N°. 8562. Maandag; HO Jaiaiaaioi. A0. 1888. Tweede Blad feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Oillcicole Konnlsgcviugcn. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brencen ter algemeene kennis dat door MARIA CORNELIA NIEUWENBURG, weduwe van Lukas De Graaf, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Groenesteeg No. 79. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Jan. 1888. E. KIST, Secretarie. De Raad der gemeente Leiden zal Donder dag den 19den Januari a. s., -wederom ver. gadoren. Wy vernemen dat de uitvoering van Massenet's „Marie Madelaene" door de Leidscho Z ingvereeniging, welke eerst in de helft der volgende maand zou plaats hebben, om bij zondere redenen is uitgesteld moeten worden tot in liet begin van April. De 1ste luitenant jhr. A. E. J. Groten huis Van Onstein, onlangs van het leger in Ned.-Indië by het 4de reg. inf. overgeplaatst, wordt, na aankomst by het corps, ingedeeld by de 1ste comp. 4de bat., alhier in garnizoen. De 2de luit. Hartman is van hier ver trokken naar Delft, om aldaar tot 1 Maart by den geweervvinkel gedetacheerd te blyven. By de onderscheidene compagnieën in fanterie, alhier in garnizoen, bestaat een in compleet van zes luitenants. Gedurende de tweede helft der maand Dec. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid dor geadresseerden, niet besteld konden worden Mej. D. De Bruin, S. Van der Chys, irej. Van der Kluyf, G. Rademaker, H. Muller, AmsterdamJ. Groot Kozyn, Arnhem, J. Bink (2 stuks), BolswardTer Kuile, Enschedee Ladage, Koediefstraat 11, 's-Gravonhagewed. Aarenso, Bauer, niet vermeld. Briefkaarten J. Van Belle, Rotterdam. De Fiansche mail, met berichten uit Batavia tot 14 December, wordt 15 dezer alhier verwacht. Biykons aanschryving van het departe ment van oorlog wordt by elk der acht reg. infanterie eene som van vyf duizend vyftig gulden f 5050te goed gedaan, als tege moetkoming in de kosten van bezoldiging der muzikanten, voor aanschaffing van partituren en voor vernieuwing en onderhoud van muziek instrumenten en andere bonoodigdheden. De hoer C. J. Van Arkol, candidaat te Utrecht, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Noordwijkerhout aangenomen, doch voor dat naar Benthuizen bedankt. Uit Amsterdam wordt gemeld: Aan mr. Henri Viotta werd gisteravond op het concert der Wagner- vereeniging een eigenaardige hulde gebracht. Na de uitstekend geslaagde uitvoe ring van de „Scene der Blumenmadchen" uit de „Parsifal", werd hom namens de bloemen meisjes een reusachtige bloemkrans vereerd, ten dank voor de grooto inspanning, welke hy zich getroost heeft by de instudeering van hot zoo hoogst moeiiyko koor. Publiek en •orkest beiden namen harteiyk deel in deze hulde en bereidden den talentvollen dirigent «ene ware ovatie. Men meldt dat Massenet te 's-Hage in het 5de Diligentia concert (8 Febr.) een paar zynor werken voor orkest zal dirigeeron. De nieuwe opera van Massonet, waarvoor Sardou den tekst schreef, zal getiteld zyn: „La Conquête du Mexique". Het stoomschip „Noord-Brabant" arri veerde heden van Rotterdam te Batavia. Met ingang van 15 dezer wordt te Gouda een telefoonkantoor voor den publieken dienst opengesteld. Naar men verneemt, heeft mr. E. F. baron Van Rijckevorsel Van Kessel eervol ontslag aangevraagd zijne betrekking van substituut officier van justitie by de rechtbank to 's-Hertogenbosch. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat by Zr. Ms. besluit van 7 dezer, in het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord de navolgende wyzigingon zyn gebracht lo. Do tweede alinea van art. 11 wordt gelezen als volgt: „Zy, die examen wenschen te doen voor de marine (zeedienst) moeten op 1 Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaren reeds, en op 1 Mei van dat jaar dien van 17 jaren nog niet hebben bereikt." Voor het jaar 1888 komen alzoo adspi- ranton in aanmerking, die geboren zyn tus- schen 1 Mei 1871 on 1 Jan. 1875. 2o. De bydrage voor de vierjarige opleiding, bedoeld in art. 14, wordt verhoogd met 400, waardoor zy voor de adelborsten voor de marine wordt gebracht op f 1600 en voor die voor de mariniers op f 1200. Gemeld besluit treedt in werking met 1 September 1888, doch blyft buiten toepassing op de thans ree-is by 't voorschreven Instituut geplaatste adelborsten. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Jan. van Suez; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Januari te Suez; de „Rotterdam", van Niouw-Yorknaar Rotterdam, passeerde 14 Januari Dover; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, ver trok 13 Jan. van Marseille. De gewono audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 17 Jan. a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan jhr. C. A. E. A. Van Panhuys, eervol ontslagen ryks-commissaris by de Maatschappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen, een pensioen verleend van 1188 's jaars. Gemengd Nlenwa. Do luitenant-kolonel Van R y e n, van het 4de regiment infanterio alhier, hield hedenmorgen eene grooto driemaandelyksche inspectie over zyn onderhebbend bataljon. Officieren en de troep, in marschtenue ge kleed, leverden, aan den Morschweg gezien, een zeor eigenaardig gezicht op. Naar men verneemt, zal a. s. Zaterdag de majoor Bloem op gelyke wyzo zyn bataljon inspecteeren. Dagelyks melden zich aan de infanterie-kazerne alhier nog tal van leerlin gen van de Hoogere Burgerschool on het Gymnasium aan, ten einde eene opleiding te ontvangen in den wapenhandel. Nu reeds kan men dit als een voorbode beschouwen van den zoo „gevreesden" recru- tentyd. In do afgeloopen week overleden hier ter stede twee personen aan diphthoritis. Gevallen van andere besmettelyke ziekten kwamen niet voor. Men meldt uit Haarlem aan de „Amst. Crt": Voor eene week of vyf vertrok een onzer 8tadgenooton als koloniaal naar Indiö. Dit op zich zelf zou niets zyn, ja, misschien getuigen van ondernemingsgeest, als het verleden van den persoon niet de oorzaak ware geweest van zyn besluit om dienst te nemen. Reeds als jongen door zyne ouders verwend, kon het niet anders, of het toen gestrooide zaad moest op ryperen leeftyd ontkiomen. Zyn erfdeel een goede f 25,000 was dan ook spoedig verdwenen en hierna bleef niets anders over dan soldaat te worden. Tot dat het handgeld strekte, ging het goed, doch, eenmaal aan boord zynde, kwamen do naweeën en maakte hy zich schuldig aan feitelyko insubordinatie tegen zyn commandant. Onmiddellyk hierop sprong hy over boord en geen der pogingen tot redding slaagde. De jongeman was nog geen 30 jaren oud. Er heeft hier een allerbrutaalste diefstal plaats gehad by den horlogemaker E. By dezen winkelier vervoegden zich twee net gekleede heeren die eene klok kochten van f 8, en deze met een biljet van f 60 betaalden. E. had geen geld torug en wipte daarom even naar de over-yde om het biljet te wisselen. Hy keerde terug, betaalde f 52 uit, bedankte de heeren voor hunne clandisie en dezen ver trokken. Eenige oogenblikken later bemerkte E. dat hem eene andere klok, ter waarde van een goede f 30, was ontvreemd. Nu viel het hem ook weder in de gedachte, dat een der beeren iets, dat met een doek bedekt was, had me degenomen, maar het was te laat, want wat voor moeite, zoowel hij als do politie heeft gedaan, tot nu toe zyn de heeren niet ontdekt. Do or een agent is te Amsterdam in den laten avond aan het bureel op het J.-D.-Meyerplein gebracht oen meisje, dat door hem op eene stoep in de Joden Breestraat is gevonden. Dat kind geeft op te zyn, oud 11 jaren, geboren te Steenwyk en met hare ouders te Amsterdam gewoond te hebben in de Spaarn- dammer- en Jonkerstraten. Dezen zyn echter, naar zy zegt, voor ongeveer een jaar over leden en sedert dien tyd is zy zwervende geweest. By de trekking der Turksche premioleoning op 1 Dec. jl. is een prys van 60,000 frank aan een ingezetene van Amster dam ten deel gevallen, wien bet bedrag ter stond, na aftrek voor renteverlies, door een bankiersbuis aldaar is uitbetaald. Volgens geruchten teAmster- dam moet het tekort der voedingstentoonstel ling weder met f 10,000 toegenomen zyn, zoodat de volle waarborgsom alsnog opge vraagd wordt. Op last der justitie is gisteren door de politie te Deventer gearresteerd en gevankelyk naar Arnhem overgebracht zekere G., te Ambt-Deutichem, als verdacht van door dynamietpatronen den 21sten December 11. twee visschersbooten te hebben doen springen. Nu te Utrocht weder een geval van hondsdolheid is geconstateerd, moeten er de honden nog gedurende 4 maanden gemuil korfd blyven. De echtgenoote van G. B. te Zeg veld heeft haar man met drie gezonde, nieuwe wereldburgers verrast, twee jongens en oen meisje. De boerenwoning van A. B. E. te Den Hoonhorst Is geheel door brand vernield. In de vlammen kwamen om een schaap, eene geit en 18 kippen. Oorzaak onbekend. Huis en inboedel zyn verzekerd. Naar men van 12 Januari (een datum, door de ramp, welke Leiden in 1807 trof, goed bekend) uit Tunis meldt, werd te midden van een geweldig onweder met hagel slag de stad in rep en roer gebracht door oen donderend geluid als van kanonnon, en de bodem dreunde zóó, dat men aan eene aardbeving dacht. Het bleek dat hot kruitma- gazyn van het fort Filfil, aan de poorten dor stad, in de lucht was gevlogen. Vier soldaten waren onder het puin bedolven. In de stad sprongen vensterruiten en gingen lichten uit. De oorzaak van het onheil is onbekend. Men vermoedt dat bet veroorzaakt is door het inslaan van den bliksem. Een dienstmeisje uit Alach heeft zich by Erfurt op den spoorweg door eene locomotief laten overryden. Haar hoofd werd geheel van het lichaam gescheiden en tusschen de raderen gevonden. Te St. - Paulien (Boven-Loire) is zekere Sauron, een veldwachter, 68 jaar oud, voor de zesde maal in het huwelyk ge treden. In minder dan vier jaar was de man viermaal getrouwd. Hy staat zeer gunstig be kend en heeft al zyne vrouwen door ziekte of ongelukken verloren. De strenge vorst in het begin dezer maand heeft in do provincie Silezië PRUS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor bet in- caseeeren buiten de Btad wordt-/ 0.10 berekend. aan' omstreeks 50 menschen het leven gekost. Onder dezen vindt men vermeld twee kinderen van 3 en 4 jaarhun vader, knecht op eene boerdery, veranderde van dienst en had de kinderen, goed ingepakt, op zyne vorhuiskar gezettoen hy aan zyne nieuwe woning aan kwam, vond hy beiden doodgevroren. De stallen van de omnibusmaat- schappy te Meridon (Connecticut) zyn eono prooi der vlammen geworden. Tachtig paarden kwamen daarby om. De nieuwste heorenmode te Parys is het dragen van bonten moffen. Gedurende de jongste felle koude waren vele heeren daarmede evenzeer gewapend als de dame3 en met evenveel succes! By de jongste sneeuwstormen in Oostenryk-Hongarye zyn een aantal per sonen, meest vrouwen, omgekomen. In het graafschap Fiume werden 14 vrouwen onder de sneeuw doodgevonden. De regoering van Victoria (Austra lië) heeft besloten den honderdsten verjaar dag van de stichting der Engelsche koloniën in Australië te vieren met eone internatio nale tentoonstelling, te Melbourne, de hoofd stad van Victoria. Zy zal 1 Augustus 1888 geopend worden en zes maanden duren; er zal geen plaatsgeld geheven worden. De in zendingen uit Nederland en uit Ned.-Indië zullen eene afzonderlyke afdeeling vormen. De aanvragen om plaatsruimte in die afdee ling moeten vóór 28 Februari door de inzen ders of door de nyverheidsgenootschappen ge daan zyn aan den secretaris der commissie van de tentoonstelling, den heer J. Cashel Hoey„ 8 Victoria Chambers, "Westminster, te Londen. De Russische bladen blyven boweren dat de dagen van prins Ferdinand' als vorst van Bulgarye getold zyn. De „Nord", het te Brussel verschynende officieuze orgaan der Russische regeering, betuigt zyne ingenomenheid met de verbete ring der verhouding tusschen Rusland en Duitschland ten gevolge van de openbaar making der brieven, „waardoor Europa einde- ïyk de lang begeerde rust zal terugkrijgen."" „De hoofdzaak zegt het blad blyft echter de regeling der Bulgaarsche quaestie, door welke alleen de Europeosche vrede tel kens wordt bedreigd. Of prins Ferdinand zich ook al vastklampt aan zyn troon, dit zal niet baten; want men zal weldra te Sofia begry- pen dat de dagen zyner regeering geteld zyn. "Wanneer de mogendheden het hierover eens zijn, is het niet aan te nemen dat prins Ferdinand met zyn raadgever Stambuloff het zal wagen Europa het hoofd to bieden." Betreffende Ruslands wenschen ten op zichte van Bulgarye wordt medegedeeld dat de czaar verlangt: afzetting van prins Ferdi nand en aanstelling op wettige wyze van een vorst, die tot de Grieksche kerk behoort. In dit opzicht zyn Duitschland en Oostenryk het met Rusland eens; maar bovendien ver langt de Russische regeering zekere waarbor gen, dat de Bulgaarsche regoering in goede verstandhouding blyve met Rusland. Daarvoor wordt weer gesproken van een Russischen minister van oorlog en Russische officieren. De Oostenryksche regeering blyft steeds op haar standpunt staan: zy is tot elke schik king met Rusland betreffende liet Balkan- schiereiland bereid, mits deze regeling ge schiede op den grondslag van het Berlyn- 8che tractaat. Van Ruslands opporlieerschappy. op het Balkan-schiereiland wil Oostenryk niots: weten; want Oostenryk veilangt dat alle» aangelogenheden in het Oosten .eregold wor den met gomeenschappelyk goedvinden van alle mogendheden, die het Berlljnscho tractaat onderteekenden en zonder dat aan Rusland daarby meer invloed worde toegekend dan aan een der andere Staten. Te Parys zyn 5 Amerikanen ge arresteerd, onder verdenkiDg van medeplich tigheid aan den diefstal van diamanten uit den winkel van Lepéo (boulevard Madeleine).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5