ft0. 8564. Woensdag; 18 Januari. A0. 1888. - (Deze i§ourant wordt dagelijksmet uitzondering van ?on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Januari. Feuilleton. HET GEMASKERD BAL. LEIDSCH 3Ü DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8^ maandenf 1.10. Franco per poetL49. Afaonderl^ko Kommer*.0.05. Ofüoioole Kennisgevingen. Burgemeester en Wethoudere van Leiden; Gezien het adres van W. 8. MARSMAK, vleeach- liouwer, vconendo alhier, houdende verzoek om ver dunning tot het oprichten van eeno slachtplaats in liet ver ceel Koppenbinksteeg No. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Beeretario dezor gemeente ter visie gelegd isal*medo dat op Maandag den 30sten Januari aanat., 'e voormiddags to elf uren, op het Raadhuis gelegenheid z«l worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in id brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. IC Jam. 1888. E. EIST, Secretaris. Aflossing geldleenfng. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeao kennis dat van de 4'/-:-percents-geld- ieening ad ƒ125,000 op Maandag 23 Januari 1888 ten Raadhuize in het openbaar zullen worden uitge loot vier aandeelcn, elk van éO.u duizend gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Jan. 1888. E. KIST, Secretaris. De voorloopige commissie, die zich heefi. geconstitueerd tot oprichting van eene ysclub te dezer stede, zal, naar wy vernomen, reeds morgenavond bijeenkomen, terwjjl de algo- meene vergadering, waartoe alle liefhobbors van schaatsenrijden on belangstellenden zullen worden uitgenoodigd, Zaterdag avond in eon der lokalen var. het gebouw tot Nut van 't .Algemeen zal plaats hobbon. Deze vergadering zal worden geleid door den heer Fockema Andrea, die, op verzoek, hot praesidium dezer vergadering hoeft aanvaard. De coöperatieve winkolvereenigiug .Door volharding verkregen" hield gisteravond in het lokaal van den heer Rozier, aan den Stations weg alhier, eene vorgadoring. Do voorzitter opende deze bijeenkomst met oen woord van hulde aan het overleden lid Heinrich, dat als een der oprichters en tevens als lste penning meester in hot bestuur zitting had, voor do vele bemoeiingen, wolko het in deze zaak aan den dag heeft gelegd. Het bestuur meendo dan ook in den geest dor leden te handelen door bereids een adres van rouwboklag aan de weduwe te zenden. Na lezing van, en eene enkele aanmerking op de notulen, werd overgegaan tot de verdere werkzaamheid: nl. ,de benoeming van een winkelhouder. Uit het aantal sollicitanten, dat zich voor deze betrekking had aangemeld, had het bestuur een drietal opgemaakt, on wel de heerenFitters, Van Djjl en Willemse, waaruit 2) Weinige dagen nadat dit gesprek gevoerd was, zat de jonge mevrouw Van Hagen aan de theetafel haar man op te wachten. Zjj was reeds van alles op de hoogte en vol gaarne bereid Wester eon handje te helpen. Toen de heer Van Hagen dan ook na zjjne thuiskomst onder het gonot van eon geurig kop thee do courant las, trok zjjne vrouw party van eene advertentie, welke juist heden in de courant stond. „Hé, Willem, kijk eens, er zal dit jaar weer een gemaskerd bal zyn. Hoe denk jy er ovor? Wat my betreft, Ik zou er graag weer heengaan, ik heb m|j er verleden jaar dol geamuseerd," liet zy er terstond op volgen, als om eon mogelyk afwijzend antwoord te voorkomen. „Zeo, heeft mevrouw nog lust om haar man eens om den tuin te leiden? Maar komaan, ik heb er ook wel zin in, a's wij dan maar geen te groot gezelschap ruakon, want dan zijn wy zoo gebonden." -Wol, dan weet ik raad," antwoordde mevrouw, die reeds in tfjds haro plannen do leden eene keuze hadden te doon; uit de stomming bloek dat met bjjna algemeone stem men tot winkelhouder gokozen werd de heer Fitters. Daarna kwam aan de orde het benoemen van oen lsten penningmeester. Als zoodanig werd gekozen de hoer Van Ewyk, thans 2de penningmeester, die ook niet kon nalaten oen woord van waardeering te spreken omtrent zyn voorganger, en tevens beloofde tnsgelyka alle pogingen in het werk to zullen stellen om ten voordeele der veroenlgm'g werkzaam te zyn. Door zyno benoeming kwam dus de betrekking van 2den penningmeester open, tor vervulling waarvan gekozen werd de hoer Van Wyngaarden, die de benoeming aannam. Met een woord van aanbeveling Yoor den met "28 Januari a. s. te openon winkel, sloot do president de vergadering. In de a. s. Dondordag to houden gemoon- teraadszitting zullen nog behandeld worden het verzoek van J. Koeleman om tegemoet koming, wegens mindere opbrengst, dor tol gelden aan don Rynsburgervliet, en dat van J. De Haan om eene stoep te leggon. De twoedo voorstelling van „Abt Constan ten" werd gisteravond weer vry goed bezocht torwyi do vortoonors om hun spél andermaal veel byval ondervonden. Door den hoer Eobort Panli, onderdirec teur der gaswerken te Rysol, tydoiyk te Rot terdam, zyn aan 's Rijks Ethnographisch Museum te heiden ten geschenke gegeven eonigo voorwerpen van Nieuw-Ierland. Voorts ontving dat Museum van don heer H. Klindtworth, schoepsgezagvoerdor to Ham burg, een model van oeno roeiboot, afkomstig van Camorun. Aan de sclienker6 is do dank der rogoering betuigd. Het goudon priostorfeest van Paus Leo werd heden alhior ook govierd door de school jeugd. In hot schoollokaal in do Bakkersteog kwamen de katholieke leerlingen, ook van andere scholen, tot dat doel samen. De miliciens der lichting 1887, van het 4de rogiment infanterie, die voor bet blijvend godoelto zyn aangewezen, zullen den 12don September a. s. met groot verlof naar hunne haardsteden gezonden worden. Tor vervanging van den lston luitenant Ophorst is de lsto luitenant Lindhout met de leiding der scherpschutters bolast. Do eerste vorgadoring der commissie voor do herziening van do Statuton der No derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is vastgesteld op Vrydag 20 dezer. had gomaakt. „Laat ons Kato Bosse eens meevragendie is anders toch niet ln de gelegonboid om er te komen. En als wij dan eens met ons drieën gingen, zyn wy geheel vry in ons doen en laten." „Wat hoeft mijn vrouwtje dat weer netjes overlegd," zeide mjjnhoer Van Hagen, terwyi hy haar een schalkschen blik toewierp. „Maar, kindlief, ik vind je voorstel uitstekend." „Zoo, nn dan zend ik Kato ook maar dadelyk eeno uitnoodiging," en dit zeggende ging zy naar haar schrijfbureau, schreef ln haast een briefje en gaf het ter bezorging aan het kamermeisje, dat op haar bellen binnenkwam. Nog geen lialf uur was Inmiddels verstreken of Kato Bosse, eene aardige brunette van ongeveer twintig jaron, liet zich aanmelden en riep by het binnonkomon mot een van vreugde stralend gezicht uit: „O, wat vind ik dat aardig van jelui, om my zoo mee te vragen naar het gemaskerd bal. Gy begrypt dat ik de uitnoodiging doigaarno aanneem, 'k Ben er nog nooit geweest." „Nu, dan wordt het toch ook meer dan tjjdmerkte de heer Van Hagen lachende op; „maar het doet my inderdaad genoegen dat gij inedegaat." „Ja, my ook", voegde mevrouw er bij. Deze commissie bestaat uit de heerenW. A. Viruly Verbrugge te Rotterdam, F. S. Van de Favord Smits te Leiden en R. C. Atfourtit te Amsterdam, en wordt bygeetaan door den algemeenon secretaris-penningmeester, den hoer H. C. Zwart te Watergraafsmeer, als secretaris. Ten gevolge der invoering van het nieuwe administratie-reglement voor het leger, is het offidoren-kleedingsfonda opgohevon. By glo- balo berekening zyn heden rb 75,000 over- gogaan in handen der rechtmatige bezitters, wier grootste griove togen hot fonds waB, dat de golden geene renten afwierpen. Thans behoort het tot de geschiedenis en velen zullen roet leedwezen er aan terugdenken. De voorloopige verslagen omtrent de verschillende hoofdstukken dor Staatsbegroo- ting, opgemaakt door de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer, zyn thans ver schenen. Wy onlleenen daaraan het volgende: Dringend noodig word eene herziening der Gemeentewet geacht, vooral om de geldmid delen naar de behoeften van olke gemeente te kunnen inrichten. Grensregeling in ver houding tot de ontwikkeling van onderschei dene gemeenten scheen zeer gowenscht. Do vormoerdoring van het elndcyfer word afgekeurddoze minister schynt to gereedol|jk toe te goven aan aanvragen om verhooging, vooral voor kunsten on wetenschappen. Togen do werking der wetten op de bosmettolyke ziokten ou de hondsdolheid worden conige bezwaren geopperd en inlichtingen gevraagd omtrent do gevallon van dollehonds-beet. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op het buitonsporig aantal examens by de ver schillende takkon van onderwys, waardoor o. a. stoornis werd gebracht in het onderwys door 't onttrekken van leeraren en ondorwy- zers gedurende geruimen tijd aan hun taak; bovendien kan men niet beworen dat door de examens-manie hot aantal bekwame personen in de maatschappy goklommon is; nagenoeg algemeen werd op vereenvoudiging aange drongen by verwachto herziening der ver schillende onderwyawotten. Voorts word er op gewezen dat by hot hoogor onderwys te vee) doctoraten zjjn ge specialiseerd, wat ook tot kosten-vermeerdtring aanleiding geeft, en gevraagd of de genees kundige profossoren zich wol houden aan 't verbod om andere dan consultatieve praktijk uit te oefenen. Vry algemeen uitte men do hoop dat er alsnog eene schikking zou tot stand komen „En Willem en ik hebben al overlegd om dan maar met ons drieën te gaan, zonder moer gezelschap. Wy zyn dan vryor en kunnen zoo lang biyvon als ons goeddunkt. „Wolk kostuum trekt go aan, Marie; weet ge dat al?" „Noen, ik heb er nog niet over nagedacht. Maar weet Je wat, Kato? Doo je hoed on mantel af en biyf vanavond hier, dan kunnen wy samen alles overleggon. Willem heeft vergadering en ik ben dus alleen." „En mag ik dan niots hooren van al jo besprekingen?" „Maar, manllof, gy wordt later immers toch alles gewaar. Maar stil! Gij brengt my daar op een id6e. Wy moesten elkaar eens niet vertellon in welk kostuum wij gaan en dan zien, of w|j elkander kunnen hor- kennen. My dunkt, Ik herken jo alleen wel aan je gang." „Nu vrouw, dat zet ik je! Maar ik vind je idéé niet onaardig en stem er gaarne rneo in. Ik wed, dat ge my zoo spoedig niet zult herkennen." „Hot heengaan zal echter misschien nog moeilijkheden opleveren. Zal liet bestuur Kato en mij zonder heer toelaten „Wel Ja, dat dunkt my wol. Het bestuur kont je immers wol, en dan zal ik van te PRIJS DHR ADVERTENTEEN: Van 1—6 tvgol» 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ia-V, caeeeerea buiten de ated wordt-/ 0.10 berekend. met do gemeente Utrecht ten aanzien van het te stichten universiteitsgebouw. Met inge nomenheid had men kennis genomen van het nieuwe leerplan dor gymnasia. Op herziening der wet op hot middelbaar onderwys werd aangedrongen, waarby ook meer zorg zal moeten worden gewyd aan het ambachts-onderwljs. By 't lager onderwys werd nitstel nood- zakeiyk geacht van 't fataio tydstip, waarop het wettelijk aantal onderwyzers aanwezig zal moeten zyn. Beter nog zou men achten wyziging der schoolwet, waardoor 1 onder wijs* op 50 kindoren voldoende werd geacht. Een minimum-loeftyd voor toelating scheen dan ook te moeten worden bepaald, mot 't oog op 't geval te Wymbritseradeel. Op do kweekscholen kon ook bezuinigd worden. Men moonde dat de Staat tegenwoordig te ver ging met kunstbevordering tot schade voor de financiën on van eene veelzydige ont wikkeling der kunst. Eenige loden bevalen de opheffing der afzonderlyke afdceling Kunst en Wetenschap aart. Ook vroeg men wanneer hot tydstip zal aanbreken dat voor het Ryks- Musoum nog slechts onderhoudskosten noodig zullen zyn. In de gisteren onder leiding van prof. dr. S. Naber vergaderde afdeeling der Kon. Acadomie, bostomd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wysgeerige wetenschap pon, werd medegedeeld dat, na de reeds ont- vangon 4, nog 8 antwoorden zyn Ingekomen op de prysvraag uit het logaat-IIooufft; dat prof. Matthos binnonkort zyn 70sten verjaar dag hoopt te vieren en eeno uitnoodiging is ontvangon tot het benoemen van afgevaardig den ter bijwoning van het achtste eeuwfeest dor universiteit to Bologna. Prof. Do Goeje hield eone bydrage ovor de in hot noordoosten van Azië ontstane logende omtrent den muur van Gog en Magog, welke, volgens spr., eenvoudig betrekking heeft op den tusschen 220 on 212 v. Chr. voltooiden Chineoschon muur. Ten slotte gaf prof. Verdam oono bijdrage over het Brusselsche handschrift van den „Limborch" en zijn belang voor don dooi Van den Borgh uitgegevon tekst. Sproker trad in eeno schriftverklaring van do uitga en A. en B., en bestreed in menig opzicht de lezing van prof. Do Vries in de „Taal- en Letterbode." Met de orvarlng, door prof. Verdam uit het oorspronkeiyk handschrift opgedaan, wonschto pnf. Do Vries hom geluk on hy verheugde- zich in het vooruitzicht op eene zooveel betere voren zeggen, dat wy ieder afzonderlijk komen. Dat zal geen bezwaar opleveren." Onder dit gesprek zat Kato in gopuins verdiept, torwyl een vroolijke glimlach om haren mond spooldo. Zy dacht er ree-Is over na wat zjj op het bal zou voorstellen en hoe zy haren gastheer .om den tuin zou o'den en foppen. „Maar wat is nu <le boste manier om te laten biyken dat do eer. de ander herkont"'' vroeg mevrouw Van Hagon. ,My dunkt, wij moesten hierbij do hulp van een derde inroe pen; wanneer g|j mij herkont, laat go my door een dorde een rood lint aanbieden, want als go my aanspreekt, benoemt ge my de gelegenheid om u te herkennen, en is de grap er zoo spoedig at ik zal nahmriyk oven eens handelen." „Ja, dat zou wol aardig zyn. Nu, dames, overlegt alles maar eens goed samenik zal voor m|jn eigen kostuum zorgen en rny dan op den avond van het bal op de kamer van Frits gaan kleeden. En na zijne vrouw omhelsd te hebben, verliet do beer Van Hagen het vertrek om zich naar de vergadering te spoeden; terwijl hij de belde dames in druk gesprek achterliet. (TT.,vb wri--A;dl

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1