Dr. Schweinfurth, de bekende Duitsche onder;- oker, die in Egypte verblyf houdt, heeft e i zyner vrienden to Berlijn een brief geschreven, waarin hy meldt dat men den 22sten December te Cairo het bericht ontvangen hoe:: dat Stanley by Emin-pacha een bezoek heeft afgelegd. Het is te hopen dat het bericht zal beves tigd worden, hoewel het eenigszins vreemd is dat men vae udere zyde niets dergelijks gehoord heeft. Terwijl v r een paar dagen des avonds te vijf uren verseheidone geemploieer- den b(j het P "villo theater, te Parys, op het tooneel bezig waren aan noodige herstel lingswerken, weerklonk eensklaps een schot door de zaal. Men schoot toe en vond, uitgestrekt in een der orkeststoelen, een jongeling, die zich, door middel van een kogel, het leven had benomen. De jongeling bootte Charles Marie Saint- Lógor, was zestien jaar oud en woonde bjj zijne ouders in du rue Julien Lacroix. Reeds sedert lang bestaat in Engeland het n a om de beenderen der by Waterloo gesneuvelde Engelschen naar het Brusselsche kerkhof te Evere over te brengen en daar onder een passend monument te deponeeren. Met het oog op de geestdrift, waarmede de slag van Waterloo steeds in Engelsche kringen nog besproken wordt, mag het echter verwondering wekken dat men de 2000 pond, die liet monument kosten moet, slechts met groote moeite byeen schynt te kunnen krygon. De regeering heeft 500 pond beloofd als da rest door particulieren gogevon wordt, maar tot nog toe schonk alleen de Engelsche kolonie te Brussel 160 pond, die te Antwerpen 220 pond on lord Rothschild 105 pond, zoodat er nog veel ontbreekt. Het model van hot monument is vervaardigd door den Belgischen beeldhouwer graaf Lalaing en stelt Brittania voor met gebogen hoofd, treu rende over haro zonen, terwyi drie leouwon aan hare voeten rusten. Op genoemd kerkhof zou dit monument geplaatst worden tegenover het zich aldaar reeds bevindende Duitscho „Krieger-Denkmal." INGEZONDEN. Engelsche geldbelegging In Amcrl- knansche spoorwegen. Onder dezen titel maakt de Eng. „Economist" ons bekend mot eene conferentie, gehouden in het Bankiers-instituut te Londen door den heer Thomas Skinner. Voor do toehoorders was niet alles nieuw, omdat het onderwerp door belang hebbenden druk bestudeerd onbesproken wordt. Ook zal misschien eenig lezer van hot „L. Dagblad" goed op de hoogto zyn van die aan gelegenheden, of zelf „The Economist" lezen voor de anderen zullen de volgende mededee- lingen zekor niet onwelkom zyn. In zjjne retrospective inleiding toont de heer Skinner ten duideiykste dat de Amerikaanscho spoorwogmarkt, welke thans een van de drie mogendheden op beursgebied is, eerst ontstaan is inde twintig jaren, welke sedert don grooten stryd tusschen Noord en Zuid verliepen. In 1867 worden in de officiöele Londonsche eflec- teniyst slochts de uitgiften van tien maat- schappijen genoteerdzij beliepen een nominaal kapitaal van 78 millioen. Thans worden de aandeelen er. obligatiên van 82 maatschappyen genoteerd, welke een kapitaal van ongeveer 450 millioen vertegenwoordigen. Van dit laatste bedrag zyn ongeveer 46 millioen in sterling- obligatiön vertegenwoordigd, welke byna allen in Brltscbe handen zyn, en die, ondanks eenige mislukkingen, in doorsnee vyf pet. opbrachten. De sterling-obllgatiên zyn gering in aantal naast die in dollars, welke omtrent 175 millioen bedragen. In deze dollar-obligatiën kwamen meer misrekeningen voor, maar toch is de opbrengst gemiddeld op 4'/, pet, te stellenzy zjjn meest in handen van Ameri kanen, weinig in Engelsche. De heer Skinner acht het onderscheid tus schen sterling- en dollar-obligatiën gering, •maai omdat zy in sommige gevallen meer bp Amerikaansche voet staan, zyn ze daar door wat gewaagder. „The Economist" be twijfelt do juisthoid dezer meening omdat te constateoren valt dat in do laatsto jaron de sterlingbonds verminderen en de dollarbonds toenemen. Hot blad meent dat de meerdere of mindere zekerheid der twee soorten van het tooval afhangt, en wel daaraan is toe te schryven dat de sterling-uitgifton door het vroegst geschied te zyn, de beste lynen in bezit hebben. Maar zy zyn werkelyk niet zekerder ol' veihgordan dollarbonds, waarender er eene massa zyn, welke aangeduid worden als „verguld op snee", en welke zéé goed zyn dat de Amerikaansche houders ze niet loslaten. Wanneer men in Engeland gemiddeld lagere renten van dollarbonds trekt, dan is dit enkel omdat men te woinig in de allerbeste uitgiften heeft deelgenomen. Wat aandeelon betreft, het nominale kapi taal, dat daarvan in do offlciëele lyst te Lon den genoteerd wordt, bedraagt 228,000,000 pd. st., waarvan weinig meer dan één pet. genoten werd. Eenige daarvan zijn In handen van Engelsche geldbeleggers, maar groote hoeveelheden zyn weggesloten in afwachting van betere tyden, zoodat er eene soort van controleerende belangstelling aan deze zyde van don Oceaan wordt gaande gohouden. En dat is wel der moeite waard. By benadering acht „The Economist" dat in Engeland voor 100 millioon aandeelon en voor 150 millioen obligatiên in Amerikaansche spoorwegen be legd is. Over don aard der obligatiên, welke het grootste gedoolto van Amerik. spoorwegen- kapitaal uitmaken, merkt de heer Skinner op dat de kapitaal-rekeningen van Amerik. spoor wegen er gansch anders uitzien dan die van Engelsche. In Engeland zyn de pand-schuld- brieven, welke meestal onaflosbaar zyn, niot hetzelfde als het kapitaal in Amerik. spoor wegen; daar worden zy vervangen dooreene soort hypothocaire schuldbekentenissen van bepaalden duur. De heer Skinner meent dat vroeg of laat de Amerikaanscho Maatschap pijen or too zullen moeten overgaan om aan haar obligatie-kapitaal een vast- in plaats van een wisselvallig karakter te geven. Hy her innert dat zy daardoor een dubbel voordeel zouden verkrygengeldbeleggers zoeken stand vastige kapitalen en de hoogere prys, welke zy daarvoor over hebben, zou komon in het voordeel der spoorwegen. Dit is tot zekere hoogto juist, maar er valt desniettemin niet aan te twyfelen, dat het groote bedrag, waarmede nu de Amerik. spoorwegen, ton gevolge van hun obligatie-stelsel, zich voordeel konden doen door de verlaging der rentekoersen in de laatste veertien dagen, een krachtig middel was om de enorme daling in spoorwegwaar den te remediéeren. Obligatiên, welke 15 jaren geleden tegen 7 of 8 pet. waren uitgegeven, zijn gomakkelyk te harer tyd tot 4 of 5 pet. teruggebracht, en het is te voorzien dat Amerik. spoorwegwaarden, welke thans nog 7 pet. rente drages, tot 5 pet. zullen gezet worden. Binnen woinigo jaren zullen er geen hooge rente-dragendospoorweg-obligatién meer in Amerika zjjn en dan zal het oogonblik zyn aangebroken om aan het obligatie kapitaal de vastheid te geven, welke nu nog niet be- geerlyk is voor de maatschappyen die haar voordeel willen doen met de aflosbaarheid harer schulden. D. H. BUITENLAND. FranUrjjU. De Kamer komt heden weer byeen. De heer Michelin zal dan een voorstel indionen tot het nemen van maatregelen, waardoor de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine voortaan buiten de staatkunde zouden biy ven en niet telkens, als een ministerie valt, behoeven af te treden. Het museum Carnavallot te Parys is in het bezit gekomen van een haarlok van Robespierre, afkomstig van een medaillon van diens zuster Charlotte. Do Kamer van Koophandel te Bordeaux heeft eene som van fr. 24,000,000 toegestaan voor de verbetering der vaarwaters van de Gironde en de benoden Garonne. De voltooiing der werken ten dienste der scheepvaart, welke tijdeiyk waren gestaakt, is dus nu verzekerd. Het hof van cassatie zal a. s. Maandag eene zitting met gesloten deuren houden om te handelen over de zaak van Vigneau. Het kan volgens de wet van 1883 een rechtoriyk ambtenaar op drieérlei wyze straffenlo. eene berisping toedienen2o. schorsen, en 3o. ont slaan. De heer Jules Gróvy is sedert eenige dagen ziek. Hy moet door de gebeurtenissen van den laatsten tyd niet weinig geschokt zyn. De nieuwe Engelsche gezant te Parys, lord Lytton, zal Dinsdag eone soirée geven; dat is de eerste in 22 jaren, door het Engelsch gezantschap. De zangeres Gabrielle (Lucy Rousseau), te Tunis in hechtenis genomen in verband met het hoogverraad van den luitenant Cha- telain, is op vrye voeten gesteld, daar er goene termen gevonden zyn om haar te ver volgen. Duitschland. D» to Borlyu ontvangen oude ministeriéele Weener „Prosse" zegt: „Het stelsel van vervalsching schynt in hot diplomatiek vorkeer te zyn overgegaan. In weerwil van alle mislukking worden er nog steeds nieuwe pogingen aangewend om het verder voort te zetten. Het gebruik van valscbe stukken In de Bulgaarsche quaestie kan thans als gestaakt worden beschouwd, en intusschen is het ook gobleken wat men heeft te denken van de pogingen der Russi sche „Invalide" om den czaar door schynbaar gewaarborgde, maar Inderdaad valsche voor stellingen op een dwaalspoor te brengen. Maar er schynt nog meer te zyn, waardoor men in den laatsten tyd heeft getracht^ door valsche gegevons don czaar van zyne vrede lievende en loyale gezindheid af te brengen. Een Russisch diplomaat, wiens naam voor ingowyden goen geheim kan zyn, is op dit oogenblik bezig om den czaar over te halen tot de verkeerde opvatting, dat de Oostenryksche regeering zich beyvert om de Porte te be wegen tot erkenning van prins Ferdinand als vorst van Bulgarye. Deze Russische diplomaat vindt ongetwy- fold in de omgoving van den czaar dezelfde hulp als de vervaardiger der valsche stukken over Bulgaryo en de schrijver der artikelen in de Russische „Invalide". In het belang van den vrede is bet te wenschen dat zyn bedrog even duidelyk aan het licht worde gebracht als dat der eerstbedoelde personen. Hot is noodig do aandacht van het publiek op deze nieuwe intrige te vestigen." Terwyl de „Presso" dit meldt, is het zeker hoogst opmerkelyk dat tegelykertyd de „Nord- deutscho Allgemeine Zeitung" uit een Ham- burgsch blad de volgende karakteristieke zin snede overneemt: „Meer en meer wordt men door de logica der feiten genoodzaakt tot de betreurenswaardige gevolgtrekking, dat de czaar, aan wiens oprechtheid en vredelievend heid niemand twyfelt, aan onnagaanbaro in vloeden is blootgesteld en hy derhalve, in weerwil van alle vertrouwbaarheid, welke zyn karakter verdient, in de Kuropeesche politiek een onberekenbare factor is." (N. R. C.) Italië. De Italiaansche troepen in Afrika verwachten weldra een aanval der Abessiniérs. De Negus bevindt zich te Adua, terwijl de Galla's met hunne hulptroepen reeds te Gura staan, onge veer 80 kilometer van het Italiaansche hoofd kwartier te Minkullo. De Abessiniérs zullen echter vermoedeiyk alleen dén aanvallen, indien zy zeker zyn van de meerderheid. Anders zullen zy oen goede kans afwachten, hetgeen hun niet moeieiyk valt, daar het onderhoud van hun leger niets kest. De gemeenteraad van Rome heeft be sloten niet af te treden wegens het ontslag van den burgemeester, den hertog van Tor- lonia, maar evenmin over de zaak te spreken, daar dit niet in het belang van Italiö werd geacht. Eenige loden trokken daarom het voor stel, dat zy hierover hadden ingediend, terug. Jerome Napoleon is te Verona om zyn zoon te bozoeken, die daar in garnizoen is. Ook Victor Napoleon zond den Paus een schrijven van gelukwonsching met zynjubilé. Beljjië. De vaste schuld van het koninlcryk België bedraagt op het oogenblik 1916 millioen fr., waarvan 1184 millioen in 3£ pet. rente, 509 millioen in 3 pet. en 221 millioen 2{ pet. rente. Doze schuld vereischt eene jaarlyksche rentebetaling van 56,368,000 fr., hetgeen eene schuld van 319 fr. kapitaal en 9.40 fr. jaar lyksche rente per hoofd voor iederen inwoner van het koninkryk uitmaakt. Groot.Brltannlë. In het Britsch Museum is dezer dagen eene nieuwe leeszaal voor het publiek geopend ten behoeve van courantenlezers. Zy is ingericht op oene reusachtig© schaal. De bouw alleen heeft eene uitgaaf gevorderd van 60,000 pd. st., welk bedrag indertyd door een milden gever tot dat doel word geschonken. De longziekte breidt zich in de laatste jaren in Ierland belangryk uit. In 1883 wer den door die ziekte 931 runderen aangetast, in 1884 werden 1096 gevallen van longziekte geconstateerd, in 1885 klom het aantal tot 1511, en ia 1886 tot ongeveer 2500. Rusland. In zyne toelichting by de begrooting voor 1888 verklaart de minister van financiën dat by het departement van oorlog de uitgaven, geheel in overeenstemming met Ruslands vredelievende staatkunde, zyn verminderd. De staathuishoudkundige toestand is nog niet geheel verbeterd. Daarvoor moet nog veel worden gedaan. Het evenwicht tusschen uitgavon en inkomsten kon echter niot alleen door bezuiniging verkregen worden. Daarvoor is het noodig gebleken de inkomsten te ver- sterkon, zonder do voortbrengingskracht der bevolking daardoor to benadeelen. De maatregelen, welke de regeering van plan is te nemen, zullen de inkomsten met 52,000,000 roebels vermeerderen, maar voor- loopig zullen daarvan niet meer dan 30,000,000 roebels op de begrooting voor 1888 worden gebracht. De heer Wischnegradski is tot minister van financiën benoemd en de minister van binnenlandsche zaken Tolstoi is tot ridder van de WlacRrhir orde eerste klasse benoemd, terwyl den minister Pobedanoszeff de Alexan der Newski-orde met brillanten is verleend, allen met zeer vleiende getuigschriften. De ministers Ostrowski en Woronzoff ontvingen ook de Alexander Newski-orde met brillanten en de rykscontroleur Solski de Wladimir-orde oorste klasse. Grootvorst Alexei is tot admi raal benoemd. Alle benoemingen geschiedden ter gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest, ouden styi. Aan de „Daily News" wordt uit St.-Peters- burg gemeld dat er voortdurend nog gevan gennemingen plaats hebben, waaronder van vele officieren en studenten, en dat by de huiszoekingen beslag gelegd is op belangryke papieren, betrokking hebbendo op een aanslag op het leven van den czaar, welke uitgevoerd zou zyn op 's keizers reis tusschen Gatchlna on St.-Petersburg, doch verydeld schynt te wezen. In goed ingelichte kringen wordt ver zekerd dat niet één, maar twee prinsen van Orleans, namelijk Louis Philippe en Henri, de eerste een zoon van den graaf van Parys en de ander van den hertog van Chartres, vergunning gevraagd en vorkregen hebben om als garde officier in het Russische leger te dienen. Bulgarjjo. De correspondent van do „Times" te Berlyn zegt uit goede bron vernomen te hebben dat de mogendheden hot daarover eens zyn ge worden om do Porto uit te noodigon het initiatief te nemen tot regeling der Bulgaarsche quaestie or prins Ferdinand dringend uit to rioodigen Sofia te verlaten. De Porto zou deze opdracht aangenomen hebben. Van andere zyde maakt ae Times" eéhe depeche openbaar uit Sofia, welke meldt dat er in die stad een krygsraad is gehouden, waarby alle hoofdofficieren tegenwoordig waren. Daar werd beraadslaagd over de maatregelen, te nemen in geval van oorlog en moot het besluit genomen zyn Bulgarije te verdedigon, tegen welken vyand dan ook. Volgens dezelfde depeche zouden twintig man van Nabokoffs bende, die na den mis- lukton aanslag op Burgas gevlucht waren op Turksch gebied, goarresteerd zyn. Deze Monto- negrynon werden naar Adrianopel gebracht. Ook is de gezagvoerder van het schip, dat nu wylen Nabokoff naar Burgas bracht, ter stond na zyne aankomst te Konstantinopel in hechtenis genomen. Later beweert de „Times" weer aan te nemen dat de sultan wel zal aarzelen de op dracht der mogendheden aan te nemen wat betreft het verjagen van prins Ferdinand uit Bulgaryo. Volgens nog latere berichten is dit alles zeer voorbarig; echter is zeker dat Rusland gaarne de Bulgaarsche quaestie uit den weg geruimd zag op aannemelyke voorwaarden en dit aan alle mogendheden heeft kenbaar gemaakt; tevens dat alle mogendheden van oordeel zyn dat de Porte hot eerst maatregelen in deze zaak behoort te nemen, altijd wanneer de mogendheden hot onder elkaar over de wyze daarvan eens zyn. Onderhandelingen hierover moeten reeds door de kabinetten zyn gevoerd. LICHTSTERKTE. Resultaten der jcaarncmingen aan de Gasfabriek. WEEK van 1 tot 7 Jan. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. Btandk. 1 Januari. 4.15 6.— 7 16.7 (*j 2 4.15 6.— 6 16.5 3 4.15 6.15 8 16.4 4 4.15 6.15 7 16.5 5 4.15 6.15 8 16.8 6 4.15 6.— 7 16.5 7 4.15 6.15 8 17.0

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6