N°. 8575. Dingdag- 31 Januari. 1883. (§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. JPrij sraadsel. Leiden, 30 Januari. Feuilleton. Aan den rand des afgrond». U.0 LBIDSCE PRIJS DEZER, COURANT: Voor LëideÜ per 8 mnanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek© Nommers..0.06. PRIJS DER AD VER TENTOON: Van 16 regels ƒ1.05. ledor© regel meer ƒ0.171* Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het in* casseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Tot hedenmiddag te vier uren waren inge komen 116 antwoorden op het Prijsraadsel. „Leidens Mannenkoor" aal a. s. Vrijdag avond voor leden, donateurs en verdere go- noodigden weer eene uitvoering geven, waarop o. a. zal worden ten gehoore gebracht „Hein- rich der Finklor", cantate van F. WQUner. Als solisten zullon zich dien avond doen hooren mej. M. G.sopraan, van Leiden en de hoeren Henri De Louw, bariton, van Delft, en Ch. Louis Buziau, pianist, van Den Haag. De schrijver der „Haagsche Kroniek" in de „Frov. Oron. Crt." zegt dat de naam van don heer Mann, kapelmeester der staf- muziek van het vierde reg. inf. te Leiden, reeds meer dan eenmaal ie genoemd als op volger van dan kapelmeester bi) bet regiment grenadiers en jagers. De heer H. A. De Man, te Leiden, is be noemd tot onderwijzer aan de Christ, school te Katwjjk aan don Rjjn en hoeft die benoe ming aangenomen. Op de corpsvergadering van het Leidsche Studontencorps is besloten, den aanstaanden Dies natalis der universiteit, 8 Februari, te vieren door het houden van oen diner en eene serenade aan de professoren. Het eerste jaar zal een rijjool organisoeren. Gebruikelijk is t ook, dat in don middag van dien dag do geco8tumeerdon zich aan bet spoorweg station vereenigen om daar den trein naar Amsterdam te bestormen. Op deze corpsver gadering nu vorzocht do voorzitter, hot dit maal don reizigors en het treinpersoneel niet al te lastig te willen maken. Door toejuichin gen gaven de leden van hun goeden wil blijk. Van prof. C. P. Tiolo's „Geschiedenis van don godsdienst" is oene Zweedsche ver taling verschenen, naar de 2de Franscbe en do Deensehe uitgave bewerkt door P. E. M. Fiscbier. BQ de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 60,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 18, 3.00 en ƒ1.85; de laagste ƒ65, 18, 3.70 en ƒ1.85. De Staatscommissie voet den Landbouw hooft hedenmiddag te 's-Hage hare vergade ringen hervat. Zaterdag-irorgen hooft de hoer Völlmar, directeur der Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, op de repetitie aan de leden dier kapel bekend gemaakt, dat hy, met het oog op zyn gezondheidstoestand, niot zekor was de vermoeienisson van den aanstaanden zomer te kunnen wöerstaan, en daarom den regiments-commandant bad ver zocht, hem tegon hot voorjaar voor pensioen voor te dragen. Maakte deze mededeeling op de leden der kapel een diepon indruk, de lste luitenant jhr. Van der V'ijck, sedert 1 Januari jl. op grond der nieuwe administratie-reglementen, den kapitein-adjudant toegevoegd in het toe zicht op do muziek en in dio qualiteit op de repetitie tegenwoordig, nam dadelyk het woord, om den heer Völlmar zjjn leedwezen te be tuigen over zjjn vernemen, het echter hooge ljjk waardeeronde, dat de heor Völlmar, hot belang der kapel boven het eigen belang stellende, reeds nu zyn ontslag vroeg, opdat met-den aanvang van den zomer een nieuwe directeur geheel op do hoogte van zijne taak zou kuuDen zijn. (Vad.) Gisteren is to 's-Gravonhago overleden do heer C. A. Van Reyn, administrateur van „Het Vaderland," vroeger mederedacteur van de oude „Rotterdamsche Crt.", té Rotterdam. Beroepen is by de Chr.-Ger. Kerk. Te Noordwyk aan Zee do heer J. Robbert, te De Lier. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad te Ouddorp, tot opheffing van do 2de openbare school aldaar. De tot lsten luit. benoemde 2de lult. Overduyn, van het 4de reg. inf., is ingedeeld by de 4do comp. lste bat. van het 2de rog. inf. te 's-Bosch. Professor Donders te Utrecht herdacht Zaterdag den dag, waarop hy veertig jaar go- leden tot- hoogleeraar werd benoemd. De dag is stil voorbijgegaan. Do boogleoraar had den Sonaat goscbroven dat hg niet wenschte te reclpiëeren. Officiêele huldo zal hem eerst ge bracht worden op 27 Mei, den dag, waarop de hoogleeraar zeventig jaar wordt. Heden, 30 Januari, is het 240 jaren geleden dat de vrede van Munster gesloten werd, waardoor, geiyk bekend is, eon oinde werd gemaakt aan den tachtigjarigen wor- stelstryd tusschen do Vereenigdo Nederlanden en bet destijds zoo machtige Spanje. In den Utrechtschen gemeenteraad is eene nieuwo verordening, regelende de voor waarden, waarop do gemeente het gas levert, vastgesteld. Do gasprys is daarbij bopaald op 5 ets. per kuh. M. Mevrouw Verstraeto heeft Zaterdag avond op hare jubilé-voorstolling in het „Salon" In do Amstelstraat to Amsterdam als „Rooio Anna" (La Roussotte) ruimschoots gelegenheid gehad haar talent als -soubrette te- tooncn. Aan het slot van den avond wachtte baar eone verrassing. Te midden van het geheelo. gezelschap sprak do heer Blaaser der jubila- risse eenige hartolyke woorden toe. Namons directeuren van het „Salon" werd haar eon fraai werktafeltje aangebodenanderen ver eerden haar een album, en directeuren en loden van het gezelschap bewezen haar met een ryken schat van bloemen buide. Nog bood de hoor Blaaser haar oen byzon- der fraaien ruiker aan. Het stoomschip „Rotterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Jan. Dover; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Point de Galle 29 Jan de „Samarang" vertrok 28 Jan. van Batavia naar Rotterdam; do „Leerdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 29 Januari Dover. Gemengd Nieuws. In hetcafóP. Hoyn, op de Bees tenmarkt alhier, vierde Zaterdag avond do werkïieden-voreeniging „Eendracht zy ons doel" haar achtste jaariykscho feost. Nadat alle aanwezige leden dier voreeniging met hunne vrouweiyke betrekkingen hadden plaats genomen, werd oen opwekkende feest- marsch gespeeld door het muziekgezelschap van den heer Brugman en opende de voor zitter de feesteiyke byeonkomst met het toe roepen van het welkom aan de opgekomenen, wie hy oenige genotvolle uren toewonschte. Iiy bracht tevens in herinnering hoe deze vereeniging do eerste was geweest, welke adhaesie had betuigd aan het initiatief van den Bestuurdersbond tot oprichting van oen eigen lokaal of gebouw. Uit het verslag van den secretaris en den penningmoester en uit dat van den secretaris van bet woduwenfonds bleek dat thans het aantal leden der vereeniging 178 bedraagt, tegen 150 ten vorigèn jare, en tevens dat, ondanks eene uitkeering van 3 aan elk lid, eeh batig saldo in kas is van 130. Vele ziektegevallen kwamon in bet afgeloopen veroonigingsjaar onder de leden voor on ter ondersteuning dier kranken kon 410 van wege het fonds der voreeniging worden 'uit- gekeord. Do leden zongen na dezo mededeolingen een welkomstlied, eene erturo werd ten beste gegeven, gevolgd c -en welkomstlied der workendp leden. Dezo laatsten mogen mr, recht aanspraak makon op de erkent el u-- ''1 der niet wer kende ,_leden voor do bo- rijne, waarop zy ben genoogen verschaften door het vervullen van rollen in „De rijzw- op of twintig jaren later", toonoelspel in dri bedrijven of negen tafereelen, door J. Hub Lus Jansen en in „Een avontuurtje van mijnheer Kikkorbil, of eeno les voor oude jon.- ren", blgspel in één bedryf, door T. v. d. •- mpel. Een ongedwongen tooi. .erschto in de zaal on de vereeniging „F,er>acht zy ons doel" leverde or weder het bewy van dat zy feest weet te vieren. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat iemand, dio geprobeerd heqft spoedig jonge zangvogels te hebben, zpne po gingen met eene glansryke uitkomst bekroond zag. Van de 5 eieren, welke do pop had, zyn er 2 uitgekomen, terwyi er nog 2 op het punt van uitkomen zpn. En dat op 30 Januari 1 Voor 600 a 600 partygenooten is de heer Domela Nieuwenhuys, voor de eerste maal na zyn ontslag uit de gevan genis gisteren in „Walhalla" te 's-Hage op getreden met do bekende, roodste Amsterdam uitgesproken rode: Wio zyn de misdadigers?" By zyn verschynen op do tribune werd hij langdurig en warm toegejuicht. By het uit eengaan der vergadering word eene collecte voor de workstakenden te Almeloo gehouden. Betje Van der Ham, sedert moer dan 30 jaren dienstbode by do familie W. F. Golterman te 's-Hage, heeft van de Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaille met gratificatie ontvangon, welke haar door den heer G. C. Klerk De Reus met eeno toespraak werd overhandigd. Op Donderdag 9 Februari is do heer Willink Kotjen, wegons beleediging van den minister van koloniën, gedagvaard om te verschynen voor de arrondissomonte rechtbank te '8 Qravenhage. Als verdodigor zal optre den de heor mr. W. A. Paap, advocaat to Amsterdam. B ij C. D., t e N i o u w-V ennop, indo Haarlemmermeer, ontstond in het laatst der vorige week brand in de kachelpyp, terwijl de man afwezig was. Do vrouw, dia door den schrik viel, heeft haar been zóódanig bezeerd, dat mon aanvankeiyk dacht dat het gebroken was. Buitengewoon gunstig was Zater dag-avond de toostand van den dampkring 1) DOOR K. KOOFIUNS VAS BOK li Kil EX. EERSTE BOEK. Eon promotio-bal. I- Niet allo menschen houden voel van bal. Er zyn er, die zoo'n dansparty niet bevorder lijk vinden aan de zedeiykhold, omdat zoowel het dansen zelf, alsook de eigenaardige kleedy, waarin het gebruik toelaat, dat do dames uit den fatsoenlyken stand zich by zoo'n gelegenheid vertoonen, naar 't oordeel van sommigen to zoor do zinnenstreelen, do hartstochten opwekken. Anderen zyn geene voorstanders van deze vermakolykheld, omdat, naar hunne meening, een bal scbadeiyk ts voor de gezondheid. Tot- laatstgenoemde soort van bestrydors van Terpsichore's feesten scbynt vader Tollens behoord te hebben, daar deze dichter zegt: „Op de bals mengt zich de termg in den wals." Volkomen vereenigen kan ik my, 'op dit punt, noch met de aange- hgjjjiev moralisten, noch met de mannen der hygiëye. Volkomen zog ik, want boiden hebben zij wel eon beetje gelyk, daar zoo'n magen- parade, zooals een geestig kunstenaar het noemde, niet bepaald stichtelyk Is, ea de over gang uit de warme zaal naar het niet warme rytuig wol wat kras mag heeton. Maar om nu kort en goed de bals op genoemde gron den af te schaffen, dat lykt mo nog krasser; want dan zou men het schaatsenrijden ook moeten plaatsen op den Index, daar het samen- ryden niet een mooi Friezinnetje ook de harts tochten kan opwekkon, terwjjl men bulten kyf recht beeft tot de -verklaring: „Op de baan wordt vaak de tering, opgedaan."^ Ein- deiyk zyn er ook jongelui, die met bals niot dwepen, omdat zy van danBon niet houden, juister gesproken, omdat zy niet dansen kun nen. Maar het bal, waarvan ik nu ga vertellen, dat vonden allen aardig en goed, daar ge voelde de moralist zich ontwapend, daar ver gat do gezondheidsleeraar zyne theorieën, ji, daar galoppeerden de met-dansers en walsten degenen, die anders zelfs geene toeschouwers van zoo'n huppel- en springparty wildon zyn. Ik ga een schetsje geven van oen Promo tie-bal. Muzen I -ontgloeit, verjongt myn hart, be stiert myne peri, want myne besehryvlng mag niet dor, noch lcoud zijn. Mot het oog op de zaligste en schoonste herinneringen, voorzoo menigeen aan zoo'n promotie-bal verbonden, zou 'k haast zoggen: 't zou heiligschennis wezen, indien ik niet aan dit schilderijtje eene friescho, schoono tint vermocht te geven! In het stadje Meervoort bestaat sinds jaar en dag een bloeiend instituut voor jongeheeren, die daar onderwezen worden in oude en nieuwo talen en dus voor de universiteit of wel voor burgoriyke of militaire betrekkingen hunne voorloopige opleiding genieten. By het sluiten van den jaariykschen cursus, in de eersto weok van Juli, hebben, in tegenwoordigheid van hoeren curatoren, de examens, on daags daarna do openbare prysuitdeoling on promotie plaats, en aan den avond van dieazelfden dag wordt door curatoren aan do kweekelingen van de hun toevertrouwde inrichting een bal aangeboden, dat, tor onderscheiding van andere, minder feestelyke danepartytjes, liet promo tie-bal wordt genoemd. Ja, feesteiyk is zoo'n promotie-bal, want het Is eene vroolyke, eene echt royale party. Alle jonge dames van Meervoort, niet alleen die van de kostschool, maar ook do andore zyn genoodigd; en niet slechts jongere, ook oudere juffertjes komen hier zich vermaken, en ook de beoron van het stadje ontbreken niet trouwens, hun getal is luttel, 't Is er dan ook erg vol, ea wel wat warm, ja, benauwdmaar 't is er toch zoo prettig. Als 't eene andere party geweost was, dan zouden die warmte on die volte bet genot eenigszine getemperd hebben, maar nu is do vreugd te ryk, om door zoo'n kloinlgheid vergald te kunnen worden. Bedenkt toch: de helden en heldinnen van 't feest, grooto en kleine, zy staan samen aan den ingang van dat heer- lyke paradys, „waar 't at ontloken is en bloeit";' want de vacantie, do grooto zoroer- vacantie is daar. De leeraren, al houden ze nog zoovoel van hunne discipelen, ze verheugen zich in *t vooruitzicht, nu eens voor een tyd- lang van hun aangenaam byzjjn verschoond te zyn; on do jongelui woerkeorig, al dwopeli zy met hunne ondorwyzers, zy juichen by de gedachte, dat zy zes weken lang op een afstand mogen dwepen, en straks mogen zeggen: Dag, mynheer! wy wenschen ueenegenoege- Hjke vacantie! Do rector on do institutrice, do docenten en do secondantes, de oudste gymnasiast en het allerjongste juffertje, zij kunnen elkaar vanavond niot in do oogen zien, of er komt eene flikkering in dat oog, eon glans over 't geheole gelaat, on by het vriendeiyk knipoogje, elkaar toegeworpen, be hoeft geen enkel woord gosproken; zy ver staan elkander, en zy hebben elkander ook niets anders te zeggen dan dit: Hoerljjk,hé? de vacantie begintI! (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1