N°. 8574. Maandag; ££0 Januari. A". IE: 8. feze fêourant wordt dagelijksmet uitzondering van (&on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 28 Januari. Feuilleton. WEERGEVONDEN. r». j. c. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...,1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommora0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moor/ 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor Lot in- caaeeeren buiten de etad wordt 0.10 beren :nd. OHleieel© Kennisa;oviug;cii. K1EZER§UJ§T£W. Belanghebbenden, die meeDen aanspraak te bobben op de kiezerslijst on to worden geplaatst, wordon dringend intgonoodi.-.d, zich ten Baadhuize te komen overtuigen, of hunne namen daarop behoorlijk voor komen, en, wanneer zulks niet het geval mocht wezen, vóór of op Woensdag 1 Februari a. e. een bezwaar schrift, op ongezegeld papier, aan het Gemeentebestuur ju te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Jan. 1888. E. KIBT, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot rcgoling van het toe zicht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algomoene kennis dat dsor hen vergunning is verleend aan de firma KOOLE, NICOLA Co. on rechtverkrijgenden, tot het plaatsen vau vier bakovens in hare broodfabriek „de Yereeni- giDg", aan bet Levondaal en de Goeregracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE JLANTEB, Burgemeester. 2C Jan. 1888. E. EIST, Secretaris. Omtrent de voorgenomen reorganisatie to Bronbeek kan worden medegedeeld, dat het voornemen bestaat aldaar in to stellen de betrekking van tweedon of ondercom mandant van het koloniaal Militair Inva lidenhuis, te vervullen door een gepension- neord hoofdofficier (luitenant-kolonel of majoor) van het legor in Oost-Indië. In verband daar mede zou de functio van kapitein-adjudant, thans opengevallen, worden opgeheven. Tot notabele der Ned. Herv. gemeente te Valkenburg is by herstemming gekozen do heer A. Oosterlee, in plaats van den heer P. De "Wit Iz., die moest aftroden wegens zijne benoeming tot president-kerkvoogd. In de gemeente Tor-Aar zyn in 1887 geboren87 kinderen (47 z. en 40 d.)inge komen van elders 92 personen (38 m. 54 vr.) overleden 45 (20 m. 25 vr.) en vertrokken 89 personen (34 m. 55 vr.), terwyl 14 huwelijken werden gesloten, ten gevolge van welko ver anderingen do bevolking dier gemeente op 31 December 1887 bedroeg: 1161 m. en 1166 vr., te zamen 2327 zielen. Het aantal kiozers in die gemeente be draagt: voor den gemeenteraad 191, voor de Provinciale Staten 192 en voor de Tweede Kamer 193. By gelegenheid eener openbare Nutsvor- gadering te Bodegrave werd door den secre taris boekhouder een verslag uitgebracht over den toestand der Spaarbank in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat er ingekomen was 10,293.64 en uitbetaald oen bedrag van ƒ10,663.16. De verschillende deelnemers heb ben te vorderen 43,633.41. Het reserve fonds beloopt 13,885.22'/,. Do Koning-Groothertog hoeft benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon den heer J. Tydeman, secretaris by het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's Graver bage. Door de dames J., te 's-Hage, is ƒ2000 geschonken ten behoeve der zesde kerk van de Ned.-Horv. gemeente aldaar. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer Walraven. Fran cken, Ahasueroszoon, theologiae doctor en predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Rot terdam, op diens verzoek, na 42-jarigen evan geliedienst, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 April 1888. KC.) Reeds werd melding gemaakt van de oprichting eener afdeeling landbouw van den ontworpen algemeenen bond ter bescherming der nationale fabriek- en landbouwnijverheid en van do vorming eenor commissie tot het ontwerpen der statuten. Het plan was da- deiyk, daarin uit elke provincie twee per sonen zitting te doen hebben, doch daar niet alle provinciën vertegenwoordigd waren, wer den slechts disgenen benoemd, die óf ter vergadering aanwezig waren, óf van wier instemming men zeker was. De commissio werd gemachtigd zich uit de overige provin ciën leden toe te voegen. Thans vernemen wy dat het laatste heeft plaats gehad en dientengevolge in die commissie zyn opge nomen: voor Groningen do hoeren J. Doorn bosch, voorz., en Wieringa; Gelderland, de hoeren M. H. Hartog en N. Van Heukelom; Utrecht, de heeren G. Van Ilazendonk en G. Bos; Zuid-Holland, de heeren T. H. B. Sny- ders en J. J. Duinstee; Noord-Holland, de heeren G. Borst en H. Van BlaaderenZee land, de heeren Hombach en GerlachNoord- Brabant, de heeren Hub. Stokmans en A. Van Ryckevorsel en voor Limburg, de heeren J. A. Cremers en jhr. A. 11. M. H. Michels Van Kessenich, terwyi de heer F. R. Corten tot secretaris werd benoemd. (Utr. Dagbl.) Het „Haagsche Dagblad" weet mede te doelen dat door den minister-resident van de Zuid-Afrikaansche Republiek zyn aangesteld in den diensi van de Transvaalsche regeering de ambtenaren by de Nederlandsche Ryks- telegraaf: A. Früger, A. B. Weenink, J. A. Valks, te AmsterdamW. J. Geerling Jr. en B. A. Van Tol, te 's GravenbageP. L. Jung en C. Engel, te Nymegon. Nog een vyftal andere heeren zullen waarschynlyk weldra volgen. De benoemden moeten zich ten spoe digste naar hunne bestemming begeven. Een der meest geachte bewoners van Delft, mr. B. Van Berckel, is aldaar, in den ouderdom van 72^ jaren, overleden. De heer Van Berckel was daar van 1841 af als notaris werkzaam. Het programma is verschenen voor do jaarlijkscho Paaschtentoonstelling van rustie ren, melkvee, vet rundvee, rammen en fok schapen, te houden te Alkmaar, op Vrydag 23 Maart a. s. Z. M. heeft aan de Chr. Normaalschool te Nymegen ƒ100 geschonken. De kapitein der infanterie van het O. I. leger, W. L. Mann, gedetacheerd by het leger hier te lande, zal den 14den April a. s. per stoomschip „Prins van Oranje" naar Indië terug- koeren en te Marseille schoep gaan. Als eene nieuwe proeve van de ongeiyke werking van de kieswet wordt aan de „N. R. C." medegedeeld, dat een der firmanten van eene firma H. Lasonder, te Groenloo, tevens grondeigenaar, geen kiezer is, maar wel ver scheidene arboiders, die op zyne fabriek werk zaam zjjn. Met betrekking tot de vraag, of kapelaans ook tot de kiesgerechtigden behooren, meldt men aan de „Tyd" uit Br6da, dat zich daar do negen kapelaans der 3 parochietin hadden aangemeld als „lodgers", van wie er echter slechts vier op de kiezerslysten zyn geplaatst, wyl van de vyf overigen de kamers door de schatters te laag geschat zyn. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op een nader te bepalen dag in het einde, van de maand Februari het by do artikelen 39 en 40 van het koninkiyk besluit van 24 September 1869, gewyzigd bij koninkiyk besluit van 30 Januari 1873, voorgeschreven examen zal worden afgenomen van hen, die voor de be» trekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschon te komen. "Wie aan dit examen wenscht deel te nemen moet zich daarvoor vóór 20 Februari a. s. by gezegeld adres by het departement van water staat, handel on nyverheid aanmelden. De voorwaarden zyn vermeld in de Staats courant van 26 Januari. Het stoomschip „Burgomeoster Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Jan. van Port-Said; do „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Ricca 27 Jan.de „Leordam," vanNiouw-York naar Rotterdam, passeerde 28 Jan. Lizard. Mr. W. Wintgens, oud-minister van jus titie en oud-lid van de Tweodo Kamér, zal dit jaar zyn 50-jarig juhilé vieron als advocaat. In 1838 werd de hear Wintgens als a vocaat by den Hoogen Raad ingeschreven. Slechts twee der Haagsche advocaten tellen meer dienstjaren dan do hoor Wintgens; na- melyk mr. G. Delprat, die reeds in 1824 als advocaat optrad, en de landsadvocaat, deken der Orde, mr. G. M. Van der Linden, die twee jaar geleden zyn 50-jarig jubiló vierde. Ook nog eoD ander jubilé wacht in den loop van dit jaar de Haagsche balie. De oudste procureur bij den Hoogen Raad, mr. A. Q. Krauenhoff Van de Leur, zal namelyk in die betrekking zyn 50-jarig feest vieren. De minister van koloniën beeft bekend gemaakt dat op een nader op te geven dag in de eerste helft der maand April 1888 in Nederland8ch-Indië, ter plaatse, mede latei- op te geven, ingevolge een besluit van de Indisch© regeoring, eone openbare aanbe steding zal worden gehouden voor do levering van: 750Ó ton Engolsche, 8400 ton Austra lische steenkolen en 400 ton smeedkolen, ten- behoeve van de exploitatie der staatsspoor- wogen op Java. De voorwaarden worden in de Staatscourant van 22/23 Jan. vermeld. Z. M. heeft aan Felix Behrendt, geboren- te Damerau, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Noderlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelijke - bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stipteiyk nakome; by- het personeel van don genoeskundigen dienst der landmacht benoemd tot offic. van gez. lste kl., den offic. van gez. 2de kl. A. Butnor, van gemold personeel's Konings adjudant in buitengewonen dienst, don luit.-kol. der cavalerie F. J. baron Van Hoeckcren, thans op nonactiviteit on by Zr. Ms. besluit 8 Jan. 11. met ingang van 11 daaraanvolgende, be noemd tot militie-commissaris in het 3de militie-district van Zuid-Holland gorekend van laatstgemelden datum op zyne aanvrage, op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen bepaald op 1800 's jaarsden met verlof bier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indiö A. J. Gysen, met ingang van 1 Februari 1888,. wegens lichaamsgebreken, bekomen ten ge volge van verwonding in don stryd, oervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. 8) DOOR Natuuriyk twyfelt men niet aan de waarheid harer woorden en begeeft de chef zelf zich met eenige mannen, voorzien van seinlichten, naar de aangeduide plaats. Grotchen mag en kan evenwel niet met die mannen medegaan; zy is te vermoeid, te veel in spanning; zij zou den tocht der afgezanten slechts vertragen. Dit begrjjpt ze ook en stemt gaarne toe om in bet station den uitslag harer pogingen af te wachten. Hoe klopt haar hart! Wat brandt haar hoofd! O, wist zy eens wiens loven zij hielp redden De mannen zijn nauweiyks bij de gebroken brug gekomen of zy bespeuren in do verte reeds de twee vurige oogen der aansnorrende locomotief. Het is dus hoog tyd eene ge schikte, in het oog loopende plaats op de spoorbaan in te nemen en, al kost dit moeite, do gedachte aan hot edele werk, dat zij op het punt staan te verrichten, maakt hen krachtig en vlug. Daar staan zy. Niet één, neen, drie signalen ter waarschuwing worden omhoog gestoken, de oenige middelen ter voorkoming van het vreeseltjk ongeluk, ter afwering van het dreigende gevaar. De trein snelt voort. Als de machinist maar goed acht geeft, als.hy maar zien kan! Do trein snelt voort. Staan do mannen wel goed? Branden de lichten wel helder? De trein snelt voort. Nog slechts weinige oogonhlikkenDe trein snelt voort. Nog ééne minuut! Nog twintig seconden 1 Nog één oogenblik De trein6topt. Goddank I Het signaal is gezien, de reizigers zyn gered, de moeite is beloond, maar de ontsteltenis groot. Kreten van schrik weerklinken, ruiten worden ver brijzeld. Men springt uit den trein, doch be speurt geen gevaar. Na eenige oogonhlikken bestormt de ma chinist, bestormen de passagiers de koene redders met vragen. Dezo beantwoorden ze zooveel mogelyk en nu hun het gevaar ge toond wordt, waaraan zy hebben blootgestaan, regent het als hot ware dankbetuigingen en lofredenen op da hoofden van den chef en zijne helpers. Die dankbetuigingen, slechts godeeltelyk verdiend, worden ook slechts ge deeltelijk als zoodanig aangenomen en den passagiers wordt verzocht eerst maar naar Niouw-York te willen gaan, naar het station, waar zy wel met de persoon, die hen redde, zouden bekend worden. Ook wy zullen ons daarheen begeven, omdat de werkzaamheden by de spoorbrug het ge duld te veel op de proef zouden stellen en ons al to prozaïsch stemmen. Daar komen zy, de chef, de passagiers, de machinist eu de stoker, aan hot station. Nieuws gierig treedt men eene door den chef aange wezen wachtkamer binnen, waar slechts twee vrouweiyko personen to zien zijndo ééne 8ieriyk gekleed volgens de eischen der mode en tevens zoo ongemakkol yk mogelyk, en de andere eenvoudig gekleed, doch met een schoon aan gezicht. De eerste is do buffetjuffrouw, de andere is.... „Uw aller redster, zy, aan wie gy, voor oen groot deel, uw loven verschuldigd zijt," spreekt de chef, haar bij de hai.d nemende. Aandoenlyk is het de uitwerking dier woor den te zien. Hoe schoon is zy, die, reeds door een bode verwittigd van het behaalde succes, daar de dankbetuigingen ontv3ngt van hen, die haar dank behooren te brengen. "Wonderlijk is het evenwel dat Wald, de machiuist, haar, die toch ook hem een niet te vergelden dienst bewezen heeft, geene hulde brengt. Men merkt het nog niet zoo spoedig op door de overweldigende gevoelens van het oogenblik, doch eindelijk ziet men hem daar staan, bleek als een doode, onboweogiyk als eene rots. Men spreekt hem toe. Geen ant woord. Men wil hem er op wyzon dat zy, op wie hy zoo strak de oogen gevestigd heudt, hem heeft gered; men wil ook hem danken voor zune groote oplettondheid, als by op eens op Gretchen toesnelt en haar om den hals valt, uitroepende: „Marie.Marie, ein delijk dan zie ik u levend weder!'' Daarop valt hy, de sterke man, in zwym. Niemand der omstanders begrijpt iets van dien uitroep én reeds begint men te vragen en te gissen, als de man, na aangewende pogingen daartoe, bykornt, de oogen opslaat en vraagt: „Wie is zy?" Het antwoord blijft niot uit en dat ant woord doet de oogen van Wald schitteren, want nu is het hem duideiyk dat zy niet zyne vrouw, maar zijne vroeger zoo kleine, thans byna volwassen dochter is. Het tooneel, dat nu tusschen vader en doch ter voorvalt en waarvan alle geredden getui gen zijn, waag ik niet te beschryven, daar rnyne pen niot in staat is op voldoende wijze dat voor te stellen, wat onder vreugdetranen plaats vindt. Raadzaam zal het dus zyn, de wachtkamer te verlaten on de ziekenkamer van mevrouw Von Güthe binnen te treden. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5