N°. 8570. "Woensdag JTa.irtia.i*i. A0. 1888. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Januari. Feuilleton. WEERGEVONDEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere lottere naar plaateruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Naar wy vernemon, zal op het volgende abonnements-concert (Vrijdag a. s.), door plot selinge ongesteldheid, niet mej. Van der Putton (piano), maar in hare plaats de zangeres mej. Maiko Hekkema haro medewerking verloonen. Laatstgenoemde is hior roeds van vroeger goed bekend. Immers, toen zy verleden jaar zich op een der abonnements-concerten deed hooren, heeft zy daarvan de aangenaamste herinne ring achtergelaten. Door den bevelhebber in de eorste mili taire afdeeling is dr. Zoehuyzen, officier van gezondheid 2de kl., aangewezen om zitting te nemen in den militieraad, voor zoover de vergaderingen in de maand Februari a. s. te Leiden plaats hebben. Naar men verneemt, zal dr. Do Meyer, chef van het militair-hospitaal alhier, weldra onze gemeente verlaten, om als dirigeerend officier 1ste kl. to Utrecht op te treden. Alvorens a. s. Donderdag, des avonds te halfacht, de 149sto vergadering der afd. Leiden en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal plaats hebben, zullen de antwoorden op de prys- vragen der Afdeeling en der Maatschappij van zes uren tot halfacht in het Nutsgebouw te bezichtigen zijn voor alle belangstellenden. In het heden door ons ontvangen verslag van den toestand der Maatschappy voor Toon kunst to Leiden, over hot 53ste maatschappe- lyk jaar, wordt horinnord dat dit jaar als be stuurslid aan -de beurt van aftreding zou zijn dr. E. A. O. "Was; zooals echter bekend is, werd genoemde heer met ingang van Septem ber j.l. geroepen tot het vervullen van een anderen werkking, zoodat hy onze stad motter- woon heeft verlaten. Commissarissen mogen niet nalaten oen woord van waardeoring uit te spreken voor de vordionsteiyke wyze, waarop de heer Was gedurende onderscheidene jaren eerst als secretaris-commissaris en later als commissaris modegearbeid heeft aan den tegen- woordigen bloei van do Leidscho Maatschappy vooral in den aanvang waren zyne werkzaam heden van zeer beduidenden omvang; met de hem eigene nauwgezetheid en jjver volbracht lip do hem opgedragen taak. Torwyl in zyne plaats een nieuw bestuurs lid moost gekozen worden, heeft in do samen stelling van het bestuur zelf eeno wyziging plaats gehad, doordat de heer Sythoff, sinds vele jaren als penningmeester werkzaal i, ge meend heeft-, om redoneti, welko bostuurderen eerbiedigen, die functie te moeten nederleggen hy was evenwel bereid als commissaris zitting te biyvon nomen. Mot den ingang van het nieuwe maatschappolyk jaar constitueerde zich het bestuur als volgtJaeger, voorzitter; Crommelin, penningmeester; Van Praag, bibliothecarisZillesen, secretaris. Do teestand der Maatschappy kan niet anders als by uitstek gunstig genoemd worden; de uitvoeringen, welke gegeven werden, mochten zich verheugen in oene levendige belangstel ling van de zyde der leden, die door hunne trouwe opkomst het bewys leveren dat do pogingen om degelyko concerten te geven, zonder voorby te zien dat de muziek onder het begrip moet vallen niet slechts van een deel der toohoorders, maar, zoo mogelijk, van allen, kenners zoowel als liofhebbers, hunne sympathie biyven verwerven. Het ledental ls opnieuw toegenomen on bedroeg op 18 Nov. 429, tegen 396 in het vorig jaar. Hoezeer bestuurderen die toename waardee- ren, mogen zij zich niet ontveinzen de groote moeiiykheid, welke bestaat om voor oen vol doend aantal zitplaatsou zorg te dragen, vooral met het oog op do beschikbaro ruimte, welke aan de eischen van den tegenwoordigen tyd niet behooriyk meer voldoet. Keeds is door het bestuur het donkbeeld besproken om te trachton eene vorgrooting der Gehoorzaal te vorkrygon, doch eene gehouden samenkomst, in verband met deze zaak, heeft tot geen vol doend resultaat mogen leiden. In de wyze van plaatsbespreking is in- tusschen eene verandering tot stand gebracht, welke aanvankoiyk welgeslaagd mag geheeten worden en ofschoon het ioderoen naar den zin te maken wel onbereikbaar zal zyp, ge looft men toch een grooten stap in de goede richting gedaan te hobben. De leden der „Leidsche DilettantencJub" met hunne dames, benevens eenige geintro- duceerdon en donatours, kwamen gisteravond wederom in het lokaal-Ephraïm samen om er eenige genooglyke uren door te brengOD. Do voorzitter dor vereoniging opende de feestelyike byeonkomst met allon aanwezigen een hartelijk wolkom toe te roepen en tevens hun te verzoeken hunne eischen niet te hoog te stollen wat betrof do stukjes, welke opge voerd zouden worden. Liet de opvoering misschien iets te wen- schen over, zeide de voorzitter, dan moest in aanmerking genomen worden dat nog niet lang geleden eene uitvoering mot ander pro gramma had plaats gehad en dat de tyd tot het bestudeeron dor nieuwe rollen dus bc- trekkeiyk kort was geweest. Deze uitvoering kon echter niet uitgesteld worden tot later, daar alsdan de verlangde zaal niet voor de vereeniging beschikbaar was. Een ander bezwaar, aan het opvoeren der stukjes verbonden, was dat twee werkende leden bedankt hadden en hunne plaatsen door andoren, nog niet zoo .geoefend in het tooneol- spel, moesten ingenomen worden. Toch worden „Manus de Snorder", toonoel- spel in één bedrijf, n^at komt er van", blij spel mot zang, in éón bedryf, goed en „De Zuster van Jocrisse", kluchtspel met zang, in één bedryf, zelfs zeer goed gespeold. Vooral Horman Bekker of Manus de Snorder, vrouw Van Eyk, Jocrisse en diens zuster Charlotte, kweten zich best van hunne taak. Dat de aanwezigen zich amuseerden, daar van waren de herhaaldo toojuichingen de be- wyzen. Hot bal zette de kroon op het geheel en eerst laat in den nacht nam het vierde of laatste feest in dit vereenigingsjaar der „Leid sche Dilettantenclub" een einde. Aanstaanden Donderdag-avond zal in het „Hotel Van Haaften" te Bodegrave eene open bare Nutsvergadering plaats hebben, waarin als spreker zal optreden do heer W. P. Wolters, leoraar aan de hoogere burgerschool te Leiden, wiens goode naam op dit gebied den aanwe zigen een genoeglyken avond waarborgt. Ds. Vlug, van Leiderdorp, zal niet, zoo als gemeld is, aan den avond van den 31sten, maar aan den avond van den 30sten dezor, voor do gereformeorde gomeento te Bent huizen optreden. Te Leimuiden bestond de bevolking op 31 Dec. 1887 uit 809 m. en 796 v., tegen 820 m. en 804 v. ten vorigen jare. Do be volking ging dus van 1624 zielen tot 1605 torug. Goboren werden in 1887 23 z. en 20 d. en er stierven 20 m. en 14 v. Hel aantal huweiyken was 8. Te Leimuiden is het getal kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten van 75 geklommon tot 136 en voor den gemeen teraad van 101 tot 134. In do inaand November 1886 werd door mevr. Osinga en mej. Houtman te Aarlandor- veen eene jongedochtersvereoniging opgericht, den naam „Martha" dragende. Het doel is om by do ovorigo werkzaamheden, kledingstuk ken te vervaardigen voor hulpbehoevende per sonen in de gemeente. Dinsdag avond 17 Januari had de eersto uitdeeling van kinderkleeding- stukken plaats. Bedankt is voor het beroep naar Utrecht door ds. Daubanton, te Heemstede. Zondag 22 Januari werd van den kansel der Herv. gemeente te Leimuiden bekend ge maakt, dat vyf personen, die hunne kinderen hebben doen doopen door den doleerenden predikant F. Van Spall, van hun lidmaatschap der Ned.-Herv. Kerk zijn ontzet. Gistermiddag werd door de vereoniging tot ondersteuning van de Hoogduitsche Opera te Rotteïdam eene vergadering gehouden, waarin de voorzittor vorklaarde dat de ongun stige geruchten, dezer dagen aangaande do opera verspreid, ten eenonmale ongegrond waren. Verder deelde hy mede dat de subsidie van f 25,000 was volteekend. maar dat onder dit bedrag eone som van f 6365 voorkwam, wolke slechts zou betaald worden wanneer do heer Bollé voor het speolseizoen 1888/89 het direc teurschap aanvaardde. Do heer Bollé verklaarde echter dat hy nog geen besluit kon nemen, alvorens antwoord ontvangen te hobben van de vereeniging „Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg", waar aan hy, daar de huur van dit gebouw hem te hoog voorkwam, een tegonbod had gedaan en daarop nog niets had gohoord. Ook stelde de heer Bollé zyn aanbiyven afhankolyk van het in het leven roepen eener waarborgcommissie of eene commanditaire vennootschap onder de voornaamste solozan gers, ovenals dit by do vereeniging „Rotter- damscho Tooneelisten" hot geval is. Aangezien er, voordat antwoord van den heer Bollé is ontvangen, geene maatregelen konden worden genomen, word de vergadering verdaagd tot na 1 Febr. Een vijftal studonten van de verschil lende faculteiten aan 'sRyks universiteit te Utrecht zijn bij ministerieele dispositie voor het jaar 1888 gezamenlyk in hot genot gosteld van hot ter beschikking van Z. M. den Koning staande '/- dool der inkomsten uit de vicaryen, gevestigd in do St.-Joris kerk to Amersfoort. Den 21sten Mei a. s. hoopt dr. E. Lau- rillard te Amsterdam, den dag te herdenken,, dat hy 25 jaren geledon benoemd werd tot hoofdbestuurder van het Noderlandsch Gonoot- schap tot zedelyke verbetering van gevangenen. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is 23 Jan. van Colombo ver trokken; do „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 23 Jan. van Marseille; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 23 Jan. te Suez aangekomen; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amstordam, vertrok 23 Jan. van Marsoille. Z. M. hoeft aan den ritmeester D. Bhanw, van hot 2de reg. huzaren, op zyn verzook, 4) DOOR P. -I- c. Voor do eorste maal baars levens bevond vrouw Wald zich op het groote, allyd in bo- weging zynde water, hetgeen ook het geval was met Gretchen, en het zal dus den lezers en vooral ook den lezeressen geeno verwonde ring baren dat naast een sterken indruk van droefheid over het verlaten van den vaderland- schen bodem ook een gevoel van angst zich van hen meostor maakto, toen zij na eenigen tyd niets dan de blauwe lucht en fiet mat- groone water zagen. Gelukkig was de reis ochter, dank zjj het zeer gunstige weder en de voortreffelijkheid van het vaartuig, niet van langen duur en was men, na weinig hinder van zekere duizoligheid gehad te hebben, betrok kei yk spoedig op de plaats der bestem ming, waar het nog wel eenigen tijd duren zou, voordat allen er geheel thuis waren. Gretchen was natuurlyk onder al deze omstandigheden wat ouder gewordengeluk kig naar evenredigheid ook wat handiger en wat knapper; het eerste on laatste vereenigd had zy haier moeder, het laatste vooral haren onderwijzer te danken. In het land der vry- heid by uitstek zou zy de school niet meer bozoeken, maar barer moeder de behulpzame hand bieden en alzoo in eene leerschool komen, welke haar bekwaam zou maken, later eene betrekking bij andore menschen te kunnen waarnemen of met goed gevolg aan hot hoofd van eene eigene huishouding te kunnen staan. De liefde, wolke zy haren vader vroeger had toegedragen, was nog niet verflauwd en menig maal zag Betty een traan blinkon in hare schoone, blauwe oogen, wanneer zij over haren vader sprak, die, zooals zo steeds met eenigen trots zeide, gestorven was voor zyn vader land, gesneuveld voor zyn koning. Eenige jaren leefde men nu vreedzaam en op aangename wyze voort en, al was alles geen rozengeur en al was elks pad niet steeds met bloemen bestrooid, toch had een iegelyk reden tot groote tovredenheid, dankbaarheid en blydschap. Belangryke gebeurtenissen kwamen niet voor en wy hebben dus volle vrijheid om te gaan vernomen of Friedrich Wald reeds uit zijne gevangenschap is ont slagen. Frankrijk is tot rust gekomen voor zooverre dit voor dit land mogelijk ls; do laatste Duit schors hobben zyn grondgebied verlaten; de Franscho kry'gsgevangenen zyn teruggekeerd als vrjje mannon en de dapperen van beide na tiën zijn dus nu in hun vadorland teruggeko men. Onder de in vryhoid gesteldon behoorde ook Wald. Vol verwachting of hy do zynen zou weerzien en onder welke omstan digheden hy zijne naaste betrokkingen zou aantreffen, trok hy de grenzen over en bereikte op een schoonen morgen de plaats zyner be stemming. A. was niet noemenswaard veranderd gedu rende zyne vry lange afwezigheid, eeno afwe zigheid, welko van langoren duur geweest was dan hy zich bij zyn vertrek had voor- gestold. De huizen en huisjes zagen er nog even net en vriendeiyk uit en ook zyne vroegere woning had byna haar zelfde uitorlyk. Zoodra Wald van uit de vorte de torenspit sen van A. had ontwaard, had liy zyn stap verhaast en toen hy de stad binnengetreden was, ging hij geheel werktuiglijk op zyne oude woning af. Niet lettende op eenige kleine veranderingen in de moubileering van het huisje, voor zoover dio door oen aandachtig beschouwer opgemerkt hadden kunnen worden, belde hy aan, daar de voordeur gesloten was en hy natuurlyk geen sleutol by' zich had. Tot zijne groote verbazing evenwol werd de deur door eeno vrouw met een onvriendelyk gelaat geopend, die bern het overijlde binnen dringen belette eb vroeg wat toch eigenlyk zyn voornomen wel was. In onsamenhangende, haastig uitgestooten woorden helderde hy, hoewel niet zoor duidelijk, zyne voor de vrouw zoo zonderlinge handelingen op, waarna het stuursche wezen hem zeide dat „die menschen al lang opgestapt en daarop naar Amerika verhuisd waren, dat hij daar maar naar toe moost gaan als hij ze met allo ge weld zien wou en dat hy hot geen fatsoeniyk mensch moest lastig makon." Hierop werd de deur niet dichtgedaan, maar gesmeten. Daar staat Friodrich Wald, de moedige, onversaagde kryger, daar staat de liefhebbende- man en vader, daar staat hjj, verbluft, ver suft, onbeweeglijk. Is dat hot loon, dat het lot, hem boschoren? Is dat dan die ure, waarnaar hy zoo reik halzend heeft uitgezien? Zijn zy alzoo ver trokken en dat nog wel naar een ander werelddoolEn naar welken staat, naar welke stad?...,. Deze en nog vele andere vragen doemen achtereenvolgens, soms als tegely- kertyd voor hom op, nu hij een woinig tot zichzelven komt. (IFc rdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1