N9. 8583. Donderdag O Februari. A°. 1888. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (jgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Februari. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. DAGBLAD. 'p PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet. Afzonderlijke Nommwi.. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEBK: Van 1—6 regel* 1.06. Iedere regel meer/0.1?^ Grooicre lettere naar plaateruimte. Voor liet in- caieeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. OfHoieele Ken nl age vingen» Be Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien bet besluit van den Heer Commissaris des Roiringe in de provinoie Zoid-Hoiland, ran"dan/16den Januari 1888 (Provinciaalblad No. 8), houdende rege ling van do' loting voor de Nationale Militie, en ■waarbij den borgemeestera der gemeenten, waar do loting plaats heeft, o. m. wordt verzocht om al do hun ten diouete ataande middelen aan te wenden, ter voorkoming van dronkenschap, bg gelegenheid der lotiDg Noodigt de loteliDgen dezer gemeente, voor de lich ting van dit jaar, ernstig cn dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel tc onthouden van het gebruik van sterken drank en daardoor zich te vrijwaren niet alleen voor do nadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor do straffen, by de Wet tot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl £evens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling bij art. 252, lo., van het Wetbook van Strafrecht gesteld tegen bet toedienen van bedwelmenden drank aan iemand, die in koDnelijkon staat van dronkenschap verkeert. Leidon, Do Burgemeester ,voornoemd, Febr. 1886. DB KAN TER. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aJgerooone kennis dat door ERNEST. DANIEL REINHARD ALBERT BOURICIUS ©en verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in bet perceel Kraaier- straat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE EANTER, Burgemeester. 8 Febr. 1888. E. KIST, Socretarie. Het was inderdaad een priester der kunst, die gisteravond in de Stadszaal word bewon derd, na de grooto specialitoiton, welke dozen winter hier ter stede op verschillende con certen roods zyn opgetreden. Zaal en gaanderij waTen dan ook vrij goed bezet om den heer August Wilhelmj te zien en te hooren, die thans ook, in gezelschap van don pianist den hoer Rudolph Niemann, een bezoek aan Leidon bracht. Prof. Wilhelmj wordt de viooikoning ge noemd, en, zooals gisteravond wederom bleek, niet zonder reden. Den heer Wilhelmj rekent men onder de eerste violisten van onzen tyd als een dor eersten on hjj neemt ais zoodanig ■een eigen plaats in. Het Week gisteravond hoe juist en terecht de opmerking van het „N. v. d. D." dezer dagen was dat, zoodra Wilhemj optreedt, men niet behoeft te vragen of daar iemand met buitengewoon sterke individualiteit staat do wil, de persoonlijkheid spreekt uit den karakteristieken kop, die op Beethoven en ook op eon ander, zeer oorspronkelijk, kun- tenaar, Rubinstein, gelijkt. H(j heeft het ook met Rubinstein gemeen dat hji Beethoven anders vertolkt dan anderen. Hjj iaat zich niet weerhouden hier en daar wat te ver sterken of te verzachten, wat te versnellen of te vertragen. Als-hy eenige kort op elkan der volgende accoorden aanstrijkt, klinkt het geniaal ruw; boven in de hoogste sferen van den viool-omvang laat hy zyne tonen uitdagend weerklinken. Dan is er ook eene teederhoid van behandeling, een zingen en fluisteroh, welke by den forschen man schier onmogeiyk scheen. Zoo werkt hy op velerlei manleren op zyn hoorder, maar de effecten van dezen man zijn andore dan die van an deren; z« zijn niet valsch, zo zyn de mid delen om to komen tot eene schitterend ge kleurde uitvoering van de compositie volgens zyne eigen opvatting. De machtige uitwerking van zulk eene vertolking biyft niet achterwege. Het behoeft nauweiyks herinnerd dat de vertolking van elk nommer met de meeste aandacht werd gevolgd, dat het auditorium voortdurend in de hoogste spanning verkeerde en dat Uit telkens na vernieuwde kennisma king met het heeriyke spel in wasme byvals- betuigingen losbarstte, zoowel naBeethovens Vioolconcert, als na het „Ave Maria" van Schubert-Wilhelmj en de „Nocturne" van Cbopin, maar vooral na zyn eigen concert stuk Alia Polacca", eene aaneenschakeling van technische moeiiykheden. Driemaal werd hy toen teruggeroepen, doch aan den daarmede gepaard gaanden wonsch om nog iets ten beste te geven, word, tot aller leedwezen, niet voldaan. De pianist, die den violist verdienstelyk begeleidde, bleek eon artist van grooto bo- kwaamheden ook in de door hom voorgedra gen solo nommers. Hy ondorscbeidde zich door een vasten aanslag, veel techniek en door gloed in zyn machtig spel. Hem eveneons gaf het publiek ondubbelzinnige bewyzen zyuer dankbaarheid voor het gehoorde, ofschoon het ook van den heor Niemann gecno gewoonte bleek een nommer buiten het programma te geven. Er was trouwens reeds zooveel echoons in een kort tydsbestek genoten, dat er rodon bestond om ten zeerste voldaan te zyn over dezen zoo zeldzamen avond. Dr. P. P. C. Hoek, te Lelden, is, mot ingang van 1 April a. s., by koninkiyk besluit benoemd tot wetonschappelyken adviseur in visecherijzaken. Biykons de statistiek der geboorten en dei- sterfte naar den loeftyd on do oorzaken van den dood in Nederland over do maand Dec. jl., bedroeg het aantal overlodenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 23.2; Arnhem 18.7; Dordrecht 24; 's-Gravcn- hago 21.9; Rotterdam 24.3 Amsterdam 23.6; Utrecht 24.6;Leeuvrerden 17.0; Groningen 16.6; Maastricht 24; Haarlem 24.8; Leiden 21.9. De Haagsche gemeenteraad behandelde gisteren de reclame van een kamerbewoner, den hoer Van Hejjningen, om op de kiezers- lyst te komen. Hy heeft met 22 tegen 9 stemmen verklaard niet in staat te zyn ovor het bezwaarschrift te beslissen, daar het wetto- lök bewijs aangaande de huurwaarde der gehuurde porceolsgedeelten ontbreekt en hij in de onmogelijkheid verkeert, zich bot bewys daaromtrent te verschaffen. Hierdoor verviel alzoo het tweede punt van bet aan den Raad gedane voorstel om by bevoegdverklaring van den Raad, den reclamant alsnog op de kiezers- ïyst te brengen. Op14 dezer zal in het „Hof van Hol land" te Noordwyk-Blnnen, vanwege het be stuur der kiosvereeniging „Volksbelang," oeno vergadering gehouden worden ter voorberei ding van de verkiezing in het nieuwe hoofd- kiosdistrict Katwyk. In de gisteren gehouden vergadering van do centrale liberale kiosvereeniging in het district Haarlemmermeer, is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer H. F. Bult man, te Haarlemmermeer. In het kiesdistrict Bodegrave zal eene kiosvereeniging opgericht worden in aanslui ting aan de kiosvereeniging, doords. Buytendyk gevormd. By koninkiyk besluit z'yn jhr. mr. E. W. F. Wttewaall Van Stoetwegen, Zr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg, en jhr. mr. D. A. W. Van Tets Van Goudriaan, Zr. Ms. minister-resi dent te Konstantinopol, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De beide drietallen ter voorziening in de vacatures by do Ned. Hervormde gemeento te Rotterdam zijn door het kiescollege gister avond aangevuld. Zij zyn thans als volgt: lsto drietal: dr. H. J. Grundlehner, te Delft; dr. P. J. Muller, te Nymegends. A. H. Roose, te Woudsend. 2de driotalds. C. B. Oortbuys, te Katwyk aan Zee; dr. J. Riemens, te Middelburg; ds. D. G. Escher, te Haarlem. Bedankt is voor het beroep naar Warns door ds. J. Bolkenstein, te Langeraar c. a. Naar do „N. R. C." verneemt, zullen maatregelen worden getroffen oin, in verband met de tentoonstelling van industrie, van 1 Mei-30 September 1888, aan verschillende stations dar Nederlandsche spoorwegen retour biljetten naar Brussel verkrygbaar te stellen tegen vermindorde vracht. Toen Jules Massenet gisterochtend te Amsterdam kwam om de orkestrepetitie van Manon" te leiden, vernam hy dat het be kende Parysche magazyn ,La Belle Jard.ntère", eigendom van den echtgonoot zyner dochter, afgebrand was. Later bleek hem wel dat het oen ernstige binnenbrand was geweest welke een deel der instelling had vernield, doch te begrypen is het dat Massenet, gisteren in eene allesbehalve kalme gemoedsstemming ver keerde en liefst onmiddellijk naar Parijs was vertrokken. Toch zon men dit gisteravond aan den componist niet bemerkt hebben. Met groote virtuositeit leiddo hy orkest en zangers in do moeieiyke vortolking van zyne opera „Manon" en wist allen te bozielen. Mile Palmer ontving eene sierlyke bloe menmand. Na het vierde bedryf hielden de toejuichin gen niet op voordat Massenet met de beide hoofdpersonen op de planken verscheen, waai de heer Barbe hem mot eonige toepasseiyke woordon namens oen aantal, trouwe operabe zoekerseen keurigonbloemenbakaanbood.(Hi>L) By de verschillende corpsen van het leger worden by gelegenheid van 'sKonings verjaardag weder geldolyke bolooningen uitge reikt aan de onderwyzers in schermen, gym nastiek en andere wapenoefeningen, alsmede- op de huishoudoiyke school. Ook de leerlingen, die zich byzonder hebben ondorscheiden^door vlyt en vorderingen, ontvangen dergelyke be looningen. Men vernoemt dat liet stoffeiyk over schot van den betreurden schilder Mauve Donderdag a. s. van Arnhem naar's Graven- hage overgebracht zal worden en na aankomst van den trein van 1 u. 9 in. (Rynspooij be graven zal worden op de algemeene begraaf plaats in de Scheveningsche boschjes. De remonte-commissie, onder voorzitter schap van den luit.-kol. H. J. J. baron Van Haorsolte Van den Doorn, van het 2do reg. voldartillerio, bevindt zich thans in de noor- deiyke provinciën tot hot aankoopen van trek paarden voor de bereden artillerie. Uit de Transvaal is het bericht ontvan gen van den dood van don Nederlandschen ingenieur G. Van der Moulon, uit Leeuwarden, die eenigo maanden geleden derwaarts vertrok om by den aanlog van den spoorweg werk zaam te zun. Het stoomschip „Dronte," van Java r.aar Rotterdam, is 7 Febr. van Suez vertrokken 11) DOOK R. KOOPMANS VAN HOEREREN. „Om u to dienenmyn grootvader was ko lonel, en hy was geen loeglooper, daar hy bij 't Oost-Indische leger diende. Maar ge zult toch niet nieenen dat Van Arkel 't maar voor 't vragen hoeft, om ook over een paar jaar kolonel te wezen? Neen, hoor eens, er kunnen rare dingen gebeuren, maar ik zeg: Evenveel kans als de oude mevrouw Van Hugten heeft om nog eens onder de bij wy ven van den schach van Perziê opgenomen te worden, evenveel kans heeft die sinjour Van Arkel om met Van Velzen's eonige dochter een wettig huwelyk aan te gaan. Voor myn part mag hy morgen met haar verloofd wor den, dat begiyp je „Ja, dat begryp ik, want ze zou u te bur- gerlyk wezen." „Te burgeriyk, neen, waarachtig, dat niet! De Van Velzens van Schelfduinen zijn wel niet van adel, maar toch eene hoogst aanzien lijke familie. Echte, oude patriciërs, vry wat deftiger dan die nieuwbakken barons. Maar juist daarom, zég ik, zullen ze op de Schelf duinen vriend Hector zien komen. Zjjn groot vader stond achter de toonbank en verkocht pruimedanten en kruidnagels „De Hemel beware ons! pruimedanten, ja, zelfs kruidnagels, dat 's erg!" „Nu ja, ik weet wel, doktert dat zulke democraten als gy den gek stoken mot wat wy mésalliances noemen, maar dat doet er niet toe. Ik zeg maar: ze zullen op de Schelf duinen wel wjjzer wezen „En wachten, tot jonker Van Rankhuysen om mejuffrouw Mathilde komtl" „Neen, dat is maar mallepraat!" „Geen mallepraat, waarde heerEene groote mate van verliefdheid en daarmee natuurlyk verbonden jaloezie maakten u*zoo welsprekend, zoo scherp, zoo woordenrijk Nu, kyk maar niet zoo boos: het doet je smaak eer aan." VII. „Neen, houscb, myn ventje! nu mag mama je niet langer laten blyven", sprak mevrouw Welpiiorst, terwijl zy met de hand over den blonden krullebol van haar jongske streek, en hom vriendelyk, ja, haast smeekend aanzag. „Bedenk toch 't is reeds halftwaalf, en anders lig je er om halfnegen reeds in." „Och, mama!" bad Alexander, „nog oen half uurtje! Toe maar! Ik heb nog een galop met Daal je Tbolen, en mijnheer Vissoher heeft my gezegd dat ik zyne vrouw moest vragen voor de laatste quadrille." „Kom, joDgen 1 dat is immers maar gekheid zou je mevrouw Visscher vragen?" „Zeker, mama! ik heb het al gedaan." „Nu, maar mevrouw zal 't ons niet kwaiyk nemen, als wy naar huis toe gaan. Zy bo- grypt heel goed dat een kereltje van acht jaren „Acht en een half byna, mama!" „Nu goed, maar dat zoo'n jong kind niet zoo laat mag opbiyven." „Ha, daar komt oom! Als oom't goedvindt, niet waar maatjelief, dan blyven we nog wat." „Wy spraken", verhaalde movrouw Welp horst aan liaron broeder, „wy spraken er juist over dat het langzamerhand tijd wordt, huiswaarts te gaan. Alex mag zich niet al te zeer vermoeien." Ja maar", antwoordde dominé Loods, „ik heb voor u on voor onzen kleinen man een plaatsje in het rytuig van de Van Velzens aangenomen. Mynheer begreep wel, dat gy bezorgd zoudt zyn dat do koele avondlucht den jongen kwaad zou doen, vooral nu, daar hij zoo door en door warm is, en dus bood hy aan, u en Alex thuis te brengen. Strak» zal hy 't u zelf komen presonteeron, doch ik heb maar vast gezegd dat gy 't zeker wel. heel goed zoudt vinden." „Ja, maar dan moeten wij tot het einde van de party wachten, en liet duurt misschien nog zoo lang." „Ah, pardon! mevrouw!" zei nil mynheer Hartkop, de tweede secondant van het jonge- heeren-instituut, die, gewoon Fransch met de jongelui te spreken, z'.eh verplicht rekende, ook als hy Holiandsch sprak, dat Hollandscb ten minste oen Fransch tintje te geven, „par don! mevrouw! excuseer my, dat ik my in uw discours durf mëleoron maar ik per mitteer my, u te assureeren, dat ge u niet behoeft te inquiëleoren, dat deze partij een- féto de nuit zal worden. Au contraire, te oordeelon naar zokere manoeuvres, door onzen geëerden chef gemaakt, zullen wy bin nen 't kwartier zeggen: Adion, séjour de jouissance! Want monsieur l'institu- teur heeft zeer signieatief op zyn horloge gekeken, et nous connaissons ceca; dat's een présage, dat de sermon d'adieu zoor spoedig zal volgen, en die ser mon, u begrypt, mevrouw! c'oat lo com mencement do la fin." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1