<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Februari. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. 8593. I>lusdag 2® 3Peoi°ii.ai.oi. A". 1833. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. franco per poet Ifaonderljjke Nonuner». 1.40. 0.05. PBIJS DEK ADVEKTENTTEK Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.1T|. Grootere lettere user pUatsrnimU. Yoor bot in- eesseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ipfUciccle Kennisffevingon. ergsderlng ran den Gemeenteraad ran Lolden, n Donderdag 1 Maart, dee namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: I®, Benoeming van con tydelijk lecraar in dcFran- ecbe taal aan het Gymnasium. (27J f. Yooretol betrekkelijk de opriobting van oeno Tierde school van do derde klasee, op het tet- rein van hot Notarishuis. (6 en 28) S®. Verzoek van A. Yan den Dop Jr., om eeno stoep te leggen aas de Pieterekerk-Koorstecg. (26) 4®. Idem als voren Yan mej. W. J. H. M. Öwemer, aan den Witten Singel. (31) 5r: Idem als voren van J. Meijer, aan do Nieuw- ^teeg. (31) fie. Idem van dr. J. G. Yan Deventer, om onla'ag Sis leoraar aan hot Gymnasium. (32) 7®. Idem als voren van dr. P. P. C. Hoek, als leeraar san het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (37) 8n. Idem als Toren van G. Looïnan, als hoofdop zichter bij de Gemeentewerken. (85) 9°. Idem van A. H. Romer, om eene brug te leggen aan de Zoeterwoudsohe Singelsloot. (34) Idem van mej. W. J. H. M. Swemer, om eene watorloozing tc leggen naar de Witte Singel gracht. (31) 1®. Staat van af- en oversohrijving op de begrooting, lenst 1887. (36) rf De onderofficieren van het 4de regiment aterie, alhier in garnizoen, zijn voornemens, mdigheden dienende, op Donderdag den Men Maart a. s. eene liefdadigheidsvoor- elïng te geven in den Schouwburg alhier ton wjdeele van de brave strijders, wier borst met het eoremetaal, en die thans inleen zeer gering pensioen moeten bestaan. Dat hunne pogingen voor die dappere mannen «weleer met gunstigen uitslag mogen be- (find wórden, zal wel de wensch zijn van er oprecht Nederlander, die weet dat zy vaak alles voor het dierbare Vaderland lden ten offer brengen. Eene inteekening op de circulaire, aan te eden door voornoemde onderofficieren, zal lotteker het bewys van ware vaderlands- efde leveren. De tot commies der posterijen 4de kl. imde surnumerair F. Ten Gate is in ver and daarmede overgeplaatst van het post- antoor te Nijmegen naar dat te Leiden. •*vNej. F. M. De Groot, te Rotterdam, is enoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere chool te Leidon. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ag van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 ectoliters, waren de hoogste pr(JZen 35, 18, J.9'J en 2 de laagste 35, 18, 3.70 n f 1.85. - Met 1 April a. s. zal naar elk der op- 88chepen „AnnaPauiowna"en „Admiraal Van Wassenaer" eon 50-tal jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier worden overgeplaatst. In het gebouw der instolling zelve werd Zaterdag te 's Hage onder voorzitterschap van den hoogleeraar dr. H. Kern, de gewone jaar- sche algemeene vergadering gehouden van het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-IndiS. Na welkomstgroet van den voorzitter, bracht de secretaris, dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, een uitgebreid verslag uit over den staat, de lot gevallen en de werkzaamheden van het instituut over het afgeloopen jaar. Vele leden had men verlorentoch ging het ledental niet achteruit, doch door de toetreding van een groot aantal belangstellenden klom het zelfs van 438 tot 469. Het letterkundig verkeer met binnen- en buitenlandsche genootschappen gaf alleszins bevredigende resultatendank werd gebracht aan de departementen van algemeen bestuur voor vele blijken van welwillendheidvooral gold die dank den minister van koloniën en der Indische regeering voor de geregelde toezen ding van belangrijke werkenkaarten, photogra- phieên enz., betreffende den Indischen Archipel. Aan het einde van zijn verslag gekomen, bespreekt de secretaris met een enkel woord den -gunstigen finantiëelen toestand van het Instituut; toch meent hjj op vorsterking der middelen te moeten aandringen met het oog op het vele, dat het Instituut nog heeft te verrichten, of de billijke verwachtingen, die men van deze wetenschappelijke Instelling, na haar zoo schoon verleden, mag koesteren. De ontvangsten bedroegen ƒ8369.39, de uitgaven ƒ7513.69, terwijl de balans aanwees een geheel onbezwaard gebouw, eene steeds aangroeiende bibliotheek, en een uitgebreid boekenfonds, dat jaarlijks eeno niet onbelang rijke rente afwerpt. Op voorstel van het bestuur, nader door den voorzitter toegelicht, werd met algemeene stemmen besloten met betrekking tot de vanwege het Instituut uittegeven Atjehsche taalkundige werken toe te passen de 2de alinea van art. 13 van het reglement; daar die uitgave zoo kostbaar is, mocht men haar niet, als naar gewoonte, gratis aan de leden uitreiken; dezen kunnen haar nu tegen de helft van den prijs verkrijgen. In de plaats van het aftredend, doch niet herkiesbaar bestuurslid prof. dr. G. Schlegel, werd gekozen prof. dr. G. A. Wilken, te Leiden; in de buitengewone vacature, ontstaan door de aftreding van jhr. mr. W. Ridder Yan Rappard, Staatsraad en oud-Raad van Indië, werd voorzien door de benoeming van dr. L. W. G. De Roo, laatstelijk directeur van financiën in Indië, thans met verlof te Leiden. De mede aan de beurt van aftreding zjjnde, doch herkiesbare bestuursladen J. H. De Groot en dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, pen ningmeester en secretraris, werden onder toe juichingen herkozen. Gekozen zijn tot leden van het Instituut o. a. de heerenJ. Buttikofer, conservator by 's Ryks museum van natuurlijke historie te Leidenmr. O. E. J. Baron Yan Wassenaer van Catwyk, advocaat te 'sHage; S. C. Van Doesburgh, uitgever te Leiden. Door het lid prof. dr. Jan Ten Brink, te Leiden, werd gevraagd of het Instituut be trekkingen onderhoudt met en de werken ontvangt van de „Real Academia de Ciencias do Lisboa." De secretaris antwoordde beves tigend, doch sedert geruimen tyd heeft er geene toezending der werken plaats geïnd, hetgeen den heer Ten Brink aanleiding gaf tot de mededeeling dat hy wellicht gelegen heid zal hebben door tusschenkomst van den Portugeeschen gezant de lacune te doen aan vullen. Na een hartelijk woord van afscheid aan den hoogleeraar dr. Schlegel bij zy'n vertrek uit het bestuur, werd de vergadering, welke vry talryk was bezocht, door den voorzitter gesloten. Volgens mededeeling op de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering telde de „Liberale Unie" in Januari 188766 afdee- lingen met 5000 leden on thans, door ont binding en samensmelting, 59 afdeelingen met 6500 leden. Tot voorzitter van hot bestuur is gekozen mr. E. H. Karsten en tot onder voorzitter mr. R. Van de Werk. Ook werd nog als bestuurs lid gekozen prof. mr. S. J. Fockema Andreae te Leiden. De vergadering behandelde uitsluitend de bekonde circulaire van 29 Dec., die enkelen ui tvoeriger' wensch ten. De heer Levy antwoorddo dat de circulaire het middel was om de krachten der liberalen to concentreoren als op dit oogenblit het eene noodigo. Hy stelde eene motie voor, waarin uitge sproken werd dat de algemeene strekking dor circulaire voor de iiboralen het richtsnoer behoort to zijn by de aanstaande verkiezingen. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen en de vergadering daarna ge sloten. De Koningin woonde gisterochtend te 's-Hage de godsdienstoefening by in de Duitsche Kerk, waar de predikant Blech voorganger was. De katholieken te Bodegrave zyn voor nemens candidaat te stellen de heer J. J. Duynstee te 's-Gravenhage. Door al de vryzinnige kiesvereenigingen in- het hoofdkiesdistrict Bodegrave is tot candidaat gesteld mr. J. G. Patyn te 's Gravenhage, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Gouda. Beroepen is te Gouda ds. L. Ten Bosch, te Oegstgeestte Dussen ds. C. J. L. Ruijs Van Dugtoren, te Nieuw-Vennep, Haarlem mermeer. Het stoomschip „Prinses Amalia," va:ï Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 26 Febr.de „Prins Frederik," van Amster dam naar Batavia, passeerde Gibraltar 26 Februari; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 26 Febr; do „Schiedam" vertrok 25 Febr. van Nieuw- York naar Amsterdam; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Roeca 26 Febr.; de „Batavia" arriveerde 25 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Febr. Lizardde „Noord-Holland" vertrok 25 Febr. van Batavia naar Rotterdam.; de „Leerdam" i6 25 Febr. van Rotterdam teNieuw- York aangekomende „Zaandam" van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 26 Feta- Dover. Z. M. heeft verleendaan C. Oo3tveen, gewezen bewaarder 2de kl. in de stratgevan- genis te Utrecht, een pensioen van 250, en aan L. Roest, gewezen rijksveldwachter 3de kl. (jachtopziener), van 329 'sjaars. Vergadering van Nijverheid. Zaterdag avond hield het departement Lei den der Mü. t. B. van Nyverheid eene ge wone vergadering. De heer A. L. De Sturler deelde mede dat het bestuur hem in do plaats van den afge treden heer dr. D. De Loos tot voorzitter benoemd had, en van af deze plaats hulde brengende aan zyn voorganger, riep hy de welwillendheid der leden in, daar, waar hij. m zijne taak tekort schoot. Na het lozen der notulen werd de heer C. C. Tieleman benoemd tot lid van het bestuur in de plaats van den heer G'. J.. Leembruggen, die de benoeming niet had aangenomen. DOOR R. KOOPMANS VAN BOEHEREN. Er gaat toch een praatje dat er eene >ort van vryago zou zyn tusschen den heer •ctor Van Arkel en zyn overbuurmoisje, An uria Doorneveid, bygonaamd mooie Toontje." Wat zegt u, mynheer?" antwoordde Sientje, #en toon én met eene uitdrukking in 't •iMt, welke geen twyfel overlieten, of de aak, door Gerkes ter sprake gebracht, haar inboezemde. »'k vertel hetgeen ik gehoord heb", her- am Gorkes droogjes. „Zoo geheel uit de B gogrepen is de zaak in ieder geval want mooi Toontje is dezer dagen by ■uitenant op visito geweest." Op visite? Is Toontje Doorneveid by den I Van Arkel op visite geweest?" vroeg nog zenuwachtiger dan daarstraks, juffrouw! dat weet ik van een oor- fggetuige. Nu wil ik daarmee geen kwaad juffrouw Doorneveid zeggendat zjj Dat bezoek kan afgelegd zyn in alle eer fbgd, zooals men zegt. Aanleiding tot zulk een zeggen bestaat in de gegeven omstan digheden wel, want moeder Doorneveid ver gezelde by die gelegenheid hare dochter; maar dat er op zoo'n manier praatjes in omloop komen, is toch niet zoo ongerymd." ,,'t Is wat liefs!" zei Sientje minachtend. Doch eensklaps schoot haar eeno gedachte door het brein, welke haar dermate verraste, dat zy eensklaps verbleekte en uitriep: „Ha! daar ben ik er! Ja, ja!" „U schynt iets voor den geest te komen, dat licht over de zaak verspreidt," sprak Gerkes, uitwendig nog heel kalm. Iemand, die heel scherp toezag, kon echter bemerken dat de opkooper over Sientje's ontroering recht in zyn schik was. „Och ja, mynheer! al pratend kreeg ik een inval." „Die in betrekking staat tot het onder werp van ons gesprek, niet waar? Eilieve, zeg my wat is het, dat ge daareven ont dekt hebt!" „Die ontdekking is voor u van weinig be lang, mynheer!" „Alles, alles, juffrouw! boezemt my belang stelling in.* Vertel iny dus, bid ik u, wat u in den zin kwam. Het geldt het weizyn niet van één persoon, maar van een geheel gezin. Ja, ran den uitslag myner nasporingen hangt het geluk van eene geheelo familie af. Dus zog my wat ge weet." Rosina aarzelde nog een oogenblik, maar eindigde toch met het aan Antonia Doorne veid geadresseerde vers te voorschyn te halen. Zy gaf voor, dat vers op de straat gevonden te hebben, en door het gesprek met den heer Gerkes tot de ontdekking gekomen te zyn dat de initialen, in hot roode zegellak afge drukt, die van Hector Van Arkel moesten wezen. Was Sientje straks ontroerd, toen 't haar eensklaps duidelyk werd, wie het gedicht aan Toontje zond, grooter nog was de verrassing van Gerkes, toen hy dat stuk beschreven papier, dat adres, dat cachet zag. „Ha!" fluisterde hy, „zwart op wit!" Die weinige woorden sprak hy uit op een toon, welke eene groote vreugde verried. Zoo verheugt zich de goudzoeker, als hy, na eindeloozen vergeef- schen arbeid, plotseling het kostbaar metaal ziet schitteren. Onwillekeurig strekte Gerkes de hand uit naar het gewichtig document. Op hetzelfde oogenblik echter bezon hij zich, en, bedenkende dat hy door opgewondenheid zich gemakkelyk te veel bloot kon geven, deed hy zichzelven geweld aan, en vroeg op een gewonen toon: „Zou ik dat manuscript eens eventjes mogen zien?" „Och jawel, mynheer!" antwoorddo Siontjo, en reikte meteen het verlangde stuk over. „Denk er als 't u blieft om dat ge, mocht ge ooit over dit ding spreken, daarby mynen naam niet noemt." „Stel u gerust, juffrouw! ik noem zonder hooge noodzakeiykheid nooit namen." „Nu bewyst dit vers, daar er geen lettertje bygevoegd is, op zich zelf hitter weinig," merkte Sientje op. „Ja, bitter weinig!" bevestigde Gerkes, terwyi hy met aandacht, ja, met wellust staarde, nu eens op de dichtregelen, dan op het couvert met zyn adres en zegel. En hoe meer hy dat oen en ander van alle kanten bekeek, des te meer werd hy in zyn binnenste overtuigd dat dit handschrift met zyn omslag, al bewees het bitter weinig, in de handen van een geslopen, helderzienden stryder een wapen kon worden, waarmee men zich een weg kon banen tot het einddoel van zijn streven. „Ik ben 't nog niet met mij zeiven eens," vertelde Sientje, „of ik het ding aan de bruid of wel eenvoudig aan de geadresseerde zal zenden. My dunkt, ik doe het laatste." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1