verklaarde zeer roffen te zyn naast do foestlofzangen ook net volkslied te hooron, waarin voor hem a bewijs lag dat de gods dienstige katholo gevoelens samengaan met de edelste verknochtheid aan Vaderland en Koning. Op deze woorden ging een „Leve de Paus Leve de Koning!" p. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, i- 17 Jan. van Padang ver trokken; de „Prim Alexander", van Amster dam naar Batavia, iveerde 18 Jan. te Padang. Vergadering van Nijverheid. Het departemor.i Leiden der Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hield gister avond Sine verg A-ring 'Q het Nutsgebouw. Na het lezen der notulen en de behandeling der ingekomen slokken werden benoemd in plaats van de hoeren dr. D. Do Loos en P. Zillesen, die moestun iftreden als bestuursleden, de heeren C. J. hoornbruggen en F. H. A. Driessen, terwijl d-- heer Vos, die ook moest aftreden, doch aio r ,-nningmeester herkiesbaar was, werd herbenoemd. Alsnu kwam aan de orde het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester; daartoe door den voorzitter uitgo- noodigd, belastton de heeren J. Filippo Hz. en S. Le Poole Jr zich mot do verificatie van rekening en stukken. By monde van eerst genoemde verklaarde do commissie dat zjj de rekening met de bescheiden vergeleken en in volkomen orde bevonden had, waarom z(j voorstelde den penningmeester van do hem opgelegde taak te dechargeeren en hem voor zijn nauwkeurig beheer den dank dor vergade ring te brengen. Bjj de nu volgende behandeling van do begrooting voor 1888 ontspon er zich eenige discussie ten opzichte van den post „subsidie aan de Practische Ambachtsschool de voor zitter deelde mede dat in het bestuur de meerderheid zich niet mot dezen post kon vereenigen en dien niet op de begrooting gebracht had, en hierover het gevoelen der vergadering wenschto te hooren. Ten gevolgo van gedachtenwisseling over deze aangelegenheid, aan welke doelnamen de hoeren Van Buyven, Jeltes, P. Driossen, Van Bemmelen, de secretaris en de voorzitter, werd met overgroote meerderheid de subsidie gehandhaafd, terwijl vier leden zich er tegen verklaarden. Daar hiermede de huishoudeiyke aangele genheden waren afgehandeld, werd hot woord gegeven aan den heer C. E. Van Ruyven, die spreken zou over „Remmen." Na eene korte uiteenzetting van het ver band tusschen nyverheid en remmen en eene humoristische beschouwing over wandelende remmen, beantwoordt sprekor do vraag „wat is remmen?", met te zeggen dat remmen is hot aanwonden van eene kracht, waardoor eene andere kracht opgehovon en ten slotto vernietigd wordt; remmen worden verdeeld in sleepende of giydende remmen en rollende remmenna mot voorbeelden deze twee soorton van remmen toegelicht to hobben, zegt spreker dat er voor een rem drie factoren behooren aanwezig te zyn, nl.bediening, toestel en kracht. Sedert de ontwikkeling van het spoor wegvervoer, waardoor het vraagstuk van rem men gedurig moer op den voorgrond treedt, zijn or verschillende soorten van remmen uit gedacht, als: hydraulische, welke evenwel het nadoel hebben van te kunnen bevriezen; va cuüm remmen (Schmidt), welke echter uit den aard der zaak nimmer eene grootore spanning dan van 1 atmospheer hebben kunnenolec- trische remmen (Achard) en stoomremmen, zooals op onze tramwegen in gebruik zyn, maar door het condensatiewater onklaar kun nen raken en niet werken. De groote quaestie van goede remmen is dat ze automatisch behooren te zyn, d. i. dat ze als van zelf aangeven wanneer ze defect zyndit probleem op te lossen was het werk van den Amerikaan George Westinghouse, wiens rem spreker meer byzonder bohandolde. Door schoono teekeningon van groote afme ting verklaarde ons sprekor de vernuftige wyzo, waarop Westinghouse zyn rem heeft geconstrueerdvóór aan de locomotief zien we de stoompomp, welke als perspomp werkt om lucht in een reservoir te comprüneerende vernuftige Tfüïö» waarop <3o stoomzuiger, waaraf*! ,je juchtzuiger bevestigd is, op en *fl60r bewogen wordt, is inderdaad verrassend. Yan uit het reservoir gaat de verdikte lucht naar de remkraan, welke onder ontniödellyk bereik van den machinist is; deze kraan, welke in drie verschillende standen gebracht kan worden, nl. gesloten, byna gesloten en geheel open en daardoor triplokraan heet, is het meest onmisbare op onze met bliksemsnelheid voortspoedende spoorwegen: van uit de rem kraan toch wordt door de troinleiding, eene buis, welko tot aan het achterste rytuig van don trein loopt, lucht toegevoerd naar het reservoir, dat onderaan elk rytuig bevestigd is; de verbinding tusschen de rytuigen onder ling geschiedt door koppeling en kraan, zooals ieder die aan spoorwagens opmerkt; dezo kop pelingen, waarvan een nok en sleuf de ge- heelo hermetische sluiting veroorzaken, zyn symetrisch, waardoor ze alle aan elkaar passen, welke rytuigon ook achter elkaar gebracht worden. Van ntt het tUtuig-resorvoir kan de lucht gevoerd worden naar den romcilinder, en, wordt deze in 't werk gezet, dan functionnoeren de romklossen. Is nu een trein in beweging, dan zorgt do machinist dat zyne remkraan in den tweeden stand is, nl. „byna gesloten", zoodat naar de verschillende zich onder do wagens bevindende lucht reservoirs voortdurend, zy het ook weinig, lacht wordt toegevoerd van uit het hoofd-reservoir, naby do in werking zyndo pomp; moet nu, ten gevolge van welke oorzaak ook, geremd worden, dan stelt hy do kraan op „geheel gesloten"; daar vordere toevoer van lucht naar de reservoirs niet meer plaats heeft, wordt door daling van eon zuiger, in de triple klep zich bevindende tusschen het lucht-reservoir en den remcilinder aan de rytuigen, lucht naar den zuiger in den rem cilinder geperst, deze in werking gesteld, waardoor de romklossen op de wielen van den wagon beginnen te klemmen en die lang zamerhand tegenhouden; door langzamer do kraan te sluiten geschiedt hot remmen gelyk- matiger. Zet de trein zich nu weer in be weging, dan wordt het contact tusschen het wagenreservoir en den remcilinder door toevoer van lucht gesloten; de zuiger van den rem cilinder wordt door eene sterke spiraalveer achtoruitgeduwd en de romklossen worden weer vrij. Het ligt voor de hand dat, wanneer er met het remmen wordt begonnen, de invloed het eerst merkbaar wordt aan de locomotief en by opvolging in de daarachter geplaatste wagens, zoodat het mogelyk is dat by een zeer langen trein de locomotief reeds zou stilstaan en de achterste wagens nog niet bozig waren te remmen, en ongelukkon daarvan by plotseling remmen het gevolg kunnen zyn. Westinghouse hoeft daartegen iets uitgevonden: 't was echtor zóó nieuw dat spreker zich nog niet op de hoogte heeft kunnen stellen wat of eigeniyk do uitvinding is en hoe zy is ingericht. Ten slotte liet spreker aan de vergadering oone koppelkraan van eigen vinding zion't is van het grootste belang natuuriyk dat in een trein alle wagons contact hebben met de remkraan op de locomotief en geene kranen der koppelingen gesloten zyn. Spreker had daarom eone kraan bedacht, welke, wanneer zy gesloten was, door een schril gefluit hiervan kennis gaf deze veiligheids- of waarschuwiags- koppeling is thans by onze groote spoorwog- maatschappyen in onderzoek. Nadat de heer Van Ruyven geëindigd had, bedankte de heer De Loos hem voor zyne allerbelangrijkste mededoeling, waardoor de aanwezigen, als zy oen trein zagen remmen, zich rekenschap konden geven van hetgeen er gebeurde; hy betreurde hot evenwel dat een betrekkoiyk klein getal leden ter verga dering was opgekomen, doch vertrouwde dat de belangstelling, waarmede de aanwezigen den heer v. E. gevolgd hadden, hem aanleiding zon geven eene volgende maal zyne talenten voor het dopartement ten boste te geven. Vóór het oindigen der vergadering bracht de heer Jeltes den heer De Loos, die als lid van het bestuur en als voorzitter met deze ver gadering aftrad, deD dank van alle aanwe zigen en van het geheele departement voor alle moeite en zorg, welke hy zich voor den bloei van dit dopartement gegeven heeft en riep hem mot vertrouwen een „tot weerziens" toe. Met ondubbelzinnige blyken van sym pathie stemden allen hiermede In, waarna de vergadering gesloten werd. w. Gemengd Nlenw*. Voor een getal van dertien hoor ders en twee hoorderessen trad de heer N. Vyverberg gisteravond in het lokaal „Eigen- zorg" alhier op tot het houden zijner aange kondigdo lezing. Boginnende met een weemoedig „gedicht" van zijne hand, op smavteiyken toon voorge dragen, ging de lezor daarna over tot de be handeling van het onderwerp: „Wie is Vyver berg?', waaruit in het kort bleek dat Vyver berg, geboren te Zoetermoer in 1837, zyne moeder op jeugdigen leeftyd verloor, weinig van het zoete der aarde heeft gesmaakt en veel miskenning heeft moeten verduren. Vorvolgens gaf hjj iets te hooren uit zijne adversaria, dat als „Ernst en Luim" was bestempeld en dat met onderwerping door alle aanwezigen werd aangehoord. Na de pauze las Vyverberg „Onze Keetje" voor en daarna gingen de negen personen, die nog in de zaal waren gebleven, in diepe stilte huiswaarts, na eene dankbetuiging van den lezer te hebben ontvangen voor hunne opkomst. Do Haagsclbe rechtfaak veroor deelde heden den Leidschen jongeling, die snippers goud, met de wetenschap dat zy gestolen waren, verkocht had, tot 3 maanden gevangenisstraf. Tevens deed de rechtbank uitspraak in de drie verwante zaken, jl. Donderdag door haar behandeld, en veroordeelde: lo. O. en S., wegens diefstal te Rynsburg van te veld staande aardappelen, ieder tot drie maanden gevangenisstraf, verminderd met ééne maand wegens ondergaan voorarrest; 2o. 8. en een broeder van O., ieder tot 14 dagen ge vangenisstraf wegens diefstal van bloemkoo- len- 3o. v. d. K., die in gezelschap van O. en S. uien had gestolen, tot drie maanden gevangenisstraf. "Werden allen, die gisteren in onze gemeente te water geraakten, gered, te Voorschoten was dit niet het govaT Do knecht van Verboom aldaar, die zich in eone der vaarten by de Sint Nicolaas-Brug en in de nabyhoid van den „Oranje-Molen" met schaat- eenryden vermaakte, schoot, na daar door te zyn gezakt, onder hot (js en kwam jammer- lyk om het leven. De mazelenepidemie, welke ge durende de beide laatste maanden van het vorige jaar binnen de gemeente Benthuizen vry hevig was, kan er thans als goheel go- weken beschouwd worden. Van de verschvisschery zyn gis teren te Katwyk aangekomen de bomschuit K W No. 37 „de vrouw Geertrui", schipper C. Kuyt Az., reeder N. Parlevliet. Ze besomde f 93 in 5 dagen reis. Voor de visch werd zeer hooge prys besteed. Tot heden zyn van Katwyk 20 schuiton op de visschery uit gegaan. De ijzeren v e r k a p p i n g v a n h e t nieuwe stationsgebouw der H. IJ.-S.-My. te 's-Hage, waaraan in den laatsten tyd zoo hard gearbeid werd, is in zooverre gereed, dat aanstaanden Zaterdag een honderdtal werk lieden van den aannemer, den heer Van Ent hoven, daaraan gedaan krygt. Uit nadere bijzonderheden over den verschrlkkeiyken sneeuwstorm, die in het noordwesten van Amerika heeft gewoed, biykt dat de storm gevolgd is door oene tempera- tuursverlaging, zooals er sinds 1864 niet eene was geboekstaafd. Duizenden lyden daardoor koude en gebrek. Het aantal slachtoffers, die door den wind en de koude zyn omgekomen, en wier ïyken men in de open lucht vond, wordt thans geschat op 184nl. 145 in Dacota, 12 in Minnesota, 17 in Nebraska, 4 inJowa, 2 in Montana en óón in Wisconsin en in Coloradoterwyl nog eenige personen vermist zyn. In het westen zyn verscheidene onder- wyzers en tal van leerlingen omgekomen op weg van school naar huis. Op sommige plaat sen daalde de thermometer tot 40° onder het vriespunt. In Dakota zweefde een dichte bevroren damp door de lucht en drong door in verschei dene stallen, met het gevolg dat or duizenden stuks veo zjjn omgekomen. In Texas is zelfs de Colorado-rivier bevroren, en wel ter dikte van ongeveer '/s meter. In de Zuideiyke staten zyn verscheidene landstreken doorstorm geteisterd. Te Memphis is een neger dood gevroren. Op do spooriynen in Dakota, Minne sota, Nebraska en Wisconsin moest de dienst wegens de hooge sneeuw stilstaan. Daar de telegraafdraden meest vernield waren, heeft het van Woensdag tot Zaterdag geduurd eer men te Nieuw-York met den omvang der ramp bekend was. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachtingveranderiyke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 1° Celsius 30.2* Fahrenheithedenmor gen om 8 uren 1° C. 33.8° F.; '8 midd. 12 uren 3° C. 37.4° F.'s namiddags 4 uren 3° C. 37.4° F. Amsterdam, 19 Januari. Beursbericht: Niettegenstaande flauwere koersen van Weonen en Berlyn, was de markt heden iets vaster op de verlaging van het bankdisconto te Londen op 3 pet. Amerik. spoorwegwaarden waren moeren- deels flauwer, vooral Nashvilles. BUITENLAND. Frankrijk. i De heor Flourens, minister van buitenland- sche zaken, heeft ter kennis gebracht van de Italiaansche regeering, dat, indien de vrede- rechter van Floronce overgaat tot de afneming der zegels, welko hy op 22 Bee. jl. in hot archief van het Fransche consulaat heeft gehecht aan do atukken, welke op de na latenschap van Hnssein-pacha betrekking hebben, zy de volle verantwoordeiykheid van zulk eene gewelddadige handeling zou dragen. Aan het dagblad „Pari3" wordt bovendien uit Rome geseind dat de minister Flourens den heer Crispl zelf met de terugroeping van den Franschen gezant en met andero maat regelen heeft gedreigd. Nagenoeg de geheele Parysche pors trekt hevig tegen Crlspi te velde; verscheidene bladen zien in Crispl's houding „Von Bis- mareks hand;" slechts de „National" is van oordeel dat Von Bismarck geen invloed op Crispi uitoefent en dat deze zelf op de af te keuren wyze handelt met het doel „om zyn land, op het standpunt eener groote mogend- hoid te stollen." Duitachland. De commissie uit den Ryksdag begon gister voormiddag de beraadslaging over het wets ontwerp betreffende don Landstorm, en nam de hoofdbepalingen daarvan aan. Omtrent de kosten der uitvoering van deze nieuwe wet, die in de couranten op honderd millioen mark geraamd werden, weigerde de minister van oorlog uiteenzettingen te geven, alloeniyk ver klarende dat er tot kleeding en bewapening per man 230 mark noodig is, buiten en behalve eene uitgave (voor ééns) tot het inrichten van de noodigo gebouwen voor het bergen en be- waron der monturen. Gri-oot-Bi-ltannlë. Hot crimtneelo hof van Old Barley te Londen heeft het parlementslid Graham en den socialist Burns ieder tot zes weken gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld, wegens het houden eener onwettige vergadering Op het Trafalgar-plein. Zy werden vrijgesproken van de beschuldiging dat zy tot wanordeiykheden hadden aangezet. De heer Lane, Iersch parlementslid, is te Cork veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf zonder dwangarbeid, wegens het hou den eoner redevoering, waarin het volk tot verzet tegen de wet wordt aangehitst. Portugal. Do laatste mail van Madeira brengt het be richt mede van ernstige ongeregeldheden, welke daar hebben plaats gehad en waarby bloed gevloeid heeft. De aanleiding is eene verhoogde belasting, welke door dePortugee- sche regeering den boerenstand is- opgelegd en welko deze weigert te betalen. De gouver- nour van het eiland, die slechts 300 man troepen tot zyne beschikking had, heeft ver sterking aangevraagd en dezo, 350 man groot, was by het vertrek van de mail juist ont- scheopt. In Funchal en andere stodeD, waar men zich zeer ongerust maakte, is daardoor het vertrouwen weder wat hersteld. Men verwacht echter dat de zeer arme boeren zullen blyven weigeren de belasting te betalen en dan zullen andere bloedige tooneolen daarvan het gevolg zijn. De bewoners der steden zyn het groo- tendeols mot de boeren eens. Dat deze laat sten werkeiyk arm zyn, blykt uit het feit dat men een redeiyk goede vracht voor vijf stuivers zes Engelsche mylen ver bezorgd kan krygen, en men daarvoor honderd liefhebbers kan vinden voor óén. Bulgar(jo. Aan de „Temps" wordt uit Sofia gemeld dat het vertrek van prins Ferdinand en zyne moeder naar Philippopel is uitgesteld. Het dagblad „Paris" verneemt uit Bucha rest, dat in de militaire school te Sofia oproe rige proclamatiën zijn gevonden. Het geleide van den prins is verdubbold en men is voor een opstand beducht. Telegrammen. STRAATSBURG, 18 Januari. De politie is overgegaan tot de aanhouding van zekeren. Dietz, zjjne -coaw sn een zyner kinderen en

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2