rii t|,rf JJ>j^vA^s^'^Vi">gyjo^B^igegaga3ga."grtii2!BE<ai JJe Koningin was gisteruii to 's-Kago b\j da Yooriiiiddag-godsdioustoefoiiing in da Groute Kerk tegenwoordig, onder gehoor van ds. Heineckon. Het was oone prachtige zaal Zaterdag avond by de opvoering in den Franscbon Schouwburg te 's-Gravonhage, van Massenets opera „Lu Cid", onder leiding van don toon- schepper zelf, die onder fanfares van het orkest en handgeklap van alle rangen (op den ooreten rang zag men den Franschen gezant en minister Heemskerk) zyne plaats innam. De handeling van het stuk is wol dank baar on boeiendoen krygsheld, die eene bo- loedigipg aan zyn vader wreekt door den rader te doodeu van zyne beminde, die later, wanneer haar minnaar met krygsroum is overladen, don koning beweegt genado te doen gaan boven het lot, door haar geeischt. Massenet vortolkte die geschiedenis in muziek, welke, do geweldige passages tor zyde gelaten, do teedore toestanden enüofdo- duos in zoetvloeiende tonen woergeeft. Het slot van het eerste en het derde bedrijf staat dramatisch en muzikaal hot hoogst. De aan- trekkeiykheid wordt verhoogd door schilder achtige décors, waarmede de jeugdige deco ratieschilder: Sousmer groote eer behaalde, door klourryko en weelderige optochten, zon nige tooneeleu en opgowekton, karakteris tieken dans. Massenet had groot succes en word na het tweede bedryf voor het voetlicht goroepen. Het orkest voerde met bezieling de schoone instrumentatie uit. Meer uit eerbied voor het publiek dan uit eigenliefde voor zyn werk deed Massenet hot slottooneel van het derde bedryf, dat door te laat opkomon der koren in de war liep, door het afkloppon met den dirigeerstok staken en op zyn bevel overdoen, als leidde hy eene generale repetitie. Het oordeel van hot publiek liep ovor d t incident uiteen. Voor een componist, dio zyne muzikale gedachten hoort dooremwarrelon, is dit echter bogrypelyk. Lestollier was niet by stem en vroeg do toegovendheid. Al do overige zangers en zange rossen werkten tot welslagen mede. (.4. H.) Te Arnhem is do bekende Haagsche kunstschilder Mauve hoden plotsoling overle den ton huize van zyn broeder. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. C." gemeld dat de regeering van Bulgarye ook aan onze Ryksmunt voor dertig millioen aan nikkelmunt heeft willen doen slaan, wat echter door onze Rogeoring geweigerd moot zijn. Eene groote bankiersfirma te Utrecht zou voornemens zyn, voor oene niet onaanzienlyko «om aan gouden tientjes te doen aanmunten. Het stoomschip „Schiedam", van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Febr. Dover; do „Koningin Emma," van Amstordam naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Padang; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Am sterdam, passeerdo Del Armi 6 Febr.; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Southamptondo „Zaan dam" is 5 Febr. van Amsterdam te Nieuw- York aangekomen. Gemengd Nieuw». In de Stadszaal alhier deod zich gisteravond een Zwitsorsch zanggezelschap liooren, onder directie van den heorAlb. Wv- nicker. Het gezelschap bestond uit drie dames «n vier heoren, gokleod in hun nationaal kostuum, dat aan de vroeger hier roods meer malen opgetreden Tyroler-gezelschappen dood donken. Ook hun zang kwam daarmede vry wol overeen, en hot eigenaardige jodelen liet niet na ook nu de aanwezigen, die echter niet zeer talrjjk waren, in eene byzondere stemming te brengen, welke, by een gedeelte van bet publiek althans, reeds vry opgowokt was. De zangers en zangeressen vormdon een geheel, dat den eenvoud, maar toVons niet to miskennen schoonheid der liederon, hetzy door allen gezongen, hotzy alleen voor mannen- quartet bostemd, goed doed uitkomen. Ze worden herhaalde malen levendig toegejuicht. Enkele nommers moesten bovendien worden herhaald. De welbekende naaister, die reods verschillondo malen wegons dronken schap aan bot politiobureol alhier in bowaring werd gebracht, is heden door de politie wegens bodelarp aangehouden en zal ter beschikking van den officior van justitie te's Gravenhage worden gestold. Opciouw is proces-verbaal opgemaakt tegen jongens, die by de politie ongunstig bekend zyn en van wie één reeds ter zake van dief stal voor do rechtbank heeft terechtgestaan. Ditmaal haddon zy liet gemunt up do taartjes van een banketbakker. Wegens goploogde verwonding is door do politie proces-verbaal opgemaakt togen zekeren P. v. H. en diens zoon. Eon jongen, Do B. genaamd, eu op de Kalvermarkt woonachtig, geraakte hedenmorgen, doordien hy op het hek der Kleine Havenbrug aan het klauteren was en zyn evenwicht verloer, te water. Zekere S., die juist met oeu wagen kwam aanrydon, verloste deu drenkeling, met behulp van eeniga andore personen, van tusschen de ysschotsen, en voort ging het daarop in galop naar De B's woning. Do rechtbank te a - II age deed boden uitspraak ten opzichte van de eerste groep beklaagden, in zake den ringondiefstal in de Molenstraat aldaar en do daarmede ver band houdende zaken. Gerrit Schr.en J. J. S. werden schuldig verklaard aan den diefstal in vereenigiug, der 57 gouden ringen, armbanden enz. en veroor deeld, do eersto tot 11 jaren en do twesdo tot 2 jaren gevangenisstraf, met ontzetting van Schr.uit do by artikel 28 Wetboek van Strafrecht genoemde rechten voor den tyd van 9 jaren en van J. J. S. voor den tyd van 7 jaron. Voor ieder der beide bekl. werd 2 maanden in mindering gebracht wegens reeds endergane prevontieve hechtenis. Gerrit Schr.werd daarna vrygosproken vau de aanklacht van diefstal van één gouden ring, welke 8 dagen Vuór don grooten ringon diefstal uit den goudmidswinkel vermist werd. Aan den diefstal van jassen uit 's Ryks raagazyn van geneesmiddelen aan de Kalver markt te 's-Hago werd Gorrit Schr.echter wel schuldig verklaard en voroordoeld tot 6 maanden gevangenisstraf, terwyl hy werd vrygesprokou van don ruof van eone dasspeld van een oud heer daar ter stede. De te Leiden gearrestoerdo koetsier van de expeditie-onderneming v. G. L. te 's-Hage, die circa f 88 verduisterde, werd veroordeeld tot 6 maandon, verminderd met 1 maand. Door de poiitio te Amsterdam is oen jongmonsch gearresteerd, onder be schuldiging, valscho rijksdaalders in omloop gebracht te hobbon. Zy doet y vorige naspeurin gen naar de handelingen van dion man, die, na eerst in zeer bohoeftige omstandigheden te hebben verkeerd, don laatsten tyd zich uitgaven veroorloofde, zonder dat men wist waarmode hy het gold verdiende. Men ver moedt nu toch oindolyk op het spoor te zyn van de valscho munters of in den aange houdene don dader zelf to hebben gevonden. Zaterdag-avond ontstond te Am sterdam plotseling, door onbekende oorzaak, eon uitslaando brand in perceel 47 aan den O.-Z. Achterburgwal. Hoewel de vlammen hovig woedden, slaagde de brandweer er in de vlammon met twee handspuiten in een kwartier te bedwingen, zoodat de inmiddels aangerukte stoomspuiten niet behoefden te werken. Eone kamer op de eerste verdieping brandde geheel ou op eene tweede verdieping gedeeltelyk uit. (1IU.) Schipper Vrolyk van den Vlaar- dingschen logger „Zes Gobroodors" VL 76, rapporteert uit Zee komende, dat hy door den Koltor L T 15, van Lowostoft, toon hy zyn trol ophaalde, is aangevaren, zoodat hy bolangryke schado aan schip en tuigage beliep. De kottor liep met vollo zeiion zonder dat iemand der equipage aan dek was. Do roer pon stond vast. De eersto prys van de verloting dor Voedingstentoonstelling (een eetkamer- ameublement) is te Zutfon gevallen. Het „Leger dos Hoils" ondervindt te Arnhem niet veel sympathie. De hoor Van Petegem, die in hot Logegebouw daarover zou spreken, kroeg het dusdanig met hot publiek te kwaad, dat de hulp dor politie moest worden ingeroepen. Ofschoon een zin gende troep de straton doorkruiste, hadden gaene ongeregeldheden plaats. Don volgenden avond waren er echter weder groote zingende troepen op de boen. De politie poogde hon met de blanke sabel uiteen te slaan, doch telkens vereenigden zy zich onder een luid hoezee. Iets van beteekonis is echter niet voorgevallen. Do lading van hot stoomschip ,-P. Galand" zal to Plymouth worden over genomen door het stoomschip „Leerdam," dat daartoe 7 Februari des avonds van Rot terdam vertrokken zal. In do kopermijnen bij Rio Tinto zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. De »•- rrraos/t-aite.:** in woneru dei dorpen in do nabyheid dor mynen hebben grooten last van den ruok der fabrieken eu b'iSlotcn zich zelveu te helpen. In gr.oten getale begaven zy zich naar de mynen, waar zy de uitdooving der vuren verlangden. De Maatschappij weigerde natuurlyk, maar de menigte, die uit ougeveor 1000 weiklitde* bestond, begon toen geweld te plegen. Zy wilde de ovens vernielen, zoodat do gendarme» ven hun vuurwapenen gebruik moesten maken. Hierover seint men heden uit Madrid: By het gevecht werden 5 der muiters ge dood, terwijl velen werden gekwetst. Eeno groote hoeveelheid wapenen en 60 dynamiet- patronen zyn in beslag genomen. De orde is nu weer hersteld. Ui t/i Manches ter wordt gemeld dat in Salford, eene wyk dier stad, oono go- hoelo familie van acht personen door vergift om het leven is gebracht. Sedert verleden Zondag was oone apotheek gesloten gebleven. De poiitio bemoeido er zich eindelyk mede en brak de deur open. Op de eerste verdieping vond men hot iyk van den apotheker zeiven op de tweede verdieping dat van zijne vrouw en die van zyne zes kindoren. Deze laatsten waren reeds in staat van ontbinding. Men vermoedt dat de man eerst zyn gezin en daarna ziehzelven vergiftigd heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Dec.3 Januari. (Engelscbe mail.) Aan het Mail-Overzicht van het „Bat. Hand." is bet volgende ontleend: Do berichten uit Atjeh loopen over oen aanval op Oleh-leh, beproefd met zoo volstrekt onvoldoende middelen, dat men daarby meer aan een kwajongensstreek donkt, dan aan een ernstig beraamd plan. Meer gewicht hechten wy aan het vorslag van den resident van Sumatra's Oostkust, volgens hetwelk, naar do medodeeling van spionnen, oene bende Atjehers zich zou ophou den in het Perisqische, mot het voornemen om met het droge jaargetijde een inval te wagen in Tamiang en Langkat. Middelerwijl is Tamiang biykens datzelfdo verslag roods verontrust door eene rooverbonde, waartoe ook Groot-Atjehers behooren. Onverwacht zyn deze mededeelingen voor ons niet, want reeds ge- ruimen tyd geledon hobbon wy voorspeld dat de vyand, doende, waarmede wy hadden moe ten beginnen, de guerilla zal overbrengen naar de zuideiyke staatjes. Niot onbegrypelyk heerscht door deze be richten in Deli en Langkat eenige ongerust heid onder de plantors. Tegelykortyd dat den Atjehers nieuwe invasie-plannen worden toogeschreven, heeft het gerucht zich ver spreid, dat door den ads.-rosident van Assen onderhandelingen zouden zyn aangeknoopt met don pretendent sultan te Kemala en dat wel tot horstel van hot sultanaat in Groot- Atjeh. Veel geloof vindt dit bericht tot dusver niet, ook al zag men algemeen gaarne dat op de eene of andere wyze een einde aan den slependen oorlog kwam. Zelfs zij, die het be richt aannemelyk achten, betwyfelen echter een gunstigen uitslag der onderhandelingen, daar, volgens de geruchten, de priesterparty OHder de Atjehers voor de voortzetting van den kryg gestemd blyft. Nog altyd is de berri-borri in Atjeh ons een govaarlijker vyand dan do Atjehor. Ten spyt van alle desinfectie-maatregolen woodtdeziekte voort en diont de evacuatie slechts tot het maken van plaats voor nieuwe ïyders. Dit schenkt oenigo kracht aan de oppositie, door prof. Pekolharing ondervonden tegen zyne meening, dat het ontstaan en de voortplanting der ziokto aan bacil-infectie zouden moeten worden toogeschrovon. De rogeoring in Neder land staat echter blykbaar vast in hare offi- ciéele overtuiging; althans van haar moet do last zyn uitgegaan om al de kampementen in onzen Archipel te desinfectoeron, op de wyze, zooals zulks heeft plaats gehad in de kazerne te Meestor-C'ornelis en de daartoe behoorende by gebouwen. Men verklaart zich dezen last niot, nu de desinfectio te Moostor-Cornelis al even weinig als te Kotta-Radja gebaat heeft. Niet onwaarschyniyk zal de uitspraak van den professor vooloer een politiek credo dan eene weteuschappeiyko oplossing blyken. Poor don goavcruenr-geiieraal van Nod.-Indic- zijn do volgende beschikkingen genomen: •iviel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof Enropa, w. ziekte, aan don ade.-res. van Soemedang (Creanger-regi-ntaebappen) P. V. Montel; eu wegone meer dan 12 jaron onafgebroken dienst in Ned.Iudië aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. beat. op Java en Madura I. Cb. Van Es. Benoemd: tot laten sabst.-griff. bij bet hoog gerechtshof vnn Nei-Iudië, mr. IT. L. Andrec Wil t 113; tot onderwijzer 2de kl. bij het op. lag. oncl. G. B. Feeken; tot contr. 1ste kl. bij het binnenL bentuur op Java on Madura, J. K. Couderus; tot ade.-ree. van Soemedang, tovona voBdum. aldaar, B; Th. W. Yan Hasselt; van Elaten, W. C. M. B. In- genlnijff. G o 8 t o 1 d Tor beschikking van den dir. van 't binnenl. bestuur, om werkzaam to worden geeteld bij. het binnonl. bestuur, \Y. F. Yan Zutphen. Bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura, door den reu. van Batavia ter beschikking van den ads.-res. voor do pol. to Batavia, do buig. ambt. R. W. Heaviside. Door den ree. der Preanger-rcgentschappon ter be schikking van den ads.-res. van Bandoeng, dc burg. ambt. P. Ch. De Quant. Door don gouverneur van Celebes enOnderh.: ter beschikking van den ads.-res. der Noodordistricteil de adsp.-contr. J. W. Meerburg. Geplaatst: Door don directeur van binnenl. bestuur bij het binnenl. op de bez. buiten Java en. Madura: In de ros. Paloinbang, de ambt. voor den burg. dienst W. F. Van Zutplien. Tijd e 1 ij k belast: Bij hot boschwezen op Java en Madura mot het beheer van het boechdistricfc Madioen, den houtveoter '2de kl. A. E. J. Bruinsma, met bepaling dat hij tevens bclae% blijft met het be heer van het boschdistrict Semaran^-VoretGnlanden. Werkzaam gesteld: In het boschdistrict Madioen, de ambt. bij hot boschwezen W. H. Foc-k. Goedgekourd: Door don dir. van just, dat door deu residentieraad te Soerakarta ia benoemd tot buitengew, subst.-griff., buiten bezwaar vaa den lande, bij die rechtbank, C. Tijl. Toegevoogd: Op de bezittingen buiten Java en Madura door den res. van MeuadoAan den contr- vau de afd. Menado, de adsp.-contr. H. J. Hoijting. Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jari,' verlof n. Nederland, w. ziekte, aan den laten luit. der infanterie M. C. Sitsen. Ontslagen: Mot ingang van 6 Jan. 1888, o}> verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens aüoop- v&n zjjn dienstverband, de tijd. mil. apotheker 2de kl., bij. het legor in Nod.-Indië, F. M Kaubc. Geplaatst: De onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerde' kapt. der art. J. J. Munniks Dc Jongh bij dcfSue comp. (2de veldbaiterrj) te Banjoe Biroe; de onlangs van verlof uit Nederland terugge keerde off. van gez. 1ste kl. J. A. \V. Vermey bij den genoesk. dienst van Amboina en Ternate (garni zoen te Amboina); do onlangs uit Nederland aange komen 2de luita. dor art. "W. M. A. Hojol on M. EIool- boom, respect, bij de Sde comp. (8de bergbattcrij) te Boerabaia en bij de 13do comp. (4de comp. vc-sting> artillerie te Batavia. Overgeplaatst: De kapt. der art. N. N. Kuij- pers, van do 2de comp. (2de vcldbatterij) te Banjoo Biroe, bij de 21sfe9 comp. (vcldbatterij) aldaar; de ofl'. van gez. 2de kl. dr. A. Halbortsma, van het hospitaal te Batavia, bij het garnizoen tc Buitenzorg; de off. van gez. 2de kl. J. T. Tulleners, van het garnizoen te Onrust, bp het garn zoen t-e Beugkalis; do lete luit. der iDf. J. A. L. De Jeer on de 2do luit. van dat wapen J. D. A. Janssen, van het garn. bat. van de "Westerafd. van Borneo, wegens opruiming van den militairen post te Nanga Badan naar Pontianak. Ingedeeld: De ter nadere indeoling bij dc troe penmacht in Atjeh overgeplaatste late luit. dor inf. Ebbinge, van het garn.-bat. van Amboinaen Ternate, bij het 15de bat. inf. Benoemd: De 2do luit. dor inf. P. Bodemeijer, van hot garn.-bat. van Palembang, tot adjudant van dat corps. Ontheven: Op verzook, eervol van zijno betrok- king do lete luit.-adjudant an het garn.-bat. van Palem bang A. J. H. Yan Geuns, en ter nadere indeoling: overgeplaatst naar do 2de milit. afd. op Java. I N GEZONDEIV. Do werkstaking te Almelo. Mot groote bekommering vernomen velen in don lande van die werkstaking. Zeer ver schillend zijn de gewaarwordingen, die de ge ruchten daarover verwekken, pijnlijk is de twijfel, waarin de oningewijdon verkceren, maar wijs is het dat zij zich van inmenging onthouden en geene partij kiozon vóór of tegen patroons of werklieden. Bi) het voortduren van die werkstaking en van onze onbevoegd heid om te oordeelen, is het hoogst welkom te vernemen wat een bevoegde over dio aan gelegenheid hoeft in het midden te brengen. De heer I. C. Yan Marken jr. te Delft, niet slechts krachtens zijno boven allen twijfel ver heven bevoegdheid, maar als 't ware daartoe uitgedaagd door do verwondering van som migen dat hi) toeliet in De Fabrieksbode het vragen om ondersteuning voor worksta- kers te Almelowijdt in No. 5 van dat blaadje, onder den titel, hierboven gebruikt, eene uiterst belangrijke beschouwing aan werkstaking in het algemeen on meer bepaaldelijk aan dio handelingen, welke z. i. de werkstaking te Almelo rechtvaardigen aan de zijde der werk lieden en veroordeolen aan de zijde der pa troons. Darfden wij van het Leidsch Dagblad de ruimte, daarvoor noodig, vragen, dan brachten wij gaarne het geheel e artikel onder het oog zijner lezerswy zullen nu slechts de hoofd punten van hot betoog aantoonen. Werkstaking is een gevaariyk wapen, waar van verstandige werklieden slechts in uiterste gevallen zich hebben te bodionen, wanneer loonsverhooging uitblijft of loonsverlaging wordt ingevoerd op valsche beweeggronden of zonder afdoende beweeggronden. Z\jn de zaken van patroons op zoodanigen voet, dat zy te gronde moeten gaan wanneer werk- loonen niet verlaagd worden, dan zou volgons het stelsel, te Delft gevolgd (en dat is een lof- en navolgenswaardig stelsel), van dien toestand aan het werkvolk worden kennis gegeven. Vertrouwen in het bestuur der fabriek of onderneming op hoop van betere tijden, is dan het plochtanker voor alle partijen I j

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2