feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Prij sraadsel. Leiden, 26 Januari. Feuilleton. N°. 6572. rijdL&gj Januari. A0. 1863. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandên1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grooiere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeaeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. In ons nomraer van a. s. Zaterdag avond zal voor onze Abonné's woder een Prijsraad sel worden gegeven. Onzen lezers geven w(j den ernstigen raad, ▼oor zoover zy verwachten dat hunne namon op de kiezerslijsten zullen gebracht zijn, zich daarvan op hot Raadhuis te gaan overtuigen. Zy kunnen nu nog verhaal zoeken, als zy bij toeval mochten zyn overgeslagen. Is eenmaal de lijst gesloten, dan biyvon zy oon vol jaar van het kiesrecht verstoken. Do detacheoring van den officier van gezondheid 2de kl. dr. Brumnnd alhier, by het gosticht te Ommorschans is op diens verzoek tot 1 Maart verlengd. I Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Rotterdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier aoeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag- orgen om halftien bezorgd zyn. By beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandscho zaken, van 24 dezer, is, met ingang van 1 April 1888, eervol ontslag vorleend aan de tydelyke op zichtors van rundvee A. Van dor Plaat, ter standplaats Ouwerschio, en P. Van Gasteren, ter standplaats Vlaardingen. I Uit de fabriek van de hoeren Van Kempen is eeno prachtige zilveren price cup, lorhoogto van pi. m. C5 cM., afgeleverd, bestemd voor de „Deli Race Club" op Deli. Vorm en ornamentiek, geheel aan hot doel beantwoor dende, zyn smaakvol en keurig in drijfwerk en gravure uitgevoerd. Het deksel is ver sierd mot do voorstolling van oen wedren met hindornisson, welke allorkeurigst is go- modolleerd. In Deli werden vroeger soortgolyke stuk ken voor „Deli Races", van Hongkong en honden betrokken, maar de kunstproducten der fabriek te Voorschoten blykon ook daar, ovenals op andere plaatsen in onzen Indischen Archipel, door prysvaardigheid on kunstgo- halte, hunno waardeering te hebbon gevonden. Mot ingenomenheid vermelden wy dit feit, omdat hot velen onzer lezors gonoegen zal doen, den alouden roem der Hollandsche zil ver-industrie door de producten der Konink lijke Noderlandsche Fabriek weer allerwegen m hot buitenland verlevendigd te zien. Ds. L. Ten Bosch, te Oegstgoest, is beroepen tot predikant to 's-Bosch. Te Bodegrave is, met eon aanvankeiyk getal van 30 leden, opgericht eene afdeoling van de centrale liberale kiosvereeniging in het hoofdkiesdistrict Bodegrave. Dinsdag 7 Fobr. a. s. zal aldaar eene algemeono ver gadering van liberale kiezers uit het gelieelo district worden gehouden. Ook te Waddingsvoen is eene liberale kies- voreeniging opgericht. Een 7-tal heoren in die gemeente haddon de kiezors uitgenoo- digd tot eene byeonkomst, en verscheidene belangstellenden hadden hioraan govolg ge geven. Staande do vergadering traden er een twintigtal too als lid. Het hulpkantoor dor posteryon wordt met ingang van 1 Februari a. s. van Zeg- waart verplaatst naar Zoetermeer. De heer D. F. Van dor Pant, laatst leoraar in de Javaansche taal- en volkenkunde aan het gymnasium „Willem III" te Batavia, thans mot verlof in Europa, heeft den wensch te kennen gegeven 's lands dioDst te verlaten. Hij zal daarom, ingaande 1 Februari 1888, worden gepensionneerd. Het bestuur der Kon. Nat. Zangschool te 's-PIago heeft besloten een groot feostcon- cert te geven tot herdenking van Neerlands 75-jarige onafhankelykhoid. De Nod. 'Ïoonkunstenaars-Veroeniging, afd. Gorkum, geeft heden in de Doelonzaal aldaar een concert, waarbij zullen medewerken mej. Wia Dikema, zang. en de heoren J. Bokker, viool, W. Engol, cel, en J. Bolle, piano. De Koning-Groothertog heeft HDs. ad judant en particulier secretaris, kapitein De Ranitz, benoemd tot officier in do orde van do Eikekroon, en don portier van hetkonink- lyk paleis te 's-Gravonhage, J. J. Van Leersum, de modaille dier orde geschonken. Blykons bericht van 's Konings gezant te Washington is de vice-consul dor Neder landen, te St.-Paul, onlangs overleden. Tot aan de benoeming van eon opvolger van den heor Vis, is met de waarnoming van het Nederlandsch vice-consulaat te ge- melder plaatse belast de heor J. B. Hartsinck aldaar. Over het nieuwe rochtsgebouw, dat te 's-Gravenhage zou komen, schryft het „Wbl. v. h. R.": Het nieiwe rechtsgebouw voor a 7 ton, dat èn Iloogen Raad èn Rechtbank zou vor eenigen, dat ons Paleis van Justitie zou kun nen worden, zai niot komen, zoo melden de couranten. Het plan is gestrand op do eon- parige afkeuring var. de leden van het hoogste rechtscollego. Wat zou de Haagsche balie ge antwoord hebben, als do minister van justitie ook haar eens advies had gevraagd? Een nieuw gebouw voor de Haagsche recht bank zal in ieder geval moeten verryzen hoeveel zal dat kosten en zal men in dat gebouw voor de balie eene geschikte verga derzaal inruimen? Volgens de „Külnische Ztg." heorscht er onder de Pruisische en Noderlandsche eigenaars dor bazaltgroeven te Linz en in de omstreken veel ontevredenheid omdat de Noderlandsche Rogeermg sedert oonigon tyd by hare aanbestedingen stelselmatig het bazalt uitsluit, tot groot nadeel van bedoelde eige naars. Volgens dit blad behoorde de Nedor- landsche Regeering te bedenken dat er groote massa's dakpannen naar Duitschland worden uitgevoerd en dat hare houding do Duitsche regeering zal dwingen om daarvan ook inko mende rechten te gaan heften. Tot nog toe zyn alleen geglazuurde pannen in Duitschland aan inkomend recht onderhevig, doch zyn doffe daarvan geheel vrij. Men zendt ons een nommer van den vjjfden jaargang van „Do Rentenier". Dit is oen finantióel blad, dat zich door goedkoopte aanbevoelt if 3.50 per jaar). Het stelt zich ten taak, geheel onpartydig, het loekenpubliok op de hoogte te houden van al wat effecten bezitters noodig hebben te weten. Uitlotingen worden geheel volledig opgenomen, inlichtin gen kosteloos verstrekt. Administrateur is de lieer D. J. Stemler te Amsterdam. Mevrouw Albrogt-Engelman trad gister avond in den kleinen schouwburg te Rotter dam op, ter viering van haro veertigjarige tooneelloopbaan, als mevr. Seofeld in de „Rustvorstoorster". Zooals zich denken laat, vorwierf zy oen wolvordiend succes. Een aan tal bouquotten, kransen en bloemenmandjes werden haar by haar optreden en na hot laatste bedryf aangeboden. Innig aangodaan dankte mevr. Albregt voor do hulde, haar bewezen. Zy hoopte dat het Rottordam, waar aan z.y zooveel had te danken, altijd wel mocht gaan. Ter aanvulling van het vorig bericht óïii'trent de feestelijke ontvangst, welke te Rotterdam den heer W. Van Zuylon bereid werd, by zyn eorste wederoptreden na zllno ziekte, deelt men nog mede dat, behalve oen groot aantal bloemkransen, hem door den heer Le Gras, namens oenige kunstvrienden, word aangeboden eene portefeuille met oen stofieiyk blyk van belangstelling. De bekende componist de heer Massenet, die te 's-IIage de eerste opvoering van „Manon" zal dirigeeren, is gisteren aldaar aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het „Hotel de l'Europe." Hy heeft gisteren de repetitie van „Manon" geleid. Ada Palmer, die daarin Zaterdag avond de titelrol zal vervullen, is in Europa nog weinig bokond, hoewel zy in Amerika, onder den naam Landreson, veel byval verwierf. Massenet „ontdekte" haar en men roomt zang en spel der nieuwe zangeres zeer. Waarschynlyk is er Donderdag 2 Febr. 1ste opvoering van „Lo Cid" te 's-Hage. Massenet had to Genève eene zware koude govat, maar hy ging niettemin naar Brussel en vertrok reeds gisteren van daar naar Don Haag. Hy is druk bozig met het corrigeeren van do drukproeven van zyne opera „Wertber." De heor M. Bruining, vroeger te Win terswijk werkzaam by den aanleg der Gel- dorsch-Overysolsche Lokaalspoorwegen, thans chef van exploitatie by den Java-spoorweg, is benoemd tot ingenieur by den Transvaal- schen spoorweg, welke benoeming door hem is aangenomen. In eene gisteren te Amsterdam gohou- den vergadering der afdeeling Noord-Holland van het Noderlandsch Rundveestamboek is besloton hot hoofdbestuur uit to noodigen tot het nemen van maatregelen, opdat het Hollandsch vee waardiglyk vertegenwoordigd worde ter Parysche tentoonstelling in 1880. Jhr. H. A. L. Van Vessem, intendant van het koninklyk paleis te Amsterdam, be last met het beheer van het paleis te's-Hago en met dat van hot Huis ten Bosch, is door den Koning benoemd tot commandeur mot de Ster in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Hot bedrag dor percentsgowyzo belooning van het ontvangkantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accynzen te Zaandam c. a. kan worden gestold op ƒ3580. Het wordt gerangschikt in de derde klasse. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 25 Jan.; do „Batavia", van Rottordam naar Java, is 25 Jan. te Marsoille aangekomen; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, passeerde Porim 25 Jan. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Zutfen, mr. D. W. Andringa De Kempo- naer, thans griffier by het kantongerecht^ aldaar; aan L. Linssen, op zyn verzoek,' met ingang van 8. Februari 1888, eervol etib slag verleend als notaris te Roermond, e a WEERGEVONDEN. <5) DOOR I .T. C. Zoo stond hy daar op den afstandszwelger, welke hem medevoert en tevens aan zyne hoede is toevertrouwd; nietig en klein in ver- tMuding tot het reusachtige gevaarto, maar toch enige heerschappy over hem voerende. Eetiigszins vreemd was hem het nieuwe werk, maar hy gewende er spoedig aan en weldra kostte het hem geone buitengewone inspanning meer. Rustig, hoewel om bekende redenen niet blymoedig, stond hy op het trein ros, met vasten blik voor zich uitziende naar de signalon en naar de vóór hem liggende tweelingslyn. Dagelijks ging dit zoo op dezelfde wyzo voort; eiken avond kwam Wald op zyn ka- raertjo, bracht oenigen tyd mot lezon door en ging dan, stoods treurig gestemd, ter ruste. Db lectuur, welke hy zich koos, had nu byna allyd tot onderwerp Amerika, en verplaatsto zj|ne gedachten hy de nieuwe wereld, waar zy. ®e hein het dierbaarste op dit onderraannsche waren, hoogstwaarschijnlijk nog vertoefden. En zy woonden ook nog in do nabijheid van Nieuw-York, op bot schoone, liefelyke land goed, waar de moesten hunner, hotzy den ganschen dag, hotzy na de bezigheden, zoo volop konden genieten van do rijke gaven, welke moedor natuur hier haren kinderen aanbood met milde hand en vriendelyk gelaat. We zeggen de meesten hunner, want óéno kon niet zoo naar hartelust van de aangeboden gaven genieten, en wel mevrouw Von Güthe- Doze was nameiyk in den laatsten tyd nu en dan ongesteld, tusschenboido zelfs vry ernstig, zoodat een geneesheer uit Nieuw-York reeds menige visite in rekening gebracht en de apotheker al dikwyis ter wille van de dame en ten koste barer beurs gedraaid, go- wogen, gometen, geroerd enopgetold had. Onze andere vriendinnon waren welva rend en Gretchen begon reeds eene zeer knappe maagd te worden, een doelwit voor vriendelyko of eenigszins onbeschaamde blik ken van jongelieden, oen beotjo ouder dhn zy, Vrouw "Wald was gezond en schijnbaar opge ruimd. Slechts schynbaar, want, hoa langer van haren man, hoe meer tyd van baar Duitschland gescheidon, de, te meer verlangen gevoelde zy naar beiden en 't was alsof eene geheime stem haar Influisterde„t'w man, uw Friodrich leeft^j Zy kon dan ook niet nalaten telkens haro dochter van dien besten vader te spreken en dezo luisterde telkens weor naar hare moeder en had zolfs eenmaal gezegd„Wie weet of hy nog niet in het land dor levenden is, moeder! Wy hebbon immers geon bewys van zijn dood? O, mochten wy hom nog een maal hier wederzien!" Hy, do vader, is nu ook niet meer in Duitsch land. Do boeken, door hem gelezen, een stroven om daar te zyn, waar vrouw en kinderen zich bevinden, eeno zekere onverschilligheid voor het vaderland, waarin hy niet vond wat hij zocht, dat alles had hem, nu hy door zuinig te leven vry wat gold had overgegaard, genoopt zich to verplaatsen naar het land zyner droomen, naar het groote, doch om zyne gastvryhoid zoo geroomde Amerika en y In het byzpnlei'nuiir het trotscho Nieuw-'' Qok eene betrekking heeft htf uaar ge vonden. Door middel van een lifcc'gst gunstj,, 0 tuigschrift is hy ook daar ö'e geplaatst als ma chinist op een spoortrv' 1 m. Een kamertje werd eveneens in dei wc-oldstad gehuurd enfnden beg.nna went *et wprk raet meer moed dan in de lafste jaren opgevat. Nasporingen blev öti aq kant niet uit om iets aangaande do zynen te vernomen, doch. voorloopig I ad- don ze niet liet gewenschte gevolg, waai dooi de wolk op 's mans voorhoofd weer dom) .erder werd en de glans zijosr levendige oog en we derom meer on mem-ï werd beneveld. Had hy oons g.mvoteu hoe naby zij waren, dio hy zocht en wrier naam by na' genoeg nie mand bokend was! Hadden zy '3ens %unnen bevroeden d- -,;j van wien m eti niet wist of. h" T* n." zoo dicht 1. jj "non was ea v ef' kwartier afs (araWuiigeiyk'- aai °P stoomde! voorby hotlandgoi Dit mocf)* langs de- evenwel het geval niet zyn. Niet bloed-* n gowonon weg zou hy haar, zyne vr -erwanten, ontmoeten; een byzonder xirval moest ook hier, zooals dat wol meer plaats vindt, de aanleiding zyn tot dat zoozeer verlangde wederzien. Evenals alle avonden moest de laatste go- wone trein van P„aar Nieuw-York vertrekken, oen troin, welke reeds zeer goed don naam van „nachttrein" kon dragon, daar hy eerst goruimen tyd na middernacht op do plaats zyner bestemming moest aankomen. Het weder was uitermate guur en de winter maand deed hare aanwezigheid terdege go- voelen. Wordt vervolg^.1

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1