A0. 1838. Leiden, 23 Jannari. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. WEERGEVONDEN. l N°. 8589. 24 Jaxrai i iT*i. LEIDSCH DAGBLAD. r PRUS DEZER COURANT: Too? Leiden per 3 maanden1.10. -Franco peT post1.40. A&onderlgke Nommera0.05. Ollloieolc KcnniMfteviu^en. Aflossing CJoldlecning. I Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter olgemeene kennis dat bij do op beden plaats gehad hebbcade uitloting van vier obligation, elk groot 1' 1000, behoorondo tot de ^/..-pcts.-goldleenlng van f 12JOOO, aangegaan ingorolge do Raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bij resolution van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, zijn uitgetrokken de Nos. 9, 21,87 on 94, elk groot ƒ1000. dio op 30 Juni a. e. aflosbaar üijn gesteld, op welk tijdstip do obligafciën ophouden rente te dragon. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, Leidon, DB KANTER, Bnrgemeeeter. 23 Jam 1888. E. KI8T, Secretarie. Druk bezocht inderdaad was do vergade ring, welke was uitgoschreven door hen, die het- plan hadden opgevat ook hior ter stede, evenals in zoovele zustergemeenten, eeae ijs- •club te vormen. Ze had plaats in het Nuts- gebouw. ■jDo hoogleeraar mr. S. J. Fockema Andrem, dfe het voorzitterschap bekleeddo, riep den opgekomenon een hartelijk welkom toe, wees op hoe tot heden het Ijsvermaak meestal meer het karakter had van eene ijsergernis, ■jfeartoe, naast andere oorzaken, de baanvegors veel bijdroegen. Deze onaangename toestand nu zou kunnen beëindigd worden door do (oprichting eener ijsclub, welke zou zorgen voor het inrichten en onderhouden van goede banen, voor eeno bijzondere baan ten dienste der leden en, zoo mogelijk, voor het organi- seflren van een ijsfeost. Do voorzitter stelde daarop de vraag of het wenscholijk zou zjjn eene \jsclub op te vichten, waarop antwoord gegeven werd door een daverend applaus. De Ijsclub was dus geboren en moest thans gedoopt worden. Het voorloopig bestuur stolde voor als naam te .kiezen: „De Leidsche IJs club", met welken naam de vergadering zkh ten volle kon vereenigon, getuige wederom 'het algemeen applaus, Alsnu kwam aan de orde de voorlezing en het in stemming brengen van elk artikel van het concept reglement. TVeinig veranderingen werden daarin gebrachtin hoofdzaak kwamen deze hierop neder dat de Ijsclub ulet alleen voor goede, maar ook voor veilige banen zorgen zal; dat den leden doorloopecde dames- kaarten zullen verstrekt worden tegen betaling van SO ets. en dat do tosgang voor óéne dame of één kónd boven hot gostelde getal, dat eon lid mag vergezollon, verleend zal wor- <len togen 25 ets. in plaats va» tegen 10 ets. De contributie zelvo bedraagt f 1, terwyl men voor f 2.50 of meer donateur kan worden. De opmerking van een dor aanwezigen, of het gemeentebestuur hier ter stede zich eigen lijk niet behoorde te belasten met de zorg voor goede en veilige banen, zooals dat wol elders geschiedt, werd door den voorzitter hiermede beantwoord, dat dit zjjns inziens eeae quaestie van later zyn zou en men alsdan een adres, uitgaande van de Club, aan dat regeerings- lichaam zou kunnen zenden. Vervolgens wees de voorzitter er op dat twee leden tegenwoordig waren van de ijsclub „Leiderdorp - Zoeterwoude" en gaf h(j in over weging of het niet wenschelyk zou zijn, be trekkingen van vriendschap met die voreeni- ging aan to knoopen. Eon luid applaus was de tolk van de gezindheid der aanwezigen. Aa-n de orde was nu het benoemen van een voorzitter, daar hy, die thans die functie bekleedde, wegens te drukke bozighedon, die betrekking niet kon blijven waarnemen. Op voorstel van prof. dr. H. Treub werd als zoo danig met applaus gekozen de man, die door zijne brochure den stoot tot oprichting der club had gegeven, nl. dr. J. G. Van Deventer, die de benooming aannam en aan het einde der vergadering by het in bezit nemen van don hamer beloofde alle3 wat in zyn vermogen was te zullen aanwenden tot bloei der „Leid- sche IJsclub", opdat die club eenmaal met eero mocht genoemd worden onder de zustor- voreenigingen in Nederland. Steunende en vertrouwende op de mode werking van alle toe te treden club-leden ein digde Se heer Van Deventer met de sprouk der Groningor IJsclub: „Doe wol en zie niet om,' na den heer Fockema Andreas een hartelijk woord van dank toegesproken te hebben voor den Ijver, waarmede hij als waarnemend voor zitter had medegewerkt tot oprichting der Club. Alvorens evenwel do sluiting der verga dering plaats had, moesten nog elf bestuurs leden gekozen worden. Terwijl het voorloopig bestuur zich onledig hield met het opnemen der stemmen, kwam nog ter sprake de al of niet geschiktheid van oenige velden, waarop eene (jsbaan zou kunnen verkregen worden, welke aan alle eischen zou voldoen. Een ge schikt terrein was, naar het bleek, nog niet gevonden, doch men hoosde deze moeieiyk- beid wel te zullen ovorwianon. De heer Filippo maakte de opmerking dat reeds voor twee jaren door den heer Van Lith en door hem pogingen waren in het werk gestold o-m het Schuttersveld daarvoor in ge bruik te nomen. Voordat de uitslag der stemming bekend werd gemaakt, deelde mr. J. Van Buttingh.i Withers mede dat hy eeno benoeming tot bestuurslid niet kon aanvaarden, naar aan leiding waarvan het bestuur bosloot in do plaats van dien heer, die werkelijk hot vereischte aantal stemmon op zich voroenigd had, in aanmerking te doen komen do twaalfde in volgorde, wat het aantal stemmen betrof. Do elf lieeron, die de moeste stemmen bekwamen on daarom gekozen werden, waren de heeren G. Henri Sythoff met 100, C. A. Bader met 93, prof. dr. H. Treub met 92, Carl Driessen met 79, kapt. N. W. Hofstede met 69, H. J. Bool Jr. mot 68, N. G. Stallinga met 03, C. J. G. Beinke met 61, H. Visser niet 50, A. Parmentier met 47 en P. Alma Lzn. met 47 stemmon. Medegedeeld werd nog dat door bemiddeling van den heer Van Buttingha Wichers van een onbekende reeds 15 was geschonken voor de nieuwe Club, tot wolko reeds dion- zelfden avond 120 leden toetraden. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg het candidaats examen in de wis- en natuurkunde afgelegd door den heer J. W. Lem. By de hedon ten Raadhuizo dezer ge meente gehouden openbare verpachting van de tolgelden aan het Zijlhek en van de brug gelden aan de Spanjaardsbrug, onder de go- meente leiderdorp, is pachter goworden P. Koomen aldaar, voor do som van f 1720 e:i 630 's jaars. Reeds sedert geruime» tyd bestaat hier behoefte aan uitbreiding dor localiteit voor de bevolking der scholoD derde klasse en is dan ook vroeger een plan opgemaakt voor de stich ting van eene vierde school derde klasse aan de Boisotkade by den Vliet. Van dat plan werd echter afgoziou, omdat de ruimte met toelaat aldaar oene school te bouwen, geschikt voor meer dan 400 kinderen, en sedert krachtens het in 1884 gowyzigd artikel 24 der wet op het Lager Onderwys het aantal kinderen, dat op eene school zonder speciale vergunning des Kontngs mag worden toegelaten, van 400 tot 600 ia uitgebreid, Is hot by den voortdurende» aanwas der schoolbevolking in alle opzichten raadzaam om, wanneer tot de oprichting van eene nieuwe school wordt overgegaan, eeno seliool te stichten, die, met inachtneming van het verschil van de schoolbevolking in do onderscheidene klassen, 600 leerlingen kan bevatten. Ten vorigen jare heeft, blijkens do voor dracht 'van B. en Ws. tot oprichting van een verplaatsbaar hulplokaal het voornomen be- PRUS DER ADVERTENTIES: Ven 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Groolere letters nisr plaste ruimte. Voor het in- caseeeren balten de stsd wordt 0.10 berekend. staan om de oprichting van oeno vierde school te verdagen en in het gebrek aan plaats voor loopig door een hulplokaal te voorzien. Sedert zyn echter tegen dat plan gewichtige bezwaren gerezen, zoodat dit voorstel niet by den ge meenteraad aanhangig is gemaakt. In den laatsten tyd werd door B. en Ws. met de Vereeniging van Notarissen in overleg ge treden, waaruit is gebleken dat de Vereeniging bereid is het Notarishuis aan do gemeente in eigendom over te dragen tegen betaling van de koopsom, door haar besteed met de koston van inrichting van het gebouw tot Notarishuis on onder voorwaarde dat een ander lokaal worde aangewezen dat volkomen voldoet aan de eischen der localitoit, bestemd voor den verkoop van onroerende en roerende goederen. Voor dit doel kan dat godeolte van den Burg, dat thans gebruikt wordt voor hotel en do openbare vorkoopingen van onroerend goed, worden ingericht, terwyl de kosten van inrichting met inbegrip van het bouwen van eene woning voor den concierge voor de ver- koopingen, alsmede van eeno woning voor den eventueelon huurder van het voor koffiehuis bestomd gedeelte van den Burg, zyn geraamd op ongeveer f 8000, terwyl door de Vereeniging van Notarissen zal worden betaald eene jaar- lijkscho huursom van f 1800 en het koffiehuis afzonderiyk kan worden verhuurd. Naar het B. eu Ws. voorkomt, vordert het belang der gemeente op bovenomschreven wjjzo in het bezit te geraken van oen terrein, dat by uitstek geschikt is voor do oprichting van eene school met speelplaats en gymnas tiekzaal als waaraan thans behoefto bestaat, terwijl met het oog op oono behooriyko wyk- verdeeliag juist dit gedoolte der gemeente in alle opzichten geschikt is voor de plaatsing- van dusdanige school Intusschen is de Burg tot 1 Mei 18S8 verhuurd en is het tot dusverre nog niet gelukt met den huurder eeno oenigsziusaan- nemelyke overeenkomst te treffen aangaande eeno vroegere ontbinding van het huurcontract. Mocht de Raad alzoo tot de bovenbedoelde overeenkomst mot de Vereeniging van Nota rissen besluiten, dan zal eerst mot Mei a. s. oen aanvang kunnen worden gemaakt mat het werk, tenzy alsnog eene biliyke regeling met den tegenwoordigen huurder van den Burg kunne worden getroffen. Inmiddels kan het besluit tot oprichting van do school op de bovenbedoeldo plaats ingevolgo art. 19 der Wet op het lager onderwys en tot aan wijzing van de vereischte gelden aan de goedkeuring van Ged. Staten en hot bestek »oon I -T. O. Welke gewaarwordingen nullen zich niet meestor taaken van hem, dia, als loon voor de dapperheid, zijn vaderland en zijn vorst bewezen, zjjne vrijheid, het dierbaarste en hoogste, het kostbaarste kleinood, dat de tnenseh bezit, moet ontborenEn wanneer lan zulk een rampzalige, wien die vrijheid mtbreokt, geliefde en liefhebbende betrekkin- ten te huis heeft achtergelaten, hoe moet hy :ich dan niet te moede gevoelen, hoe vttrig noet hy dan niet verlangen, hoe reikhal end niet uitzien naar die vryheid! Zoo iemand was dan nu ook Fr. Wald. Hy 1 govangen In een vreemd, vijandelijk land, der iets te kunnen vernemen van zyne j rekkingen, zonder iets te kunnen melden angaando zyn eigen toestand, zonder zelfs 'ijken te kunnen geven van zyn bestaan. Vandaar dat zjjse vrouw hem dood waande n in eene betrekking een middel tot onder- B zocht. Zulk eene betrekking had zy udeljjk gevonden bij eene dame, dfe weduwe was en >5én dochtertje had van de jaron van Gretchen, het lieve kind van Wald, by eene kleine familie dus, welke meteenige gegrond heid verwachten deed dat de huislioudelyke bezigheden, daar te verrichten, de krachten der vrouw isiot zouden te boven gaan. Nauweiyks was vrouw Wald eronwol eenigs- zles aan hare nieuwe omgoviug gewoon en haar dochtertje op vriendschappelijken voet gekomen met do dochter dos huizes, die wij Betty zullen noemen, af er deed zich een» grooie moeleiykhoid voor. Door omstandig heden toch, voor de lozers van belang ont bloot, had mevrouw Voc Güthe hot plan opgevat zich met bare dochter naar Amerika te begeven, zich te vestigen in eene aange name streek in de nabjjheid van het groote, drukko Nieuw-Vork, waar zy eigendommen be zat, en alzoo het geliefde Drutschland te ver laten. Nu stond de dame er op, dat vrouw Wald zou medegaan, waartoe deze echter nog maar niet zoo voetstoots kon besluiten. Immers, het gold haar vaderland en hare geboorteplaats, nu slechts tydelyk verlaten, voorgoed vaarwel te zoggen; het gold dio woning misschien voor alt yd uit het oog te verliezen, die woning, waar zy, te kort helaas, zoovele gezellige uron mot haren man had doorgebracht! Dit was de schaduwzijde. De lichtzyde mocht zy evenwel ook niet vergoten en dl® werd nog meer In het licht gesteld na de velo gesprekken, welke zy met mevrouw Von Güthe gevoerd had; en, daar ook Gretchens hart warm voor Betty klopte en de laatste niet dan noode van haar scheiden wilde, werd overeengekomen dat allen bur geressen zouden worden van het vrije Amerika. In de eerste dagen na dat besluit had vrouw Wald het zóó druk met het inpakken van dit deel van het huisraad, dat de reis zou medemaken, dat er geen tyd voor haar over bleef om smart te gevoelen over do met spoed naderende afreis. Toen echter die drukte voorbij was, begon zjj eerst recht goed het bezwarende van dat ophanden zynde afscheid in to zien en toen zy voor hot laatst een tocht gemaakt had naar hare geboorteplaats en die voor het laatst bezocht en aanschouwde, toen overviel haar een gevoel van onuitspreke lijk en weemood, dat met woorden niet kan weergegeven worden. Voor altijd misschien zou zy nu hare vroegere woning vaarwel zeggen, hoogstwaarschynlljk voor liet aller laatst spreken met hare vroegere buren. Dat kou nu evenwel niet anders; zy moest nu maar van de oude omgeving schelden en met moed do reis gaan ondernemen naar het voor haar onbekende en nieuwe werelddeel. Een laatste blik dus nog op al dat bekende en voor haar zoo aantrokkoiyko en voort ging zy van dio plaats, met weemoed in hot harte, met een vochtig oog en mot bevende lippen fluisterende: „Lebo wohldu theuros Land, du theure Stadt, Wir müssen houte scheiden! Lebe wohl! Lebe wohl!" Eindelijk brak de dag aan, waarop de goheelo familie te Hamburg scheep zou gaan. Daar ligt de „Germania", de flinke stoomer, gereed om zoo aanstonds te vertrekken, ge tuige de dichte, zwarte rookwolken, welke uit den wyden schoorsteen ten hemel stygen. Eene onbescbryfeiyke drukte heerscht zoowel aan den wal als op de boot, eene drukte, welke nog grootor wordt, nu de stoomfluit do luchtlagen doot trillen om tot nog meer spoed aan te manen. Thans is het oogenblik van vertrekken daar; de fluit laat nogmaals een doordringend geluid hooren en de boot zet zich statig en vol majesteit in beweging als ware zy het zichzelvo bewust dat de hoop en het vertrouwen der passagiers voor een groot deel gebouwd zyn op hare kracht, wanneer ze straks de vaak onstuimige, zilte golvon der reusachtige wereldzee gaat door klieven. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1