N°. 8570. i»ycla«; Vu Peüruari. feze dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomuicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Februari. Feuilleton. Aan den rand des af'gronds. A°. 1883. DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandtn..1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke No mm er»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vma 1—6 regels 1.05. Iedero regel moer 0.1T.|. Qrootere lettors naar plaatsruimte. Voor het ia- oaaaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennlsffevlnffen. Bnr?emco8ter en Wethouders van Leiden Gezien art. 6. lsto alinea, dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe- sdcht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bjj deze ter algemoene kennis dat door hen Aorgnnning ia verleend aan W. FLORISSON cn H. L. VAN NIFTERIK on rechtverkrijgenden, respc c':ieve)ijk tot het oprichten van eeno maaufactnurvenrcrij in het perceel GrocnwtoeK No. 71 en het. plaatsen van eene gaalirachtmachiuo in perceel Kaiaerstraat No. 9. Burgomee9t-er en Wethouders voornoomd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Jan. 1883. E. KIST, Secretaris. Woensdag don 8sten Februari a. s'., des namiddags te twee uren, zal de. rectqr-mag- nlflcus dr. S. S. Rosenstein, ter pleehtigo Tiering van den 313den vorjaardag der stich ting van do Loidsche Hoogeschooi, eene rede voering houdon in het groot auditorium van bet Academie-gebouw, waartoe alle belangstel lenden worden uitgenoodigd. In een byvoogsel tot de Staatscourant van heden zijn opgenomen de statuten der -coöperatiovo winkelvereeniging „Door volhar ding verkregen", te Leiden. Hot doel der vereeniging is lo. aan hare leden onvorvalschto levensbenodigdheden van eiken aard en van goede hoedanigheid te ver schaffen; 2o. door de- daarmede te behalen winsten aan hare loden de mogelijkheid te bereiden tot kapitaalvorming. Tot bereiking van dit doel koopt do ver eeniging goodoron in, om die to vorkoopen togen de door het bestuur, in overleg met commissarissen, vastgestelde prijzen, wolke, zooveel mogelijk, gelijken tred inooten houden met die van den kleinhandel. Ook kan do veroenigiug voor de levering van bepaalde waren ovoreenkomsten sluiten met solide loveranciors, mits zij geene leden der vereeniging zijn. I)o verkoop kan ook geschieden aan niet- leden, tegen donzelfden prijs als aan deloden, zonder dat zij echter eenige aanspraak kurinön maken op winstuitkeoring. Eene prijscourant' van de voorhanden zijnde artikelen bevindt zich steods op eeno voor liet publiek zichtbare plaats in den winkel. Do verkoop geschiedt steeds tegen contante betaling. Hot bestuur kan by verkoop aan leden van dit voorschrift afwijken, doch alleen by ziekte of sterfgeval, torwyi hot bedrag van dat ver leende krodiet alsdan niet hooger mag zyn dan de helft van hun tegoed, met dien ver stande, dat zoodanige leden minstens vyf gul den by de vereeniging moeten tegoed houden. Het bedrag der schuld wordt by het op maken der eerstvolgende balans van hetgeeu zy tegood hebben afgeschrovon. De vereeniging is opgericht voor oen tydvak van byna dertig jaren, aanvangende met den dag der openbaarmaking dezer statuten in de Noderlandscho Staatscourant en oindigende ultimo December negentienhonderd zeventien. Hot dienstjaar vangt aan' op den eersten Januari en eindigt mot den laatsten Decem ber, met dien verstande evenwel, dat het eerste dienstjaar zal Ioopen van het oogenblik der openbaarmaking dezer statuten in de Neder- landsche 'Staatscourant tot ultimo December dezes jahrs en dus zal zjjn een jaar van minder, dan twaalf maanden. Voor het bedrag huntior inkoepen, zoowel in do winkels der vereeniging als in die der contractanten, ontvangen de leden penningen. Inkoepen voor de vereeniging geschieden zooveel mogelyk tegen geröede betaling, tenzy het handelsgebruik, ter plaatse van den inkoop, latere betaling medebrengt, en voor gereode betaling geene korting kan bedongen worden. De leden, die buiten de gemeente Leiden wonen, kiezen woonplaats ten kantore der vereeniging. De vereeniging dryft hare zaken mot de als aandeolen gestorte gelden der loden, hot reservefonds en andere beschikbare golden. Kornt dan als deze niet voldoende zyn, kan het bestuur geld leenën tot een bedrag van twintig percent van het gestorte kapitaal, terwyi voor een hoogér bedrag de toostem- raing noodig is van de algemeene vergadering. Bjj mogeiyko leeningen worden de loden dor verooniging in de eerste plaats in do gelegen heid gesteld daaraan deel te nemen. Een uitgetreden lid kan eerst na zes maan- don opnieuw als lid wordon aangenomen. By liet overlyden van oen lid kunnen do orfgenamon (tenzy één hunner hot lidmaat schap wen8cht voort te zetten) de dadelijke uitbetaling eischon van do bélft der aan den overledene toekomende geldonhet overige, mot interest en dividend van het loopendo kwartaal, nadat do balans van dat kwartaal zal zyn goedgekeurd. Hot kapitaal der vereeniging bestaat uit aandeelen van vj]f guldon. Elk lid moet vyf aandeelen verwerven. Het eerste aandeel moet door de leden, te hunner keuze, worden gestort ineens of door wekelyksche bydragen van minstens tien cents. De overige aandeolen kunnen ge vormd worden door tegoedschryving van interest o'n winst, zijnde echter; ook voor deze aandeelen do wekelyksche stortingen, hoewol vrywillig, niet uitgesloten. De gelden, welko de leden boven vyf en twintig gulden by de vereeniging plaatsen of laten staan, worden als spaarpenningen be schouwd. Deze kunnen door de leden worden teruggevorderd. De hoogleeraar dr. Jan Ten Brink was het, die gisteravond den bezoekers van de Volksbyeenkomsten aangenaam wist bezig te houden mot eene belangryke voordracht. In de aan het einde van het vorige jaar gevierdo herdenking van het dorde eeuwfeest van Vondels geboorte vond spreker aanleiding voor het ondorwerp, dezen avond te behandelen. Op onderhoudende wyze deed hy zyne hoor ders kennis maken met dien grooten dichter der 16de eeuw, schetste de staatkundige en godsdienstigo toestanden dier tyden en wees alzoo op het ontstaan van enkelo zyner ge dichten, o. a.„De Palamedes", „De Rom melpot van 't hanokot" en „Smout moet met de pakschuit voort." Eene vemietigiDg, op hoog bevel, van bet eerste, boletto evenwel niet dat het voor het nageslacht kon be waard biyvon. Na eene poos te hobben stilgestaan by Vondels vrjj algemeen bekend treurspel „Oys- breebt Van Aemstel", schetste spr. den zwa- ren slag, welke den dichter trof in het jaar 1636 door het afsterven, van zyno zoo werk zame gade, om vervolgens zyn hoorders oen blik te doen slaan in de laatste twintig jaren van dos dichters veelbewogen leven, waarin onder meer ook het schoone werk „De Lucifer" uit zyne pen is gevloeid. Ten slotte herinnerde spri aan do wyze, waarop wel reods vroeger, maar vooral ook in deze onze negentiende oevtw, hulde werd gebracht aan Joost Van den Vondel, den vorst der dichters. Een luid applaus was do tolk der dankbaar heid voor dos redenaars onderhoudendo en leerryke voordracht. Op het te Utrecht door de Mannen- zangvereeniging „Fidelio" gehouden onder ling kwartet-Concours is eene goudon medaille behaald door den hoer L. C. Keerowoer te Leiden, alsmede door de heeron Combéo, De Graaf en Odyk voor het zingen van het ver plichte nommor Pelgrimslied" vnn Schmitz, en van het vrye nommer „Het Kerkje", van Van Breo. De Nederlandscho mail met berichten uit Batavia tot 31 Dec., wordt 3 dezer alhier ver wacht. De minister van justitie heeft den te Leiderdorp gostationneerden ryksveldwachtor A. C. Smits, benoemd tot brigadier-titulair. De burgemeester van de residentie, mr. A. J. Roest, biedt den leden van don ge meenteraad van 's Ilage in twee gedeelten oon gastmaal tc-n zynen huize aan, op 9 en en 14 Februari a. s. Naar wy vernemen, zyn van Regeerings- woge voorbereidende maatregelen genomen om eene regeling van de geneeskundige hulp op de spoorwegen spoedig tot stand te brengen. Ten gevolge van het overlyden dos heeren Tets, zal op den 6don Maart a. s., in het hoofdkiesdistrict Haarlem, de verkiezing plaats hebben van een lid voor de Provinciale Staten. Volgens de gesloten kiezerslijsten be draagt het aantal kiezers in de gemeente Haarlemmermeer voor de Tweede Kamer der Staten-Gonoraal 739, voor de Provinciale Sta ten 737 en voor don gemeenteraad 736, Het getal ingeschrevenen voor de militie, lichting 1889, bedraagt to Haarlemmermeor 141. Van do lotelingen der lichting 1S88 hebben vry8telling 32 wegens broederdienst; 9 als zyn- de eenige wettige zoon3 als zynde te klein7 wegens lichaamsgebreken en 4 wegens eigen militairen dienst. Ais stationschef to Hazerawoude-Koude- kerk is opgetreden do hoer J. A. Ultee, tot dusver, adsistent aan liet Ryuspoorwegstalion te Rotterdam. .In do vergaderingen van do Landbouw- commissie, jl. Maandag en Dinsdag to's ilage gehouden, is o. a. vastgesteld eeno reeks van vraagpunten, dio tot leiddraad zullen dienen by de door de commissie in to stellen enquête omtrent landbouwtoestanden hier te lande. Deze stukken zullen spoedig openbaar worden gemaakt. Do commissie, dio eorlang ook oen uitvoe rig rapport of advios over liot Landbouw- onderwys zal uitbrengen, is uiteengegaan tot Maandag 20 Februari a. s. Dr. Scbaepman zal op 10 Februari a. s. in de Noderlandscho Vereeniging te Londen eene spreekbeurt vervullen. Het 14de jaarfeest dier Vereeniging, dat don 18den Februari in liet hotel „Métropole" aldaar zal gehouden wordon, belooft moer dan ge- woonlyk bolangryk te zyn. ■4) door K. KOOPMAXS VAK BOEKEREX. Naar dat laatste tydperk van haren schooltyd verlangt echter ons juffortjo niemendal, want is zi) eonmaal te Brussel, dan zal zy slechts mot de vacantieri kunnon te huis komen, torwyi zy nu geregeld om de veertien d3gen don Zondag in do ouderlijko woning komt doorbrengen. Do heer en mevrouw Van Velzen toch bewonen, s winters zoowel als in do zomermaanden, het uit-gostrekto landgoed Scholfduinon. onge veer twee uren gaans van Heervoort gelegen, en als Zondags de kerk uitgaat, dan staat Hendrik, do koetsior, gewoonlyk reeds met don mandewagon en den ouden goudvos voor de deur van hot instituut, om de jongejuf frouw af te halon, een aanblik, waarby bare medeleerlingen zich wol degeiyk het tiende gebod voor don geest mogen roepon, al is het dat daar niet nadrukkelyk staat ver meld Gij zult niet begeeren uws naasten uit gaansdagen, noch zun mandowageo, noch zijn goudvos. Mathildo is voor hare jaren groot van ge stalte, zeer groot zelfs, zoodat zy gewoonlyk dan ook voor iets ouder wordt aangezien. Nu hindort die ryzigheid geenszins, omdat zy zulk oon fraaie houding en gang heeft, en ook niet heel tenger mag lieeten. Hare bewonderaars zeggen echter weieons als ze nu maar niet nog grooter wordtwant dan zou de schoonheid er heusch onder kunnen lyden. Brunoltes worden vele meisjes gonoomd, van wio twyfolachtig mag lieeten, of zo niet eer onder de blondines en soms ook onder de zwartharigen moeten gerang schikt wordenmaar onze Mathildo was eeno echte brunette; hare lokken waren, volgons dezen kastanjebruin, volgens genen lichtbruin, met een rossigon, maar daarom niet minder schoone tint. Haar neus is niet van de kleinsto, maar schoon gevormd en om haar mondje, zoo rood en frisch, speelt bynaaltyd een tevreden glimlachje. Do oogen zyn don kerder dan men by een oersten blik op haro golvende krullen zou verwacht hebben; ze zyn groot en hebben iets onbeschryfeiyk zachts. Dichtere spieken weieens over do verblindend witte kleur dor huid; ik zou die uitdrukking wel durven gebruiken, al- ik over Mathildo'a temt zal uitweiden. Dq go- vcelens over Mathildos stemgeluid, z(ju ver deeld; de een zogt: daar is ietwat slepends in haren toon neen, zogt do ander, wat gy slepends noemt, is meer iets zangerigsmaar allen komen hierin overeen dat hot een genot is haar te hooren praton, een wellust haar te hooren lachen. Bij deze golegonheid droog Mathilde een hoogst oenvoudig, wit balkloedje, on geene andere versierselen als eeii paar kleine liclitroosklouriga strikken on eon lint van dezelfde kleur om het midden. Hector Van Arkcl, zoo heet dio flinke, blonde jongeling, die nu juist op dit oogen blik onzo Thilda zyn arm biedt. Hy is slechts een jaar ouder dan zyno dame, maar evon- als zy van oono ryzigo gostalte; ja, van Hector mogon wy ronduit zeggen dat liy bepaald forsch is, en wy doen dat dan ook, in het vasto vertrouwen dat niemand daarom zal nieenen dat hy iets plomps cn'er zich had, want dit was goonszins hgt goval. Is oeno betamelijke grootte vo'A den man ook in andeie betrekkingen geeno onver schillige za^ik, voor Hector is hot dubbel aangenaam, ferm uit de kluiten gegroeid te zÜn:. Want hy hoopt binnenkort, naar do mili- '<.a"ro academie to gaan, om daar opgeleid te worden tot officier bij do cavalerie De vader van Hector woont in de hoofdstad dor pro vincie en bekleedt 'iqar do aanzienlijke be. trekking van voorzitter van het gerechtshof. W ord Mathilde ben yd doe c de meisjes, omdat zij zoo dikwyls naar h'jig mocht gaan, ook Hector gonoot een vp orrocht, dat niemand mot hem deelde. Niet 0p punt van naar lmis gaan, want daarin stond hy met do ovorige jongelui Volkomen geiyk, - maar hy was do oenigo, fjio oon enkolon keer op Ooi' huize Scholfdui Ilon word genoodigd. Zie, dat was eou zalig genot, by welks voorstelling de jongelui, 0p eono enkelo uitzondering na, allen zenuv.achtig worden. Geen wonder dat men er d'uizelig van werd, alleen by de ge dachte; want verbeeldt u, dat Hector altyd op donzelfden Zondag kwam, waarop ook Mathilde werfj afgehaald, en dan mee in het rijtuig «•"echt plaats nemen, 's middags op de heen reis, ja, otl ook 'savondsi by liet terugkomen, 't Is waaroono van Thilda's vriendinnetjes was dan geregeld snee vay -üo party, maar daarom bleef het lc>tb een ovorheoylljko uitgang. Don naam vap don derden persoon, met wion wy dijn lezGr in kennis wilden stellen, hob ik reeds fconriemd. 't Is do achtjarige Alexan der W '/fpboist, dien wij naast de oude mevrouw v an, TTugfen in do quadrille zagen staan. (1Ytrdi rorcobiri»

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1