Vervolgens sprak dr. B. J. Goossens over bliksemafleiders. Door proeven zyne voordracht toelichtende, werden verschijnselen der electriciteit, posi tieve en negatieve, besproken, en daarbij de verschillende geleiders der electriciteit, zoo goede als slechte, verklaard, en aangetoond dat, zoo electriciteit in rust is, zjj op de op pervlakte der lichamen voorkomt, in bewe ging evenwel door het geheele lichaam is. De geschiedenis der bliksemafleiders en de vlieger van Franklin, waardoor hjj op de ge dachte kwam den bliksem af to leiden, werden breedvoerig besproken en in aansluiting daar mede de metalen, waarvan bliksemafleiders behoorden gemaakt te zyn. Zoo vernamen we dat yzer wel hot minst aanbevelenswaardige metaal was en koperen afleiders de voorkeur verdienen: de scherpe spits aan de afleiders was niet van zooveel belang als vroeger wel gemeend werd, daar het voorgekomen was dat getroffen bliksem afleiders, waarvan de punt door het treffen gesmolten was, evengoed dienst deden als voorheen. Wat aangaat den vorm van afleiders, kan die in kettingen, buizen (zooals op den stadhuis toren) banden, draad en kabel voorkomen. Kabel schynt het verkieselykst te zyn, doch dan moeten de metaaldraden, waaruit hy bestaat, ieder minstens 2 m.M. dikte hebben, omdat by geringer dikte het gevaar van smelten steeds grooter wordtbuizen zyn wel het minst geschikt. Omtrent de dikte van bliksemafleiders was goeno bepaalde verhouding aan te geven; de ervaring heeft geleerd dat voor yzerdraad eene dikte van 1 c.M. en voor koper J c.M. voldoende scheen. De voorzorgen, welke bjj het leggen van een afleider waren aan te brengen, bestaan in het volgen van den jrortsten weg van de ont vangststang naar don grond, en daarby zooveel mogelyk bochten te myden; door welgeslaagde proeven liet spreker zien dat de vonk in eene met bochten gelegde leiding, zonder door de krommingen te gaan, oversloeg op door de kromming b(j elkaar gebrachte punten der leiding. De geleider moet ook niet te sterk gespan non zyntemperatuursverschil kan do metalen stang te veel doen krimpen en daardoor scheuren of te voel uitzetten en door ver plaatsing contact doen maken met het te iso- leeren gebouw. De bliksemafleider moet verbonden wordon met oene metalen aardplaathoe grooter opper vlak deze heeft, des te beter en te minder gevaaraanbeveling verdient hot de aardplaat in verbinding te brengen mot de gas- en water leiding; meende men vroeger dat by eon treffen die leidingen konden verwoest worden, zooals wel plaats had, dan lag dit geheel aan de verbinding, welke niet deugde. Goed- geleidond metaalverband tusschen aardplaat en gas- en waterleiding is dus een eerste vereischte, en dan zal het gevaar voor eene zydelingsche ontlading minder groot worden. Hoe groot de kring wel is, welke door een bliksemafleider beveiligd wordt, is nog niet uitgemaakt; algemeon neemt men nu aan dat dit is het grondvlak van een kogel, dat als straal hooft de lengte van den leider. Door don spreker werden verschillendo vragen en opmerkingen beantwoord, waaruit nog bleek dat cokes een zeer goede geleider is en dat het afvoeren van do aardplaat naar het water zeer gewenscht is, al moest dat, volgens een door spreker aangehaald rap port, ook op 100 my'len afstands gevonden worden. Dat een bliksemafleider ook goed function- neeren kon al is hy niet met eene aardplaat vorbonden, werd door een der leden medege deeld, die van het Haagsche Panorama den bliksemafleider gekocht had en waarvan by de aflevering de aardplaat (koperen) zoek was en waarschynlyk reeds voor jaren gestolen. De voorzitter bracht den heer Goossens dank voor zjjne belangrijke rede: was het moeiolyk „de contonter son père et tout le monde", ons heeft hjj zeer voldaan en het was good gezien van het gemeentebestuur om den heer G. het onderzoek op te dragen vau de hier ter stede aanwezige gemeentelijke bliksemafleiders, daar uit het medegedeelde bleek dat de heer Goossens alleszins bevoegd was hieromtrent te adviseoron. w. Gemengd Nieuw*. Niet allo winters der laatste jaren begunstigden de schaatsenrijders en ryderossen in zoo hooge mate als dit in de t-iYWde helft dezer maand het geval is. Vooral gisteren kon iodoreen, vry van den arbeid, zyn of haar hart ophalen aan hot groote vermaak, schitterende bewijzen afleggen van bedrevenheid in de echt ïïollar.dsche kunst of blijken geven van gehechtheid aan de eene of andere krabbelmethode. Menigeen ook sloeg do raadgeving: „onder de brug gevaarlijk," in den wind, welke nogal met vry groote kracht zjjne aanwezigheid deed ondervinden. Zag men op de singels zoowel als op de stadsgrachten menig beoefenaar dor schaatsen rijderskunst, kon men er daar getuige van zyn tot wolke verschillondo doeleinden baan vegers hunne bezems of de stokken daarvan weten te gebruiken, ook op het Galgowater was een druk gozwier, gétrok, geval, op staan enz. Hot door do leden der oudore „Studenten ijsclub" afgesloten gedeelte van den Rjjn met zyne uitstekende baan, waarop do „Leidsche IJsclub" werd geïntroduceerd, werd gisteren zeer druk bereden mot van witte lidmaatschaps kaarten en van door den kouden wind blo zende dames voorziene heeren. De tonen der muziek lieten zich daar ook nu woder hooren. Do buffethouder van „Rhynzigt" zal wel telkenmale den neus eens in den wind steken of een onderzoekenden blik op den warmtemeter worpen, ten einde or achter te komen of het nog wol vriest, want die vorst is hem lang niet ongevallig. Tot in don avond, bij helderen maneschijn, zag en hoorde men heeren en dames op het ijs. Nu, zoolang dat er is, moet men het er dan ook maar van nemen. Zoo dacht er zeker ook een 4-jarig knaapje over, dat zich gisternamiddag op het ijs van don Ouden Singel bevond. Dat ventjo zocht evenwel niet de sterkste plaats van het ijs op, want by de Paradijssteeg zakte het er door. Gelukkig bevonden zich ook daar ter plaatse eonige volwassenen, dio het jongetje konden redden. Niet vergeten mag worden dat enkele baan- vogers, met eene 'goede inborst en niet geheel van galantlïeid ontbloot, hier en daar voor stoelen gezorgd hadden om het aan- en af binden der „in den vorm geslepen" schaatsen te vergemakkelijken en „loopers" en planken haddon aangebracht om den ijsbezoekers naar hun „plaassie" te lokken. Hunno eegaas of andero vrouwelijke bloedverwanten boden, een afschrik van „vergunning" hebbende, dampende melk of andere lafonis aan, terwijl ook vjjgon, sinaasappels en dadels van uit hunne gevangenissen verwonderde en vochtige blikken wierpen op het hen omringende tooneol van allesbolialve zuidelijk karakter. Ook heden waren velen den ganscben dag onvermoeid op de schaatsen, zoowel in als om de stad. Het bveedo Galgewater deed weder goedo diensten en daar heerschte de grootste levendigheid, in het bijzonder nabij de afgesloten banen der beide ijsclubs, waar door de leden der „Studenten-IJsclub" een onderlinge wedstrijd gohoudon werd. Beschenen door de vrooiyke zonnestralen, welke op sommige plaatsen der ijsvlakte blij ken van hunno verwarmende kracht gaven, versierd mot de nationale kleuren, en opge luisterd door geestdriftvolle muziek, leverde dit winterfeest een verrukkelijk schouwspel op. Getuige van het feest kon ook een groot deel van Leidens schooljeugd zijn, daar eenige scholen hare deuren vanmiddag gesloten hiel den, ton einde alzoo de rechtstreeksche waar neming der jjsdrukte in de hand te werken. Den burgeren van Leiden werd heden op eigenaardige wyze kond gedaan van de feest- plannen der „Studenton-IJsclub." Een kloeke tamboer roffelde, verschillendo straten door- marcheerende, er duchtig op los om de blikken der belangstellenden te vestigen op het met een groot biljet getooid bord, dat door een metgezel van hem werd getorst. IJs en weder dienende, zyn nog de volgende feesten aangekondigd: van de „Studenten-IJsclub" tegen morgen een a vond-feest, op hare foestelyk ver lichte banen van dezelfde ysclub tegen Woensdag middag oene hardrijderij voor mannen om een prijs van f 200 en eene premie van f 50. Het Openhaar Ministerie b ij de rechtbank te 's-Hage vorderde heden zos maanden gevangenisstraf tegen een van zijne echtgenoote van tafel en bed gescheiden ge- pensionneerd officier daar ter stede, die brief kaarten van boleedigendon inhoud voor zy.ie vrouw, verspreid had. De behandeling van deze zaak wiorp een te treurig licht ovor het echtelijk leven van bekl. en eerste getuige, om in bijzonderheden te treden. Door don Iloogen Raad werd heden behandeld do zaak van J. A. Cohen, corrector te 's-Hage, die mot bevestiging van etn vonnis der rechtbank, door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens opzettelijke beleodiging, don Koning aangedaan. Hy had nl. op den Stationsweg, toen de Koning, die in do residentie was teruggekeerd, hem pas seerde, luide geroepen: „weg met Gorilla, leve Domola Nieuwonhuis!" De voorziening, ter ondersteuning waarvan oene memorie was ingediend, werd by pleidooi nog kortelyk toegelicht door mr. Paap, advo caat te Amsterdam, die van meening was dat in deze als aanwijzingen waren aange nomen omstandigheden, welke geene aanwij zingen zyn, on dat zonder wettige bewijs middelen straf was opgelegd. Het Openb. Min. zal den 12den Maart con clusie nemen. Door de politie te Haarlem zijn in den laten avond van Zaterdag aangehou den de beruchte Karei Jacob Hangjas, laatst woonaolitig te Amsterdam, en F. J. Pelser, verdacht van diefstal viti eenige zilveren en andere voorwerpen door middel van braak en inklimming ten huize van den vader van laatstgenoemde, woonachtig aan de Gedempte Kraayenhorstergracht. Hangjas werd door den bestolene herkend, toen hy uit zjjne woning vluchtte. Den 22sten dezer had eene vrouw, wonendo aan de Boomgaardstraat, te Amator- dam, het ongeluk, na eenige werkzaamheden op den zolder van hare woning te hebben verricht, van de zoldertrap te vallen. In be- wustoloozen toestand opgenomen, is zy aan do gevolgen den 24sten dezer overleden. De roei- enzeilvereeniging „do Amstel" maakte sinds eonige dagen met toe stemming van het Dagelyksch Bestuur ge bruik van de ijsbaan langs het gebouw der Vereeniging te Amsterdam. Door leden met hunno dames wordt daarvan gretig gebruik gemaakt. Door het bestuur wordt heden aan de leden mot hunne dames oen jjsfeest aangeboden, waartoe de medewerking van de kapel van het 7de regiment infanterie verkregen is. Men was voornemens een maskeradefeest daaraan te verbinden, waarbij bet, evenals in het vorige jaar, niet zal ontbreken aan aardige tooneeltjes. Voor de internationale hardrijderij op mor gen, Dinsdag, op de baan der „Sportclub", zjjn ingeschreven de bekende Engolschman Fieh Smart, zjjn broeder G. Smart ea See. De Nederlandsche hardrijders zynArie Van den Berg, Kingma, Wybe De Vries, Hanje Westra en eenige anderen. Het is dus een werkelijk internationale kamp om het meester schap. Jammer dat de tjjd te kort is om Ha gen uit Christiania te ontbieden. 'e Avonds is er weer groot feest op de baan. Aan den internationalen scbaatsen-wedstryd om het meesterschap van Amsterdam voor amateurs, Zaterdag vanwege de „Sportclub" aldaar gehouden, namen deel 12 Nederlanders en voorts Groveman uit Hamburg, Tebbutt uit Bluntisham, Engeland. De uitslag is, dat de eerste prijs, medaille en championsjerp, is gewonnen door den heer G. Jurgens te Am sterdam de tweede prijs, zilv. medaille, dooi den heer W. Van Vollenhoven te Rotterdam do derde pr., zilv. medaille, door den heer R. C. Broekmejjer te Haarlem, de vierde pr., zilv. medaille, door den heer J. F. DeBoerteWato- ringen. De buitenlandsche rijders kwamen ongeveer eene minuut later aan. Te ongeveer halfnegen word Zaterdag avond de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een feilen brand ln de zaal van perceel 194, Heerengracht. Door het onmiddellijk in werking stellen van 2 hand spuiten mocht het gelukken in korten tjjd het vuur meester te worden, zoodat de brand beperkt bleef tot de zaal en tot eene kamer, welke ook uitbrandde. De oorzaak is onbekend. Gisterochtend omstreeks zeven uren brak te Rotterdam een hevige brand uit in een pand aan de Goudsche Wagenstraat, waarin eene bakkerij wordt uitgeoefend.-Door do aangerukte spulten was de brand omstreeks halfnegen gebluscht. De schade is tamelijk groot. Pand en inboedel waren verzekerd. (N. R. C Z a t e r d a g-m iddag werd to Pur- merend wederom eene hardrijderij en priksle- d ivaart gehouden, doch thans ten voordeele van behoeftige huisgezinnen. Hieraan namen 150 personen deel. De prys, bestaande uit 10 po d spek en 10 kop erwten, werd behaald dijr S-. Landkroon; de premie, zijnde 8 pond spek en 8 kop orwton, door J. Krijgsman. De overigen ontvingen iodor 2 pond spek en 2 kop erwten. Aan de betrokkenen by het failliet der „Sociéti d'exploitation do l'Exposition d'Amsterdam en 1883" is bericht, dat eene derde uitkeering, ditmaal 5 pCt., hunner vor dering zal plaats hebben. In hot geheel is thans 35 pCt. uitbetaald' en de staat van zaken schynt van dien aard, dat weldra andermaal eene uitkeering zal volgen. Aan den overweg b(j Tilburg.f» verleden Vrijdag een jongeling van 24 jaren door een der treinen overreden en onmiddellijk gedood. Do ongelukkige, die zich des namid dags naar de fabriek wilde begeven, waar hjj werkzaam was, kroop onder den sluitboom door, en heeft waarschijnlijk den trein, welke van Breda kwam, niet gezien. Een twintig meters werd het slachtoffer door den trein medegesleept, zoodat zijn lichaam zeer ge- havend werd. Vrijdag i 8 te Uiterburon (gem. Zuidbroek) de boeronbehuizing van den heer F. B. afgebrand. De inboedel werd gered, doch de levende havo: 2 koeien en 15 varkens, vorbrandden. Alles was verzekerd. Ten gevolge van den ijsgangis bot verkeer van den spoorweg Zevenaar- Kleef over den Ryn by Griethausen nu weder geheel gestaakt. Volgens telegram uit Nieuw- York kan er tusschen 25 en '27 dezer storm weder verwacht worden op de Engelscbe, Noorweegscho en naburige kusten. Het hof van Nimes heeft eem schoonmoeder, die op haren schoonzoon schoot (deze was gescheiden van hare dochter ea do scheiding was ten gunste van den echt genoot uitgesproken, wien ook het toezicht over de beide kinderen was gelaten) vryge- sproken! Mme d'Elson had oen onderhoud verzocht met haren schoonzoon Favard en, toen deze daaraan een einde wilde maken, eene revolver uit hare reistasch genomen en driemalen daarmode geschoten. Favard kreeg een kogel .in het gezicht, maar deze stuitte af op het wangbeen en de wond was niet gevaarlyk. Mme d'Elson toonde niet het minste berouw over hare daad. In het proces tegen de socla- listen Apelt, Wulscbke en consorten te Beriyn, wegens deelneming aan een geheim genoot schap", zal den 2den Maart uitspraak wordefi gedaan. Te Dantzig kwam eindeiyk het pro ces tegen 21 socialisten tot een einde. Zjj waren den 28sten Mei van het vorige jaar veroordeeld tot één a twee maanden gevan genisstraf, ook wegens deelneming aan een geheim genootschap, maar het Ryksgerechts- hof had dit vonnis vernietigd, omdat niet be wezen was dat het doel van het genootschap in stryd was met de wet. Nu werden zy ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van één tot drie weken. Uit Messina wordt het faillisse ment bericht van het bankiershuis Francesco Melardi Zn., met 41/, millioen lire passief. In de kas werden nog 600 lire gevonden in valsche bankbiljetten. Te Elten (Pruisen) zyn uit het water opgehaald de ïyken van oene jeugdigo moeder en haar kind. Uit een brief, welken de eerste by zich droeg, bleek dat gebrek aan onderkomen en armoede haar tot deze nood lottige daad gebracht hadden. Hare ouders waren welgestelde lieden. Volgens berichten in de cou ranten van Japan, moet daar tegenwoordig eene buitengewone reuzin in leven zyn. Zij is twaalf jaar en vyf maanden oud en iets langer dan twee meter. Evenredig aan hare lengte is ook het gewicht, dat over de honderd kilogram bedraagt, terwyl de afmeting harer handen 22 centimeter on die van hare voeten 37 contim. bedraagt. Ge-veilde pereeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 25 Februari, ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een perceel, be staande uit twee huizen en erven, waarinde banketbakkers-affaire wordt uitgeoefend, aan de westzyde van de Lange Diefsteeg, Nos. IS en 15, koopor H. A. F. Van der Ven q.<D voor 5301het huis en erf, waarin smedery, aan de noordzyde van de Haarlemmerstraat, hoek Moriaan- of Sint-Ursulasteeg, No. 38, kooper G. A. De Haas voor f 3750; het huis en erf aan de Oostzyde van de Gedempte Voldersgracht, No. 32, kooper J. Hartevelt voor f 1700.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2