afschaffing van -lorken Drank, de heer E. J. W. Koch te S> weningen, van wiens werk zaamheid in Fi lesland onlangs in de dagbladen melding is gemaakt, door het bestuur van de Leidsche afdoolt.ig dier vereeniging uitgenoo- digd om ook hier ter stede, in eene openbare samenkomst, de zaak der Drankbestrijding te bespreken. De hoer Koch is voornemens aan die uitnoodiging gevolg te geven en zal daartoe in het Nutsgobouw optreden op Vrijdag avond 27 Jan. Deze byoenkomst, waartoe alle belang stellenden, m amen en vrouwen, van eiken stand, richting .f godsdienst worden uitge- noodigd, zal bij idvertentie nader worden aan gekondigd. De tweede kamermuziek-solrée van den heer Jan G. St raming, gisteren in de Stadszaal gegeven, voldeed niet minder dan de eerste. Toonde hjj zelf in do verschillende voordrach ten wederom eon uitstekond violist te zijn, eeno zeer te vaardeeren medewerking vond hy in de hooro;. Joh. H. Sikemeier, als pianist, en Paul Prill, ils violoncellist, beiden uit Botterdam; ter.vyi mej. Gripekoven de uit voering illustjrde met enkele voordrachten, als een drietal liederen uit de „Trompeter von Sükkingen" van Riedel, „Piiisqu'elle a pris ma vie" van lassenet, „Stille Sicherheit" van R. Franz en „Frühlingszeit" van Schubert, waarmede dez- zangeres veel by val ondervond. Het grootsto kunstgenot boden echter Beet- hovens „Trio op. 97", de „Kreutzer-sonate" van denzelfden meester en Schubert's „Trio Es-dur", èn door het heeriyke samenspel, èn door de treffende uitdrukking, welke in de vertolking hoerschte, èn door het meesterschap, dat elk der medewerkenden over zyn instru ment aan den dag legde, tot zelfs in do schyn- baar eenvoudigste passages. Zoowel het een als het ander liet dan ook niet na don hesten indruk to maken en de overtuiging te schenken dat men hier een klaverblad zag on hoorde, waarvan de deelen als voor elkaar bestemd waren. Met genoegen mochten we bovendien op merken dat de bovenzaal andermaal zeer goed bezet was. Het heden verschenen nummer van het tuinbouw-week blad „Sempervirens" bevat een artikel over hot Leidsche „etablissemont Yon Siebold," in verband met zyne geschiedenis. De firma Von Siebold, zoo lozen we, heeft als zoodanig opgehouden te bestaan, terwyi het in eigendom is overgegaan aan den heer D. Mater, die de belangryke zaak op denzolfden voet zal voortzetten. Deze firma of handelsinrichting was door geheel Europa bekend en van veel belang voor den Europeeschon Tuinbouw, in die mate zelfs, dat door hare talryko invoeren van Japansche planten aan onze tuinen een geheel ander karakter werd gegeven. Hy, wiens naam het etablissement droeg, jhr. Philipp Franz Von Siebold, Wurzburger van geboorte, bracht het grootste deel zyns levens afwisselend door in Nederland, Neder- landsch-Indië en Japan. In 1822 trad hy als offic. van gozondheid in dienst by het Ned. Indische leger, nam later als genees- en natuurkundige deel aan eene wetenschappelyke zending van het Ned. - Gouvernement, keerde daarvan in 1830 huis waarts, vereenigde zich korten tyd daarna met den hoogleeraar C. L. Blume tot eene firma voor het invoeron en in den handel brengen van planten uit Oost-Indië en Japan, welke planten aanvankelyk werden opgekweekt door een welbekend bloemist te Leiden, den heer J. C. Rodbard. In 1844 kocht de firma Von Siebold en Co. een vry uitgestrekt stuk grond onder Leiderdorp, by Leiden, om daar oen etablis sement te vestigen onder leiding van een bekwaam kweeker. Tot 1847 werd de zaak .door de beide geleerden gemeenschappelyk doorgezet; toen trok prof. Blume zich er uit terug en wydde Von Siebold al zyne krachten aan don invoer van planten, alleen uit Japan. Den heer J. Mater, uit Amersfoort, werd de leiding der inrichting toevertrouwd. De heer Textor zond nu af en too planten uit Japan, met welke zendingen Von Siebold over het geheel niet zepr gelukkig was. Vooral wyten prins Frederik toonde belang te stellen in den belangrijken plantoninvoer. Meer dan ééne reis ondernam de heer Siebold naar Japan en met het doel daar eene factory te stichten, vertrok hy daarheen in 1859 en bleef er tot in het laatst van' 1862, gedu rende weikon tyd hy vele rlanten naar zyne inrichting zond. Na zyne terugkomst was het eene zijner voornaamste bemoeiingen aan zyne nieuwe othnograpliische verzameling eene goede be stemming te gevon. Pogingen om die aan onze Regeoring te verkoopon mislukten en wel op zoodanige wyzo, dat hy zich weldra met zyn gezin voorgoed naar Duitschland begaf. Onder het in orde brengen zyner tweede verzameling te Munchon (deze was door de Beiorsche regeering gekocht), stierf hy op zeventigjarigen looftyd in 1898. De eerste verzameling vormde vroeger reeds de kern van het later zoozeer uitgebreide Ethnographisch Museum der Leidsche univer siteit. Do heer J. Mater, die de leiding in de laatste twiutig jaar geheel alleen op zich nam, heeft zich op achitterendo wyze van die taak ge kweten. Aan hom dankt de inrichting voor een groot deel haren voortdurenden bloei. Thans zal hy eene welverdiende rust mogen gaan genioton, terwyl zyn zoon D. Mater de zaak voor zich zal gaan doen. Moge de naam der firma veranderd zyn, de zaak blijft vol komen dezelfde en het is dan ook niet twyfel- achtig dat dit mot do uitgebreide relation ook het geval zal zyn. Gemengd Nieuw». De wacht aan de militaire straf gevangenis werd hedennacht op verzoek van den commandant dier inrichting versterkt met 15 man. Een plotseling ingevallen zware mist maakte dezen maatregel noodig, daar do schildwachten tot op enkele passen voor zich uit niets kon den zien en opwaarts hun gezichtskring tot een tweetal meters beperkt was. De groote verantwoordeiykheid, welke op den comman dant-directeur rust, deed hem tydig de noodige voorzorgsmaatregelen nemen. Do byna 96-jarige Anthonie Byo, de gewone Zaterdagsche bezoeker van het koffiehuis „De Pauw", ondervond heden vele blyken van belangstelling en had een voordeeligen dag, daar ruim f 37 voor hem werd gecollecteerd. Dit bedrag werd aan zyne dochter gegeven, die het op eene voor haren vader nuttige wyze zal bestoden. Het hoofd van het z.g. informa tiebureau te 's-Hage, welks bestaan door de politie aldaar werd ontdekt, is gisteren aan gehouden en overgobracht naar het huis van bewaring. Hy was vroeger reeds in handen der politie, doch moost toon, wegens gebrek aan voldoend bewüs, op vrye voeten worden gelaton. Do firma Van Maenen&Schar- per te Rotterdam, kooplieden in koffie en suiker, hoeft gisteren hare betalingen gestaakt. Hot passief moot f 300,000 bodragen. Aan den Verlengden Binnen weg te Rotterdam zullen wederom 11 villa's worden gezet, zoodat al het terrein, dat tot nu toe aan den wissel van de stoomtram be schikbaar was, binnen korten tyd geheel en al bebouwd zal zijn. Gistermorgen werd K. B., knecht van den heer Metzelaar te Oud Delftshavon, door een slag van een paard de knieschyf verbryzeld. Hy werd naar het ziekenhuis vervoerd. Men schryft ons uit Don Haag: Don leerlingen van eene gemeentelyke burger school te dezer stede werd hedenochtend, toen zy ter schole kwamen, medegedeeld dat zy huiswaarts konden keeren, wijl do schoollo kalen wegens gemis aan brandstof, niet ver warmd konden worden. Tal van ouders wares ontevreden en ver dachten de gemeente van karigheid in 't vor- schaffen van brandstoffen aan hare scholen- Uit ingewonnen inlichtingen blykt echter dat voor dit vermoeden niet do minste grond bestaat. De brandstoffen waren tydig besteld. Gisteren nog had het hoofd der school zelfs eigen brandstof verstrekt. Den 3den Nov. 1887 is in de brievenbus aan den Schiedamschen Singel naby do Van Brakelstraat of wel in die aan de Witte De Withstraat te Rotterdam bezorgd een brief, gesloten in eene witte enveloppe, met gom dichtgemaakt, aan. het adres van „Mademoiselle W. C. Van Amejjden Van Duym, gelogeerd ten huize van den Heer M. Wasse naar, predikant te 's-Gravenmoer N.-B. in houdende een Nederlandsch bankbiljet groot f 100, gemerkt A. X. 9142, Amsterdam 5 Dec. 1879, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De commissaris van politie der 4de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Dezer dagen heeft op den spoor- weg Rome Napels een vreeselyk ongeluk plaats gevonden. In eene coupé eerste klasse bevond zich vorst Brancaccio, die, toen de conducteur op de loopplank langs het portier kwam, dezón verzocht hem wat vuur te geven. De conducteur nam ëen paar lucifers uit zyn doosje en trachtte hen aan te stryken, wat hem echter door den sterken tocht niet ge lukte. In zyn yver om den vorst van dienst te zyn, herhaalde hy zyne pogingen, terwyl de trein in volle vaart voortstoof. Het volgende oogenblik snelde de locomo tief oen nauw bruggewelf binnen, dat als een koker om don trein sloot. De conducteur zag bet dreigend gevaar, maar kon niet meer ont komen. Eene seconde tater werd hy als het ware platgedrukt tegen den brugpyier en stortte toen in de rivier. De vorst werd van ontzetting door een-*zonuwtcflJval getrolffih. Zes uren later is hot lyk van don conducteur opgehaald. De vorst heeft aan diens weduwe eene gift van 10,000 fr. geschonken. Een interessant proces met een romantischen achtergrond is het onderwerp van gesprek in alle juristischo kringen te Berlyn. Een ryk grondeigenaar knoopte voor eeni- gen tyd kennis aan met eene balletdanseres en op zekeren dag met haar wandelend, ziet zy een armband met brillanten, welke dadeiyk byzonder in haren smaak viel. De galante geleider beloofde het sieraad voor haar te koopen als het niet meer dan 2400 kostte maar het kostte f 3600 en alle verliefde blik ken waren vorgeefsch, zoodat de armband in den winkel bleef. Den volgenden dag gaat zy alleen naar den juwelier en stelt hem f 1200 ter hand, op voorwaarde dat hy den -armband dan naar den grondeigenaar aan diens hotel laat bezor gen en zich houdt of hy hem voor f 2400 wil afstaan. De juwelier neemt het aanbod aan en eenigen tyd later wordt het kleinood by den galanten cavalier bezorgd. De danseres, hoogst tevreden over hare list, wacht met koortsachtig ongeduld op de komst van haren vriend, maar tevergeefs, en toen zij eindelyk schriftelyk de mededeeling ont ving, dat dringende zaken den man naar huis hadden geroepen en hy reed3 lang vertrok ken was, dreigde zy in onmacht te vallen. De grondeigenaar was ondertusschen tot betere inzichten gekomen en had het kostbare sieraad medegenomen als Kerstgeschenk voor zyne vrouw. Hoe komt nu de arme danseres, het offer van eene mislukte speculatie, aan haar/'1200, waardoor do ontrouwe ridder een voordeeligen koop heeft gesloten? Dat de internationale tentoon- stelling, of wil men zulks liever de internatio nale wodstryd van kunst en industrie, in het volgende jaar in België's hoofdstad te houden, hoogst belangryk zal zyn en op groote schaal zal plaats hebben, behoeft voorzeker goen betoog wanneer men nagaat wat dienaangaande reeds door de dagbladen vermeld is. Toch heeft misschien die vermelding by menigeen ook in ons land de begeerte doen ontstaan meer aangaande dat grootsche plan te weten te komen. Welnu, daartoe is de ge legenheid ten volle opengesteld. Een inderdaad ïyvig boek, uitgegeven door Ad. Mertens, te Brussel, bevat uitvoerige be- schryvingen en nauwkeurige inlichtingen van en aangaande deze gewichtige zaak, omtrent haren oorsprong, hare organisatie, voorberei dende werkzaamheden en ontwikkeling. Ten einde 4e mededeelingen aantrekkelijker en het geheel vollediger te doen zyn, heeft men tevens de net uitgevoerde portretten opgenomen van den beschermheer van het groote concours, koning Leopold II, van den eere voorzitter er van, den graaf van Vlaanderen, van België's ministers, van den heer Somzée, die zulk eene groote rol hierby vervult, van den burgemees ter van Brussel en van nog vele andere per sonen, die door hunne verschillende ambten direct of indirect in betrekking staan tot het groote concours. Verder bevat dit omvangryke boek een plattegrond van de tentoonstellingsterreinen en gebouwen, benevens eene duidelijke voor stelling van het geheel. Hy, die dit boek met opmerkzaamheid door leest, zal eene juiste voorstelling krygen van en geheel ingewyd worden in datgene wat weldra te Brussel in werkelykheid zal te aan schouwen zyn. Volgens berichten uit Nieuw- York heeft Barnum een bod gedaan op het reuzen-stoomschip „Great Eastern", met het doel dat in te richten voor eene dryvende menagerie. Om diphtheritis te voorkomen wordt door de „Tagliche Rundschau" het volgende middel aangeraden, dat aanbevolen is door dr. Johannsen, goneesheer aan het hospitaal te Lüban. Men drage zorg dat de kinderen eiken avond, vóór zij naar bed gaan, zich den mond reinigen met eene desinfectee- rende vloeistof. De in den loop van den dag wellicht in de mondholte geraakte diphtheritis- bacteriën hebben zich dan nog niet zóó vast gehecht, dat zy niet gemakkelyk kunnen worden verwyderd. Biyven zy echter den ganschen nacht in de keel, dan hechten zy zich vast, woekeren voort, en by het ontwaken voelt de slaper zich door de ziekte aangetast. Algemeen is de gewoonte verbreid om den mond wel 's ochtends, maar niet 's avonds, vóór het ter ruste gaan, te spoelen; de sporen van het voedsel, die altijd in den mond achterbly von, hebben daardoor 's nachts ge legenheid om tot rotting over te gaan en zyn op die wyze eene uitstekende kweekplaats voor de bacteriën, 's Daags is de keel voort durend in beweging en kunnen de parasieten dus minder gemakkelyk voortwoekoron 's nachts echter des te beter, want de geringe stofwisseling kan dan geen beletsel zyn. By hen, die door diphtheritis aangetast worden, vertoont de ziekte zich dan ook meestal het eerst 's ochtends by het ontwaken. Ten zeerste dient het daarom te worden aanbevolen, den mond ook 's avonds te spoelen, wat het best geschieden kan met overmangaanzure kali. Deze vloeistof is vooral zoo geschikt, omdat zy den gebruiker in de gelegenheid stelt om te zien wanneer de bacteriën uit de keel verwyderd zyn; de helder-roode vloeistof komt dan weder zuiver rood uit den mond terug. Dr. Johannsen heeft dit middel verscheidene jaren in zijne praktyk toegepast, en meent) het iedereen, die gevaar meent te loopen door do ziekte te worden aangetast, te kunnen aanraden. Telegrammen. PARIJS, 13 Januari. Do Russische minister van financiën, die sedert twee dagen te Parijs verblyf hield, is weder vertrokken. De sultan hoeft de nota van den minis terraad aangaande de Suez-conventie, tot nader onderzoek van eonige artikelen, aan de minis ters teruggezonden. BERLIJN, 13 Januari. De „Reichs-Anzeiger bevat heden hot volgende telegraphisch be richt: „San-Remo, 13 Januari, 8 uren's mor gens. De ziekteverschynselen by don kroot prins bestonden gedurende de beide laatst! weken in eene sterkere opzwelling der linker zyde van het strottenhoofd en eene van daarul' zich iets algemeener uitbreidende aanstekelijk! prikkeling van de slymhuid van het strotter. hoofd. Tegelykertyd had een sterker slijm verlies plaats, dat nu evenwel evonals di prikkeling weder vermindert. De algemeem toestand des prinsen is zeer goed. Schrader Krause. Hovell." NIEUW-YORK, 13 Januari. Op berichte:' uit Engeland opende de Tarwemarkt hedei c. hooger. Door molonaars werd tameljjl gekocht, en niettegenstaande de toovoere: betrekkeiyk matig waren, liepen de pry ze: een weinig terug, doch verbeterden zich lata weer; er ging vorder weinig om en de mark was ongeregeld, zoodat zy na dobberinge van c. ongeveer tot de vorige noteerii gen sluit. BERLIJN, 13 Januari. (Ebl.) Het verleent der byzondere onderscheidingen door df czaar aan zyne ministers by gelegenheid vi het nieuwjaarsfeest, maakt hier een goed! indruk en wordt beschouwd als een bevq dat in Rusland, wat de binnenlandsche sta; kunde betreft, geene veranderingen te wac' ten zyn. Ook is men hier zeer ingenomen met b antwoord van den kroonprins op het adr van den Berlynschen gemeenteraad, waa: de prins zich op zeer bemoedigende wr over zyn toestand uitlaat. PARIJS, 13 Januari. Door een hevigen br» werd heden het vorsteiyk slot der Gonta Birons, by Mirande, verwoest. In dat s werden by het uitbreken van den oorlog 1870 de gezamenlijke portretten der fanht" Montmorency en Beauffremont in veiligt' gebracht. De portretten en het archief historische papieren der familie Gontaut-E: werden vernield. SOFIA, 14 Januari. Prins Ferdinand a J woordde op de gelukwenschen, hem r- eenige vereenigingon by gelegenheid van' Nieuwjaarsfeest gebracht, het volgende: „Wij moeten ons geluk wenschen met j geen wy tot dusver verkregen hebben. 1 volksbestaan, dat in het vorige jaar g«'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2