ingevolge art. DO der aangehaalde wet aan die van don districts-schoolopziener worden onderworpen, terwijl daarna eeno aanbesteding kan plaats hebben en lal van voorbereidende workzaaraheden kunnen worden verricht, ook vóór dat de Burg ter vrije beschikking is gestold van het gemeentebestuur. Overigons is door B. on Ws. ter zakomet de Voreeniging van Notarissen reeds eene voorloopige overoenkomst goaloten, waarmode, naar zij vertrouwen, do Raad zich zal kun non vereenigen. Voor het schoolgebouw zolfzyn ook reeds vorschillondo plannen ontworpen. De raming van kosten van het laatste, ge- wyzigdo plan bedraagt 65,000, alsgebouw 57,000, meubelen en gymnastiekwerktuigen ƒ7000, extra toezicht en teekenwerk 750, onvoorzien 250, te zamen 65,000. Do kosten bedragen alsdan ongeveer 100 per zitplaats, terwyi o. a. te Amsterdam daar voor ongeveer 125 benoodlgd is; Alle kosten bedragen alzoo te zamen 86,500, terwyl voor de kosten van aankoop on oprich ting ad 78,500 eene Ryksbydrage van 30 pCt. ad 23,550 zal worden ontvangen, zoo dat ton laste van de gemeente biyft een be drag van 62,950. Hierby behooren nog gevoegd te worden de kosten op den aankoop vallende, die op onge veer ƒ900 a ƒ1000 kunnen worden geraamd, en waarmede alzoo de uitgave voor de gemeen te en de bydrage van het Ryk percentage- v?yze moeten worden verhoogd. Op grond van een en ander geven B. en Ws. in overweging: lo. te besluiten tot aankoop van het Nota rishuis aan de Langebrug voor de oprichting van eeno vierde school van de derde klasso en tot oprichting van die school op het terrein van hot Notarishuis en den daarachter gele gen, aan do gemeente behoorenden grond; 2o. hun college to machtigen om met de Voreeniging der Leidsche Notarissen eene over eenkomst als bovenbedoold aan te gaan 3o. een bedrag van 87,500, benoodigd voor de uitvoering van bedoeldo overeenkomst on de oprichting van de school, boschikbaar te stellen, to vinden uit do buitengewone ont vangsten, door vaststelling van den overgo- legden suppletoiron staat, strekkende tot ver hooging van do begrooting voor 1888, als volgt Volgn. 103. Onderhoud van huizen enz. met 8000 voor de inrichting van oen gedoolte van den Burg tot verkoophuis voor roerondo en onroerende goederen. Volgn. 134. Kosten van hel stichten van schoollokalen met 79,500 voor den aankoop van grond en de oprichting van eeno viorde school van do derdo klasse mot Gymnastiek lokaal on meubilair, en in ontvangst: Volgn. 42. Vergoeding van het Kijk over eenkomstig art. 4ü der Wet op het Lager Onder- toijs met 23,850, zynde 30 pet. van do raming dor kosten van don aankoop van grond en de stichting van hot schoollokaal in het vorig Volgn. uitgetrokken. Volgn. 53. Gcldlcening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken, thans voor memorie uitgetrokken, te brengen op 63,650. Hodonmiddag ontvingen we por Noder- landsche mail de Indische bladen van 14-16 on van 21 23 Doe. Later ontvingen we per Engelscho mail die van 17 20 Dec. Op de begrooting voor 1887 is op don post Volgn. 53, geldlooning ter voorziening in do kosten van buitengewone werken, uit- getrokkon 4455 tot vinding van de uitkoe- ring aan de provincie voor de overneming van hot Delftscho Jaagpad. By Raadsbesluit van 28 April 1887, goedgekeurd door Ged. Staten, by beschikking van 21 Juni d. a. v., is die post vorhoogd mot 14700 voor hot ten laste van de gomoente komendo deel dor kosten van de verbouwing dor Meisjesschool 2do klasse en by Raadsbesluit van 17Novom- her 1887, goedgekeurd door God. Staten by beschikking van 29 November d. a. v. met 149S voor den aankoop van een perceel aan de Van-der-Werfstraat, ten behoeve van de school 3do klasso Nn. 2. Door geldleening moet derhalve op den dienst 1887 een bedrag van ƒ26653 worden gevonden. Daarentegen is op Volgn. 181, Aankoop van Inschryving, uitgetrokken ƒ9250, welk bedrag by Raads besluit van 8 Decembor 1887, goedgekeurd door Ged. Staten by beschikking van 20 Decombor d. a. v., is verminderd met ƒ1259 tot dekking van de kosten voor de plaatsing van een afscheidingsmuur op de gedampte Koolgracht, zoodat het artikel bedraagt 7991. Hieronder is begrepen eene som van ƒ500, geraamd voor de belegging van de opbrengst van verkochte gemeente eigendommen. Werkelijk is politor ter zake wegens ver koop van giond ovor 1887 ontvangen 1717, als: van Maryt on De la Rie 44, de firma Jaeger Co. 35 on R. Koekkoek ƒ1638, zoodat voor do belegging moet worden be stemd een bedrag van ƒ9208. Mot dit bedrag kau alzoo de som, die door geldleening moet worden gevonden ad 20653, worden verminderd on derhalve worden vast gesteld op ƒ11445. Bljjkens do toelichting op Volgn. 63, geld leening ter voorziening in do kosten van buitengewono werken, der begrooting voor 1888, was by het sluiten van den dienst 18S6 van de 4-porcents-goldleening ad \f 500,000 nog beschikbaar oen bedrag van 38975.57, zoodat tot dekking van do bovenbodoeldo uit gaven Diet tot eene nieuwe geldleening be hoeft te worden ovorgogaan, maar deze uit gaven kunnen gevonden wordon uit hot over schot dor bovenvormolde geldleening. B. en Ws. geven den gomeenteraad mitsdien in overweging te besluiten dat van meerbe- doeld overschot der goidieoning een bedrag van 11,445 zal wordon afgeschreven, zoodat alsdan nog beschikbaar biyft ƒ27,530.57. By do heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 1000,100, 50,10 en 6 hoctoliters, waren de hoogste prjjzen 330, 35, ƒ18, 3.90 en 1.85; de laagste ƒ310, ƒ35, ƒ18, 3.70 on ƒ1.85. By minlstericole aanschryving is aan de corpson bokend gemaakt dat in den loop van het jaar 1888 naar Indlö zal worden uitgozondon oen kader van 115 enderofficieron, 50 korporaals, 4 Borgemten-stafhoornblazors en 30 soldaten-schrijvers. In verband met de viering van het jubi leum van don Paus, zullen to Roelofarends- ▼een vier uitvoeringen plaats hebben, in de congregatiozaal aldaar, van pastoor M. J. A. Lans' cantuto, woorden van prof. J. A. De Ryk en met levende boeldoD. Tovens zal ten gohoere worden gebracht de Leo-cantate van den heer A. H. Amory. Deze uitvoeringen zullen go- schieden ton voordeoio der R.-K. armen in gonoomde gomeonto en plaats hobben op Woensdag en Vrijdag 25 en 27 Januari en op Dinsdag on Donderdag 31 Januari en 2 Februari. Do vorsiering van den monumentalen gevel voor het gebouw dor Nationale Ten toonstelling van oude en nieuwe Kunstnyver- heid te 's-Gravenhago is opgodragen aan den booldhouwer den hoer Bart Van Hovo to Amsterdam en don docoratiosclillder den hoer J. Stortonboker to 's-Gravenhago. Eerstgenoemde is bozig met het vervaar digen van do booldongroep boven don hoofd ingang en de vier groolo boeiden, Kunst en Nyverhoid voorstellendo, beneden; laatstge noemde zal o. a. vier muurschilderingen leve ren, waarop tafereelen uit onze kunstgeschie denis zullen worden vertoond Rembrandt, Do Vries, Van Yianen in hunne workplaatson, zoo mede eeno werkplaats van Delftsch aardewerk. Onder do inzendingen voor de afdeoling nieuwe kunstnyverheid zullen do meubelen eene belangryke plaats bokleeden. Zoo is o. a. door do bekende firma Van der Schilden to Rotterdam eene belangryke plaatsruimte aan gevraagd, zyn gebroeders Van Houtum te Amsterdam voornemens zes salons in te richton, terwijl do Haagscho firma H. Pander eene oetkamer en een salon roet serre denkt gereed to maken. Voor de afdeeling oude kunst zyn in do laatste wekon belangryke toezeggingen inge komen uit verschillondo stroken des lands, wat te moer gewaardeerd mag worden omdat enkele Haagsche eigenaren van verzamelingen, van wie men dit niet liad verwacht, in go- breko zyn gebleven voor deze nationale ten- toonstolling oenige merkwaardigheden af te staan. Ten behoeve van hot meubiieeron van het persgobouwtjo een paviljoen aan den ingang van het tentoonstellingsterrein door hetcomité beschikbaar gestold ts reeds eene bereid- verklaring ingekomen van don heer Pierre Aroiabel Jr. te 's Gravonbngo, om ten ge- bruiko af to staan eene fraaie schryftafol en twee daarbjj behooronde stoelen. De „Amhemsche Crt." schrijft: Wolko ongorymdo gevolgen de nieuwe kies wet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelasting tot grondslag voor het kies recht zfjn aangenomen, bleek na hot opmaken dor kiezerslijsten. Aanzienlijke industnëelen, die een huis bewonen, dat tot do firma behoort en niot op hunnen naam is gebracht, zyn, terwijl zy duizenden on duizenden omzetten, van het kiesrecht uitgesloten, terwyl hunne boekhou ders, ja zelfs reien van hunne knechts de be voogdheid bezaten, welke aan hunnon patroon niet werd toegekend. Wy zoudon een stadgenoot kunnen aanwy- zon, die in zyn vak een der eersten in Neder land en geou kiezer is, omdat zyr,e aanzien- ïyke panden, voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de vennootschap staan, waarby hy minstens voor do helft is be trokken. Het stoomschip „Prinses Wilholmina," van Batavia naai- Amsterdam, arriveerde te Marseille 21 Jan.do „Conrad," van Amster dam naar Batavia, arrivoerde to Southampton den 22 Jan.; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw York, passoerde hedenoohtond 9 uron Dover; do „Amsterdam" vertrok 21 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam. Z. M. heoft pensioen verleendaan C. Kamermaus, gewezen hoofdonderwijzer in het huls van bowaring te Middelburg 139; aan F. A. Scbiebelhout, gewezen directeur der strafgevangenis te Rotterdam, met instand houding van het Indisch militair ponsioen van 1240 'sjaara, hom by Zr. Ms. besluit van 22 October toegelegd, een tweede pensioen van 598 'sjaars; benoemd tot notaris binnen hot arrondissement Arnhem, ter stand plaats do gomoente Wageningen, J. J. De Wit, thans notaris te 's-Heoreuberg; tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats do gemeente Kapollo aan den IJtjel, J. Nolen Wzn., candidaat-netaris te Zoveubergon; mr. J. A. Van Gilso, to Rot terdam, met ingang van 1 Fehr. 1888, opnieuw benoemd als schoolopziener in hot arrondis sement Rotterdam; - met ingang van den eorsten Februari a. s., benoemd tot eersten bewaarder by 's Ryks werf te Amsterdam, den commandeur dor lsto klasse der werf- sjouwers by dio werf L. G. Sont; benoemd de voorzitters en burgerlyke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militie raden, voor de lichting der nationale militie van 1888, waarondor voor Zuid-Holland in liet 3de militie-district, tot voorzitter mr. A. A. Van Bergon IJzondoorn, lid der Provin ciale staten; tot zyn plaatsvervanger mr. S. Le Poolo, lid der Provinciale statentot lid J. J. Van Masijk Huyser Van Reenen, lid van den gemeenteraad van Leidentot zyn plaatsvervanger mr. J. J. Schneither, lid van den gemoontoraad van Leiden. Gemen sc a Nieuw Voor een t a 1 r y k publiek, dat in de boido in hot Volkspark te Amsterdam staande loodsen zolfs geene plaats kon vinden, trad do heer Domela Nieuwonhuis gisteren als spreker op. Hy beantwoordde de vraag: wie zyn de misdadigers? en meende, dat deze vanzelf ontstaan en blyven voortbestaan door heerschendo „maatschappelyke wanorde". De vergadering ging ordelijk uitoen en aan het slot werd eene inzameling gchoudon voor de Almoloosche workstakors. Zatordag-ochtend brak te Utrecht brand uit in do openbare school aan de Wyck- straat, en wel tussclien het plafond, ton gevolge van het zooken met licht naar een gaslek. Zes stralen van de waterloiding zetten de bovenverdieping onder water. Do brand was om óén uur gobluscht Do lokalen zijn geheel vornield. Reeds Is oen bog.in gom a a kt mot hot sloopon van het kasteel „IJselstoin". De sneltrein uit Groningon, welke Vrydag-avond om 6.24 te Moppel moost aan komen, kwam eerst ongeveor 20 minuten later aan ten gevolge van een oponthoud te Rui- nerwold, waar bleek dat een wissel gebroken was, zoodat de snoltroin langzaam over hot tweode spoor moes-t rijdon. Men kan don schrik der reizigers begrypen, toon op die plaats moest worden goremd. De zoon van don hoofd conduc teur Barink, die by het spoorwegongeluk te Ruinorwold hot leven liet, Is door de oxpioi- tatie-maatschappy als teekonaar geplaatst op het kantoor van den sectie ingenieur te Meppol. Te Driel spoelde een 12-jarig meisje In eene kamer, waar een geladen geweer stond. Door een ongelukkig toeval ging het schot af, waardoor liet kind doodoiyk werd gewond. Te Noordbroek is Zaterdag avond «en moord gepleegd. Do aanleidend# oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de winkelier H. V. zekeren F. v. D. verdacht de oorzaak te zyn dat hy (V.) wegens over treding van de drankwet door de veldwachters was bekeurd. Dit gaf aanleiding tot eene heftige woordenwisseling. V. D. trek zyn mes en tr.of V. daarmodo in de borst. V. gaf binnen een half uur den geest. De dader is in hechtenis genomen. Do vorsiagene was een paar jaren geleden gehuwd on ruim 30jajon oud; de dader is ruim 70 jaren. De Londonsche correspondent der „N. R. Crt." boricht dat Zaterdag-middag de gezworenen den kapper Semee schuldig verklaard hebben aan moedwillige brandstich ting. Het gerechtshof veroordeelde hem tot twintig jaren tuchthuisstraf. Serneo'a bediende Goldflsch word vrygesproken. Reodo sedert oenigon tyd heerschte onder de studenten aan de hoogeschool te Leuven groote agitatie en vordeeldheid, naar aanleiding van de Vlaamscho quaestie. W.iens- dag avond ontmoetten de verschillondo Waal- sche en Vlaamsche groepen, na eene wande ling door de stad, elkander op de Grand' Place. Boleedigingen en uitjouwingeu werden gewisseld en hot gevolg hiervan was, dat er een geducht godrang en algemeêne botsing ontstond, welke niot minder dan een half uur duurde. Verscheidene personen werden gewond. De politie slaagde er in de studenten uiteen te dry v»n en arresteerde er een 40-tal. Ben agent, werd zwaar aan hot hoofd gewond. De Waalsche troop, minder gedesorganiseerd dan do Vlaamsche, sloot zich weder aaneen en begaf zich naar do woning van don rector, mgr. Abbeloos, wien zij oene ketelmuziek bracht. Van daar begaf men zich naar de woning van dea heer Alberdingek Thym, professor in de Nederlandsche letterkunde^, waar hetzelfde helsche ruraoor werd herhaald en ruiten worden ingeworpen. Aan den onder rector, mgr. Cartuy vols, word daarentegen eene ovatie gebracht. Dozo heeft echter openlyk zyne afkeuring daarover nitgesprokon. Do gemoederen zyn nog volstrekt niet tot kalmte gekomen on de Vlaamsche studenten waren voornemens, gistoren (Zondag) door eone betooging in do straten van Leuvon van hunne nationale govoelons wederom blijk te goven. Dezer dagen las men in de „Pre sente," een te Parma verschynend dagblad, do volgendo curieuze kennisgeving: „Wegens do vinnige koude zal deze courant morgen niot versehynen. Indien wy belang ryke berichten uit Afrika mochten ontvangen, zullen wy een bulletin uitgoven." KOLONIËN. BATAVIA, 14-23 December. Men schryft uit Atjoh, onder datum 11 December jl., aan het „Bat. Nieuwsblad": Eeno inlandsche vrouw van Batavia, huis houdster van een onzer bentong-commandan ten alhier, hostal haren hoor voor 100. Toen do diefstal ontdekt werd en zy in hechtenis zou worden genomon, word de arme zóó ver legen, dat zy zich van kant maakto door zich mot een scheermes den hals af te snyden. Onlangs verliet een Javaansch soldaat, met geweer en patronen gewapend, de benteng van Olehleh om naar do Atjehers te deser- teeren, maar, aan do Kwala Atjeh gekomeru werd hy door eon daar wononden Chineeschen visschor, die zyne voornemens wel gissen kon, z-oolang opgehouden, tot eeno patrouille aan kwam, dio don deserteur inrokonde. De Chinees kreog ƒ100 cadeaux van het bestuur. Volgons berichten drong dezer dagon oen gowapendo Atjebor de Chineesche kamp te Edi binnen, om er evontjos don lnitenant- Chineesch te vermoorden. Deze niet aantref- fendo maakto den man amok en verwondde 4 Chinoezen, waarna hy door do woedendo Chineezen werd dood geslagen. Een partyganger van Toekoe die Tirou ham do vrybeid om ryst, toebohoorende aan Toekoe Tjoet, den hoeloebalang der NIH Moekims Toengkoep, te stelen, waarop Tjoet den roover om het loven bracht In afwachting van zjjns vaders bevelen heeft Toekoe dl Tirou's zoon al vast het huis van een van Tjoets partygangers verbrand. Wat zal nu verder gebeuren? Toekoe di Tirou, thans in de XXII Moekims, kan voorloopig niets doen, want hij ontving uit Kemala het bericht van het ovorlijdon van Tookoe di Tirou, den oudere. Na do begrafenis feesten echter is hy voor nemens om naar Toengkoep te gaan, ten einde er de zaak in 't reine te brengen. Lukt dat niet dan zal hy Tjoet beoorlogen. Tjoet staat intussclion niet alleenhy kau rekenen op den steun in geld en manschappon van Toekoo Njak Banta, zyn ambtgenoot van XIII Moekims Oleh Karang, die op zyne bom t zoo noodig, geholpen zal worden door onzen vriend Toekoe Nek Merasa.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2