of de Raadsleden! de noodige gegevens bezitten, waaruit z(j met duideiyke wetenschap tot de overtuiging zjji gekomen, dat de door B. en "Ws. gevraagd som werkeiyk noodig is. Spr. althans ach voor hem meerdere gegevens noodig, alvt rens hy aan de genoemde gelden zyno goei keuring kan schenken. De heer Bool, weth. v. fin. wees er op d: men vooral by het doen van groote uitgaven rt kening moet houden èn met de financiën Si met de bestaande behoeften. Dit hebben on Ws. by het indienen van hun plan nie uit het oog verloren. Volgens hem moests daarom de gelden gevonden worden doe geldleening, en niet op de begrooting door buitengewone ontvangsten. Men kan by GeA Staten niet met voorgestelde posten te berdi komen, „voor zoo verre die noodig zyn inkomsten belasting is een sluitpost. De hoer Fockema Andreae bleef zyne meo| ning handhaven dat buitengewone uitgavi als nu voor den schoolbouw, ook moeten vonden worden uit buitengewone ontvangst® Werd de motie van de commissie van finaij cién niet aangenomen, dan vreesde hy lat! vorschillende moeielykheden. De heer Bool constateerde dat men biel staat voor eene verplichte uitgaaf, waarw dus mag geleend worden. Do heer De Sturler wees er op dat school hier per zitplaats zal kosten f 1' Te Amsterdam bedraagt dit wel f 125, mad daarentegen te Rotterdam, waar eene schi voor f 38,000 gebouwd is, f 95. Hy wü| schuwt du3 om de 100 voor Lelden marl niet zoo klakkeloos goed te keuren. De heer Van der Hoeven wyst er op 1»| men niet alleen moest rekenen watdesch zelve kost, maar wat er in het geheel s moeten worden uitgegeven om tot de acid te geraken. Dat bedrag loopt tot f 87, Hier zal men dus veel duurder bouwen ergens elders, althans als hy de berekening van B. en Ws. goed begrypt. De Voorzitter antwoordde de verschillen» sprekers. Er is hier slechts van één sprake, niet van dat door den heer Juta bt| doeld, en dat niet geheel is afgewerkt. B.d Ws. hebben getracht by de onderhandeling*, met de notarissen tot voor de gemeente mff-: voordeelige conditiën te geraken. De stemmini van den Raad zal uitspraak doen in hoeven zy daarin zyn geslaagd. Leening achthj] alte zins gerechtvaardigd. Men bouwt de sch» niet voor één jaar, maar ook voor later. alsdan levenden kunnen dan mede in de koss' van aflossing bydragen. Spreker kan verder niet toegeven dat de Memorie van Toelicht®! niet duideiyk is, ook niet wat het aantal lokalen betreftze worden zeer duidelijktfI getale van 12 aangegeven, terwyl er nog -j in reserve kunnen gemaakt worden om zou gebruik te nemen als ze noodig blijken. Eef' berekening der zitplaatsen per kind met and" gemeenten gaat niet op. Men heeft scho'*

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2