unnnrKtaggasj ben mot Duitschland, voor het geval dat Rus land en Frankryk een aanvallenden oorlog beginnen. Do juistheid van dit bericht zal wellicht zeer spoedig op de ondubbelzinnigste wjjze aan den dag komen. De neutraliteit van België staat het sluiten van een -goheim politiek verdrag, volgens artikel 68 der grond wet, niet in den weg. Gemeld blad zegt verder dat het bericht in de Belgische Kamer tot bet onderwerp van eene interpellatie zal gemaakt worden.. Goederen en voorworpen, welke onver kocht of onverloot van de te Brussel te hou den internationale tentoonstelling terugkomen, zullen door do Nederlandsche spoorwegen vrachtvrij naar de plaat3 van afzending terug gezonden worden, langs den weg, welken zy op de heenreis hebben gevolgd. Ook zullen de vrachten voor de heenreis eenigszins gewij zigd worden. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de Nederlandsche gezant aldaar, jhr. mr. De Stuers, Zondag a. s., ter gelegenheid van den ver jaardag des Konings, de leden der Nederland sche kolonie ten zjjnent ontvangen. Te Deventer is overleden, op ruim tach tigjarigen looftijd, de hoor A. Tar Gunne, die gedurende meer dan eene halve eeuw, van 1830 tot 1883, aldaar als uitgever was gevestigd en zich als zoodanig bij het Nederlandsche publiek algomeene bekendheid verwierf. In de „Wereldburger" komt een schrij ven voor van den heer Du Toit, suporinten- dant voor onderwijs in Transvaal, ter weer legging van eenigo opmerkingen in 'tjongsto verslag der Nederi. Zuid-Afrik. Vereeniging. Prof. Spruyt, secretaris dier vereeniging, deed daarin uitkomen dat do commissie van de Maatschappij van Letterkunde tot dusver niets gehoord had omtrent de boeken, door haar naar Pretoria gozonden, en dat men tot dusver verzuimd scheen te hebben ze onder het bereik van belanghebbenden te brengen. De beer Du Toit beantwoordt doze opmer kingen met eene rooks van mededeelingon, waaruit biykt dat wel degelijk door de Traus- vaal8chë rogeering dank Is betuigd aan do gevers, terwijl de boeken onder hot toezicht van oene speciale commissie z(jn gesteld. Bijzonder vlug schijnt, dit laatste echter niet in zijn werk gegaan te zijn, want eerst op 31 Maart 1887 is het gebouw voor de staats bibliotheek in orde gekomen en de biblio thecaris benoemd, terwijl in 1882 de boeken z(jn gezonden. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, is 15 Fobr. Perim go- passoord. Gemengd Nieuws. Ton gevolge van bot eten van worst lijdt eene geheele familie alhier aan de vreeselijko trichinenziekte. Hedenochtend, omstreeks half- zeven, is uit het water aan de Nieuwe Haven, aan do zijde van de Heemstede, te 'sHage, het ïyk oener 60-jarige vrouw opgehaald. De rechtbank te 's-Hage veroor- deelde gisteren do twee bedelaars, die verleden week terechtstonden wegens mishandeling van een politie agent, den eersten bekl. tot 2 en don tweeden bekl. tot 4 maanden gevangenis straf; - den jonkman, die bij eene woorden wisseling in het Hu ygenspark aldaar een ando ren jongeling met een blinkend voorworp een steek in de borst had toegebracht, tot 4 weken gevangenisstraf. De man, die ver loden week van het in verbouwing zijnde politiobureol aan do Nieuwe Haven te's-Hage viel, is gisteren over leden. De gemeente Nleuwveen mag bo gen op het bezit van eene jongeheeren soclö- teitdat bleek gisteren ter terechtzitting van de Haagsche Rechtbank. Do secretaris van -de „Soos", aan welke een lid eenig geld schuldig was, had, in plaats van zich tot dat hd te wenden, eene niot-ondei toekende brief kaart aan het pas van eene ziofcte horstoldo meisje van dat lid geschreven, oin haren aan staande aan te manen het verschuldigde te betalen. Do gemaande outstak begrijpelijker- wijze in drift en gaf, bij eono ontmoeting mot don bewusten briefschrijver, dozen een paar draaien om de ooien. Dat was te veel voor mijnheer do secretaris, die de zaak aangaf. Ton govolge van dien gewiebtigon stap moest het bewuste lid gistoron voor de recht bank verschijnen. De secretaris kon oehter zyn genoegen wel op, want het onthaal by den prosident en bij den subst.-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyck, was verre van aan genaam en zal zeker niet nalaten veel stof tot praten in de „Soos" to gevon. Het Openb. Min. vorderde eene geringe geldboete. Uitspraak over 8 dagen. Een arbeider te Nieuwvoen, oen man met een talrijk gezin, hoeft zich op hot figuurzagen toegelegd, en het daarin zóó ver gebracht, dat hjj dezer dagen uit een runderschenkel een dominospel vervaardigd heeft. De steentjes hebben oen vierde van de gewone grootte, zjjn duidelijk geoogd en van koperen knopjes voorzien. Ook het schuifdoosje is uit hetzelfde boen gemaakt, alles even zui ver en notjos. „Do koningin van 't Lago Zand," is overleden. Deze „koningin" was eene bo- kende Scheveningsche vischvrouw, dio gister ochtend, toen zij aan den arbeid wilde gaan, plotseling is doodgebleven. Door middel van Inbraak is ten huize van don metselaar L. Zwaan, te Haar lem, een belangrijke diefstal gepleegd. Uit een gesloten kabinet, dat met geweld is ge opend, is ontvreemd ruim f 300 aan bank-en muntpapior, benevens eenige tienguldenstuk ken en rijksdaalders, verder een gouden horlogo met zwaren gouden ketting, twee ouderwet- scho zilveren horloges en eene zilveren tabaks doos. Mon moont den dader reeds op bet spoor te zjjn. Wegens vermoedelijke brand stichting in de Warmoesstraat, perceel 111, te Amsterdam, zjjn de bewoners, zekero Wusteveld, zijne echtgenoote en dienstmaagd, gearresteerd. De politie in de tweede sectie te Amsterdam beeft gisteren de hand gelogd op eon lettorzettor, lid van de sociaal demo- cratischo schormclub en da sociaal-democrati sche jongelingsvereenlglng, verdacht den 17- jarigen Paulus Van Leeuwen, op den Nieu- wendjjk, in den nacht van 13 op 14 dezer, in oen twist met een messteek zoodanig to hebbon verwond, dat de getroffene kort daarna overleed. Tegon den aangehoudene zjjn zware vermoedous gerezen, zöodat by naar de cel is overgebracht. Hy is gonaamd Johannes Harttorff en word in hechtenis genomen op de zetterij van de hoeren Holdert Co., waar hy werkzaam was. Donderdag-morgen te halftwaalf brak te Oosthuizen opnieuw oen hevige brand uit in eon huis, door drio gezinnon bewoond. Het gebouw brandde tot den grond af. Van den inboedel kon weinig gerod worden. Oor zaak was hot vlamvatten van oene op het vuur staande pan met vet. Slechts éón dei- gezinnen was verzekerd. Gisteravond, ongeveer te half- negeu, is, door eene nog onbekende oorzaak, een felle brand ontstaan In do stoomwascb- en strykinrlchting „Maria Jacoba", op bet grondgebied der gemeonto Vlissingen, eigenaar de heer C. Maters. Het vuur werd aangewak kerd door eène styvo bries en legdo in ongo veer één uur tyds het geheele gebouw in do asch. Het gobouw en de inboedel zijn beide verzekerd. Gisternacht is to Gestel brand uitgebroken in de sigarenfabriek van B., welke geheel In asch is gelegd. Naar men verneemt, was alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. To Oosthuizen brandde een huis af, be woond door drie gezinnen. Van den inboedol is niets gerod. Met het uitvaren dor haven van Ilanswoert is het Nederlandsch tjalkschip „Union", schipper K. Roos, beladen met aardappelen van Leiden naar België, zóódanig aangevaren, dat hot aan den grond moost gezet wordon. Daar men vreesde dat het schip over don vloed zou volvloeien, is men bogonnon de lading in een ander vaartuig over te laden. Gisternacht is bjj den landbou wer J. G,, in bot Engeveld nabjj Zevenaar, door middel van het uitsnyden «ener ruit in den stal ingebroken en een best vierjarig paard ontvreemd. De dief »f dieven hebben het beest, alvorens er mede te vertrekken, eerat opge zadeld en 8chynen in de richting van Duitsch- land ontvlucht te zjjn. Aan de „Kr e u azei t u n g" wordt uit Brussel gemeld, dat het bericht van den generaal gouvorneur van den KoDgo, hetwelk gisteren mot de post van daar is aangeko men, zegt, dat sedert 10 Augustus bjj geen station aan den Kongo tyding van Stanley ontvangen is. De koningin van België zag dezer dagen een man, die een bond, gespan nen voor eon zwaron wagen, onbarmhartig sloeg. Zy liet haar rytuig stilhouden en proces-verbaal opmaken togen den eigenaar van den hondenwagen. Uit 3 t. - Potersburg wordt aan de „N. R. C." geschreven By de aanhoudende strenge koudo in Rus land zjju, blyken8 uit Moskou ontvangen be richten, in de laatste dagen aldaar niet minder dan 13 lykon govonden van doodgevroren menschen. Daaronder bevonden zich 5 vrouwen. De slachtoffers schynon voor het meerendeel fabriekarbeiders of handwerkslieden te zijn." Daar gedurende dezen winter in do oude hoofdstad Mjna alle nachten heden met be vroren ledematen in de straten werden ge vonden, maakt de politie aldaar des nachts voortdurend rondes, ten eindo hun behulpzaam te zyn en, indien noodig, in dén der hospitalen onder dak te brengen. Men meldt uit Odessa aan de „Franco" dat een brand eenige dagen go- leden een gedeelte der stad Sebastepol heeft vernield. Onder de verbrande gebouwen wor den ook genoemd het statioD, het poetkan toor en do gendarmerie. Uit Nieuw-York berioht men dat den lüden dezer een droevig ongeluk te Brooklyn beeft plaats gehad. Daar ter stede is men werkzaam aan den luchtspoorweg. Terwijl men nu bezig was met het stellen der afrastering ter zyden van de spoorbaan, viel eene windas, welke men by don arbeid gebruikte, op een tramwagen, welke juigt daar tor plaatse door de straat reed. Hot rytuig, waarin wel vyf en twintig personen zaten, werd verbryzeld. Vier trampassagiers worden gedood en vyftien bekwamen min of meer ernstige verwondingen. De paarden, welke voor het rytuig liepen, hieven op de plaats dood. Hot blykt thans dat do telegra- fische berichten omtrent de lawines op don Oostenrykschea Arlbergspoorweg zeer voor barig on overdreven geweest zyn. Geen enkele trein is onder de sneeuw bedolven geraakt en de huizen, die door de lawines vernield zyn, waren, go)ijk altyd in dezon tjjd van"het jaar, onbewoond. Allebn met het in het óersto bericht vormolde spoorwachtershuisje was dat niet hot geval; de wachter met zyn gezin is omgekomen. To Grenoble heeft zekere Drevon, sedort 15 jaren by oen groothandelaar in kruidenierswaren in dienst als reiziger, zich uit de voeten gemaakt, na 70,000 fr., die hj] voor zy'D patroon geïnd had, to hebben zoek- gomaakt. Ofschoon huisvader, leidde hy oen losbandig levon. Maandag avond is in een spoor- wegwaggon op de centuurbaan te Parijs een moordaanslag geploegd. Een schoorsteenveger werden door eon medereiziger tien messteken toegebracht. Op zyn geschreeuw deed men den trein stilstaan en werd de moordenaar gevat, ook eon workman, Mottin genaamd. Hy schynt uit persoonlyke moordzucht to hebben gehandeld. De toestand van zyn slacht offer was van dien aard, dat men hom niet heeft kunnen verhooren. Ten gevolge van den aandrang van het Soine-water, welke in de laatste dagen zeer hovig wds, is do by hot stadhuis te Parys gelegen Arcolebrug aan het wankelen geraakt. Te halftwoe begon ze gisteren te kraken en men is bevreesd dat zy zal instorten, daar volo zwakke punten zjjn waargonomen. Ook sneeuwt het aldaar zeer sterk. Eene dame uit do groote wereld^ to St.-Petersburg kwynde aau eene geheim - zinnige ongesteldheid. Na veel zooken ont dekte men dat zij vergiftigd was door eeno groeno japon. To Coigny woondo de 4 6-jarige AUex, oon rentenier, met zyne vrouw en zyn neef. Zyn zwager Large kwam Zondag logies by hen vragen en toen Allex en zyne vrouw sliepen, riep hjj hen, zeggende dat er dieven in huis waren. AUex stood, op, zjja zwager viel hem met een mes aan en vermoordde hem in tegenwoordigheid van mme. Allex, die, verstijfd van den schrik, het bloedig schouwspel aanzag. De moordenaar is gear resteerd by heeft geen berouw over zjjno daad en weigert de redenen te zeggen, welke betn daartoe dreven. Mon deDkt dat hjj Ja- loersch was op zjjn zwager, dio er warm pjes in zat. Do plotselinge dooi dreigt het grootste gedeelte van Oostenrijk Hongaryo met nog verschrikkelyker rampen dan die, welko hot gevolg waren van den voorbeelde- loos hevigen sneeuwval. De Weichsel zit vol hard ys, nabij de stad Niepolonice. Krakan mot de omstroken verkeeron in gevaar over stroomd te worden. Eene compagnie dor genio- troopen is aan hot werk om de verstopping to doen springen. Overal vreest men een noodlottigen watervloed- Terwjjl in een huis naby Hazle- ton, in Pennsylvania, eenige dronken Hongaren aan het" vechten waren, viel eene lamp oui, waardoor, do kamer in brand geraakte. Van de aanwëztgo personen kwamen zes in de vlammen om en werden anderen zwaargewond. Dé' tegenwoordige dién 8 tbc* denl Eene dienstbode heeft harer mees teres dè hunr opgezegd omdat zy geen koud vloesch kan eten. Huisvrouwen, die eene meid huren, zullen, wèl doen in 't vervolg eerst te vragen of do dame ook eiken middag biefstuk verkiest! BUITENLAND. Franbrjjk. In do Kamer van Afgevaardigden vroeg gisteren in den loop dor beraadslagingen over hot privilege der Bank van Frankryk de heer Dreyfu3 de afschaffing der algemeene thesauriers en hunne vervanging door diroc- tours.der dirocto belastingen. Do minister Tirard zeide dat hy toestemde In eene wyziging van het togenwoordtgo stolsel, doch niet op de wjjze als door den heer Dreyfüs was verlangd. De minister vroeg de eenvoudige verwerping en verklaarde zich te voreenigen met het voorstel der commissie. De heer Soubeyran stelde verzending naar de commissie voor. Het amondement-Dreyfus werd daarop ver worpen en dat van den heer Souboyran met 292 tegen 237 stemmen in overwoging ge nomen. De minister Tirard verliet daarop de ver gaderzaal. De verdere beraadslaging werd tot heden verdaagd. In de couloirs der Kamer was uien van gevoelen, dat het Kabinet niet zal aftreden en dót de'heer Tirard het advies der begroo- tiiïgscomraissie zal afwachten, voordat hy een besluit neouit. Het rechtsgeding togen de hec-ren Du- breuil, Ribeaudeau, Hebert, Wilso.t cn tegen mad. Ratazzi heeft gisteren een aanvang ge nomen. Deze eerste zitting werd door niets byzonders gekenmerkt. Wilson wordt in de aanklacht beschuldigd van deelneming in het bedriegen van verschillende personen, die ridderorden verlangden. Hy scheen zeer kalm te zyn. Volgens de „Soleil", zal do Fransclie regeering nle-uwo credieton tot een bedrag van 111 millioon fr. vragen voor spoorwegen. De Brazza is to Parys aangekomen en afgestapt in het Grand-Hotel met een zynor secretarissen. Hy lydt sedert zes weken aan dyssenterie. De Brazza is van plan 2 of 3 maanden in Frankryk te blijven. Duit4K3hla.net. De „Reichs-Anzoigor" deelt een bulletin over den toestand van den kroonprins mede, dat door de geneesheeien gisteren te halfelf te San-Remo is uitgogoven on volgens het welk ln de laatste 14 uren geene verandering in don toestand van den patiënt was gekomen. Ook bevat dit officiöele blad oene mede deeling van dr. Mackenzie betreffen d-Vs kroon prinsen ziekte. De inhoud daarvan komt overeen met het bericht, gisteren door het „Berliner Tageblatt" openbaar gemaakt. Aan het slot gaat dr. Mackenzie den loop der ziekte nog eenmaal na en komt tot de elotsom dat, naar zyne meening, clinischo verschynselen steeds voreenigbaar waronmet niot-boosaardige kwalon en hot microscopisch onderzoek daarmede overeenstemde. Hjj be hoeft er nog slechts bij te voegen dat, ofschoon in elk geval van etrottenhoofdsziekte op den eersten aanblik eene nauwkeurige diagnose betreffende den aard der kwaal kan worde» opgemaakt, het slechts zelden voorkomt dat alleen het voortschrijden der kwaal en d» aanduiding van haren aard kan gecoaststMid worden. Ongelukkig behoort de ziekte Va* den kroonprins tot do laatstgenoemde èeeit zoodat lïij slechts kan zeggen dat üj> dit oogenblik geene andere kwaal aanwezig i» dan eene chronische ontsteking vat he' strottenhoofd, verbonden aan perichondritis (kraakbeen-vliesontsteking). By het consult, dat gistereh te Ban-Ren" gehouden werd, hield professor Bergman: vast aan de diagnose van kanker, terwjjl dr. Mackenzie zoo beslist mogoiyk de tegen overgestelde zienswyze voorstond De toestand van den kroonprins is niet vorbeterd, oer het tegendeel. 1 Iet storkoro hoesten met bloedig' afscheiding verstoort zjjne nachtrust, welk»

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2