N". 8595. Donderdag £23 I^ebriiari. A0. 1808. tgeze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon~ en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 Februari. iPeiLilleton. Aan don rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. pp T.TH DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden1JO. Frenco per poet.1.40. AitonderUjke Kommen0.06. PRUS DER ADVBRTENTTEX: 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- caaseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. In handen der commissie van financiën zyn gesteld de stukken betreffende den aan koop van het Notarisbuis, den bouw van eene school derde klasse, de verbouwing van den Burg en de verhuring hiervan aan de nota rissen. [Het modolid do heer Van Hamel heeft gemeend zich kiosheidshalve van deelneming aan het uit te brongen advies te moeten ont houden.] De commissie gaat uit van de veronder stelling dat de schoolbouw noodzakelijk, het schoolplan aannemelijk en het terrein van het Notarishuis het moest geschikt is, en enkel het streng finantiëele deel der voordracht te behandelen. In do eerste plaats doet z(j dan do vraag of bij de ontworpen overeenkomst mot de notarissen het belang der gemeente genoeg zaam in hot oog is gehouden? H. 1. zou hierover twijfel kunnen rijzen in twee opzich ten. Vooreerst wat betreft den koopprijs, voor bet Notarishuis te betalen. Naar het haar voorkomt kan de waarde van dit perceel, sinds den aankoop daarvan door de notarissen, niet zooveel in waarde gestegen zijn als de kosten van verbouwing bedragen en zou du3 naar de entworpen overeenkomst de gerooonto het gebouw koopen boven de waarde. In do tweede plaats wat den huurtermijn van den Burg betreft, met name de bepalingen van art. 5 van het ontworpen contract, die aan de Notarissen aan den eenon kant een recht van optie voor bijna 30 jaren geven en hun aan den anderen kant toestaan ook binnen den eersten huurtermijn het contract van 18 maanden tot 18 maanden op te zeggen en wel in dier voege, datzjj, indien de opzegging na de eerste 10 jaren geschiedt, tot geenerlei vergoeding deswege gehouden zijn. Ook doze bepaling komt der commissio van financiën zeer bezwarend voor. Eindelijk de slotbepaling, dat alle kosten van het contract komen ten laste der ge meente, schijnt haar niet gehool in overeen stemming met het toch zoker niet betwiste feit, dat de overeenkomst is in beider belang, in dat dor Notarissen zoowel als in dat der Gemeente. De commissie maakt deze opmerkingen niet om op grond daarvan het sluiten der overeen komst te ontraden, maar om het Dagelijksoh Bestuur aanleiding te geven, toe te lichten waarom het heeft gemeend m deze ongun stige voorwaarden toe te stemmen. Daardoor kunnon wellicht bedenkingen wor den opgelost, welke ongetwijfeld zoowel by ver schillende Raadsleden als bjj de commissie van financiën zijn gerezen. Ten tweede bespreekt de commissie in haar rapport de voorgestelde wjjze om de kosten der schoolstichting te dekken. Het komt haar voor en zjj behoeft dit, na al wat over deze vraag is geschreven en gesproken, niet breed te betoogen het komt haar voor dat kosten als de onderhavige niet onvoorwaardelijk door buitengowono Ontvang sten behooren te worden gedekt. - Het mag bedenkelijk worden geacht uit buitengewone ontvangsten te bestrijdenlo. kosten van herstellingen van gemeento gebou wen (een gewone last van den eigendom), 2o. schoolmeubelen en gymnastiekwerktuigen en 3o. de kosten van schoolbouw, of welke andere ook, voer zoover het mogelijk is, dio uit gewone inkomsten to bekostigen. De commissie geeft hiorom den gemeente raad in overweging, de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur aan te nemen met deze wijziging dat in 3o. in plaats van de woorden te vinden uit de buitengewone ontvangsten, worde gelozen voor zoover noodig te vinden uit de buitengewone ontvangsten. Er bestaan geene bedenkingen togen do inwilliging van hot verzoek van A. Van den Dop Jr., om eene hardsteenen stoop te leggen vóór zijn perceel in do Pieterskork-Koorsteeg No. 7, zoodat B. en Ws. den gomsenteraad in overweging geven de gevraagde vergunning te verleenen, onder voorwaarde dat de stoop niet meer dan 65 contimeters buiten den gevel en niet hooger dan drie contimeters boven de straat uitspringe. Tevens wordt voorgesteld vergunning te verloonon aan lo. mej. W. J. H. M. Swemer, om de stoep vóór haar huis aan don "Witten Singel, tusschen do Naakte Sluis en Doezabrug, No. 117, op de bestaande breedte een meter te verlengen en een bestraat pad naar het midden van den Singolweg to leggen, alles op openbaren gemeentegrond en volgens aan wijzing van rooimeesters; 2o. aan J. Meyer, om eene hardsteenen stoep met twee palen te leggen vóór zijn huls in do Nieuwsteog No. 89, volgens de door rooimeesters aan te wijzen rooiing. Aan den gemeenteraad worden door B. on Ws. overgelegd de stukken betrekkelijk do benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium, ter vervulling van de vacature, ontstaan ton gevolge van het aan den heer A. N. Clavier verleend eervol ontslag. Door curatoren van het Gymnasium wordt in overweging gegeven den heor E. F. Boris te Arnhem tijdelijk te benoemen en wel voor don tijd van één jaar, waartegen bij den inspecteur dor gymnasia geene bedenk ng bestaat. Ouder mededeeling dat ook het Dageljjksch Bestuur aich mot dit voorstel kan vereenigen, geven B. en Ws. in ovorvveging tot eene benoeming voor den tijd van één jaar over te gaan. De beer Pë J. Van Wijngaarden heeft aan de universiteit alhier het dcctjraal-examon in do rechten mot gunstig gevolg afgelegd. Tot leden der commissie voorde redactie van den Almanak van het Leidsch Studenten corps voor 1889 zjjn benoemd de heeren: J. Kruseman, J. Van Raalte, W. C. Th. Van der Schalk, M. M. Schim Van der Loeff en B. P. Plantenga; tot quaestor collegii de heer G. Jannink; tot ab-actis der sociëteit Minerva de hoor F. W. A. Hütschler. Op de eerstvolgende vergadering der Maatschappij van Nijverheid zal dr. Goossens eene lezing houden, welke geenszins van belang ontbloot is. Tot onderwerp dier lezing heeft de hoer Goossens gekozen: „Iets over bliksemafleiders", terwfll hij tevens zal be handelen: „het inslaan van den bliksem in den schoorsteen bjj de katoenweverij en het verhandelde in don gemeenteraad aangaande bliksemafleiders." Deze vergadering zal plaats hebben Zater dag 25 Februari a. in het Nutsgebouw, des avonds te acht uren. Gedurende de ziekte van den lstenluit. Klinkenberg zal do lste luit. Kist als instruc teur vau den cursus alhier optreden. De kolonol Doorman, het garnizoen alhier met verlof verlatende, heeft het com mando van hot rogiment infanterie godurende zijne afwezigheid overgedragen aan den luite nant-kolonel Van Rjjen. Do door ons per Nederlandsche mail ontvangen Indlscho bladen loopen van 18 tot en met 20 Januari. Op do a. s. Maandag-avond door de Leid- sche fabriokarboiders vereeniging „Eendracht maakt Macht" in het Nutsgebouw te houden buitengewone vergadering zal eene spreek beurt worden vervuld door den heer S. P. Perdijk, die reeds tweemalen voor deze Ver eeniging eone lezing hield en zich nu weder heeft bereid verklaard aan de uitnoodiging, van hot Bestuur uitgaande, gohoor te geven. Het Bestuur meent hiermedo den fabriek arbeiders (de vereeniging bestaat blijkens haren naam uit fabriekarbeiders) een genoeglijken en tevens loerzamen avond te verschaffen. Ook de genoodigden zullen zoker gaarne van dozen avond gebruik maken. Door den minister van koloniën zjjn de heeren dr. G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal- en lettork'- ide aan da Rijks universiteit te Leiden; dr.Ten Brink, hoog leeraar uan de gemelde universiteitL. Chate- laln, C. Van Tiel, N. Van Eek, dr. W. F. Koppeschaar en A. Brand9s Sz., leeraren aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met drie jarigen cursus aldaar, en J. J. A. A. Frantzeri, docent aan het gymnasium te Amsterdam, benoemd tot leden der commissie tot het af nemen van een vergelijkend examen van hen, die wenschen te worden opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal inNederlandsch Indië, zijnde aan eerstgenoemde tevens het voorzitterschap der commissie opgedragen. Do afdoeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst zal morgen, Donderdag-avond, te halfacht hare 150ste vergadering in het Nutsgebouw houden. De door de onlangs opgerichte kiesver- eeniging „Volksbelang", voor hot nieuwe kiesdistrict Katwyk, gisteravond op Zomorzorg alhier gehouden vergadoring was vrij druk bezocht door de bewoners van die gemeenton, welke dat district vormon. Het voornaamste punt van behandeling was het stellen van een candidaat voor hot lidmaatschap der Tweede Kamer. Als zoodanig werd, nadat de drie voorgestelde heeren en hunne beginselen besproken waren, met zeer groote meerderhoid van stemmen gekozen jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan, lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Er moet tevens sprake van zijn dat deze candidatuur ook door de te Oogstgoest opgo- rlchte kiesvoreeniging „Vreest God, eert don Koning", zal worden overgenomen. Vooraf werd in deze vergadering het ont- werp-reglement der vereeniging, na enkele wijzigingen van ondergeschikt belang, voor goed vastgesteld, waarna ook het. voorloopig 20) DOOR K. HOOPJIAJVS TAW ROEHEHEN. Ontving zij niets, welnu, dan zou zy van den nood oeno deugd maken, en in persoon naar haren overbuurman gaan, orn hem, onder nederige betuiging van leedwezen over het gebeurdo, een nieuw afschrift te vragen. Gelukkig wisten vader en moeder van de ontvangst van het vers nog niemendal af, en Toontje hoopte de heele historie van het verliezen der dichtregelen voor de oudelui geheim te kunnen houden. De voormiddaguren van den volgenden dag gingen voorby, en Toontje wachtte en keek uit, of soms het verloren handschrift terug bezorgd werd, maar zij wachtte tevergeefs. Hot sloeg twee uren on nóg had zy niets ontvangen. Toen ging zy, maar met looden schoenen en een kloppend hart, naar het huis van Koker en vroeg, of zy den luitenant Van Arkel even zou kunnen spreken. Vruchteloos P Jogde zy aan hare stem eene zekere vast heid te geven, toen zy met ltaro vraag by vriend Koker kwam. Zy was anders lang niet bang voor den koopman, die een groot doel van zyn leven al rookend op de stoep doorbracht, alle voorbygangers groetende, en met velen een praatje makond. Toontje behoorde onder diegenen, die by een enkelen keer staande hield om baar te vragen, hoe het met de gezondheid van de oudelui en mot hare eigene zangoefeningen ging. Dus Koker was sinds jaren, zoo geen vriend, dan toch een goede kennis. En toch durfde Toon tje hare oogon niet opslaan, toen zy den heer Koker vroeg, of de luitenant ook thuis was, en zoo ja, of hy even te sprekon zou zijn. 't Was immers ook zoo raar, zoo buiten- model6ch, dat een jongejuffrouw een bezoek kwam brengen op de kamer van een officier, die niet van hare familie, niet van hare kon nissen, ja, niet eens van haren stand was. Vader Koker merkte echter van Toontje's verlegenheid niemandal. Hy bogon met de verzekering dat de luitenant op de voorka mer was en niemand by zich had; daarna gelastte hy Naatje, do dienstmeid, juffrouw Doomeveld aan to dienen, en praatte ver volgens over het mooie weer, dat zoo goed stand hield, niettegenstaande men al zoo ver in den tyd begon te komen. Naatje kwam spoedig daarop juffrouw Doornevold verzoeken, haar te willen volgen naar do bovenvoorka- mer, waar de luitenant haar wachtte. De heer Van Arkel, pas thuis gekomen, had zich nog niet verkleed, maar wae bozig eenige ververschingen te gebruiken, toen Toontje werd aangediend. „U zal wol vreemd opkyken, mynheer!" zoo begon Toontje, na do wisseling van den gewonen groet, „dat ik er nu al weer bon." „Niet zoo heel vreemd, juffrouw 1" luidde het antwoord, „want ik verinood dat g[| my de goede ontvangst komt berichten van de u toegezonden versregelen. Maar neem plaats, als het u blieft 1" „Die goede ontvangst zou ik u natuuriyk onder vriendelyke dankbetuiging hebben be richt, maai- dit schriftelyk gedaan hebben. Tot myn leedwezen zio Ik my echter ge drongen, my persoonlyk by u aan te melden, want ik heb wel uw dichtstukje ontvangen, maar heb het spoedig daarna ook weder verloren." „Wat zegt go, juffrouwverloren riop Van Arkel onthutst. „Ja, mynbeer!" hernam Toontje deemoedig, „ge hebt wel roden om boos te wezeDwant verloren is uw vers, dat is zeker." Hierop gaf Toontje verslag van de wyze, waarop zy het handschrift ontvangen en dus vermoedeiyk ook verloren had. Aan het slot harer mede- deelingen vroeg zy om vorschooning en deed dit op een toon, welke van zooveel smarten zelfverwyt getuigde, dat Hector, door mede- lyden bewogen, uitriep„Kom, lieve kind maak u daarover nu niet zoo bezwaard. Het verlies is niet zoo groot en daarenboven ge- makkelyk te herstellen; want ik heb, zooals zich donken laat, een klad van bet stukje gemaakt en dat bewaard, dus hot is de zaak van eenige oogonblikken works om u een nieuw afschrift te bezorgen. Weet ge wat, juffrouw Toontjewy zullen er vorder geene woorden om vuil maken. Bedien u van een beschuitje, en laat my het genoegen hebben, u een enkel glas van deze sherry te schenken." „Ik dink u, mynheer!housch, ik zal niets gebruiken." „Een half glaasje dan! 't zal u wezenl(jk goeddoen, want ge zijt een weinig zenuwachtig en ontdaan. Tonvijl gy dan een beetje op uw verhaal komt, maak ik een nieuw afschrift" van het versje." Toontje nam eindelyk het aangebodene glaasje sherry aan, en dronk daaruit twee teugjes, welke echter zóó klein waren, dat zelfs een kolibrie er niet draaierig van in het hoofd zou geworden zyn. (Wordt, vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1