I IN GEZONDEN. Mijnheer (le Redacteur! Vergun my eon klein plaatsje in Uw \eelgolo/.on blad voor bot volgende: Do 19de Februari nadert met rassche scliro den. Alsdan zal Z. M. onzo geëerbiedigde Koning "Willem III zijn 71sten verjaardag vieren. Mot hot oog op do groote geestdrift, vrelko verleden jaar overal goheerscht hoeft by 'sKonings 70sten verjaardag, zou het, dankt rny, niet ondienstig z(jn, aan don aanstaanden feestdag te herinneren en om te verzoeken dien dag algemoen te vlaggen. Daar Uw blad ln vele buitongemeenten gelezen wordt, hoop ik dat dit stukle oc k do aandacht van hh burgenioestors van dorpen mag trekken, om dan desnoods de ingezetenen van hunne gemeenten daartoo te verzoeken. U dankzoggonde voor de plaatsruimte noem ik my Oranje Boer. Mijnheer de Redarteurl Wil de goedkoid hebben, ml) in uw geacht dagblad eene kleino ruimto af te staan ter boantwoording on toelichting van hot geschre- ver,o in uw nummer van Woensdag jl. be- treiïendo den toestand van den Marendyk, en ondertoekond door „geen steltonloopor." Do Marendyk is eon particuliere wog on komt dientongovolgo niet voor op den loggor dor wogen on voetpaden dozer gemeente. In een ton Itaadhuize dor gemeente Oegst- goest berustend contract, van don 2den Juni 1792, komt voor, dat schout en ambachtsbo- waardora van Oogstgeost en Poolgeest, polder meesters van don ifarendjjkpolder onder do gemelde ambachten, en de eigenaren van tuinen, ianden en gronden aan don Marendyk gelogen, zich hebben verbonden, den Marendyk voor gozamenüjke kosten te onderhouden, en •:ulks elk voor een derde gedoeltohet beheer word opgedragen aan het bestuur, uit do drie contractanten te verkiezen. Deze regeling ho staal tot don huidigon dag on jaarlijks wordt daarvan rokoning aan de belanghobbonden godaan. Over den toestand van gonoomden wog zijn vroeger nooit klachten gerozon; by werd jaarlijks bogrint en goed onderhouden. Waaraan is nu do thans bestaande onhoud- baro toestand toe to schrijven Aan vorst en daarna ingevallen dooi. Zie do klachten, welke ovor de stadssingols, ja zelfs ovor het pad in hot Van-der-"Werfpark meer dan eons in uw blad zjjn aangohevonWordt de Marendjjk dan zoo stiefmoederlijk door het gemeento- bestuur van Oogstgeost bedeeld? Ik geloof met vrijmoedigheid te kunnen—zoggen van „noen." Woinig jaron gelodon word het vorzook -ingediend aldaar eene brandspuit to plaatsen. Eono niouwo brandspuit werd aangekocht en aldaar geplaatst. Later kwam het verzoek 0111 dion weg en de Aloëlaan to verlichten aan dat verzoek werd weder voldaanalsmodo 0111 do stinksloot, langs de huizon loopendo, on welku oen vergaarbak was van al do onreine stoft'on, wolko daarir. uitliepen, te dempen, on dit goschiedde; aan de latoro aanvrage ora in liet genot van duinwater te worden gesteld, werd wedor gehoor gegeven, en tevens werden er tweo brandkranen in den wog golegd. Voorts rezon er weder klachten, dat do enkele bewoners, die zich van daar naar de kerk of do kom der gemeente wilden be geven, dit over den zanderigon on soms mod- dorigon Hofdijk moesten doen, en die wog word wodor in een kunstweg horschapen. Ein delijk kwam gepasseerde najaar opnieuw het vorzoek, om de petroleumverlichting door gas vorlichting to vervangen; ook daartoe werd weder besloten. De weg werd opgebroken, do gaspijpon werden gelegd, maar in plaats van don uitkomender. ondergrond op zjjde van den wog te brengen, word dezo daarover gebracht, en ziedaar ook eene der voornaamste oorzaken van don teger.woordlgen toestand, welke natuurlijk niet aan de gemeonto kan worden geweten, als niet bet behoor ovor dien wog hebbende. Het vragen van die zyde houdt nie'. <->p. Oniangs is alweder liet verzoek ingekome» om den Marendijk op den legger der wegen en voetpaden der gemeente te plaatsen, do kosten van onderhoud, thans door de drie contractanten gedragen, ovor to brengen op het gemeentebestuur, do daar langs loopende sloot bij eer.o dei bleekovijen te dempen, en last tut least, de:, gc-heelen weg met klinkers te L-istraton, hetv weder eeno uitgaaf van eenig; duizenden guldens zou vorderen. Ik mag wel niet uit de 6chool klappen, maar toch kan ik den alarmeerenden niot-stelten- looper mededoelen dat eon lid van het be stuur wellicht reeds in de volgendo weok by don Raad ter tafel zal brengen een voorstel, oui genoomdon weg op don legger der wogon te plaatsen, en indien de tweo laatstgonoomdo contractanten alsdan de koorden van hunno beurs niet te steik aanhalen, dat dau in 1892, én alzoo na verloop van eeno eeuw, of wol vroeger, het contract kan worden opgeheven, en de Marendyk in een Klinkerweg zal zyn herschapen. Okostokest, 10 Febr. 1S88. T. BUITENLAND. Frankrjjk. De commissie voor do Internationale Ten toonstelling te Parys, in 1889 aldaar te hou den, heeft bepaald dat de tentoonstelling 's avonds by electrisch licht geopend zal wor den en dat dan de entrée twee frankon zal bedragon. De Fransche kunstenaars zullen niots inzonden op de kunsttentoonstelling te Weonen in dit jaar; dit is een gevolg van de woige- ring van Oostenryk, om officieel deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parys. Wilson wordt vorvolgd om de zaak Cres- pin, waarin hjj mot Ribeaudeau, Hóbert en Dubreuil is betrokkon, en om do zaak Legrand, waarin hy met mme. Ratazzi is betrokken. Do advocaat Lenté zal Wilson verdedigen, de substituut Lombard zal voor het Openbaar Ministerie spreken. Do kosten van een godenkteeken, ter herinnering aan de Fransche revolutie, worden op 12 millioen fr. geraamd. Alloon Fransche artisten zullen mogen mededingen. De minister van oorlog lieoft aan de legercomraissio voorgesteld vjjf inspecteurs- generaal te benoemen om toezicht te oefenen over de troepen in geval van mobilisatie, met eene gezamenlijke bezoldiging van 100,000 fr. Ds commissie voreeoigdo zich in beginsel mot het denkbeeld des ministers,- die het aanbeval op grond dat daardoor de legerbevelhebbers in nadere aanraking mot hunno troepen zouden gebracht wordon. Den lOden April zal to Neuitly een standbeeld onthuld worden ter eere van Parmenlier, die het eerst in Europa den aard appel hoeft geteeld. Hot monument is van brons on vervaardigd door don beeldhouwer Gaudez. Parmontier wordt staande voorgosteld, oen aardappelknol, welken hjj pas doorgo sneden had, onderzoekende. Hot mes is nog in de rechterhand. Eeno soort van knapzak, aan een bandelier hangendo, is gevuld mot aardappelen. Aan zyuo voeten is oene schop geplaatst. De commissie van don Senaat voor do logerwet, welke roods het vorige jaar in do go wone zitting der Kamer van Afgovanrdigden is aangenomen en nog op de goedkeuring wacht van den Senaat, heeft den duur van den dienst gesneld tot op den ouderdom van 40 jaar. Do toostand van Louiso Michel is verre van bevredigend. Zjj heeft oene voortdurende storing ln het gezichtsorgaan en dat voroor zaakt herhaaldoljjk duizelingen. Zy weigert alle medische hulp en wil ook geene rust nemen. De handelsbeurs to Parjjs zal wordon verbouwd en versierd. Clairin en anderen zullen paneelen schilderen van 300 viork. meter. De gezainenljjke kosten worden op ruim 100 millioon fr. geschat. DnltaeUand. Hot oftlciilelo bulletin uit Sau-Remo, gisto- toron om kwart voor elven afgozonden en door de geneoshooren Mackonzie, Schrador, Krause, Bramann en Hovoll ondertoekond, luidt aldus: de kroonprins bracht na de oporatie oen goeden nacht door. De patient is zonder koorts en ïydt geen pijn. Zoowel de adomha- ling als het slikkon geschieden ongehinderd. Luidens parliculiero berichten heeft de kroonprins den moed behouden, want ook nn toont hy nog dezelfde opgewektheid, wolko hem tjjdens zjjne geheele ziekte nog geen oogenblik heeft begeven. Evenwel moot bjj zicli met de grootste zorg ln acht nemen. Vooral moeten do go- neesheeren nu waken tegen eene aandoening der ademhalingsorganen. Immers in gewone omstandigheden bereikt de lucht dozo toodoro organen niet, voordat zjj verwarmd is door den weg, welken zij oorst door neus en mond moet afleggen. Nu echter de luchtpijp kunst matig is geopend, heeft do koude lucht on middellijk toegang tot do meer gevoelige organon, zoodat de grootst mogelijke voorzich tigheid noodig ls. Volgons een doskundigo is dozo operatio niet zoo zonder gevaar als volon wol meenden. By kleine kinderen is het gevaar niet zoo groot, maar by volwassen personen, en vooral by oen patiënt, wiens strottenhoofd reeds is aangedaan, is het govaar grooter. Daarom moest doctor Bramann de zoogenaamde „diope trachootomio" verrichten en de luchtpijp be noden het strottenhoofd oponon. Hot govaar bestond hierin, dat de lucht kon dringen in do geopende bloedvaten, waardoor oen plot selinge dood door verlamming van het hart kon worden teweeggebracht. Daarom wordt oene zoor vaste en geoefende hand voor dozo operatio -vereischt. Nu is een gebogen metalen buisje in do geopende luchtpijp gebracht en aan do buiten zjjdo bevostigd, zoodat de lucht daardoor naar de longen wordt gevoerd. Dit middel dient na tuurlyk alleen tot bevordoring der ademha ling, maar hoeft overigens geen invloed op het beloop der ziekte. De operatio goscbieddo nog eenigszins onver wacht. Eerst moendon do geneesheoien de komst van den Beriyijscbon hoogleeraar Berg- mann to kunnen afwachten, maar'spoedig bleek dit onmogelyk, zoodat dr. Bramann onmiddellijk moest optreden. Omjitdfvier was alles reeds afgeloopen on kon de groothertog van Hessen do eerste telegrammen over den uitslag verzenden. Te Berlijn werd gisteren het paleis dos keizers lettoriyk belegord deor eeno buitongo- woon talrijke volksmenigte, welke den keizer aldus hare belangstelling ln de ernstige ziekte van ^yn zoon betuigde. De keizer vertoonde zich aan het bekende hoekvenster, terwijl uok do keizerin zich in haron rolstoel voor hot raam liet brengen. ARn het gowuif met doekon en hot gejuich scheen toon geen einde te komen. Von Bismarck ontving dezer dagon 20 pond kaviar, als geschenk van don Russisc'aen gozanf, graaf Schuwaloff. De lekkernij was, met tocstomming van den ezaar, van de voor de keizoriyko tafel bestemde kaviar genomen. Grootrltrltmmlë. De heer Gladstone, die in het Lagerhuis- deelnam aan do diecussio over hot adres van antwoord op do troonrede, trok zoor to velde tegen do lorscho politiek van het kabinet en werd mot groot enthusiasm us door zyno party- gonooton toegejuicht. De hoor Parnell gaf het voornemen te -kennen eene motie van afkouring in te 1 dienen tegen de regeering wegens hot tiran- nieko stolsol, in Ierland govolgd. In naam dor liboralo Gladstonianen, zullen do heoron John Morlov en William Harcourt eene andere motie van afkouring indienen tegon do rogeering, inhoudende dat zy op Ierland niet zal en kan toepassen haar wets voorstel, waarbij de zelfregooring der graaf schappen vermeerderd wordt, eene wet, welke alleen betrekking kan hebben op de Engel- sche graafschapppen. Parnell is weer gekozen tot hoofd van de Ierscho party in hot Parlement. In eene ver- gadoring worden moties uitgebracht van dank aan allen, dio Ierland en de Ieren steunden. Uit Dublin wordt gemeld: Do afgevaar digde Patrick O'Brien, den 28sten Januari veroordeeld tot drie maanden hechtenis en die onder borgstelling voorloopig werd vry- gelaton, word gisteren nog veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf mot dwangarbeid wogens nieuwe vergrypon. Do heer Patrick O'Brien heoft appöl aangotookend en blijft in vrijheid onder do eerst vastgesteldo voor waarden. Sir James Ferguson verklaarde in do gisteren door hot- Lagerhuis gohouden zitting dat geeno overoenkomst is gesloten, welko Engeland tot feitelijk handelen verplicht en waarmede het Huis niet in kennis zou zjin gosteld. Op eeno vraag van don heer Labouchore welk onderschold bestaat tusschen „handelen" on „l'eiteiyk handelen", antwoordde sir James Ferguson dat laatstgonoemdo uitdrukking de militaire verantwoordelijkheid in zich sluit. De heer Pyne, lid van het Parlement en tot de Parnellistische party behoorond, is gisternamiddag, toen hij hot Parlementsgo bouw wilde binnentreden, In hechtenis ge- nonion. Hij wordt beschuldigd van inbreuk op dB dwnngwot cn zou gisteravond i.anr Dublin woiden overgebracht, waar liet legen hom ingestelde geding govoerd zal worden. Het lersche Parlementslid Sullivan beeft don tjjd. dien hy. onder do dwang wet veroor- deold zjjndo, in do gevangenis heoft moeton dooi brengen, besteed aan het maken vaneen bundol gedichten, die onder don titel van „Ge vangenisgedichtenZangen van Tullamore" zullen verschijnen. Italië. Twoe Iuliaanscbe senatoren zullen voor don Senaat terechtstaan, do een wegens onzede lijk gedrag, de ander wegens verduistering van gold. Men had hun geraden hun ontslag te nemen, om eon schandaal te vormijden, maar belden weigerden. De begrafenis van Dom Bosco to Turyn had op luisterryko wijze plaats. Wel 100,000 menschen waren by die gelegenheid op de heen en her volk wierp zich op de doodkist, om die te kussen. Als een be.wtjs van Dom Bosco's bekendheid kan dienen, dat de familie 40.000 bekendmakingen van zyn ovorlijden luid to verzendon. To San-Remo is een bazaar gohouden voor een op to richten kinder-asyl. De Duitsche kroonprinses was beschermvrouw van den bazaar en woonde de opening by. Kindoren z >ngen haar een lied toe en óön der kleinen sprak haar allerliefst aan. De kroonprinses schonk ouder meer eeno schildery, eeno koop vrouw in groenten voorstellende, naar de natuur te San-Ro:no geschilderd. Do corres pondent van het „Berl. Tagebl." kocht hot torstond aan. Rusland. Do „Times" heeft uit Woonon bericht ont vangen dat er drie nieuwe division Russische troepen naar do Oo-stenryksche grens opruk ken. De verklaring van den Russischen mili tairen attaché te Weonen dat deze division slechts andere gaan vervangen, vindt geen geloof. In hot gouvernement Kasan eo vel» stroken van Zuid-Rusland hebben oen aantal arrostatièn plaats gehad, men zegt wegens oeno agrarische beweging. Iu de haven te Odessa zal oen naphtha- reservoir worden gemaakt, dat 2'/, millioon roebelszal kosten. Naar aan do „Kolnische Zeitung" uit Potersburg gemold wordt, bly ven do moeningen aldaar over do rede van prins Von Bismarck niteenloopend. De „Nowoje Wremja" oordoolt or het wehvillondst over. Do „Grashdanin" daarentegen laat zich het scherpst uit. Ter- wyl, zegt dit blad, prins Von Bismarck geon vertrouwen zegt to stellen in do Russiseho bladen, verklaren wy geen vertrouwen te stollen in hem. Het blad vindt den toon, waarop h(1 spreekt, hoogst aanmatigend en zelfs beloedigcnd voor don Duitschen koizer, in wiens plaats hjj zich schynt te stollen. Voorts beschuldigt hot den Duitschon kanse lier van ondankbaarheid ton opzichte van de dionston, die Rusland in 1870 aan Duitschland bewezen hoeft. De „Moskousche Courant" is ook ongunstig in haar oordeel en blyft den raad govon dat Rusland zich met Frankrijk en zoo mogeljik ook met Engeland tegen het raesarismo van prins Von Bismarck verbinde. Mot officieuss „Journal de St.-Fótersbourg'' is gematigd on vredoliovend In z.yne uitingen en ziet in do rede van Prins Von Bismarck een waarborg en bevestiging van don vrede. Uit St.-Potersburg wordt bericht dat alle vreemde Israëlieten last bobben gekre gen hunne zaken binnen drie maanden af te doen en dan het Russisch gebied te verlaten. 336ste RTAATiLOTEHIJ. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 11 Fcbrunrl. No. 10544 ƒ1500 cn Premlo 30,000. No. 19565 Premie ƒ5000. No. 9541, 14621, 15697 100. Prijzen van f SO. 526 1926 5495 9+30 U54S 15488 16206 17358 1S05 2152 661S 9651 11802 14082 16270 19726 1S12 3772 7122 10204 12190 14404 17026 20627 '833 5J39 7'69 11'49 '2655 156SÓ LICHTSTERKTE. Rend!aten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 29 Jan. tot 4 Febr. Datum, Uur. Aantal. Qfim. Eng. ötandk. 20 Januari. 4.10 G.ló 7 17.0 00 4.45 6.43 8 17.2 31 4.43 6.15 7 16.7 1 Februari. 5.7.— 8 16.0 0 5;7.— 7 16.8 S 4, 5.7.15 8 17.1 4 5.7.15 8 17 0 f*) Pit bcteokent: Wanneer men 5 cnbic feot 141.0 liter» per uur vau znlk gas verbrandt in een 8"jgg'? Londoït-Argand-Standard burner No. 1, mot 9' gaatjo een licht wordt verkregen, dat in sterkt' <»elrks:«'r mot 17,0, 17 2 enz. Standaardkaana". waarvan eik- kaars 20 grams 7.8 grnmfficü Spermaceti ncr os- verbrandt,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6