N°. 8568. Maandag 2Z$ Januari. A0. 1888. geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 21 Januari. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leid«n per 8 maanden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderltjlie Nommers0.06. Ter oprichting eener R. K. centrale kies- vereeniging zyn alhier bijeengekomen de ver schillende vertegenwoordigers van die omlig gende gemeenten, welke thans deel uitmaken van het nieuwe kiesdistrict Katwijk. Nadat het reglement was aangenomen, ■werd met eenparigheid besloten zich by den Provincialen Bond van R.-K. kiesvereer.igingen in deze provincie en in Noord Holland aan te sluiten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: J. Yan der Drift, te Leiderdorp; C. Lagerberg en A. Van Rijn, te Zoeterwonde; B. C. Machen, te Warmond; C. Alkemade Cz. en A. Op de Laak, te NoordwykJ. Van der Kroft, te Wassenaar; J. Heemskerk, te Zilk, •n J. Van Deurzen, te Voorhout. De bevolking der gemeente Rynsburg bedroeg op 31 December 18861140 mannen, 1095 vrouwen, te zamen 2235 personen. Door geboorte werd dat aantal in 1887 vermeerderd met 39 mannelyke en 54 vrouwelijke perso nen of in het geheel met 93 zielen, terwyl zich in die gemeente kwamen vestigen 21 mannen en 31 vrouwen, te zamen dus 52 porsonen. Hierdoor werd het bevolkingsaantal 2380 personen, van wie 1200 mannen en 1180 vrouwen. Door sterfte en vertrek werd dat aantal respectievelyk verminderd met 20 mannen en 12 vrouwen en 43 mannen en 57 vrouwen, in het geheel dus met 132 personen. De werkelyke stand der bevolking was dus op 31 Doe. 18871137 mannen, 1111 vrouwen, te zamen 2248 zielen. In 1887 zyn te Haarlemmermeer geboren: 339 mannel. en 291 vr., totaal 620 personen, waaronder 7 tweelinggeboorten. Gestorven zyn in dat jaar in die gemeente 148 mannen en 137 vrouwen of 285 personen, zynde 1 op de 50 zielenals levenloos werden aangege ven 29 kinderen; er werden 110 huwelyken gesloten en er werd 1 huweiyk ontbonden. In do gemeente Haarlemmermeer waren gevestigd 391 m. en 369 vr., totaal 760 pers., terwyl zy verlaten werd door 466 m. en 486 vr. of door 952 pers. De bevolking op 81 Dec. 1887 bedroeg dus 7792 m. en 7084 vr., totaal 14876 pers., tegen 14733 op 31 Dec. van het vorige jaar. Wat de gezindten betreft is zy verdeeld als volgt: Ned.-Herv. 9639, Fr. of Waalsch- Herv. 3, Ev. Luth. 28, Herst. Ev. Luth. 8, Doopsgezinden 217, Remonstr. 10, Chr. Geref. 797, R.-Kath. 4160, Oud Roomschen 9, Ned. Israël. 1, Baptisten 1, tot geene dier gezind heden behoorenden 3. Het aantal kiezers in de gemeente Kou dekerk bedraagt thans 125, zynde ongeveer het dubbele van vroeger. Te Leiderdorp bedraagt het aantal kiezers 291 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 285 voor den gemeenteraad, tegen 88 en 145 in het vorige jaar. Het getal kiezers te Rynsburg zal, na vaststelling, voor gemeenteraad en Tweede Kamer 193 zyn. Tot dusverre had men -94 kiezers voor gemeenteraad en 63 voor Tweede Kamer en Prov. Staten. De afdeeling Haarlemmermeer der cen trale liberale kiesvereeniging in dat district heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld den heer Herman F. Bultman, landbouwer aldaar. Het tydschrift .Jong Nederland", uitge geven door de heeren Nygh Van Ditrnar, heeft eenige wyziging ondergaan. Het zal voortaan tweemaal maands verschijnen en telken reize eene goede gravure geven. De heeren A. J. H. Van der Sloot en A. Groene- v»ld zyn met de redactie belast. Thans kan met zekerheid worden ge meld, dat de Westeinderplassen, onder Aals meer, zullen worden drooggemaakt. De ingediende plannen zyn aan het Departe ment van Oorlog eenigszins gewyzigd, wegens ezentueële opnemingen in de nabyheid van batteryen enz. Eene oppervlakte van 900 H,A. water zal alsdan in vruchtbaar land herschapen worden. Men schryft ons uit Oude-Wetering: De ouderling dor doleerende gemeente alhier, de heer R. Los, heeft wegens hoogen leeftyd als zoodanig bedankt; in zyne plaats is nu be noemd do heer Tennis Van Bostelen. Door den kerkeraad van genoemde gemeente is voor eenige dagen een schryven gericht aan den kerkeraad der Christelyk Gerefor meerden alhier, die wegens hun gering aantal leden sedert verscheidene jaren geen eigen predi kant bezitten, met verzoek zich met de doleeren- den te vereenigen, op welk schryven, voor zoover bekend, nog geen antwoord is gegeven. Verder is door de afdeeling „Patrimonium" alhier, mede doleerend, eene commissie be noemd tot oprichting van eene kiesvereeniging. Deze commissie, bestaande uit de heeren H. Van Heek, schoenmaker, W. Van der Haak, koop man in manufacturen, en J. Vonkenberg, hulp- onderwyzer aan de Chr. school, heeft een schryven gericht aan vyf andere heeren, met verzoek zich met hen tot dat doel te vereeni gen. De uitgenoodigde heeren zynW. C. P. Jansz, boekhandelaar, W. D. Carsjens, stoom bootondernemer, J. Vlasveld, timmerman (de beide laatsten respectievelyk ouderling en diaken by de doleerenden), J. C. Hulsbos Bzn., timmerman, en M. Los Tz., landbouwer. De heer Jansz echter heeft reeds voor deze uit- noodiging bedankt; van de andere heeren is het antwoord nog niet bekend. Door de eigenaren van duingronden aan het zeestrand te Loosduinen is het eerste per ceel groi.d aan een particulier ovorgedragen ter bebouwing mot villa,s, Dit kan aange merkt worden als oen gegin van uitvoering van het plan om Loosduinen tot eene zeebad plaats te maken. Nu de begrooting van het departement van justitie door de Eorste Kamer is aange nomen, kan men zeer zeker spoedig de be noeming van een rechter te Heerenveen te gemoet zien. Men verneemt althans dat de daartoe betrekkeiyke adressen reeds aan den rechtbank zyn opgezonden tot het opmaken der by de wet voorgeschreven lyst van aan beveling. By de Rykstelegraaf worden verplaatst met 1 Februari: de telegrafist 2dekl-J. Smitz van Wormerveer naar Koog-Zaandykde tele grafist 2de kl. A. H. Gysink van Amsterdam naar Zaandamde klerk 2de kl. G. W. Róhner van Zaandam naar Wormerveer. Tot loden van het Genealogisch-Heral- disch Genootschap te 's-Hage, zyn benoemd do heeren: J. H. Van don Berg, te Middelburg; C. F. Gysberti Hodenpyi, te 's-Hage en N. Roodenburg. te Dordrecht. Voor de betrekking van hoofd der school te Waarder hebben zich 36 sollicitanten aan gemeld. De jaarwedde bedraagt f 800, bene vens vrye woning. Dezer dagen zyn door don minister van waterstaat uitnoodigingen gericht tot eenige ingenieurs van het stoomwezen, om zich te belasten met de voortzetting van het onder zoek in fabrieken en werkplaatsen, door do Enquête-commissie aangevangen. Het aantal kiezers in de gemeente Am sterdam is volgens de voorloopige lysten 19065 voor de Tweede Kamer, 19066 voor de Provinciale Staten en 19037 voorden Gemeente raad, dus ongeveer 10,000 minder dan aan vankelyk werd geraamd, maar bijna 14,000 kiezers meer dan onder de oude Grondwet. Het getal kiezers te Haarlem bedraagt nu: voor de Tweede Kamer 2767, in 1887 1362, Prov. Staten 2761, 1358, den Gemeenteraad 2751, 2098. Onder de kiezers zyn 52 zoogenaamde „lodgers". Met voldoening zegt de minister van oorlog te hebben ontwaard, dat de door hem in het leven geroepen vrywillige oefeningen in den wapenhandel van scholieren en andere jongelieden, ook in de Eerste Kamer den by val verwierven, welken zy algemeen zoo in ruime mate mochten ondervinden. Het ver plichtend stellen van die oefeningen by gym nasia en burgerscholen zou voorshands op wettelyke hinderpalen stuiten. Maar bovendien meent de minister dat het da voorkeur ver dient aanvankelyk slechts tot vrijwillige deel neming aan die oefeningen op te wekken en aan te sporen, vooral ook omdat het hier eene proefneming geldt, waarvan wel is waar zeer gunstige verwachtingen mogen worden ge koesterd, maar waarvan toch eerst door de te verkrygen uitkomsten bepaaldelyk kan blyken, of zy voldoen aan hetgeen, uit militair en opvoedkundig oogpunt, daarmede getracht wordt te verwezenlyken. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het verslag nopens de spoor- wegbegrooting, zegt de minister van water staat dat voorloopig nog eenig technisch per soneel noodig zal blyven; naar inkrimping wordt zooveel mogelyk getracht. Dat de inrichting van het Centraal station te Amsterdam ondoelmatig is, is den min. niet bokend. Eenige weelderigheid kon by den aangenamen styl niet ontbreken. De eerste onderbouw der overkapping is aanbesteed voor 92000. De kosten van den onderbouw zullen nu hoogstens f 275,000 bedragen. Het opstellen van den bovenbouw wordt 1 Februari aanbesteed; men rekent het station met den zomerdienst van 1889 in gebruik te kunnen nemen. Omtrent het onderzoek tot vaststelling van don naa-tingprys van don spoorweg Antwer pen—Rotterdam zyn nog geene mededeelingen ontvangen. Men verneemt dat benoomd is tot officier van de Eikekroon de heer G. Ch. baron Snouckaert Van Schauburg, kamerheer en thesaurier van Z. M. den Koning. Uit Veenhuizen meldt men aan het „D. v. Z.-H.": Naar ik verneem, zal het bedelaars gesticht Ommerschans in den loop van dit jaar worden verkocht. Naar men zegt, onder handelt de heer W. A. Scholten te Groningen reeds met de Regeering, om dat gesticht voor industriëele doeleinden aan te koopen. De minister van binnenlandsche zaken is niet geneigd den termyn te verlengen, waarbinnen het wettelyk maximum van onder- wyzers moet worden verkregen. GS-emen Nlenw*. De procureur-generaal by den Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de vóór 14 dagen behandelde zaak der gescheiden van de menage levende echtgenooten, van wie de vrouw een inkoop had gedaan voor rekening van haren man. ZEHA. heeft geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde cassatieberoep, zulks o. a. op grond dat art. 164 BW. niet spreekt van gemeenschappelyke huishouding en het zeer goed mogelyk is en dikwyls voorkomt dat de man wegens zyn beroep in de ééne plaats vertoeft, terwyl de vrouw om gezondheids redenen of tor wille van de opvoeding dor kinderen, in eene andere plaats woont. Zoolang het tegendeel niet blykt, moet worden ver ondersteld dat de vrouw, ook al woont zy niet in de maritale woning, voor alles, wat de dagelyksche huishouding betreft, de be williging van haren man heeft' bekomen. Uitspraak 24 Februari a. s. De rechtbank te 's-Hage heeft gisteren de vordering van de uitgeversfirma aldaar tegen den samensteller van humoris- tisch-satirische scheurkalenders toegewezen. De rechtbank heeft aangenomen dat het door den gedaagde in het „Nieuwsblad van den Boekhandel" geplaatste artikel voor de eische- res8e hoonend en beleedigend is, den gedaagde PRIJS DER ADVERTENTIENT V&n 1—6 rtgaU 1.06. ledyre r«g«l ma«r 0.17$. Grootara lettara naar plaatsruimte. Voor het in- c&aaeeren buiten de atad wordt f 0.10 berekend. veroordeeld tot het betalen van f 1 tot bete ring van het nadeel, door de eischeresse geleden in eer en goeden naam, en wyders gelast dat het veroordeelend vonnis op de in het vonnis genoemde plaats, ten koste des veroordeelden openbaar zal worden aangeplakt. Te Rypwetering waagde zich Donderdag-namiddag een veertienjarige knaaqi, A. Meiman, hoewei men hem gewaarschuwd had, op het broze ys van den Poel. Het duurde dan ook niet lang, of hy zakte er door. Op eenigen afstand werd dit opgemerkt door J. Zandvliet, Jr., die zich van een in de nabyheid liggend bootje bediende, om hem te redden; doch om by den knaap te komen, moest hy eerst een doortocht door het ys banen. Dit gelukte hem spoedig, waarop de knaap, meer dood dan levend, uit het water werd gehaald. Deze was zoodanig door den schrik bevangen, dat hy, te huis gebracht zynde, verklaarde, niet meer op het ys te willen gaan. In de jongste zitting van den Raad der gemeente Uithoorn, is besloten tot het instellen eener wekelyksche kaasmarkt aldaar, te houden eiken Vrydag. Naar men verneemt, is de gewe zen gevangenbewaarder Methöfer, tegen wien eene vervolging was aangevangen ter zake van een in „Recht voor Allen" geplaatst stuk over Jeanne Lorette, door de rechtbank te 's-Hage buiten vervolging gesteld. By den Burgemeester van Am sterdam is ontvangen van E. E. E. eene som van f 3000, ten behoeve van verschillende gestichten. De kinderen, twee zoons en eene dochter, aan wie de echtgenoote van G. Burggraaf, te Zegveld, de vorige week het leven schonk, zyn deze week alle drie overleden. De „Martha-Vereeniging" te Rotterdam heeft de "Weesinrichting te Neer bosch verblyd met eene gift van 104 dekens voor het nieuwe weeshuis. Het nieuwtje van de Nieuwjaars- telegramkaarten is er blykbaar af. 1 Jan. 1886 werden er verkocht 11,882, in 1887 6847 en in 1888 slechts 3802. De beide uitgestrektebosschen, genaamd „Freulesberg" en „Heidebosch" te Eist, by Reenen, toebehooronde aan graaf Al- denburgh Bentinck, ambachtsheer van Ameron gen, zyn voor Belgische rekening aangekocht. Met het vellen der boomen zal een aanvang worden gemaakt. Tal van porsonen, die in dit gedeelte van hot jaar gewooniyk geheel of byna werkeloos rondliepen, verdienen hierdoor een redelyk daggeld. Ten gevolge van de reeds onver wacht ingevallen vorst zyn in de provincie Friesland vele met turf geladen schepen in de kanalen en vaarten ingevroren. Uit Montreal wordt een zware brand gemeld, waardoor zes magazynen in de asch werden gelegd. Tydens den brand had eene hevige ontploffing plaats, die veel schade verooi zaakte. Zoowel de oorzaak van den brand als die van de ontploffing liggen nog in het duister. De schade wordt reeds op meer dan honderdduizend dollars begroot on men was het vuur nog niet meester. Een bericht der „Königshütter Ztg." meldt dat er verleden week in het Kochlowitzerbosch in Sileziö zeventien Zigeu ners doodgevroren zyn. In het Parjjsche Théater Beat)- marchais, dat sedert drie maanden gesloten is, barstten dezer dagen des avonds verschei dene buizen der waterleiding en zotten het parket geheel onder water. Daar er niemand by was, bleef het water steeds doorstroomen ter hoogte van de eerste galory. Men bespeur de eerst dat er iets haperde toen het water door de deuren op de straat stroomde, en slechts met bootjes konden de toesnellende pompiers op het tooneel komen om de pypen weder af te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9