DP,eI>ro.a.iDi. $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fépn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Februari. Feuilleton. Aan dea rand des afgronds. K°. 8579. fio 1P.PQ IUt o. LEIDSCÏÏ g§l DAGBLAD. PRUB DEZER COURANT: Voor I^den per 8 zae»ndeji....«1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlek® Nommens0.05. Officieel© Hennlsgeviufifen. Do Burgemeester der gcmeonto Leidon, ontvangen hebbende dou steat No. 75, aanwijzende de uitkom sten, der meting on 6ckattiDg, ran gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in do arH. 15 en 28 der wot van den 2(J.Hten Mei 1870 (Staatsblad No. 82) ■betrckkeltfk de grondbelaating Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave godorende dertig dagen ter Secx-etaria dezer gemeente ia nodergolepd. Leiden, De Burgemeester vooraoemd, 3 Fébr. 1888. DB KANTER. DRAMWfiT. Burgomeeatea' en Wotboudera van Leiden brengen ter nigcmceno konnia dat door JOHANNES FKEDE*- RICÜ8 MOKTANUS, alhier wtfonaehtig-, ocnverzaok- acbrilt i« ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in bet klein, in het i-oreeol Vrou- vrcntfcig (wijk 6) No. 1. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEIt, Burgemeester. 3Fobr. 1883. E. KIST, Secretaris. Eén waar kunstgenot wacht Maandag onzen schouwburgbezoekers. De zoo by uitstek gees- tigo toonvelspeler, de heer Willem Van Zuylen, zal, na eene langdurige, ernstige ongesteld heid, dien avond wederom voor het eerst hier ter stede voor het voetlicht verschenen. Wy houden ons overtuigd dat zeer velen onzer stadgenooton niet zullen nalaten dion avond den gevlorden acteur het welkom te ko men toeroepen en hom tevens hulde te brengeu in de beide workeiyk goede tooneelstukken, waarin hy de hoofdrollen zal vervullen. Volgens het Amsterdamsche „Dbl. v. Ned." beeft de rector magnificus der Leidsehó universiteit, dr. S. 8. Rosonsteln, reeds gis ternamiddag, ter gelagonheid van den 13den verjaardag der stichting onzer hoogeschool, zjjne redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw gehoudon. Het blad voegt er niet by of de belang stellenden, die tot bet by wonen er van waren uitgenoodlgd, in grooten getale waren opge komen. Dat ontbrak nog aan het bericht. Overigens hielden de Leidenaars zich gis teren meer met het Ijsvermaak, dan met dezen dertienden verjaardag onledig, wel wetende dat den 8ston Februari onzo Alma Mater zelfs drie eeuwen ouder zal wezen dan het „D. v. N." bekend scbynt te zyn. Onze vroegero stadgonoot dr. C. L. Van den Burg heeft op 1 Febr. zyne functie aan vaard als genooshoer-directour aan de badin richting „Bethesda" te Laa.g-Soeren. De commies der posteryen F. H. H. Bosch is, te rekenon van 15 dozer, goplaatst te Apeldoorn, terwyi de surnumerair T. Ten Doon K. KOOPHAVS VAX BOEKEREX. Allorchristelykste lezermet dien titel sprak ik u aan. Was daar eenige ironie in die be naming? Niet moer dan in de meeste titula turen immers edel, weledel, hoogedel, weledel geboren alle die krullen bezigen wy dagelyks, ook als wy het woerd richten tot monschen, van wier edel gedrag wij nooit oen proefje hoorden of zagen; nog ergor, ook als wij lui aanspreken, van wier onedel gedrag wy do bewyzen in handen hebben. Waarom zou'k dan het epitheton, oorspronkeiyk gobruikt om de majesteit van Lodowyk XIV te kenschetsen, waarom zou 'k het niet mogen gebruikon, om met oenige hofTelykheid mijn publiek too. te sproken? Of moest ik zulke benaming ach terwege laten, uit beleefdheid tegenover myne Israêlietische landgenooien, van wie toch ook licht een enkele dit verhaal in handen kan krygen? Voor eon dertig jaar zou deze vraag ons verlegen gemaakt hebbenmaar nu wy weten dat men christelyk kan zijn, zonder christen te hoeten, daar er in iederen waren Cate, thans te Nymegen, alsdan werkzaam wordt gesteld te Leiden. Als advocaat en procureur werd heden do er den Hoogen Baad te 'e Hago beéedigtl de heer mr. A. J. E. A. Bik. De heer A. H. Heiyar, die in 1884 het ambt van secretaris van de Engelsche legatie by ons Hof bekleedde, Is in de residentie aan gekomen en beeft zyn intrek genomen in het „Hotel Paulez." Tot de coöperatieve winkelvereeciging van „Eigen Hulp" te 's-Gravenbage trade» in 1887 377 nieuwe leden toe, terwgl door overiyden, verhuizing enz. het getal met 85 verminderde. Op 1 Januari jl. telde de win- kelvereeniging 2153 leden of 292 meer dan cos jaar te voren. Br werd m 1887 verkocht voor 580,000 of voor ƒ123,000 meer dan het vooraf gaande jaar. Ook dit jaar zal van stadswege 's Konings verjaardag te 's-Gravenhage met byzonderen luister govierd worden. Reeds is gemeld dat cea vuurwerk in de Maliebaan het feest zal besluiten. Behalve dit, zullen de boofdlanen zoowel van het Lange- als van het Korte Voorhout en plafond verlicht worden, gedu rende welke illuminatie eene muziekuitvoering in den eveneens verlichten tempel zal gage ven worden. De hoofdingangen van het Voorhout zullen met frontverstoringen van eigenaardigen vorm voorzien worden. De tweede luitenant jhr. B. L. Van Speng- ler is van het 3do regiment infanterie overge plaatst by het 4de regiment van het wapen. Door 8tomgerochtigde ingelanden van den Palensteinschen polder, oDder do gemeente Zegwaard, is gisteren besloten, den Schinkel- weg, welke steeds in een slechten toestand ver keerde, to verbeteren. Het work zal waarschyn- lyk in Maart a. s. worden aanbeeteod. Naar men verneemt, zyn van regoerings- wego voorbereidende maatregelen genomen om eene regeling van do geneeskundige hulp op de spoorwegen spoedig tot stand te brengen. Do gomoenteraad van Harlingen heeft zich by den Koning in boroop voorzien van een besluit van Gedoputeerdo Staten, waarby goedkeuring is onthouden aan zyn besluit, om de Fransche taal weg te nomon uit de leer vakken aan de gemeenteschool. Uit Den Haag wordt gemeldDe opvoe ring van „Manon" was voor den componist Massenet een triumf. Mot fanfares ontvangen, werd hij na de 3do acte ton tooneole geroe pen en aan het slot warm toegejuicht. Veel jood oen christen schuilt, gelijk men geen waar christen kan zyn, of er moet een Na- tlianaël, een Israöliet zonder bodrog, in ons worden waargenomen, nu wy dat weten, blyft de uitdrukking: allerchristelykste lezer staan. Is or misschien iets schertsends in het woord Ik spreek bot niet tegen, maar dan toch geeDe bitterheid, dan toch zulk eene scherts, hoedanig men op de lippen durft nemen, nadat men pas te voren zich verplaatst heeft onder den prachtlgen, met starren bezaaiden avond hemel. Hierin toch zullen wy wol overeenstemmen, dat de aanblik van een natuurtooneel, zoo stil en verheven als dat van een landschap by maanlicht op een schoonen zomeravond, ernstige en goede gedachten bij ons verleven digt en hartverheffend genoeg is, niet alleen om ons van dartele jokkernij terug te houden, maar ook om zuiver dogmatischo en dus nogal strenge naturen zachter te stemmen. Of wie gevoelt niot by zulk eene gelegenheid, dat de hemelen Gods eer vertellen, oneindig luider en schooner dan alle stelsels en leerstukken, hoe genaamd ook? En wion ontzinkt niet do moed, om over zulke dorre begrippen te rede twisten, terwyl die hemelstem van zooveel betere dingen gewaagt succes had ook in de titelrol de jeugdige Amorikaanseho Ada Palmer, die een zwak, maar lief geluid, een zeer gunstig uiter lijk heelt en netjos voordraagt. Barbe als Desgrieux verwierf eveneens veel byval. Beide artisten werden herhaaldeiyk teruggeroepen en ontvingen kransen en bouquetten. De ove rige rollan waren bQna alle bezel ovenals ver laden jaar. In de „Haagsche Sprokkelingen" van 't „Ctr. Dbl." lezen wo o. a. het volgende: Geljjk reods werd geroeid, hoeft, om gezond heidsredenen, de heer "VCllmar eervol outslag en pensioen als directeur der gronadierskapel aangevraagd. Eén der bladen heeft by dit bericht eene poging gedaan om den heer Tfillmaï alsnog van zjjn besluit terug te brengenik geloof dat men den hoogst ver- dieoeteiyken kapelmeester daarmede een slechten dienst boweos en een slechten raad gaf. Völlmar toch heeft het ongeluk gehad, de opvolger te moeten zyn van Dunkier, en vooral by het groote publiek, dat oppervlak kig is in zyn oordeel, was dat een ocover- komoiyk bezwaar. Dunkier had aan do gre nadiers eene Europeesche vermaardheid ge schonken, door zijne onovertroffen arrange menten vooral, en het publiek wilde nu een maal, dat niemand hem zou kunnen evenaren. En al bad Völlmar jaren lang feitelyk de gehoele leiding van de kapel govoerd, alles ingestudeerd en alle repetities geleid, en al bleef hy na Dnnkler's dood diens composities by voorkeur uitvooran, toch zeide hot publiek, dat „je wel zien kon dat het Dunkier niet meer was." Do schyn is in de wereld vaak meer dan het wezen, en Völlmar hoeft daar tegen tevergeefs gestreden. En toon nu hot Kurhaus eindelijk ook nog in do mode kwam, toen was het met den roem dor grenadiers geheel godaan: onzo afgoden van gistoren waren nu hot aanzien nauwelijks waard. Dat do heer Völlmar, wiens gezondheid inderdaad zwak is, zlcbzelven nu ton offer brengt aan den volkswaan, is dus een nobel, maar ver standig besluit; indien diezelfde waan nu wil aannemen, dat om maar eons een naam te noemen Coenen aan het corps zyn ouden luister zal hergeven, dan hoeft do be- gaafdo Völlmar door zyn zelfverloochenend heengaan zich inderdaad vordiensteiyk ge maakt jegens hot vaderland. Dr. Holwerda bespreekt in den „Nod. Spoctator" den ongunstige» uitslag Tan de examens ter verkryging van do akte middel baar onderwys, vooral in do geschiodenis. Van de 40 examinandi, die in dit jaar zich am Of de heer Loods liberaal was? Ik kan die vraag zender eenig voorbehoud toestem mend beantwoorden, maar geef dat ant woord ian ook mot het vaste voornemen, mij over 's mans richting in het geheel niet uit te laten. Do echto vromo is altyd uit den aard dor zaak liberaal, dat is: onbekrompen, mild, vrijgevig; en daar wy nu echte vromon vinden onder do voorstanders van allo richtingen en partyen, zoo bevat onze verzekering aangaande do liberaliteit van vriend Loods geene aanwyzlng hoegenaamd aangaande datgene, wat men richting pleegt te noemen. Van zulk eene aan duiding wilde ik mij ook geheel onthouden. Ik zal later 't oen en ander over Loods ver halen; met enkele, zy het dan ook flauwe, omtrekken schetsen, hoe hij werkzaam was, op welke wyze hy het wozen van allen gods dienst opvatte, bovenal op welke wyze hy die opvatting in praktyk bracht. Do lezer moge dan zelf beslissen, of deze leeraar ethisch irenisch, evangelisch of wat dan ook geweest zy. 't Liefst zou ik natuurljjk zien, dat men, na voleindigde lectuur, over Loods wilde ver klaren wy zullen voor deze gelegenheid eens niet beproeven hem onder klasse a, b, of c to breDgen, maar eenvoudig zeggenhy was een goed mensch. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 16 rogeli 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Qrootere letters ossr plaatsruimte. Voor het ln- e&SBeoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Lot examen onderwierpen, slaagden er slechts vyf. Toch ontbrak het hun niet aan över; integendeel, de heer Holwerda erkent zolf, dat zy dikwyis liunne gezondheid in do waag schaal brengen om aan de eischen te kunnen voldoen. Maar *t is de methode van voorbe reiding, die niet deugt. Men loert boeken nage noeg van buiten, hot 6éne boek na het andere wordt verslonden door hen, die zich voor het examen gereed maken, maar de meesten nomen de geschiedenis niet in zich op. Zy moeten veel woten, omdat or op de examens veel gevraagd wordt en onmogeiyk vooraf kan wordon gegist, welke vragen hun zullen wor den voorgelegd. Do heer Holwerda wenscht nu eeno andere methode van voorbereiding; hy wil naar eene onzer hoogescholen do wetenschappeiyko akte examens overbrengen. Een voorbereidend een voudig examen, tot toelating waarvan do schry- ver de eischen stelt, zou moeten voorafgaan en dan tweo jaar do collegos moeten worden gevolgd of, zoo men daartoe geene gelegenheid hesft, zou men met de professoren een pro gramma van studio kunnen opmaken. Do „Arnh. Crt." toekent hierby 't volgende aanDe heer Holwerda zal zeker over deze methode rfo'p hebben nagedacht; aan ons en zeker aan velen, dia minder in de zaak zyn doorgodrongen, komt hot donkboeld zeer aan lokkend voor; want er zou oen einde worden gemaakt aan bet onzinnig stelsel van exami- noeren, dat thans ook voor het middelbaar onderwys wordt gevolgd en dat door den schryver zoo terecht wordt afgekeurd. De examens zyn de kanker van het onderwys. Het stoomschip „C'onrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 2 Febr. te Mar seille; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Febr. van Marseillede „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Febr. to Cardiff. Z. M. heoft benoemd tot burgemeesters van: Ileescb, A. M. A. Wolters, secretaris dier gomeento; Norg, L. M. E. Brumsteode; Nun- hem, L. P. E. Storms; Aalteu, jhr. G. L. C. H. Baud's Konings adjudant in gewonen, dionst, den luit.-kol. A. C. baron Bentinck, van den grooten staf, op zyn verzoek, op non activiteit gesteld, hem in verband daarmede een eervol ontslag vorloend uit zyne betrek king van Zr. Ms. adjudant in gowonen dionst; en by don grooten staf benoemd tot 's Konings adjudant in gowonen dionst, Zr. Ms. ordon nans-officier, den ritmeester jhr. W. F. H. Van de Poll, van dien staf, die, in verband daarmede, uit zyne betrekking van ordonnans-officier eer- V. Als wy nu by onzo terugkomst in de balzaal onze oogen vestigen op den dominé, dan zuilen we, dunkt mt), niet aarzelen te verklaren, dat althans zyn gelaat gunstig genoeg is om aangaande zyn karakter goede verwachtiugen- te koesteren. Dat open oog, dio zachte ernst, over hoel liet wozen verspreid, geven tot zulk een gunstigen dunk genoegzame aanleiding. Vooral onderscheidt zich vriend Loods door eene ryke mate van bescheidenheid, die uitkomt in zyn gang en manieren, in zijne woordenkeuze, on zyn toon van spreken, bovenal ook in zijn zwijgen. Over den kleinen Alex sprekende, ben ik ©enigszins afgedwaald, daar ik over oom begon te vertellen, terwyl ik mot neefje nog niet in het roine was. Jk kom dus i.og even terug op dit ventjo. De jongens z< -en dat hy een bedorven en verwend kindje is, maar die jon gens mochten waarlyk hun mond wel houden, want, indien mama iiaren oonigen lieveling misschien een weinig vertroetelt, diezelfde jongens, die daarover opmerkingen durven maken, doen hetzelfde in nog voel ergere mato. Of neen, vertroetelen is het nu juist niet, wat de jongelui van 't instituut doen, maar dan toch verwennen en bedorven. Wordt ocrvolgd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1