N8571. Donderdag £20 Januari. A0. 1888. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Prijsraadsel. Leiden, 25 Januari. Feuilleton. WEERGEVONDEN. r». .j. c. LEIBSCH DAGBLAD. PRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden Franco per poet.. 110. 1.40. Afzondetlgke Nommere.0.06. PRIJS DER ADVERTENTEBN: Van 16 regelt 1.08. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- catseeren buiten de stad wordt 0.10 berokend. In ons Dommer van a. s. Zaterdag-avond zal voor onze Abonnó's weder een Prijsraad sel worden gegeven. OLlcioele Kennlsgevinffon. Werving O.-ïnd. Leger. De Burgemeester dor zomeente Leiden brengt ter leennis van belanghebbenden, dat de gepons. kapitein der Infanterie van het O.-I. Leger, belast met de weiving voor dat Leger, voor hen, die dienst weu- chen te nemen by het Leger in O.-Indië, te spreken 18 ten llaaduuize dezer gemeente, op Vrijdag den 27aten J nuari e. k., des middags te 12 uren. Leid on, De Burgemeester voornoemd, 25 Jan. 1888. DE KANTER. Hedenmorgen werd op de katholieke be- graafphi.itaan de Zijlpoort ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. X Kouwels, tot voor korten tijd leeraar "in het t -ekenen aan „Mathesis Sciontiarum Genitrix" alhier. Beetuur, directeur en leeraren van dat Genoot schap, alsmede eenigen zijner oud-leerlingen hadden zich naar den doodenakker begeven om ook aldaar van hunne deelneming biyk te geven. Ook de hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar, directeur van den Academietuin, voor wiens botanisch werk hij indertijd aan de daarin voorkomende platen arbeidde, was aanwez g. Nadat eerst in de kapel en vervolgens aan het graf de godsdienstige plechtigheden waren vervuld, schetste de heer J. A. Van Dijk in korte, i r ichtigs woorden, door welke nauw- •gezette plichtsvervulling en onkreukbare trouw de heer Kouwels zich steeds had doen kennen, hoe hjj bij zijne leerlingen immer kunstzin en liefde voor het echoone trachtte op te wekken •en te ontwikkelen. Steeds was hij een ge acht leermeester. De rust, welke hij daarna wenschte te genieten, was echter, helaas, van korten duur. Hy werd door eene ziekte over vallen, welke hem, vooral in den laatsten tyd, allen levenslust benam, welke hom deed weg kwijnen. Hoe ook geneesheer, vrienden, be- stuurderen, onderwyzers, al het mogeiyke deden om de vroegere opgewektheid weder by •hem te doen terugkeeren, hem het leven weder biyde te gemoet te doen zien, het mocht niet baten. Zyne kwaal scheen ongeneesiyk. Het was daarom als het ware eene verade ming toen do mare werd vernomenKouwels is niet meer. Zwaar heeft hy geboet voor hetgeen zyne soms scherpe pen heeft neer geschreven, zonder dat het daarom juist zyne bedoeling was personen te kwetsen. Nog in zyne laatste oogenblikken heeft hy schuld beleden, erkend dat hy daaraan niet altyd goed heeft gedaan. Die bekentenis strekt Kouwels tot eer, evenals de levensweg, welke achter hem ligt. Hy ruste in vrede! Namens de familie werd door den heer G. X Bos dank gozegd voor de laatste eer, den overledene bewezen. Omtrent de Muziekschool alhier wordt in het verslag der Maatschappy voor Toon kunst gemeld dat gedurende het vorige jaar wyzigingen in het onderwijzend personeel niet hebben plaats gehad, evenmin als in den geregeldon gang van het onderwys en de daarby gevolgde methode. Mejuffrouw Van Baaten is de oenige onder de leeraars, die hare medewerking by een der winterconcerten verleend heeft; haar spel was onberispelyk en verwierf algemeen den by val van het publiek. Dat de andere onderwyzers en onder- wyzeressen zich op de uitvoeringen der Maat schappy niet deden hooren, was een gevolg van byzondere omstandigheden. Aan opge wektheid tot deelneming ontbreekt hot hun niet, want met voldoening mogen commis sarissen van hen getuigen dat ze met toe- wydlng en yvor werkzaam zyn aan de ont wikkeling der aan hunne zorg toevertrouwde jongelieden. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 1 October 1887 oen totaal van 230 (99 jongens en 131 meisjes) tegen 258 ln het jaar te voren. Die leerlingen waren verdeeld over 155 gezinnen, waarvan 120 uit 71 ge zinnen, wier hoofd lid, on 110 uit 84 gezin nen, wier hoofd geen lid der Maatschappy is. By eene vergelyking van het aantal leerlingen, over de verschillende klassen ver deeld, worden de grootato verschillen opge merkt by het zangonderwys, zoo by de élé mentair- als de koorklassen en inzonderheid den solozang. Dat do opgewektheid tot deel noming aan eerstgenoemde vakken niet grooter is, kunnen commissarissen slechts verklaron uit de aantrekking, die bij de leerlingen schynt te bestaan voor de Burgerzangschool; doze zustervereeniging toch verkeert in bloeieoden toestand en telt in ieder harer klassen een belangryk getal deelnemers, niettegenstaande dezelfde onderwyzers, die aan de Muziekschool werkzaam zyn, ook aan die inrichting onder wijs geven. Hoewel commissarissen in geen enkel opzicht dat voorrecht aan de Burger zangschool misgunnen, uiten zij toch het ver trouwen dat de ouders van kinderen, die muzikaal onderricht wenechen te ontvangen, mogen bedenken, dat ook de Muziekschool aanspraak maakt op krachtige ondersteuning, en dringend behoefte heeft aan de modewer king van al degenen, die deze echt Leidecho instelling wenschon te behouden. Wil men goede en degelyke onderwyzers hebben, dat men commissarissen dan ook in de gelegen heid stelle, do daarmede gepaard gaande kos ten te bestryden door het toetreden van velen. Ter vervanging van mej. Gripekoven als onderwyzeres in den solozang hebbon com missarissen benoemd mej. Wia Dikema. Zij ge- looven dat do keuze, welke zy gedaan hebbon, zal biyken eene uitnemende to zyu gewoeat. In de muzikale wereld hoogst gunstig aan geschreven, heeft mej. Dikema hare opleiding genoten aan het conservatorium te Frankfort, onder prof. Stokhausen, en gedurende vier jaar onderwys gegeven by mevrouw Viardot. Kort na hare benoeming werden de leden in de gelegenheid gesteld een oppervlakkig oordeel althans uit te spreken over de mate harer begaafdheid door het aanbieden der bekende matinée. De vele belangstellenden, die hy de uitvoe ring tegenwoordig waren, betoonden zich hoogst voldaan en roemden zoowel den zang als de beschaafde wyze, welke de voordracht ken merkte. Met 1 Januari 11. heeft mej. Dikema hare betrokking aanvaard en bereids hadden commissarissen de toezegging van meerdere leerlingen ontvangen, dat zy met dat tijdstip wenschten toe te treden en de lessen in den solozang volgen zouden. Hot batig saldo, waarmede de kas dor Mu ziekschool op 31 Aug. 11. sloot, bedroeg f 319.12J, welke uitkomst nog vry bevredi gond geacht kan worden, als men in aanmer king neemt de aitkeering van 2,/0 over de tractementon, welke volgens besluit der alge- meene vergadering, ten behoeve der voorzorgs kas plaats gehad heeft en voorts de buiten gewone uitgaven, ten gevolge van het bedanken van mejuffrouw Gripekoven veroorzaakt. Ten opzichte van de voorzorgskas dient nog ver meld te worden dat eene andere en betere regeling getroffen is, voor wat het beheer daarvan betreft, welk beheer opgedragen is aan den penningmeester. Ten slotte maken commissarissen nog met erkenteiykheid melding dat op voorstel van mej. Van Baaten, en ton einde haar te ontlasten van een deel dor lessen in het theorieonderwys, tot tydelyke onderwyzeres daarby aangesteld is mej. M. De Loos, geheel buiten bezwaar der kas. Commissarissen heb ben alle reden zich over die belanglooze medewerking te verheugen, te oordeelen naar de vruchten, welke genoemd onderwys tot dusver afwerpt. In de gemeente Wassenaar bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 322, waaronder 1 lodger. Voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten Is het aantal met ongeveer 200 vermeerderd. Op 31 Dec. 1886 bestond de bevolking der gemeente Valkenburg uit 288 m. en 288 vr., totaal 576 personen. In den loop van 1887 vermeerderde ze door geboorte met 13 z. en 14 d., totaal 27, en door vestiging in de gemeente met 4 m. en 13 vr., totaal 17. Vermindering had plaats door bet overlyden •van 8 m. en 3 vr., totaal 11, terwyl 7 m. en 12 vr. de gemeente verlieten. Op 31 Dec. 1887 bestond de bevolking dus uit 290 m. en 300 vr., totaal 590 personen. Gisteren is te 's-Hage overleden dr. H. A. M. Van Walchren, een geéerd geneeskun dige, die, boewei hy, althans in de laatste jaren, de praktyk niet meer uitoefende, niettemin als pliilanthroop geneeskundige en hygiënist in monigen kring zyne weldaden heeft verspreid. In dr. Van Walchren verliest de raad van Bestuur der Vereeniging tot bevordering van de koepokinenting eon yverig lid en mede werker, menigeen een hartelyken vriend en belangeloozen raadgever op het gebied der door hem beoefende wetenschap. De baron en de baronesse Van Ver- schuer hebben gisteren te 's-Hage een luister rijk gastmaal gegeven, waaraan meorendeels door de vreemde diplomaten daar ter stede werd deelgenomen. Men meldt uit RotterdamReeds langen tyd te voren waren gisteren alle plaatsen in den Grooten Schouwburg uitverkocht aan allen, dio den heer Willem Van Zuylen na zijn herstel voor het eerst weder wilden zien optreden. In een tweetal blyspelen„De gevolgen van een leugen" en „Vrouwen-emancipatie", wist hij het publiek aangenaam bezig te houden en het harteiyk te doen lachen. Een aantal bloemen word hem aangeboden als blyk van waardeering van zyn talent. Naar men verneemt, is mej. Kathi Bet- taque te Rotterdam aangezocht dit jaar te Bayreuth in de „Parcifal" mee te zingen. Door de afdeeling Heeronveen van der> Bond voor Algemeen Stemrecht, is de heer F. Domela Nieuwenhuis candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Scho- terland. 5) DOOR I Hy kan ze zelf evenwel onmogelyk beant woorden en daarom gaat by naar zyne vroe gere buren, die echter niet zoo vriendelyk zyn als voorhoen, toen Wald hunne hulp nooit behoefde in te roepen. Zy geven hem wel eenige inlichtingen, doch slechts onvol ledig, en bieden hem volstrekt niet aan den tnaaltyd met hen te deelen of eon oogenblik uit te rusten, hoewel de vermoeidheid en af matting van ryden en loopen wel degelijk op zyu aangezicht te lezen staan. Hjj moet zichzelf dus maar helpen, doch hoe? Geld heeft hy niet veel meerhy is immers aan het einde van zyn langen, vermoeienden tocht? En waar zal hij den nacht moeten t' doorbrengen Wel is de herberg in de nabyheid, maar I ach, zoo hy daar avondeten bestelt en er den nacht doorbrengt, is nagenoeg al zyn geld op. en wat alsdan aan te vangen? Eensklaps schiet hem evenwel iets te binnen: I hjj zai naar zyn vroegeren patroon gaanhjj zal het maar eens wagen de yzergietery en grofsmederjj binnen te treden, als alle knechts vertrokken zyn, en den eigenaar daarvan, zyn voormahgen meester, met zyn toestand be kend maken. Dit plan volvoerde hij dan ook en het bleek goed gekozen te zyn geweest. De patroon kon hem wel is waar niet on- middellyk weer in het werk nemen, daar de plaats van machinist niet open was, maar hij gaf hem eenig geld en beloofde, indien Wald dit verlangde, met hem pogingen te zullen aanwenden om hem werk to verschaf fen, dat, zoo niet geheel, dan toch eenigszins overeen zou komen met zyn vroeger vak van machinist. Een weinig opgebeurd ging nu Friedrich, die in den omtrek geene familie betrekkingen had, naar de weinig bezochte herberg, waar de waard, dien hy niet kende, aangezien deze daar eerst onlangs was komen wonen, hem een geschikt nachtverblijf aanwees, nadat hjj hem een eenvoudig maal had voorgezet. Des anderen daags ging hy nogmaals by vroegere bekenden ophelderingen aangaande zyne vrouw en zjjn kind vragen, maar ook dezen, die de bedoelde personen reeds spoedig uit het oog verloren hadden, konden hem niet brengen op een spoor, dat tot het vinden zyner geliefden kon leiden. Tevens zocht hy wede) om den yzer-fabrikant op en deze ried hem aan zich naar het naaste spoorweg station te begeven, waar tevens een hoofd bureau van de directie der maatschappy was gevestigd, en daar oen verzoek te doen om eeno betrekking te verkrygen als machinist op een spoortrein. De vriendelyke raadsman, van wlen in den omtrek door bet volk gezegd werd dat hy „nogal veel ln de melk te brok kelen had", gaf Wald een brief van aanbe veling mede. Hoewel het station niet zeer ver van A. lag, duurde het toch geruimen tyd vóór onze werkzoeker daar was aangekomen, aan gezien hem de moed en daarmede ook de vroegere voortvarendheid min of meer ont zonken waren door de opeenstapeling van zoovele wederwaardigheden. We zullen niet al de gesprekken vermelden, welke tusschen Friedrich en de directeuren plaats hadden en evenmin mededeelen, waai en bij welke personen hy telkens overnachtte genoeg zy het te vernemen dat hy, dank zjj den aanbevelingsbrief en zyn gunstig en nog flink uiteriyk, eene betrekking kreeg als machinist. De lyn, welke hy op zyne machine be- ryden zou, was ver verwyderd van zjjne vroe gere woonplaats. Wat hinderde dit hem echter? Wat bond hem nog aan die plaats'? Spoedig zou hy zjjn nieuw ambt gaan ver vullen, een ambt, schynbaar eenvoudig, door velen geminacht, door onverstandigen ver acht, en toch een ambt, voor de maatschappij onmisbaar geworden, van het hoogste gewicht, en waaraan monschenlevens zjjn toevertrouwd. Weldra reisde dus onze vriend naar da plaats, van waar hij iederen ochtend zou af- ryden en waar hjj iederen avond zou terug keeren op een kamertje, dat hy gehuurd had. Voordat hy zich naar die stad be gaf, bracht hy den vriendelyken en behulp- zamen patroon zyn dank voor hetgeen hjj in zyn belang had gedaan en vroeg hem tevens nogmaals inlichtingen omtrent de afroize zjjner vrouw en het doel dier reis, eene vraag, waarop het juiste antwoord niet kon ge geven worden. Zoo stond Wald dan na een paar dagen op de locomotief, op den salamander, welke, verwaten en verwoed, afgronden in het go- zicht en bergen te gemoet vliegt en rent, die steden met elkander verbindt, volken samenbrengt en staten vereenigt. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1