Gemengd Nieuws. Ook hedenmorgen rokten de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, vereenigd uit, thans onder bevel van den kapi tein Rutten van do 1ste compagnie 2de bataljon, tot het houdon van eenigo exercitiën op de „Maaldrift", onder Wassenaar. By gunstig weder zullen die oefeningen wekelijks worden herhaald, waardoor men het kader zooveel mogelijk in oorlogstoestand tracht te verplaatsen. Een geruimen tijd besteedde de Haagsche rechtbank gisteren aan het onder zoek van drie zaken, welke, hoewel afzonderlijk behandeld, toch in zeker verband tot elkander stonden. Allereerst werd de bank der beklaagden ingenomen door tweo te Rijnsburg wonende thans gevangengehoudon arbeiders, die te zamen en in vereeniging op twee verschillende tijdstippen in November jl. bj) avond telkens vrij groote hoeveelheden gekuilde aardappelen hadden ontvreemd van een land. Heel gemoedelijk bekenden de beklaagden dit, maar waren blijkbaar niet erg gesticht dat één der getuigen hen geen gezelschap kwam houden op het bankje, want, zeiden zij, die get. had hard meegedaan met stelen. Nu, dit maar zoo volmondig toe te geven, lag lang niet in het voornemen van den be doelden get. en de rechtbank sloeg dan ook niet veel acht op de beschuldiging. Het Openb. Min. vorderde togen iedor 4 maanden gevangenisstraf. Mr. O. J. E. baron Van Wassenaar pleitte verzachtende omstandigheden, met 't oog op den nooddruftigen toestand der beklaagden. Verandering van tooneelde eerste bo klaagde verdwijnt voorloopig, de tweede blijft en krijgt gezelschap in den broeder van den eersten beklaagde. Dit twootal had onder Oégstgeest bloemkool gestolen. Bekentenis van beiden. Vordering van 't Openbaar Ministerie tegen ieder 1 maand. Nogmaals rolverwisselingde bank der be klaagden wordt geheel ontruimd en bezet door een koopman uit Leiden. De beide be klaagden in de eersto zaak nemen thans plaats op de bank der getuigen. De koopman wordt vervolgd omdat hij van een stuk bouwland onder Rijnsburg 7 H. L. uien, in bedden en met riet gedekt, zou hebben ontvreemd en wel in gezelschap van de beide hierbovengonoemde eerst-beklaagden, thans getuigen. Ontkentenis van beklaagde, die wel mot die tweo personen des avonds naar het land is gegaan om do uien te halen, doch Toorgeeft niet te hebben geweten dat mon die gewassen ging stolen. Tegen het hooren onder oede van den ge tuige, zoooven beklaagde, had de verdediger mr. Wiorcx, op grond van art. 165 Strafvor dering, bezwaar. Immers do rechtbank kan be velen dat niet beëodigd zullen worden getuigen, tegen wio ter zake van misdrijf, waartegen eene gevangenisstraf van 4 jaren of meer is bedreigd, eene vervolging na verleenden rechts ingang aanhangig is. Zulks nu was 't goval met don getuige, dien hij derhalve wraakte. Na verzet van den subst. off. v. justitie, mr. baron Do Vos Van Stoenwjjk, besliste de rechtbank dat geen grond bestond den get. niet onder oede te hooren. Daarna legt de get. zeer bozwarende ver klaringen tegen bekl. af. Aan de beurt is de tweodo getuige, voor heen boklaagde. Wederom eene opmerking van den verdediger, namoljjk dat uit de aan pl. verstrekte dagvaarding niet blijkt dat deze man als getuige is opgeroepen. Dit blijkt eene schrijffout te zijn, weshalve de verdediger geen bezwaar tegen het hooren van dien get. meer opperde. Hot openb. min. vordert ten slotte tegon den koopman, omtrent wien hy medodeelt dat deze stoods de beide beklaagden in de eerste zaak is behulpzaam geweest b(j ver schillende diefstallen van voldvruchten en die hen altjjd daartoe aanzette door de gestolen voorwerpen op te koopon, 6 maanden gevan genisstraf. Mr. Wiercx hield oen uitvoerig pleidooi en concludeerdo tot vrijspraak op grond dat de vervolgiDg minder juist was opgezetwaardoor de verdediging benadeeld werd en dat het oogmerk om zich de ukm wederrechtelijk toe te eigenen niet bewezon was. Uitspraak in deze beide verwante zaken a. s. Donderdag. De gymnastiekvereniging „Kat wijk" te Katwijk aan Zee, directeur de heer Hem,er te Leiden, zal Vrijdag-avond 20 Jan. a.s. in do bewaarschool aldaar eene openbare uit voering geven. In 18S7 werd te Haarlemmer- meer aangifte gedaan van het heerschen der volgende ziekten in die gemeente: 57 ge vallen van mazolon, 2 van roodvonk, 2 van diphtheritis en 2 van fobris en febris typhoïdea. Voor de arrondissomonts-recht- bank te Haarlem verscheen gisteren de heer W. K., oud 52 jaren, particulier te Leimui- den, beklaagd dat hij in den nacht van 6 op 7 December 11. opzettelijk den dienstdoenden nachtwacht, onbezoldigd Rijks-veldwachter, in dio gemeente, d. R., beleedigondo woorden zou hebben toegevoegd. De zaak had zich als volgt toegedragenDe nachtwacht be vond zich voor dienstzaken in de herberg, toen hy een hondje klagend hoorde janken. IIy ging naar buiten en zag toon den be klaagde, die bezig was pogingen aan te wen den om hot hondje van hem, den nacht wacht, te verdrinken. Hy belette hem dit, waarop bekl. hem grove beleedigmgen naar het hoofd moet hebben geworpen. De beklaagde ontkende de beleedigingen en beweerde dat hy van meening was go- weest zpn eigen hondje te mishandelen. De onbezoldigde Rijks-veldwachter refe- roerde zich ter terechtzitting aan zijn proces verbaal. Do subst. officier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, was van oordeel dat hot geïncrimineerde feit uitmaakt boleediging van een ambtenaar in functie, en requireerde eene geldboete van f 50. Do verdediger, mr. Lod. S. Boas, advocaat to Amsterdam, meende dat de veldwachter, toeloopende op het geschreeuw van zyn hondje, dit niet deed als veldwachter, doch als oigenaar van het dier en dns niet ge zegd kon worden in functie to zyn geweest. Was dit zoo, dan wordt die boleediging een klachtdelict en is niet strafbaar, daar de klacht ontbreekt, terwyi, al ware er ook eeno klacht ingediend, het proces-verbaal dan geene bowyskracht zou hebben. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op over 8 dagen. Ook kwam II. B., arbeider, oud 41 jaren, te Haarlemmermeer woonachtig, als bekl. voor. Hy had van een koopman in manufac turen eene wollen doken en eenigo stuks goed opgedaan om die te verloten, or bij be palende dat hy dio goederen zou betalen uit de opbrengst der loten. Nu had hy, in geld verlegenheid zynde, de deken verkocht. Het O. M. zag hierin verduistering en tevens in de het van de hand doen van den prys zyner lotery, met het oog waarop men zyne loten had gekocht, oplichting. In zyn requisitoir lichtto de subst.-officier van justitie dit nader toe. ZEd. Achtb. meende dat van koop op krediet geene quaestie kon zpn, en dat ver der, behalve uit het verkoopen vau den prijs, ook uit de verklaringen dor getuigen bleek dat boklaagde geen plan had de loterij plaats te doen hebben. De verdediger, mr. A. J. Van Thiel, wees er op dat bp de overgave van de doken het tusschen partijen vaststond dat do verloting plaat3 zou vinden, dus dat do deken moest geacht worden het eigendom van den bekl. te zyn geweest. Wat hot tweede punt betrof, meende pleiter dat het uit de verklaringen dor gotuigen waarschpnlpk was dat zy de loten, groot 25 cents, meer uit medelijden hebben genomen dan wel met het oog op don te trekken prys. Bovendien was de bekl. volstrekt niet in de onmogelpkheid om de loterp toch te houden, daar hy van goleverde en nog te leveren loten genoeg kon innen om zich eeno nieuwe deken aan te schaffen. Hierom vroeg pl. met vertrouwen vrijspraak. Na uitvoerige re- en dupliek werd de uit spraak in deze zaak eveneons op Donderdag 19 Jan. a. s. bepaald. De rechtbank veroordeelde tevens den 20- jarigen Bergman, hoveniersknecht te Benne- broek, beschuldigd van wederrechtelyk ver bruik van eau de-cologne op Sint-Nicolaas- avond uit een openstaand fleschje, tot eene geldboete van f 25, subs. 6 dagen hechtenis. Te Haarlem stelt men pogingen in het werk om eene ïlaatschappy in het loven te roepen, welke den gezeten werkman in staat zal stollen op gemakkeiyke wijze in h t bezit te komen van eene eigen woning. Hiertoe zal het noodig zyn gedurende 16 jaar iedere week een huurprys te voldoen van f 2.25. Do Maatschappy zal den naam dragon van „Atlas." Naar aanleiding van ingekomen klachten, zou, naar men aan de „A. C." mededeelt, de burgemeester van Amsterdam, vergezeld vari een inspecteur der recherche, Zaterdag avond jl. een bezoek aan verschil lende cafés-chantant in de Warmoesstraat ge bracht hebben. In hot Burgerweeshuis te Am sterdam is onverwachts overleden Daatje Pruimers, die onlangs haren honderdsten ver jaardag vierde. Gisteravond togen tion uren is te Amsterdam, op de Egelantiersgracht 74, eene beschuilbakkerp gedeeltelpk uitgebrand. Ter zake van verduistering van f 1600 is te Amsterdam gearresteerd een administrateur van een onderling ziekonfonds. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaken, do vorige weok Donderdag en Zaterdag behandeld. Zij ver oordeelde C. II., sjouwer, wonende aldaar, wegens diefstal van floschjes bier van een in de Dolftschovaart liggend vaartuig tot een iaar gevangenisstraf. D. L., koopman, wonende aldaar, wegens diefstal van oen zak spruitjes van een in de Coolvest liggend vaartuig en van eene portemonnaie met 3 Rijksdaalders uit de woning van eene vrouw, tot zes maan den gevangenisstraf; en den 22-jarigen Am- stordamschen kantoorbediende, zich uitgevende voor jhr. Van Schermbeek, wegens oplichting, 3-maal gepleegd, en valscheid in geschrifte, tot een jaar gevangenisstraf. Door de politie te Rotterdam is aangehoudon en tor beschikking der justitie gesteld een persoon, die uit eeno brievenbus van een kantoor oen postwissel ontvreemdde en bet daarop voorkomende bedrag, na eene valsche handteekening gezet te hebben, op het postkantoor ontving. Te Utrecht heeft mon, in de Wei straat, e»n aanvang gemaakt met het bouwen van een lokaal voor rekening van „hetLoger des Hoils," tot hot houden van godsdienstige samenkomsten. Te Utrecht is in den ouderdom van 78 jaren overleden de oud-stryder Jan Jaspers. Te Heerenveen wordt sedert eenige weken vermist de slager T. B. Men vreest dat hy_ verdronken is. Men schrijft aan de „Zw. Crt. uit Almeloo, dd. 12 Jan.: De vorige avond en nacht waron kalm. Des daags was als het ware het eenigo byzondoro voorval dat een aantal werkstakers eeno samenkomst in de gemeento Ambt Almeloo hadden met een viertal van olders gekomen sociaal-democraten, die des namiddags weder vertrokken. Men zegt dat door dezen het plegen van baldadig heden is afgekeurd. De schuttery was van vyf tot tien uren 's avonds in het gemeente huis geconsigneerdzy behoefdo niet han delend op to treden. Do ryksveldwacht werd gisteravond opnieuw versterkt. Ook van de Ryks- en gemeentepolitie werd dien avond geen buitengewoon optreden goëischt. Heden morgen bewogen zich vele arbeiders op straat, doch do rust blijft bewaard. Eenigen hebben aan de firma H. «Sr B. Scholten verklaard, het werk te zullen hervatten, wanneer de loonsvermindering voor een gedeelte werd ingetrokken. Of doze schikking getroffen zal worden, is nog onbekend. Nader wordt ons verzekerd dat de loonsvermindering by de firma's Gebr. Scholten Co. en H. B. Scholton niet is voorafgegaan door oer.e ge- lyke vermindering in eenigo andore fabrieken. In ééne fabriok slechts zou reeds in October het weefloon iets vorminderd zyn; op die fabriek bleef echter een goede geest heerschen. Te Beerta is oen bejaard man, algemeon bekend onder den naam Jan Doove, door do tram, van Finsterwold komende, ge grepen, eenige meters meegesleurd en daar door vrj) ernstig aan 't hoofd gewond. Hy is naar Winschoten vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. In de strafgevangenis te Leeu- warden waren op 1 Januari j.l. aanwezig 261 gevangenen. Over geheel Londen hing gis teren en oergisteren een zoo dikko mist als men er zelden ziet. De mist strekte zich niet alleen uit over de stad en de voorsteden, maar ook over de zee langs do Engelscho kust. Te Dever was het zóó erg, dat de straat lantaarns niet te zien waron. Te Londen werd het lijk gevonden van een postbode, die, door de duisternis misleid, In de rivier was ge- loopen en by Ashton reden twee treinen tegen elkaar. De weg werd daardoor geruimen tyd versperd, maar persooniyke ongelukken kwa men niet voor. Te Manchester was het niet veel beter. Hot tramverkeer onderging daar grooto ver traging en te Eccles dwaalden eenige per sonen den geheelen nacht in het park rond, omdat zij den weg waren kwytgeraakt. To Longsight werd iemand door don treiijBj overreden on te Heywood werd oen wagec mot twee paarden door de stoomtram omgc worpon. Het verkeer op de Mersey werd grootendeels gestremd, omdat men ongo. lukken vreesde. Tusschen Ierland en Engeland kon men. volgons verklaring van gezagvoerders, die op zee waren, geene armslengte voor den boeg voor zich uit zien. Zy hadden in hun ge heelo leven nog nooit zulk een zwaren mist gezien. Eene stoomboot liep by St.-Mary- eiland op de rotsen, doch overigens gebeurden or geene ernstige ongelukken. De echtelieden Desmont, die te Passy woonden, verkeerden sedert eenige weken in betronrenswaardigen toestand, daar de man, winkelbediende, nit zyne betrekking was ontslagen en zy ook twoe kinderen in het loven moesten houdon. Dit maakte ddn man en vader diep ongelukkig en zyn onge luk werd nog grooter toen hy tot de over tuiging kwam dat eene betrekking, welke hem reeds byna was toegezegd, aan een ander was gegeven. Op zekeren dag kwam hy wanhopend thuis en ylde, na zyne vrouw gezegd te hebben dat hy het leven moede was, weer heen. Zjj spoedde zich evenals hy in de richting van de Seine, hare kinderen medenemende. Hoe snel zy ook liep, zy kon haren man niet meer inhalen en was er alleen met hare kinderen getuige van hoe hy zich in de rivier wierp en zyn lichaam door den stroom werd medegevoerd. Onlangs maakte men melding van do schandeiyke en verraderiyke wyze, waarop oen Iersch geneesheer, zekere Cross, zyne vrouw, met wio hy achttien jaar ge huwd was gewoest, had vergiftigd. Zyn ver zoek om gratie hy was ter dood veróor deeld is afgewezen. Zyne terechtstelling, de oerste in Engeland in dit jaar, heeft Dinsdag in de gevangenis van Cork plaats gehad. Dr. Cross hield zich heel kalm. Hy vermaakte zyn vermogen (circa 24,000 pd. st) gedeelte- ïyk aan zyne gouvernante, gedeeltelyk aan zyne zuster en zyne neven. Volgens telegram uit Nieuw- York, kan er tusschen 12 en 14 Januari storm weder verwacht worden op de Engelsche kust. Naar de „Daily News" uit Kon- stantinopel verneemt, melden Oost-Rumoliscbe depeches dat er verscheiden Russische officieren gearresteerd zijn, die boris -waren omlai boeren geld uit to deelen en hen op to hitsen tegon de Bulgaarsche regeering. In het graafschap Georgiöheeft een man zyne vrouw en zes kindoren gedood en zich daarna in een put geworpen. Hy werd er nog levend uitgehaald. Te Brussel is Dinsdag eeno juf frouw Wauters, 84 jaar oud, evenals hare dienstbode en haar hond, dood gevonden, vergeven door de uitdampingen van eene kachel. Den beiden vrouwen en den honl stond het schuim op de lippen. Do Parysche correspondent van het „Hbl." seintTe Parys is een Noderlan dor in hechtenis genomen, oud .36 jaren, die zich uitgaf voor den prins van Oranje en eerst hy zyre landgenooten en daarna bj) Franschen geld trachtte te leenen. De man is blijkbaar niet wel bij het hoofd doch de goheole zaak, waarvan hier eenige ophef wordt gemaakt, heeft weinig te be teekonen, daar de geheele som niet meer bedraagt dan 3000 franken. Uit Amerika worden opniouv twee ernstige spoorwegongelukken berich Op de Union Pacific liep een goederentreii op een personentrein. Twoe wagens worde: vernield en twee andere in brand gezet, waar door tien personen ernstig gewond werde en tweo kinderen verbrandden. Andere pas sagiers leden oatzagiyk van de koude, daar het 20° vroor. Een conducteur werd krank zinnig van schrik en nam de vlucht in 4( bergen. Men vreest dat hy daar zal zy» dood gevroren. Het andere ongeluk gebeurde op den Boston and Mainespoorweg. Een expres van Bostoi naar Portland ontspoorde by Haverhill. Neger personen bleven op de plaats dood er. meer dan vyftig werden ernstig gewond. Een ge deelte van den trein drong in de woning vat eon spoorwegwachter en doodde den man die juist aan zyn avondeten was. De treiu ontspoorde juist voor eene brug en ket is no? een gelukkig toeval, dat hy niet in het wate: is gereden, in welk geval het aantal slacbt offers nog veel grooter zou zyn geweest. Uit IVeenen wordt van g i s t e ret bericht dat telegrammen uit Triënt mcldiri

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2