(4°. 8555. fgeze dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Jannari. Feuilleton. De Danlmoot. id Ao O O i'JJO. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 mamdenl.Hk Franco per postHO. Afconderlgke Sommare0.00. PRIJS DER ADTBRTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.05. Ied«re regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor bet in- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is hedon tot het eerste gedeelte toegelaten de heer O. H. Hille. Het Stedelijk Museum van schilderijen on oudheden in de Lakenhal alhier ie gedurende het jaar 1887 bezocht door 16,281 personen, van wie 12,593 kosteloos en 3688 betaleuden. Zij, voor wie gebouwen uit vroeger tijd perk waarde hebben, zullen in do laatste week van 1887 wol mot vroeze en beving een steiger hebben zien plaatsen voor-de woning van den heer Groenewoud op den Ouden Singel, nabij Ge Mare. Zeker meende men dat ook dit schilder achtige gebouwtje weer door de hand des sloopers zou worden omvergehaald. Toch wae dit nu niet het geval. Met toestomming van - den eigenaar, den heer Wilhelmy Damsté, en den bewoner, ge noemden heer Groenewoud, heeft het bestuur van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" dezen steiger laten plaatsen om da leerlingen der school in staat te stéllen deel te nemen aan de beantwoording eener prijs vraag, welke het bestuur in December heeft vastgesteld, namelijkhet opmeten en in teekening brengen van het huis No. 72 op den Ouden Singel. Deze week kan men dan ook zien, hoe enkele leerlingen van de Burgeravondschool deel nemen aan den wedstrijd en daar op hunne hooge standplaats werkzaam zijn. Het geliefde en meer verwarmende ijsvermaak, in het begin der wook, offerden zij gaarne daarvoor op. Hedenmiddag ontvingen we por Neder- landsche mail de Indische bladen van 30 Nov. tot en met 2 Doe. Het oud-Kamerlid voor Leiden, mr. J. P. Smeele, gewezen proc.-generaal van Curasao, tot herstel van gezondheid hier to lande, is in den leeftijd van bijna 60 jaren gisteren to 's-Hage overleden. Hij had van 1886 tot Sept. 1887 zitting in de Kamer. De overledene gold voor een verdienstelijk jurist. Zijne begrafe- zal a. Maandag op de R.K. begraafplaats te 's-Hage plaats hebben. De lijkstoet zal om 11 uren het sterfhuis aan de Kazernestraat aldaar verlaten. Het getal studonten voor den militairen geneeskundigen dienst bedroeg op 1 Jan. jl., voor het leger hier te lande: by het mil. hospitaal te Amsterdam 3, by de Ryks-uni- versiteiten te Leiden 7 en te Utrecht 15, en by de gemeentolyko universiteit te Amster dam IS; voor liet leger in Oost-Indio: by de Ryks-univeraiteiten te Leidon 51, te Utrecht 28 en te Groningen 15, en by de gemoonto- ïyke universiteit te Amsterdam 51. Van welingelichte zy'de wordt thans verzekord dat tot dusver niot anders bekend is dan dat de Koning en de Koningin, na hun bezoek aan Amsterdam, als gowoonlyk rechtstreeks uit de hoofdstad naar het Loo zullen vertrekken. Yoor hot vermoeden dat het Koniakiyk gezin uit Amsterdam naar de residentie zou terugkeeren en daar tot Mei verbiyfhouden, bestaat nog geen grond. Onder voorzitterschap van den heer Sickesz is gisteren te 's-Gravenhage eeno ver gadering gehouden van een zestigtal belang stellenden uit alle oorden des lands. Besloten is tot de oprichting eener „Heidemaatschappy." Reeds zyn toegetreden als lid of begunstiger S5 personen. Verder is benoemd een voorloopig bestuur van twee leden uit elke provincie om, met de bestaande commissie van dno heeren, in elke provincio op vergaderingen propaganda te maken voor do zaak. Het „Nbl. v. Ned." verneemt uit ver trouwbare bron, doch doelt niettemin onder voorbehoud mede, dat do Rogeering besloton heeft, de veelbesproken paketvaart in Indié op te dragen aan de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" in vereeniging mot de „Rottor- damscho Lloyd", onder het uitdrukkeiyk bo ding dat de voor die vaart honoodigdo 6chepen in Nederland vervaardigd en c. q. gereparoerd zullen moeten worden. De minister van justitie heeft by circulalro bekend gemaakt dat, van af 1 .Januari jl., kunnen worden ondergaan o. gevangenisstraffen tot oen maximum van 5 jaren, in de strafgevangenissen te Broda, Arnhem, 's-Gravenhago, Rotterdam, Amster dam, Utrecht en Groningen. b. gevangenisstraffen van minder dan één jaar in de strafgevangenissen te Zutfon, Goos, Appingedam, wolke laatste uitsluitend is be stemd voor vrouwen, Alkmaar, Snoek en Deventer en in do hulpstrafgevangenissen te Tiel, Dordrecht, Winschoten, Assen, Maastricht en Roermond. c. gevangenisstraffen tot een maximum van zes maanden in do hulpstrafgevangonis to Almeloo. d. gevangenisstraffen tot een maximum van drie maanden in de hulpstrafgevangenissen te Haarlem en Zwolle. a. gevangenisstraffen tot oen maximum van ééne maand in do hulpstrafgevangenissen te Zierik8ee, Leeuwarden en Heerenveen. Voorts deelt de min. mede dat in do hulp- huizon van verzekering te Arnhem, 's-Graven hage, Rotterdam, Amsterdam, Alkmaar, Utrecht en Groningen, alleen mogen opgeno men worden preventief gevangenen en ver oordeelden tot hechtonis of detentie, aan wie is vergund hunne straf in afzondering te ondergaan. Het is der Nod-Gereformoerde kerk (do- leerendo) te Abbenes (Haarlemmermeer) gelukt een stuk grond to koopen, om daarop een kerkgebouw ie stichten. Reeds is daartoe ver gunning ontvangen. Dr. P. E. Daubanton, te Heemstede, is be roepen tot predikant by de Ned.-Hervormdo gemeento te Utrecht. Aan eenige districts-veeartsen zyn van regeering3woge toelagen uitgekeerd, wegens in het afgeloopen jaar bewezen buitengewone diensten. By de verschillende corpsen infanterie wordt een schrifteiyk examen gehouden voor - kapiteins, die voor don majoorsrang in aan merking komen. De vragen worden door don inspecteur der infanterie verzogeld overge stuurd en onder toezicht van de corpscom-- mandanton in do garnizoenen uitgewerkt. De dezer dagen by hot lsto reg. inf. be noemde majoor J. A. P. Theunissen, is op zyn vorzoek overgeplaatst by het 6de reg. van hot wapen. Hy is bestemd om het commando op zich te nemen over het 5do bataljon van dat reg. to Geertruidenberg. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders vandenaam- looze vonnootschap de „Parkschouwburg," to Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Huizinga, werd verslag uitgebracht door de commissie voor do reorganisatie en vervol gens het voorstel aangenomen het bestuur te machtigen na beëindiging van do procedure over het pachtcontract den schouwburg op nieuw te verpachten, of in eigen exploitatie to nemen of eventueel to verkoopen. Het laatsto alleen indien den aandeelhouders daaruit min stens dertig percent zal komen. Van oen student in de letteren, dio zich achter het pseudoniem Fabiés verbergt, zullen dezen whiter te Amsterdam drio toonoelstuk- ken worden opgevoord. Hot Ncd. Tooneel heeft een bljjspel in twee bedryven, „De Astronoom", ih studio; in het Salon des Variétés wordt vermoedeiyk deze week het kluchtspel „De Wryfdokter" opgevoerd, en deze maand komt by Van Lier „De oude jongejuffrouwen", een blyspel in 5 bedryven, op de planken. Natuuriyk niet de vorst van Lombok, maar de persoon, die gevangengehouden wordt door den onaf hankelyken vorst van Lombok, is meer Europeaan in naam dan inderdaad. Dit bleek niet duidelyk uit het eergisteren vermelde bericht omtrent een maritiem machts vertoon tegenover dien vorst. Z. M. heeft den machinist lste kl. in liet vasto corpe A. J. Moritz, niet ingang van 16 dezer, benoemd tot officier-machiniet 2de kl. hij 's Rijks stoomvaartdienst; verloend de vol gende pensioenen: C., zich ook schryvende K. Andriessen, commies lste kl. by 's Rykn belastingen, f 372; H. J. Van Aalst, idem, 616A. A. Van Kouteren, ontvanger dei- registratie en domeinen, f 1997J. F. Van der Banden, commies-ontvanger by 's Rijks belastingen, 496den eersten luitenant B. M. Brantsma, van het 2do rog. huzaren, krachtens punt 4 van art. 38 der wot van 28 Aug. 1851 (Staatsblad No. 128), op non activiteit gosteld. Gemengd Nieuws. Omstreeks 6 uren in den afgo- loopen nacht-ontstond to 's-Hage-eon hevige- brand ton huize van den onderwyzer G. Do Qi i do Rembrandstraat. Hoe hevig ook het vuur was, bleken 3 zware waterstralen voldoende, den brand tot het perceel te beperken. De stoom spuit, do spuit van het reg. gren. on jagers en verscheidene slangenwagêns waron spoedig tor plaatse aanwezig. Aan de liardrydery op schaatsen, den 4don dezer te Hoofddorp gehouden, werd door 19 personen deelgenomen. Dopryswerl behaald door T. Van Gog, de lsto premie door A. Zyiman6 en de 2do premie door C. Huisman. The Mikado wordt 1 3, 1 4, 1 5 en 16 Febr. in het „Gebouw" te 's Hago opge voerd. Omtrent de roede in ons vorig nommer vermolde inbraak op de Lauriergracht te Amsterdam deelt het ,,Nbl. v. Nod." het volgende mede: Te zes uren sloot do firma Frans Ander- heggen, Lauriergracht 107, haar kantoor en werkplaats. De meesterknecht Piet Derringa, die de laatste was, die werd uitgelaten, ontmoette op de gracht twee manspersonen, die, naar hot hem voorkwam, niet veel goeds in hun schild voerden. Op zyn nadorkonien wendden zij zich onmiddeliyk om, en gingen ln do richting van het pakhuis „De Pelikaan", i naast het kantoor van do firma Anderheggen. Debray bad door do openstaande deur een vluchtigen blik in de keuken geworpen. Ook daar vertoonde alles netheid en ordeer was wel niet veel keukengereedschap en slechts van geringe soort, maar het was goed onder houden en net gerangschikt iD eene groote kast, het eenige meubel, dat zich vertoonde. Hy had dit alles reeds opgenomen, toen de komst van dokter Negris hem als in een oogwenk deed raden wat kommer en zorg en ontbering er vast was aan eene lange en zware ziekte onder zulke omstandigheden. Zu'ne goedhartigheid werd levendig gotroffen door de vermagerde wangen, de schoone, maar droevige oogen en het zindelyko, maar armoe dige gewaad van het meisje. Het stond hem klaar voor den geest dat in dit eenvoudige huisvertrek wel veel moest geleden en ge streden zyn; zou iemand, die zoozeer op haar gelaat het merkteeken van goede trouw droeg, zes weken lang een schat onder zich houden, welke hij zoo duidelijk gevoelde, dat daar eon zware, een allerpynlykste last ge weest was? Vol verlangen om zyno gissingen bewaar heid te zien, vervoegde hy zich bij don huls heer met do vraag naar don huurprys van oene kamer, die door middel van een bordje op de deur aldaar aangebodon was. "Weinig moeite kostte het hem aan de praat te komen, vooral toen by een vyffrankstuk in de hand van den huisheer liet glyden, als ten blijke dat het hem ernst was met de vraag naar do openstaande kamer. Debray vernam al wat hy weten wildeen dit bestond hierin, dat do dames Simon, moedor en dochter, beiden les gaven; dat hy, huisheer, wetende dat er niets voorhanden was dan de opbrengst dier lessen, haar een weinig ernstig om do verschenen huur had aangemaand, hoewel hy recht moest doen aan de fatsoenlykbeid van moeder en dochter; doch dat de laatste hem terstond en tot zy'ne groote verbazing had betaald, zoodat hy er zelf wel een weinig beteuterd over was geweest, dat hy zulke ordentelyke vrouwen nun of meer onheusch over dat geld had aangesproken, vermits zy zelfs nog wel een dag te vroeg hadden be taald uit hoofde van het invallen van den Zondag. Voorts vernam Debray dat zy geene meid hielden, maar alles zeiven dedendat zy zeer beschaafd waren, maar wel wat eergierig, zoodat zij nooit eenigen dienst vergden, hoewel men or baar soms gaarne een bewyzon zou. Eenige dagen later vervoegdo Debray zich bij den dokter op het uur dat hy ongosteldon te zjjnent entving. „Ik begin met u te zeggen, heer dokter," sprak hy binnentredende, „dat Ik niet ziek ben en dat ik u in geenen deele over myno gezondheid kom raadplegen." „Des te beter voor u," antwoordde de dokter glimlachende; „uw bezoek doet my in allen gevalle voel genoegen, wat er dan ook do roden van moge zyn." „ik zal u dio reden zeggen. Sedert eenigon tyd heb ik er over gedacht om eene onder- wyzeres voor uiyn dochtertje op te zoeken; zy is nu vyf jaren oud. Een toeval heeft mij in eene soort van kennis gebracht met die juffrouw Simon. Naar voorkomen en alles schynt het my toe dat dit meisje zeer ge schikt zou zyn voor mijne kleine Jeanne, en, daar gij de Simons kent, wilde ik, alvorens nadere stappen te doen, u verzoeken om oprechte inlichtingen aangaande de zedelijk heid, de denkwijze en de bekwaamheid der dochter. Zyn deze van zoodanigen aard dat ik als vader haar mijn dochtertje kan toe vertrouwen „Ik kan u in weinige woorden daaromtrent zoggen wat ik weet," zeide do doktor. ,/Ik behoor tot dezulken, wien men het verwijt toeduwt dat z(j op den penning zyn, omdat- ik geono minachting bob voordien machtigen hefboom, zonder welken allo groote onder nemingen bykans opmogelyk zijn. En toch schoon juffer Juliette niets bezit - zou ik my: zeer gelukkig achten, indien oen myner zonen i my haar als schoondochter aanbood, haar, 1 die doodarm ishaar, dio ik eerst sedert drie maanden ken." „Zeor verplicht; ik heb haar dan riet ver keerd beoordeeld."" En nu weet men wat Debray aan Juliette kwam vragen, toen zij hem, met haar werk - boezelaar voor, had opengedaan. Hy had den dokter de waarheid wel gezegd, maarniet de geheel e waarheid. Hy bezat veel meer kundigheden dan vereischt werden om de opvoeding zyner dochter geheel en al te vol tooien; en had hy uit liefde voor zyn dochtertjo besloten om mot haar af te dalen tot het allereerste onderwys, dan zou hy zich zeer zeker aan do taak harer vorming niet hebben onttrokken wanneer hare vorderingen deze juist aangenaam zouden hebben gaan maken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1