I ft0. 8587. A0. 1833. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van jgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Februari. Feuilleton. au den rand dos afgronds. FRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mundia.1.10. isco per poei.1.40. fsonderLfcTie Nommen9 0.05. PRIJS DER ADYERTENTLEN: Ven 1—6 regel» 1.05. Iedero rogel meer ƒ0.171* Grootere lettere neer plaaUruimU. Voor het in- caB8eeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Ollloieelo Kennisffevinsen. o Bnrgem'eestotf 'der gemeente Leiden, ezien bet besluit vun den lieer Commissaris des HKöningfi in do provincie Zuid-Holland, van den lGdeii Jabuari 1888 (i'rorinciaalblacl No. 8), houdende rege ling van do loting voor de Nationale Militie, on waurbij den burgemeeoters der gemc-ent-en, waar de loting plaats beeft. o. m. wordt Terzocht om al do hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming van dronkenschap, bij gelegenheid dor loting BS&Joodigt do lotolingen dezer gemeente, voor do lich ting van dit Jaar, ernstig on dringend uit, zich hij gelegenheid der loting geheel te onthouden van liet gebruik van sterkon drank ch daardoor zich to vrijwaren niet al Loon voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor de straffen, bij de Wet tot beteugeling van openbe.ro droakenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling bij art. 252, lo.r van het Wetboek van Strafrecht gestold tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand, die in -kennolijkon staat van dronkenschap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Fobr. 1888. DE RANTER. H Voor do volgende examens zijn nog ge- (ibaga aan de universiteit alhier«md.-examen recb tswctenschap de heer P. J. B. Buys Dn lffcrez; doct.-examen staatswetenschap de heer K Jacobson. - Het mag waarlijk wel tot de zeldzaam heden gerekend worden als hier ter stede tegenwoordig eene opera gogeven wordt. In de laatste .iaren toeh zyn we op dat puut niet verwend geworden. Wildo men oene Ojtora zien, dan moest men naar Den Haag <j( Rotterdam: en dat kwam natuurlijk niet jJüoreen gelegon. Ook voor hen wordt nu de ge legenheid geboden morgenavond in den schouw burg alhier eene opera by te wonen, en wol „Dor Zigeunerbaron", van Johann Strauss. Dezo komische Duitsche opera hoeft overal waar ze werd vertoond, eon enorm succos gihad. De hoofdrollen by het Rotterdamscho gezelschap, dat haar hier zal vortoonen, wor den vervuld door den heer Bohrcns, mevrouw Jiide, mejn. Ottiker en Fischer, alsmodo do [•Weren Sieglitz on Elmhorst. Met het oog op den goeden roep is het te verwachten dat het schouwburg-lokaal buitengewoon goed bezet zal zjjn. Door omstandighedon zal do gowone jaariyksche uitvoering met introduces van do 'inderofficiers-veroeniging „Door Vriendschap Vieresnigd", ter viering van den verjaardag van Z. M. den Koning, dit jaar plaats hebben den lijden Februari, niet in de Stadszaal, maar JHhet café ^Zomoriust". lot derde Tuinbouw congres, uitgoschro- ven door de Nedorlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal op Woensdag 29 Februari a. s. to Utrecht, onder presidium van mr. W. baron Van Goltstoin, gehouden worden; het programma bevat een twaalftal onderwerpen, die zullen worden ingeleid door de hoeren F. S. Van de Pavord Smits, dr. II. Boursse Wils en M. J. Van Laren te Leiden, dr. J. Th. Cattie on K. H. Stem Jr. te Arnhem, Leonard A. Springer en R. C. Affourtit te Amsterdam, L. E. Gerdessen te Haarlem, Z. J. Lovink te Zutfen, dr. H. Van Hall te Paterswoldo en jhr. mr. W. C. A. Alberda Van Ekonstein te Groningen. Heden ontviel aan de stad onzer inwoning oen algomeen geacht en braaf man, die in hetlotzynernatuurgenooten veel belangstelde, zy het dan ook meestal op voor niet iedereen even zichtbare wyze. De hoer J. J. Reyst, eerst voor enkele jaren tot het moer rustige leven teruggekeerd, over leed in don ouderdom van ruim 70 jaren. Ge noot hy eerst op de Hooigracht on later op den Nieuwen Ryn een buitengemeen groot vertrouwen als apotheker, zoodat hy op eene uïtgobi'oide cliênteele kon bogon, «iet minder groot was ook het vertrouwen, dat hem op ander maatschappelijk gebied geschonken werd, gotuige de op hem uitgebrachto kouze als lid van onderscheidene collegesof bo- sturen van verschillende inrichtingen, waarin hij mettertijd zitting had en waarin zyne medewerking zeer werd gewaardeerd. Vooral de Waalscho gemoento was hot, welke in hem sedert eene reeks van jaren in menige betrekking oen warm verdediger en verzorger harer belangen vond; en zeer zeker za! zyno nagedachtenis bp do velen, die met hom in aanraking kwamen, in dier bare horinnering blijven. By do heden gehouden openbavo verkoo- ping van cokes, in partyen van 1000,100,50, 10 en 5 hectoliters, waren do hoogste prijzen f'i30, 35, /'18, 3.S0 en f 1.85do laagste 320, f 35, /'IS, '3.70 on f 1.85. Aan do Tweede Kamer zjjn wetsont werpen ingediend tot tljdoiyke aanwyzing van het Ryksgesticht Onmorschans voor Ryks- weikinrichting voor mannen en tot aanwijzing van Veonhuizon No. 1 voor Rijkswerkinrich ting voor mannen or. vestiging van do Ryks- werkinrichting voor vrouwen in de gemeente Oegstgoest. Dit voorstel borust op de omstan digheid dat de Ryksworkinrichting te Hoorn goene ruimte genoeg blykt aan te bloden om de recidivisten uit Veonhuizon te kunnen opnemen, waar de bevolking dientongeroUo sterk biyft toenemen. Vandaar tijdeiyke aan wijzing van het gesticht Ommerschans tot Ryksworkinrichting tot ultimo December 1889, daar in den loop van 1889 het in aanbouw zyndo gesticht te Veenhuizen No. 1 zal gereed komen. Dit gesticht was bostemd voor op neming van vrouwen, doch, daar het cyfer dor wegens dronkenschap on bedelary ver oordeeld wordende vrouwen gestadig afneemt, acht do Minister 't best Veenhuizen No. 1 ook ^por mannen te bestemmen, torwyl dan voor een afzonderlyk vrouwengesticht zullen kunnen dienon de lokalen, thans in gebruik als militaire strafgevangenis naby Leiden. De door burgomeestor en wothouders van Sassenboim opgemaakte voordrachten voor 2 vacaturen van onderwijzer aan do O. L. school aldaar bestaan uit de volgende heeren, 1". voordracht: Schuit van Leiden, Lazondor van Schoonhoven en Schrouder van Leidou2°. voordrachtEdelman van Maas trioht, mej. Schrotlen van Leidon, waarne mend ondorwljzeres te Sassenhoim, en Van dor Voet van Voorhout. De Koningin woonde gisteren do voor middag godsdienstoefening by in de Klooster kerk te 's Hago, onder gehoor van ds. Ghsel Gildemoestor. Do Fransche componist, de hoer J. Masse net, verliet gistermiddag, vergezeld van do bevalligo vertolkster van do hoofdrol in zyn „Manon", mile Ada Palmer, do residentie, om naar Parys terug to koeron. Do gezant der Fransche Republiek, de heer Legrand, deed zyn landgenooton uitgeleide. Te Voorschoten is voorl. week opgericht oeno antirovolutionnaire kiezorsvereoniging, waartoe direct ruim 50 loden toetraden. Het bostuur bestaat uit do liooron C. J. Broers, C. Eggink, J. Do Braai, K. Van Eyk do Lange on J. M. Do Ruiter. Het getal kiezers bedraagt aldaar 256. In eene te 's-Hage gehouden vergadering van ondorscheidene heeren industriöolon on landbouwers, mede bijgewoond door de secre tarissen van de Vercenigingon van en voor Nederl. Industriüelen en van Noderl. Meelfa brikanten, heeft zich als zoodanig geconsti tueerd het voorloopig algemeen comité voor den te vormen Nodcrlandschen Bond voor den Nationalen Arboid. Daarin hebben o. a. zitting de beeron J. M. Van Ketnpon to Voorschoten en A. D. D. Schrotion te Leiden. Het voorloopig comité zal eerstdaags do ua- menaanbevolen van ettelijke personen, die, met het oog op hot bekende manifest aan de kiezers, z. i. als candidate» voor hot lidmaatschap 16) DOOR R. KOOPJI VAS V VV 1IOEKKKËV. ILBravo, myn vriend!" riep de heer Van Vazen, torwyl hy Hectors hand hartelijk drukte en hem met do andere hand op den Blonder klopte. „Ta", vervolgde hy, „ik wist wel dat go mjj zoudt begrypen en myn voor al kwam het u aanvankelyk niet aan- voor, toch als een biliykon en ver togen maatregel zoudt aannemen." Ja, dat verwachtte ik ook wel," bevostigdo ivrouw. ptaar," vroeg Hector, „nu zou ik u gaarne oen tweetal vragen doen. Vooreerst: neor zal do proeflyd voorby zijn, en ten leren: mogen wy inmiddels correspon- n Zoodra gy meerderjarig zijt moogt gij uw ;oek horhalen," verzekerde papa. „Wat Igaar de correspondentie, ik mag zoo iets tots in een bepaalden vorm toestaan, llecht- sche correspondentie toch zou in do won omstandigheden veel bezwaar in- 'on. Maar gij zult daarom wel eens iets van elkaar hooren. Schryt' gy aan mij of aan mevrouw; wjj zullen u beurtelings ant woorden." Hiermede eindigde dit belangrijke gesprok. Papa ging daarop zyne dochter tegemoet, om haar alles zoo nauwkeurig mogelijk mede te doelen. Mathildo maakte geeno enkele tegen werping, maar aan hare blooko wangen en somber starend oog was het zichtbaar, dat haar de uitslag van do saraenspreking niet meeviel. Zij bleef nog hot stilzwijgen bewa ren, ook toon haar papa had uitgesproken, zoodat deze met vriendolyken ernst vroeg: „Hoe is 't, liove kind! hebt gy op al hetgeen ik u verklaarde niets to antwoorden'.'" „Bosto papa!" zei toon Malhilde, „ik bon door uwe modedeelingon zóó verrast en uit het veld geslagen, dat ik niet terstond woor den kan vinden om mijn gevoel lucht te geven. Hot spreekt vanzelf dat ik er niet aan donk, u to weerstreven, maar ik moot nog rjjpelijk nadenken over uwe woorden, eer ik mij daarmee geheel kan verzoenen. Ronduit gesproken, papa! op mij maakt uw voorstel den indruk, dat wij, door daar in te treden, niet waar zullen zijn. Houd mij ten goode, bosto vader! wanneer ik den schyn op mij laad, alsof ik nwo zoo liefderijke bedoelingen j misken, maar mjj komt bet voor dat wij komedie voor elkaar zullen spelen. Wy zoggen tot elkaar: Gy zijt vrij, maar voogen er in ons binnenste by: Weo u, indien gy van die vrijheid ooit gobruik maakt; weo u, indien go u ooit één oogenblik vry gevoelt!" -Dat bijvoegsel, myn kind! is hoogst on gepast!" „Ik kan niet andors, papa! Indien één van ons beiden in den loop van een der eerst volgende jaren liofde opvat voor een ander, dan handelt degoen, dio dat doot, hooi laag, hooi slecht. Ik, wat my betreft althans, ik zou hot lloctor nooit vergeven; ja, als ik hem in staal rekende tot zéé iets, dan gaf ik hem nu terstond, niet voorloopig, maar voor eeuwig zy» woord terug. Onze liefde moge eeno kinderlijke gril zjjn geweest, zij is dat nu niet moer; zij is nu ernst, heilige ernst, en zóó diep geworteld, dat niets ter worold haar kan uitroeien." Hierop dood do vador uitkomen dat, zoo dan al TUilda roods op zoo stellige» toon mocht Sproken over do ochthoid on onveranderiykheid harer gevoelons, Hector dit in ieder geval met mocht doen, daar hy nog to weinig er varing en mensclienkennis had opgedaan om voor zlchzelvon te kunnen instaan. Daar eebter dit betoog van den hoor Van Voi/.en nagenoeg op 't zelfde neerkwam als hetgoen bij stra-ks dor Tweede Kamer in aanmerking verdienen te komen. Mevrouw de groothertogin van Saksen heeft hare inschryving op de 4-pct.-geldlee- uing van 300,000 ten behoeve der Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen, welko inschryving Vrydag 11. niet volteokend werd, met 10,000 verhoogd en derhalve gebracht op f 30,000. De „N. R. C." zegt uit goede bron te vernemen dat do onderkapelmeester van hei muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, de heer Van der Linden, door den regiments commandant voorgedragen ie om den hoer Vollmar als directeur van de Kon. Militaire Kapel te vervangen. Door B. en Ws. van Amsterdam is aan den Raad machtiging gevraagd een terrein, gelegen aan de Zeoburgerstraat, en voetstoots groot 972.50 M!. te verkoopon aan de Ver- oeniging „Kerkelyke Kas," voor een koopprijs van 23,200 vijj geld, onder nadere voor waarden. 's Ryks middelen hebben in de maand Jan. opgebracht f 6,027,172 togen f 6,123,468 gedurende dezelfde maand in het vorige ja.-.: Het '/n der raming bedroeg 9,007,452. Het stoomschip „Noord-Brabant" is 11 Febr. van Batavia naar Rotterdam vertrokken- de „Zaandam" Is 11 Febr. van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 12 Febr.; de „Edam," van Nieuw-Yor.-t naar Amsterdam, is 11 Febr. Scilly gepa seord; de „Rotterdam" is 11 Febr. vau Rot terdam te Nieuw-York aangekomen; de „Ko ningin Emma," van Amsterdam, arriveerde 11 Febr. te Batavia; de „Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Feb;\ van Marseille; de „Prinses Mario," van Am sterdam naar Batavia, passeorde Kaap St.- Vincent 12 Febr.; do „Prins Maurits," van Paramaribo naar Amsterdam, is 12 Febr. te Havre goarriveerd; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passoerdo Gal'e 12 Fobr.do „Leerdam," van Rottordam na:..' Nieuw-York, vertrok 11 Fobr. vanPlymout: na aldaar de lading te hebben ovorgonouen van het stoomschip „P. Galand," en passeerde 12 Fobr. Lizard. Z. M. heeft aan den heer W. A. Traverz, gewezen consul der Nederlanden, met do persoonlyken titel van consul-generaal, to Koo- stantinopel, een pensioen toegekend ten bo drage van 1837 'sjaars; aan den heer J. D. ltnys, roedor to Antwerpen, vergunning verleend tot het aannemen der versiersel-1 tot Hector had gezegd, zoo behooven wy t hier niet te herhalen. Mathilde werd eindeiy.-., zoo niet overtuigd, dan toch overreed, en 's andoren daags, kort vóór het afscheid, gav-. o de jongelui elkaar, in tegenwoordigheid van Tlulda's ouders, voorloopig hun woord terug. Hector was destijds twintig jaar: dus nog drie jaren moesten er verloopen, cerdoprotf- tyd ten einde zou zijn. Gedurende dat tijdperk kwam Hector nu en dan, driemaals jaarlyk j, een bezoek op Schelfduinen afleggen, en maandelijks schreef hy vriendschappelijk zeer uitvoerige brieven aan papa en mama en molddo hun alles wat hy wist, dat h i belang kon inboezemen, of liever al 't get a voor Thilda interessant kon zyn. Zoo vlot - de tyd kalm Toorblj, en eindeiyk brak do dag aan, waarop Hector en Mathildo met ongo- veinsdo vreugde uitriepen, ieder op zyne eig' n gelegenheid: o, hoe heeriyk, nu gaan wjj o: laatsto kwartaal inKort daarna gebeurde r ochter hot een en ander, hetgeen wy nu g rogeld wenschen te vertellon. tIVomU rerrotjel.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1