palingen tol voorkoming van aanvaringen op de rivieren, stammen, k. n den, redden, haven- monden en zeegaten des liyksde benoeming van inr. W. A. baron Van Verser: nor tot hd der genoemde commissie, op diens verzoek, ingetrokken, en m zyne plaats benoemd mr. W. A. F. VerKerk Pistorius, 's Konings tyde- lijken commissaris bjj de centraio commissie voor de Kynvaartdon mot verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Nqjlerlandsch Indië B. H. Rouffaer, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Us. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Dj gewone audiënties van. de ministers van finaucion, van oorlog en van waterstaat op Donderdag 19 Jan. a. s., zullen niet plaats hebben, terwRl die van den minister van- manie op Vrijdag 20 dezer, in stede van te elf nren, te halfolf zal goschieden. Gemengd Nlenwa. Bj1 broed gemotiveerd vonnis hoeft do kantonrechter alhier hed en uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. Biansjaar, wonende aan den Zylsingel, die van de gemeente Leiderdorp terugbotaling eischte van reeds voldane personeele belasting, op grond dat hy wel is waar woonde juist op de grens lijn Leiden Leiderdorp, doch dat de hoofd ingang van hot porcoel zich bevindt op grond gebied van Leiden, aan wolko gemeente hy ook de volle belasting hooft moeten botalen. De kantonrechter verklaarde den oischer niet ontvankoiyk in zyn oisch on veroordeelde hom bovendien in de kosten van het proces. Voor den oischer trad op mr. F. Was alhier en voor do gomeento Leiderdorp jhr. mr. De Brauw to 's-Hago. Ook gisteravond is de wacht aan do militaire strafgevangenis op verzoek van den directeur dier inrichting met één korporaal en negen man versterkt, tot het verstrekken van posten en patrouilles, welko maatrogol door do zware mist noodzakolijk word geacht. Do korporaals-vorooniging „Kunst door Vriendschap" zal, naar men verneemt, den 25ston Februari oono uitvooring geven in hot lokaal van don hoer Ephraïm. Door de politio alhier is aange houden do persoon M., besteller dor expeditie- onderneming van Van Gond Loos te 's-Gra- venhage, die zich ten nadeele van gomoldo maatschappij hooft schuldig gemaakt aan diefstal van gold. Togen don bleekerskn echt A. H. en don sjouwer J. W. II. G. P. is door de politio wegens misbruik van vertrouwen ten nadeole hunner patroons proces-verbaal op gemaakt. Een jongen, dio hodonmorgen in den singel langs het Plantsoen zich met schaatsonryden vermaakte, raakte aldaar door het (js on word spoedig daarin gevolgd door oen volwassen mannolijk persoon, die tor zijner redding was komen aansnellen. Beidon werden mot moeite door eenige menschen gered en kondon bibberend van de kou huis waarts koeren. Ook in den Morschsingol kwam een knaap hedenmiddag tot do koude ervaring dat het ijs hem niet kon dragen. Hy werd mot behulp van oon touw door twee mannon, die op den singelkant en dus op stevig terrein stonden, uit zyne onaangenamo positie verlost. Dat hy zwommen kon, was ook nog in z(jn voordeel. Ongevoer terzelfder ure had op eene der slooten langs do spoorbaan, by hot Schutters veld, ooue vorbroking van ys en eerie inzakking van oen hoer plaats. Dozo, spoedig op den vasten grond gebracht, reed, natuuriyk verro van droog, por vigilante huiswaarts. Tusschen Leidon on Oegstgeost bemerkte gisteren do conducteur van do tram, welko om 12.15 van hier naar Katwijk ver trekt, dat iomand onder het ryden achter op den goederenwagon was gaan zitten. Hy vorzocht den machinist wat zachter te rydon, sprong toon van den trein, en deed don bewusten persoon do vorschuldigdo vracht b3talon. Ten overvloede word tegen dezen proces-verbaal opgemaakt door den veldwachter Knoop, die toevallig in do tram was. Te Alfen aan den Ryn werd gis teren van do scheepstimmerwerf van den hoor A. Pannevis met goed gevolg te water ge laten eone (jzeren boeiorschuit, groot p. m. 35 tonnen, gebouwd voor rekening van don heer M. Van Straten to Leimuiden. Onmid- deliyk daarna word de kiel gelegd van een ijzeren Ryn-clipperschip, groot p. ra. 155 las ten, voor rekening der reederij „Rijnvaart" te Rotterdam. Christophel Frederik L., te Am sterdam, de beambte van do stadsreiniging aldaar, die één zijner kameraden in drift een messteek heeft toegebracht, werd gisteron wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Hot pleidooi van mr. Kappeyne bracht teweeg dat C. S. S. Smeken, bediende van den heor Paul Miche, in plaats van een jaar slechts 6 maanden "kreeg, torwjjl do rechtbank de-vier knapen wegens den diefstal van duiven en peren ont sloeg van aüe rechtsvervolging, op grond dat zy haddon gehandeld zonder oordeel des onder scheids, met last dat zy allen tot op hun 18de jaar zouden worden geplaatst in een Ryks opvoedingsgesticht» De „Amsterdamsehe Sportclub" hoeft haar roods vroeger aangekondigd avond feest op morgen, Donderdag, vastgesteld. De verlichting dor gruote tribune met dui zenden van vetglazen en der baan mot lampions on de gewone electrischo lampen zullen op hot glanzende ijs een schitterend effect maken. Voeg daarby het vroolyk gekrioel derschaat- sonryders voor de opgeslagen tentjes en kraampjes en er zal eon ijstafereel zijn uit den ouden tyd. Ook by dit avondfeest heeft hot psbliek tegen eene kleine som toegang. (.4. II.) Niettegenstaande roods zoo herhaaldelijk word gewaarschuwd tegen do zg. kwartjesvinders, is oorgister een inwoner van Zeist woer het slachtoffer van de listen van zulke personen geworden, toen hy, by gelegonheid van den marktdag, Utrecht bezocht. In een koffiehuis naby de Wittevrouwen- barrièro, verhaalt hot boertjo, heeft hy met lieden kaart gespeeld on in korten tyd f 300 aan hen verloren, nadat zy hem eerst tien guldon haddon laten winnen. In oen godeelte van wp C te Utrecht ontstond Zondag-avond een opstootje, door toedoen van eon persoon, dio zich op roerig aanstolde, door onvaderlandliovendo uitdrukkingen on liodoren te doen hooron. H(j word dadelyk omsingeld door oono menigte, zoowel mannon als vrouwen, dio hem mot stokken on andere voorworpon dreigden, en er waren roeds slagen govallen, toen hy ein- delyk hulp kreeg van eenige personen, dio niet zien kondon dat er mishandolingen wer den gopleogd, waarna h(i de vlucht nam. Do kapitein H. M. \V. C. baron Yan Till, van hot corps genietroepen, dio, naar het „Utr. Dbl." vernam, sinds eonigo dagen b(j zyn corps vonnist word, is te Utrecht terug gekeerd en ter verpleging in hot garnizoens hospitaal aldaar opgenomen. Door oen noodlottig toeval kwam do spoorweg arbeider H. A., to Deutichem, gistermorgon onder oon aankomenden trein, welko hom gedeelteiyk over rug en borst rood, waardoor ornstigo verwonding ontstond, zoo dat zyn toestand zeer bedenkelijk is. Dr. C. Plan ten vorleondo de eerste gonoeskundigo hulp. In hot jaar 1886 is het aantal krankzinnigon, in de gestichten verploogd, met niet minder dan 211 toegenomen. Het bedroeg op 1 Jan. 1886 5129 en op 1 Jan. 1887 53-10. Van dit laatste getal waren 2652 mannon en 2688 vrouwen. Deze lijders waren over 17 gestichten verspreid, waarvan het sterkst bevolkt zyn het gesticht Meer-en Berg met 8S2, dat te 's-Hortogenbosch mot 619, hot gesticht „Voorburg" te Vucht, met 529 lyders. Een nieuw gesticht, „Veldwyk" to Ermeloo, word op 1 Februari 1886 goopend. Door sterfte verminderde do bovolking dor krankzinnigengestichten in 1887 mot 533. Do vrouw, dio sedert 68 jaar verpleegd word in hot Gereformeerd Burger weeshuis te Rotterdam on dio 7 dagen lang in een diepen slaap lag, is overleden. De Commissaris dos Konings in Overijsel bevindt zich te Almoloo. Uitstaten, daar ter inzage gelegd, biykt dat do loons vermindering 32 cent3 per week bedraagt. De „Loouw. Crt." heeft oon goed bericht voor de schaatsenrijders In Friesland. Op last van God. Staten z(jn nl., wegens den verlaagden stand van hot boezemwater, al do zeesluizen dor provincio gesloten. Houdt do vorst aan, dan is er dus vooruitzicht op deug- deiyk en veilig jjs. Een beminneiyko echtgenoot.— Zekere vrouw Duval werd, eenige dagen ge leden, vermoord door haren man, grondeige naar te Gisay-la-Coudre (Euro). Do moordenaar verhaalde zelf met de meesto onbeschaamd heid en met zeker gonoegon hoe hy den moord pleegde. Uit dat verhaal bleek dat hy, met zijne vrouw van LandepoureuM komende, twist met haar kreeg. Hy, die beschonken was, greep zyno vrouw aan, wierp haar op den grond en hield haar hoofd zoolang in de modder omlaag, tot zy byna gestikt on don dood naby was. „Toen ik m0ne knieën van haar afhaaldo on opstond," zeide de wreedaard ton slotte, „maakte zy nog eonigo bowoging en ik liep van do plaats weg zoo vlug als een hert." Te Lieguitz zyn op schrikba- rende wyzo zenuwkoortsen uitgebrokon. In weinige dagen zyn meer dan honderd govallen- dior ziekte geconstateerd, hot grootst in aantal in do wyken der gegoeden. Een werktuigkundige te Leipzig heoft, naar men zegt, een microscoop in den handol gebracht, die 4400 maal vergroot. B(j dit werktuig do vroeger zoo belemmeren de kleurschiftingen buitengesloten, zoodat ook de andors zoo doffe omtrekken der te onder zooken voorwerpen met gemak door vol licht beschenen, zyn waar te Demon. BR dit werk tuig is oon bijzonder photographiscb toestel om do preparaten ook te pliotographoeren. Verleden Dinsdag brak by Sum- nor, in California, oon achter aan een trein gehechte wagen met landverhuizers los; hy liep oono helling af tot waar do baan een bocht maakte, raakte hier van het spoor en bloeg eene steilte van tachtig voot af. Eerst toen de trein hot eerstvolgende station beroikte word do wagon vermist. Men vond hem ver- bryzeld en in brand. Velen dor reizigers had den doodeiyko brandwonden en anderon waren door den val ernstig gekwetst. In Texas, Minnesota, Dakota, Montana, Nebraska en Kansas heeft oen ver- schrikkeiyke sneeuwstorm gewoed. Hy kwam plotseling op, en vele personen, die niet bjj- tyds onder dak konden komen, werden door den yzigen wind gedood. De eerste berichten spreken van meer dan honderd slachtoffers. Het spoorwegverkeer was gedurende het woeden van den storm gestremd. Henry Bowles, oon tuinman uit Camberley, is door het centraal crimineel gerechtshof te Londen, wegens vergiftiging zyner vrouw ter dood veroordeeld. Zekere Amar-ou-Musa, een Ka- byl, is door het Hof van Algorié ter dood veroordeold omdat hy oen Franschman lovend begraven had. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Boleefd verzoek ik een klein plaatsje in uw geacht blad. In het Leidsch Dagblad van 17 Januari jl. zyn nl. opgenomen de te behandelen ondor- worpen door den Raad dezer gemeente op 19 Januari a. s. Onder die punten van behandeling komt ook voor hot punt (273) betreffonde do klee ding der politio-agenten en brugwachters dozer gemeento. Vroeger had voor de levering dier kleeding- stukken eene publieko inschry ving plaats voor den tyd van drie jaron, zoodat alsdan ieder, die lots wilde verdienen, kon mododingen. Ik wilde thans de vraag stellen of het, nu de lovoring zal geschiodon voor zes jaren, niet wenscholyk ware voor velen, dat er o o k nu eeno openbare aanbesteding plaats vond. U, Mynheor de Redacteur, zegt dank voor do verleende plaats Uw Dv. Dr. Leiden", 18 Jan. 1888. D. CORRESPONDENTIE. Ileeren Correspon denten van het Leidsch Dagblad worden bo- loofd uitgenoodigd, bij doorgaand vriezend woer, zoo spoedig mogeiyk te willon mode- doelen welke vaarten voor schaatsenrydcrs te berydon zyn, opdat wy daarvan tot veler genoegen medodeeling kunnen doen. BUITENLAND. Frnnkr|jk. Te Parys is, in den ouderdom van 73 jaron, overleden de bekende pianist tevons componist Stephan Holler. In 1815 to Pest geboren, trad hjj roeds op dortionjarigen leeftyd in concerten op en maakte een jaar daarna eene kunstreis door Hongarye, Polen en Duitsehland. In Augs burg ontmoette hy Robert Schumann en op dlons aandrang legde hy zich op het compo- nooron toe. Sinds 1838 leefde Heller te Parys, waar by mot componeoren en lesgeven z|jn brood verdiende. Als piano-componist staat Holler lu menig opzicht op gelyke 10n mot I.iszt on Chopin door de originaliteit en do pofeie, die uit zyne werken spreken. Zyne com posities, ongeveer 150 in aantal, zijn geschreven zoowel voor concerivoordracht ais voor onder wys. Het meest bekend zyn ongotwyfeld z(ja „Tarantolles", zyn „Nuits blanches" on zjjo „études". Maar ook zyne sonates en tran scripties vallen in don smaak van pianospelen en hoorders. D6 „Figaro" doelt een nieuw scbandatf mede. Een persoon, zeer goed bekond ia di intransigente pers, zou tegen eene belooning t van 50,000 fr. aan een induslrièel eene ridder orde verschaft hebben. Voor docfoestwr-wan 28 Jan. en 1-1-Pebi in het Paryscbo Hotel de Villo zjjn 7000 in vitaties uitgegovon. De salons zullen electrisch verlicht worden. Het eerste bal masqué in de Opera te Parys lieeft 28,870 franken opgebracht. GUteren heefteen bank«èt van VolspHl: beoefenaars plaats gehad in het Grand Hotel to Parys. DultttolilundL Voor zoovoel tot -dusver valt na te gaan, stuit de voorgestelde verscherping en verlen ging van de socialistenwet ovoral, tot ver in de gelederen der nationaal-iiberalon, op besliste afkeuring. Inzonderheid wordt het voorstel tol verbanning gewraakt. Van de stemming In socialistische kringen geeft het te Berljjn verschynende socialistische „Berliner Volks- blatt" eenig denkbeeld, waar het schryft als volgt: „Verb3nuing" bsteekent de „droge guillotine". Do doer dezen maatregel getroffene wordt niet door eono korte behandeling ter dood gebracht, maar wordt veroordeeld om langzaam dood to bloeden, van plaats tot plaats gedreven te worden, om ten slotte machteloos en weerloos neer te zinken en ellendig aan zyn eind te komen. Kan mon ook slocht8 één oogonblik ernstig gelooven, donr dezen maatregel den „socialen vrede" nuttig te zullen zyn? Moet niet elke voorstander van vreedzame ontwikkeling waarschuwen:] zyne stem verheffen tegen een plan, dat, wel verre van tot rust on welzyn des volks te dienen, maatschappelijke gevaren te voorschyn roopen moet en alochts haat en verbittering na zich sleepen kan Van oen andoren kant wordt verzekerd dat niet eens allo Bondsregeoringen aan het verbannings ontsvorp hare goedkeu ring schenken. De koizor heeft aan de vereeniging „Het roodo Kruis" zyn dank betuigd voor de gelul, wonschen by gelogonhoid- iac hot ICieuwjaars feest. Z. M. doet dit in oen schryven, waarin liy zegt: „Op Gods alwysheid vertrouwend voed ik de hoop dat hot tydstip, waarop de vereeniging „Het roodo Kruis" haro ernstige taak kan vervullen, tot zogen van het vader land nog lang zal vorwyderd blyvon." GrooGBrttnnnlë. Uit Soeakim wordt dd. 17 Jan. gemeld: Eene afdeeling van 500 inboorlingen, by do Engelscho cavalerie behoorende, nam het legerkamp van Osman Digna te Handouh by verrassing in. De Soedaneezen vluchtten, maar keerden weldra terug, maakten zich opnieuw van hot kamp meester en nood zaakten do aanvallers tot den terugtocht. De Engelschon hadden zes gekwetsten, onder wie de kolonel Kitschoner en de majoor Mac Murdot; de inboorlingon zes dooden en twintig gewonden. De verliezen der Soedaneezen zyn aanzieniyk. Voor do leening van do Canadian-Pacific is te Londen voor 6,000,000 pd. st. getoekend. Er worden van Ierschen niet alleen, maar ook van Qladstoniannschen kant groots toebereidselen gemaakt om aan do Ierscho Parlementsleden, dio onder do dwangwet ge vangenisstraf ondergaan, eene buitengewoon luisterryko ontvangst te beroiden, als hun straftyd om i3. Meer dan honderd Londensche liberale voreeniglngen hebben hare medewer king toegezegd. Er zullen hun twee feestmalen worden aangeboden: oen door Gladstoniaan- sche Parlementsleden en een ander door boven genoemde veroenigingen. Vorder zullen to Birmingham en elders grooto demonstratién worden gehouden. Gladstone bedankt in een brief uit Flo rence in „Daily News" voor de vele biyken van belangstelling, op zyn 78sten verjaardag ontvangen. Het bericht dat de groote staats man tydens z|jn verbiyf in Italië ook Rome zou bezoeken, is ongegrond. Telegrammen. BERLIJN, 17 Januari. Het „Militair Wochen- blatt" bespreokt op grond van vertrouwbars inlichtingen het jongste opstel van de „Inva lide", en dost uitkomen dat de sterkte op voet van vrede aan de militaire grensdis

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2