N° Zaterdag Februari. 1883. Leiden, 17 Febrnari. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Aaa den rand des afgrond». DAGBLA D. /ft, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. Franco per post.9 1.40. Afzonderlijke Nommcn0.06. Aan do universiteit alhier is met goed ge volgd afgelegd het doctoraal-examen in do rechtswetenschap door do heeron C. P. Burger en A. J. C. E. Van Hoycop Ten Ham. Wederom werd den loden van het depar tement I-eiden der Maatschappij tet Nut van 't Algemeen gisteravond de gelegenheid aan geboden hunne aandacht te schonken aan do voordracht van een begaafd spreker, ditmaal van den heer S. De Waard, van's Gravenhage. Kon de spreker geenszins bogen op een groot auditorium, wol mocht en kon hjj aan spraak maken op do volle aandacht en de voldoening van hen, die naar de Nutszaal waren opgekomen en onder wie zich vooral dames tevonden. Deze laatsten inzonderheid zullen zich dan ook_.de.paair uren niet beklagen,.,welke zy doorbrachten onder het gehoor van den heer De Waard, omdat vooral do eerste door den spreker gelezen schets, getiteld „Het koppo- l.iarstertje'", bijzonder geschikt was om het 8choohe geslacht te boeien. Een zichtbaren indruk maakten de in die schets voorkomende huiaeiyketafereelen,hetzij van liefelijken, hetzij van minder aangenomen aard, de levendige voorstelling van den angst der ouders toen het lieve koppelaarstertje aan het ziekbed werd gekluisterd, van hunne droef heid toen de kleine Mary voor altjjd de heldere oogjes had gesloton en van het zalige gevoel, dat zich moester maakte van Mary's grijzen grootvader en van haren vader, toen die, na oone lango scheiding en hoewel toch steeds in elkanders nabijheid, zich door een hand druk verzoenden by het sterfbed van haar, die onwetend had medegewerkt tot die ver zoening en alzoo hare roeping als koppelaar stertje onwillekeurig had volbracht. Zette doze schets de gelaatstrekken dor aanwezigen in eene ernstige plooi, een glim lach tooverdo de spreker op de gezichten, toen hij na de pauze iets ten beste gaf over do „6chellingsbazaars", hun nut en onmis baarheid in onze eeuw aantoonde, wees op de nog al eens voorkomende onsoliditeit der door hen geleverde voortbrengselen van kunst en nijverheid en op aardige, niot van Immer ontblooto wijze, verband wist te bren gen tusschen enkele personen, die hij den hoorders schetsto, «m de artikelen uit een schetiingsbazaar. Het applaus, dat zidli liet hoeren toen de heer De Waard zj-no lezing had geëindigd, was het bewijs vaa de tevredenheid der aan wezigen. Inderdaad was hot dan ook zeer te bejammeron dat de zaal, in plaats van voor nauwelijks één derde gedeelte, niet geheel gevuld was met toehoorderessen en toehoor ders, die er belang in stellen naast iets aan genaams en onderhoudonds ook iets leerrijks en nuttigs te hooron voordragen. Tot schouwburg commissaris uit het Leidsche Studentencorps is gekozen de hoer Colenbrapder; tot commissarissen dor Stu denten IJsclub werden benoemd de heeren E. Smit en S. Reollng Brouwer. De eerstaanwezend-lngenieur te 's Gra venhage zal op Woensdag 29 Februari a. s. aanbestedenhot vorgTooten van hot brand spuithuis bij de stallen in den Doelen te Leiden, tot berging van voertuigen, onder be heer der genie te 's-Gravenhage. (Raming f 1600.) Ten huize van den heer Ed. IJdo, pen ningmeester der afdeoling Leidon van de Ver- oeniging van gopensionneerdo onderofficieren en minderen van het Ned'erlandsche leger, heeft'de gewono periodieke uitkeering plaats gehadS leden en 3 weduwen van leden ont vingen ieder f 12.50. A. s. - Zondag zal ter gelegenheid van 's Konings verjaardag aan 4 hier ter stede wononde behoeftige oud-strijders, versierd met het Motalon Kruis, namens die vereeniging, aan ieder een Goudon Willem worden uit gereikt. Als candidaten voor hot lidmaatschap voor de Tweede Kamer in het district Kat wijk ziln door do leden van de kiesvereeni- ging „Volksbelang" voorgesteld do hoeren: Jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan, lid van de Gedeputeorde Staten van Zuid-Holland J. Rinkes Borger, directeur van de Leidscho Melkinrichting, en H. graaf Van Limburg Stirum, burgemeester van Noordwylc. In de vergadering, op 21 dezer te houden, zal tot de keuze worden overgegaan. Van volkomen bovoegdo zyde bericht men ons, dat het bericht, door ons uit do „N. R. C." overgenomen, als zouden do beide kiesvereenigingen der antirevolutionairen en •der Roomsch-Katholieken in het district Kat wijk met -elkander in overleg z(jn getreden ■om by de aanstaande verkiezing denzolfden ■candidaat te stellen, van allen grond ontbloot is. Do centrale antirev. kiesvereoniging in Katwijk weet althans van dergelijk overleg niets af. Naar wij vernemen, heeft de kwaal, die, :zooals bekend is, haren «torenden invloed nu en dan op 's Konings gezondheidstoestand doet gevóélen, zich in den laatebon tyd weder om geopenbaard in hevige pynon, welke Z. M. noopten gisteren in bed te blyven. De afgeloopen nacht is vry rustig geweest. De pyuen zyn minder hovig. Z. M; verlaat e enwei het bod niet. De algemeeDe toestand geeft voorshands gelukkig geen grond tot bezorgdheid, maar dezo gezondheidsredenen zullen -'t Z, M. onmogelyk maken te ontvan gen, zoodat uit dien hoofde a. s. Zondag ten Hove de op Zr, Ms. verjaardag gebruikelijke receptie en het gala-diner niet zullen plaats hebben. Mr. F. W. Van der Plas heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad te 's Hag.o den eed afgelegd als adv. en proc. Do lodon der Haagsche wiokelvereeniging van „Eigen Hulp" kunnen dit jaar oen divi dend verwachten van vyftien percent van hun verbruik. Ter gelegenheid van den a. s. verjaar dag van der*-. Koning zal door het bataljon cjer dienstdoepdo schutterij te Delft ceno in spectie worden .gehouden. De commandant der dd. sohuttery te Mid delburg hóeft, naar aanleiding van verschil lende bezwaren,, b{j hem ingebracht togen de parado op Zoudag, besloten daaraan te ge- moet te komen, door hen, die zich daarmee bezwaard gevoelen, van deelneming aan die parade op a. s. ZoDdag te ontslaan, maar lien do verplichting opgelegd zich Maandag d. a. v. te doen inspecteoren. Naar het „Vad." verneemt, is mr. T. J. J. Van Uye Pioterse door den Koning be noemd tot hulp-tolk, tevens kanselier by ons gezantschap te Konstantinopel. Tot directrice van de inrichting „Be- thaniö", herstellingsoord voor verzwakte kin deren te Zeist, is benoemd mej. A. Lampo, to 's-Hago. De opvoering van het nieuwe stuk van Rosier Faassen, „Malle Anne", welke ten ge volge van de ongesteldheid van mevr. Beors- mans moost worden uitgesteld, zal waar- schyniyk in dezen winter niet meer plaats hebben, daar hot seizoen reeds wat ver ge vorderd is voor het monteeren van een nieuw stuik. Door don hoor A. W. Kr&snapolsky is -aan den gemeenteraad van Amsterdam ver zonden een geheel nieuw beursplan, waarvan do plattegronden enz. ontworpen zyn door ■den architect Jan Springer, en in welk ont werp ackt gegeven is op alle eischen van de drie hoofStakken van den handel. Het ontwerp van den heer Krasnapolsky is 148 M. lang, 55 broed, tegenover 164 bij 41 van hot gemoen- PB.IJS DER iDVBRTENTEBN: Y»n 16 régel» ƒ1.05. Iedere rogel meer 0.114. Grootere letter» n»»r pU»t»roimte. Voor het in- Aaaeeeren buiten de »t»d wordt 0.10 berekend. teiyk ontwerp. De verdieping gelykstraats is voor winkels bestemd. Hot gobouw zal 30 M. hoog zyn. Daarvoor zullen ruim 60 porceelen tusschen Vygendam en Bible-Hotel worden geslecht, terwyi het gebouw op het door slooping ver breedt terrein ontworpen is, waardoor aan de Westzyde eene straat van 32, aan de Oostzijde en verbreed gedeelte Warmoesstraat van 20 M., beide, op het nieuwgovormde Beursplein uit- loopendo, komt. Het Damrak zou geheol gedempt worden. Vervolgens ontstaat 20,000 vierk. m. bouw terrein en worden inBgeiyks eonige straten gevormd. Door dit plan zal de stad, altoos nog het Centrum, oen eigenaardig, gezellig karakter verkrügen. De adressant verklaart zich bereid, gesteund door Amslerdamsche kapitalisten, op, nader te bepalen voorwaarden het plan te verwezen- ïyken, zonder bezwaar voor de gemeentekas, en op zoodanigen voet, dat de Beurs over zeker aantal jaren in vryon eigendom aan de gemeente overgaat. De te onteigenen poroeelen, dodemping.de bouw, alles zou van gemeentowege kunnen geschioden, waarvoor adressaDt oen waarborg fonds zal storten. De raad van Kampen heeft aan dr. Reicher, directeur dor gasfabriek aldaar, met 1 Juni eervol ontslag verleend. De betrek kingen van dirocteur der gasfabriek en der waterleiding zullen nu worden vereenigd en sollicitanten opgeroepen worden. Onze landgenoot, de hoer H. Koekkoek Jr., te Londen, is benoemd tot ridder van de Eikekroon. Te Rietveld by Woerden was een be woner eener hofstede aldaar roods sodert eonige jaren op do kiozerslysten als kiezer vermold, totdat nu, by gelegenheid der laatste samen stelling daarvan, een bezwaarschrift inkwam, omdat de bedoelde persoon vroeger, buiten toestemming dos Konings, zich in pausi-lyken dienst had begaven, en zoodoende had opgo- houden Nederlander te zyn. By zyne terug komst had hy verzuimd zich te laten natura- liseeren, mot het gevolg dat by nu van de lyst geschrapt is. Sedort eonige dagen, wordt ook in dc Duitsche pers beweerd dat Nederland en België zich „in zekeren zin" bobben aangesloten by den vredesbond der staton van Middel- Europa. Tegenover den van verschillende zyden geopperden twyfol, handhaaft vooral de Keul- 8cho „Volkszeitung" haar bericht uit Brussel, dat Nederland en België zich vorbonden hob- 20) MOR R. KOOPMAAS VAX BOEKËKEX. 't Is twee uren in den namiddag. In do morgenuren heeft Hector aan de exercitiën d eigenomen, en heeft zich by zyne tehuis- Komst verkleed on 't zich geraakkelyk ge maakt. Nu zit hy in een luchtig huisjasje met palet en penseelen in do hand voor den schil dersezel en rookt al werkend uit een kort meerschuimen pijpje. Hy schijnt nogal tevreden met zijn werk, ten minste met vergenoegden blik beziet hy nu en dan zyn klopper en do maagd in het lange rijkleed, en werpt beiden oen goedkeurend knikje toe. De wanden van zyn atelier zyn rondom behangen met schetsen in olieverf, meest paarden, maar ook andore dioren, en ook landschappen. Onder laatstgo- noemlo vindon wy een paar afbeeldingen van een oud, eerwaardig kasteel met breed bordes en tweo met leien gedekte hoektorens. Dat kasteel is hot huis de Scholfduinen. Daar wordt aan de deur geklopt en op het luide „binnen!" vertoont zich juffrouw Kokor, de hospita van onzen Van Arkei, op den drempel. Juffrouw Koker telt ongeveer vyftig jaren en vult, wanneer zy, zeoale nu, aaa den ingang eener kamer staat, de opening geheel. Gaarne vertelt zy dat zy als jong meisje zoo mager was als een talhout, en pas na de geboorte van haar zesde kind is beginnen te groeien, in de breedte altoos, want lang is zo niet. Zy kleedt zich met zorg on ziet er in den regel net en zindeiyfc uit. Dat hare kleedy met smaak gekozen is, durf ik niet beweren; daarvoor laat zy te veel kleuren zien, vooral veel rood, do laatste klour waar- 8chynlijk, om in overeenstemming te blyven met de tint van wangen en neus, welke ook inkarnaat mogen heeton. Vandaag draagt juf frouw Koker eene witte tulen muts met breede kersroode zyden linten. Haro slaren zyn be dekt mot een paar ferme bossen valsche krullen, en om haren hals draagt zij eenige strengen bloedkralen, met zwaar gouden slot. Da japon is van grys mousseline, met roosjes en rozen knopjes, en de geborduurde pantoffels ver- toonen allo kleuren van den' regenboog, maar meest toch karmozijn en oranje. Treurig is de tyding zeker niot, waarmee juffrouw Koker ditmaal bij haren mynheer komt, want hare kleine grjjzo oogjes glinsteren van plezier, ja, bet kost haar blykbaar oenigo moeite haar Jachen in te houden. „Luitenant!" zes spreekt z(j, „daar -zijn twee juffrouwen, die vragen of ze u even zouden kunnen spreken." „Twee juffrouwen?" herhaalde Hector ver baasd; „wat hebbeit die te koop?" „Negotie hebben zy niet, voor zoover ik weet, luitenant!" „Weet ge niet wie het zyn, juffrouw?" „Of ik dat weet? Nu, dat zal waar zijn! Het zyn.... ha! ha! de oude juffrouw Door- noveld hahaen haar ha hal.... haar dochter Toontje, ha! ha! ha! Juffrouw Koker lachte zóó hartig, dat Hector, ofschoon hy eerst op het punt stond knorrig te worden, eindigde met mee te lachen. Daar hy echter wellovend en vriendelyk was jegens iedereen, vooral jegens de zwakkere kunne, haastte hy zich te zeggen: „Nu, juffrouw! laat alsjeblieft die menschen niet langer staan wachten laat zo maar op de voorkamer Deen, laat ze liever hier komen als zij zien dat ik aan 't werk ben, gaan zy des te eerder weer hoen." „Zeer goed, luitenant! ik zal dedamosbier by u brengen." Terwyi juffrouw Koker naar voren gaat om de bozooksters af to halen, willen wy den lezer oven vertellen, wie juffrouw Doomeveld en Toontje zijn. Schuin tegenover den tabaks winkel, waarboven Hector zyne kamers had, woonde de meubelmaker Doornaveld, met zyne vrouw en eonige dochter, Antonia. Baas Doomeveld was een knappe werkman, en zyne echtgenoole was eene knappe huis vrouw; en als wy dus zeggen dat zy or warmpjes zaten, dan geven wy botamelyken lof aan beiden, man en vrouw, vanwege hun viyt en spaarzaamheid. Het huis, dat zii be woonden, was keurig net, en ouders en doch ter kwamen altyd knapjes voor den dag, zonder echter ooit aanleiding te goven tot de zoo algomeono klacht, dat zy in 't een of ander boven hun stand gingen. Doornovold is pre- sidont-diakon en z(jno vrouw heeft sinds jaar en dag zitting in hot college van regentessen van het weeshuis, bowyzen, dat zy de achting hunner medeburgers genoten, en ik durf er by zoggen: belden verdienen die achting; want het zyn fatsoonlyke, bravo lui. Toontje is ook oen lief moisjo, een beetjo sentimen teel, maar toch een goed kind. Zy is nu negentien jaren oud, en of men van een om hare schoonheid algemeen bekend juffortje zeggen mag, dat ze populair is, dat weet ik niet, maal ais die benaming er door kan, dan is er onder de dochteren Davo's niet ééno, zoo populair ais Toontje Doomeveld, in de wandeling dikwijls „mooi Toontje" genaamd. (1 Vordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1