Gremongfd Nicuwu. Slogon er voortdurend uit do puinhoopen van do fabriek dor firma Herfst en Helder alhior nog rookwolken naar omhoog, gisteravond to halfolf was oeno aanzienlijke schare er getuige van dat zich weer een vuurklomp vertoonde aan do half verkoolde ljjst van den roods zoo geteisterden voorgevel van genoemd gebouw. Eene herhaling van hot schouwspel van Woonsdag 11. werd nu natuur lijk voorkomen. Een jongon was gist er namiddag op do Does to Leidordorp aan het schaatsen rijden en nam het bosluit zjjn tocht tot Hoog- made voort to zotten. Daar was het ijs even- wol zeer slecht, zoodat do jongon er door zakte en er onder gloed. Eenige schippers, die dit zagon, schoten tor redding toe en haal den hem met haken van onder do bevroren oppervlakto. Een ander persoon voorzag den natten jongeling van droge kleedoron, waarop dozo naar zjjno haardstede terugkeerde. Men schrijft aan de „N. R. C.": Volgens kon. besluit van 28 Nov. wordt door ieder gomeontobostuur oene bolooning toege kend aan de schatters en herschattors van do gedeelten van woningen dor zoogenaamde lodgers, en wel 25 cent voor iedere schat ting. Wanneer de schatters niet wonen in de burgorljjko gemeente, waar do schatting is verricht, wordt het bodrag daarvan met vier gulden vermeerderd. Do schatting geschiedt volgons art. 2 door drie schatters. Daar nu o. a. Hoogezand, Wildervank, Noordbroek en Zuidbroek iedor één lodger „rijk" zjjn, komt in die gemeenten die lodger op f 12.75 te staan I Do „N. A. C r t." vertelt: Op een on- zer Drentscho dorpen reciteerde eon rederijker een vers, dat hij goed gememoriseerd had. Hi) achtto 't dus onnoodig het boek mede op don katheder te nemen. Aan don regel ge komen „En ais mij alles tegonslaat", raakte hjj de kluts kwijt. Toen hij voor den derden keer herhaalde„En als mjj alles tegonslaat", riep hem iemand uit het publiek toe: „Wol kerol wordt dan heilssoldaat!" Een uitbundig gelach, waaraan de verlegen rederijker zelf levendig deelnam, ging in do zaal op, en tnaakte het don rcciteordor mogelijk, zich hei melyk van don kathoder te verwijdoren. Vijf Engelse he schaatsenrijders van beroep en de bekende Hagen hebben zich aangomeld tor doolnoming aan don intornati- onalon wedstrijd op schaatsen, to Heorenvcen te houden. Als liefhebbers-rijders hebben zich reeds opgegovonClement Hansen en I. II. Harms van Hamburg en vier Engolschon. Hagen komt zoker. Zekere heer Florontin, van Lyons la-Foret (Frankrijk) heeft zioh oonigo dagen geleden van het levon beroofd door zich met een geweerschot in het vollo gelaat te schieten. Zjjn hond was b(j zijn lyk blijven liggen In do gesloten kamer. Toen men zijne voortdurende afzondoring bemorkto, vorschafto men zich ook eindelijk toegang tot do bewusto kamer en kwam mon tot do ontdekking dat do trouwo hond, om zijn honger te stillen, de helft van zijns meostors dij had opgepeu zeld. Dat beest hield te veel van zjjn heer. Eon duel tusschen twee jon go- lieden uit don deftigen stand te Borljjn, tor oorzake van oeno dame, wie zij in don circus Ronz gelijktijdig eon bezoek hadden gebracht, hoeft een treurigen afloop gehad. Midden in den nacht gingen zjj naar een bosch buiten Berlijn, door getuigen vergezeld en ingovolgo do duisternis moesten zy elkan der tot op tien pas nadoren. By het eorsto schot viel de een dood nedor en zijne togen- party gaf zich onmiddeliyk gevangen. Uit Nieuw- York wordt geseind dat in do gistoren gohouden byeenkomst van gevolmachtigden dor worklieden aan don Phila- dolphia-Reading spoorwog besloten is do werk staking voort te zetten. Eens zonderlinge kinderontvoe ring had dezer dagen te Parys plaats. Eene vrouw, Louiso Boussin genaamd, stapte aan het station Montparnasso uit den trein, wolko van Granville kwam. Op haren arm droeg zy oen kind van twee en een half jaar. Tor- wyi zy zich met de door haar moegovoerdo bagage bezighield, kwam een man by haar staan, die haar onder het oog bracht dat het kind haar in haro bewogingon belommerd o en daarom aanbood hot oonigen tyü by zich in bewaring te houden. Do vrouw, dio goens- zins vermoeddo met oen booswicht te doen to hebben, gaf hom hot kind en zojto haro bemoeiingen met haro koffors voort. Toon ze goöindigd waren, begaf zy zich naar de plaats, waar do man zich zou berUtdon om haar da levende bagage te overhandigen. Groot wareu ovenwol hare verbazing en ontsteltenis toen zjj den gedienstigen lastdrager daar met aan trof. Zjj liep het goheole station door, aan vorschillcndo porsonen do signalementen der vermisten opgevende, maar tovergoofs. Allo naeporingon waren tot heden vruchteloos. W y maakten onlangs roods rn e 1- dmg van overstroonnngon in China. Eon Amerikaansch zendoling, Thomas Pat- ton, in de C'hinewsche provincie Honan, hangt thans in een brief aan een geestolyko te Quoens- town, gedagteekond 28 Oct., een trourig taferoel op van do verwoostlng door die over- stroomingoii. In don nacht van den 23-jten September trad de Gele Rivier buiton hare oeversde doorbraak had plaats ton zuid westen dor stad Chinghow. Niot alleen Cliing- how, maar bovendien nog 10 andere volk- rjiko steden werdon geheel overstroomd, 30,000 personen verdronken en nagenoeg oen mtlhoon zyn zonder buisvesting on voedsel. Byna de gehoele oppervlakte der provincie Honan is thans een meer van 10 tot 30 voeten diepte, en de ellende onder do bevolking is zeer groot. „Brood! brood!" is nu aller kreot. Duizenden zitten hongerig, moodeloos en neer slachtig aan do oevers, zonder kleeding of voedsel, onder don blooten hemel. Hutton wor- don thans opgericht. De felle koude verhoogt de ollende, en do overheid is buiten staat om deze te bezweren. In vele govangonis son in Arno- rika schynt het nogal gemoedelijk toe te gaan. Hot Nieuw-Yorker Staatsblad meldt althans uit bet tuchthuis te Columbus, Ohio, hot volgende: In do gevangenis komt nu weldra ook muziek. Den voorlaatsten Don derdag werd namelijk de vrouwenmoordenaar Fred. Roth, van Bayno county, binnengebracht, kunstenaar op do guitaar, en hoeft roods ver zocht in do govangonis op zyno guitnar te mogen spolon. Roth is een knap man van 28 jaren, met eon blozend gezicht, dat door eeno licht blende snor versiord wordt. Zyne kleeding is elegant on hy draagt kostbare manchetknoopen. Zoor tevreden schoen hy, toon men hom medodoeldo dat hy ook in do gevanconis zijne elegante kleoding kon dragon. Roth hooft als lid der zanggozel- schappen zyne kunst uitgeoofend en was reeds schouwburg-directeur. In Cleveland leerde by zijne latero vrouw, oen schoon meisjo van Wooster, kennen. By een bozoek, dat beiden in hot begin van dit jaar aan Wooster brachten, ging mevrouw Roth op zekeren avond hot was op 7 Januari met oen anderen jonkman uit. Toon zy terug keerde, bracht Roth haar in zjjno woede vyf mosstokon toe, van wolko éón den dood der schoono jonge vrouw ten gevolge had. Den 3den November werd Roth veroordeeld, den lGdon Maart zal hij voor zyno daad aan de galg boeten. Men liet hem intusschen tot Donderdag in de govangenis te Wooster, waar hy do afgod van krankzinnige vrouwen was, die ondor den naam damos figuroeren. Bloo men, sioradon en kloedoron worden hem go- sclionken en voordat hy naar het tuchthuis vertrok, voroerden twee gevangenen hem olk een kostbaren manchetknoop, welke zy voor hem hadden laten maken en waarin zy hare voornamen liaddon laten gruveoron. Eene ge trouwde vrouw drukte in een brief aan hem het verlangen uit, hom to kussen. Andore vrouwen verdrongen zich voor de deur zyner cel en trachtten tusschen do traliön door de hand van den moordenaar to vatton, om haar te kussen. Voor hot ovorigo schynt Roth te Wooster voel sympathie gowokt te hebben. Over bet verzoek om oen nieuw proces wordt in Januari beraadslaagd. Indien hem dit niet toegestaan wordt, dan moet Roth, zoo niot de gouverneur nog tusschenbeido konit, de doodstraf ondergaan. Hy scheen ietwat zenuw achtig, toen by Donderdag-middag het tucht huis betrad, maar godroeg zich als een net man. Iiy nam boleofd zyn hoed af on maakte oeno buiging, toon hy aan den directeur voor- gestold word. „Hoogst aaugenaam", zeidehy en reikte den beambte do hand. De beleefd- hoid was bosmotteiyk. Toen Roth by don moordenaar Morgan, die te geiyk met hem gehangen zal wordou, voor oen oogenblik In diens col gebracht werd, zoldo do directeur: „Myulieor Morgan, mag ik u den heer Roth voorstellen." Doze nam don hood af, maakte oone diepe buiging en roikto don hem ver baasd aanstarendon moordenaar do hand. Madrid is met sneeuw bedekt. Zy viol aanhoudend en bolemmerdo het ver keer van ry- en voortuigen. Men zag byna niemand op do straat; do enkoio personen, dio uitgingen, moesten letterlijk zich roet kracht en geweld oen weg banon. De met ijskegels bezetto takken dor boomen in do tuinen, do witte daken der huizen, leverden een voor Spanje zeer vreemd schouwspel op. De spoor treinen kwamen later dan op het gewone uur aan on do pabsagiors vertelden dat de geheele streek tusschen Madrid on de Fransche en Portugeosche grens met eeno dikke sneeuwlaag bedekt was en strenge vorst daar heerscht. Officioele telogrammon moldon dat do kou foller is dan ooit to voren, voel ellende veroor zaakt en het spoorwegverkeer zeer bonadeelt. In do uabyhoid van Avila in Spanje hoeft reeds een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Een goederentrein moest stilhouden ten gevolge van een snoeuwstorm en werd toen ingehaald door oen personentrein. Eene botsing volgde, waardoor een aantal wagens en do machine van don personentrein te pletter gingen. De sneouwstorm maakt o het ongeluk nog erger, want het duurde vier uren oer er hulp kwam opdagon. Verscheidene personen werden gedood en negentien gewond. [Verg. telegr.] Nizza word Dinsdag-avond door oen sneeuw storm overvallen, die echter niet van langen duur was. De sneeuw, die Woensdag-ochtend ongeveer vyf duim hoog lag, begon toen onder do warme stralen eoner schittorende zon te smelten. Sedert het jaar 1871 is daar zooveel sneeuw niet gevallen als dien dag. In Hoagarye zijn eenige spoorwegen dooi de sneeuw onbruikbaar geworden. De treinen tusschen Weonen en Budapest kunnen niet loopon en eergisteren worden te Weenen de Ilongaarscbo dagbladen niet ontvangen. Berlijn is byna zou men zeggen be dolven onder do snoeuw. Drieduizend men- schen, van do zoogenaamde vverkloozen, waron oorgisteren daar bezig met hot reinigen van den openbaren weg. Elke dag sneeuw kost aan de stad eene aanzienlyke som gelds, maar ook geschiodt de sneouwwegruiming in geone hoofd stad van Europo zoo snel als te Berlyn, en de stedoiyko regeering van London zou misschien wél doen, indien zy hot voorbeeld van Berlijn volgde on do workloozen op geiyko wyze in dienst stelde. Ook in andero deelen van Duitschland ver oorzaakt de snoeuw veel last c-n gevaar. Do Rijnvaart is, blykens oen telegram uit Keulen, gestremd door hot dryfijs. In Engeland heerscht eene vinnige koude. BUITENLAND. Frunlmjk. Hot liuwelyk van Sara Earnhardts zoon Maurits met prinses Jablonowska is Donderdag, niet te middernacht, maar zeer prozaïsch, des ochtends, onder oen grooten toevloed van belangstellenden, voltrokken. Byna nog meer dan de bruid trok hare aanstaande schoon- moodor in haren sioriykon gryzen met sabel bont afgezetten fluweelen mantel en zalm kleurig hoodjo do aandacht, jonger en lieftalliger dan ooit. In baar hotel, kwistig mot bloo men versiord en waar twee jongo leeuwtjes ronddartolden, gaf zy een weelderig dejounor. Een lid van don Pnrijschen gemeenteraad, Lofébvre Roncier, is tot veortion dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van esn voormalig ambtgenoot op de open bare straat. Dienzalfden dag diende hy zyn ontslag by den Raad in en vervolgens word overgegaan tot do voorlezing van verschillende stukkon, waaruit bleek dat genoemde lieer oeno som van 10,000 fr. had ontvangen voor zljno be- moeiingon in zake do mislukte tentoonstelling ter viering van hot halve eouwfeost dor spoor wegen. Eindeiyk werd mot algemeens stemmen eene motie aangenomen, verklarende dat de heer Lefèbvre Roncier door hot nemen van zyn ontslag zelf erkend had het lidmaatschap onwaardig te zyn. De oersto vordieplng vaai den toron van Eifel, 55 meter hoog, is byna gereed. Do aartsbisschop van Parys is op wog naar Rome. Hy brengt als jubllégeschonk van zyn kerspel oen gouden tiara. Het duel vau Meyer en Do Woestyne had plaats op den degen. Bj) den vierden stoot werd Meyer zwaar aan don arm gewond. Het rapport van don rechtor Yignoaux concludeert tot vervolging van Rigeaudeau, Hébort, Dubrouil en Debla. Wilson wordt niot vervolgd en volgens de onquöte deed hy niot rechtstreeks mede mot de vier be schuldigden. Het Kerstgeschenk van do Duit3che kroon prinses aah haren schoonvader bestond dit jaar in een eigenhandig geschilderd dook, 42 cM. lang en 30 cM. breed, hetwolk den kroon prins voorstelt, zooals hy er thans te San- Remo uitziet. Door kenners wordt hot schil, dorytje zeer geprezen. De kroonprins is erop voorgesteld, gehuld in oen pelsmantel. Zyno gelaatskleur is blozend en gezond en slochts een pyniyke trek op het voorhoofd en om de oogen verraadt dat de gezondheidstoestand van den lieveling dos volks niot zoo is als in aller belang wel weuscheiyk ware. In zyn vollen baard komt hier en daar reeds een gr[js haar to voorschyn, doch zyn hoofd prykt nog immor met een weligen haardos. Een aangonamor Kerstgeschenk kon voor den grjj- zen koizer zeker niot worden uitgedacht. To Berlyn zal do acteur Denicko een eigenaardig jubiló vierenhy trad sedert 1853 5000 maal op in denzelfden schouwburg aldaar. Italië. Alles is thans voor de feestmis van 1 Januari geregold. De majordomus, mgr. Macchi, heeft 60,000 toegangskaarten uitgedeeld. Het publiek komt binnen langs do bronzen deur, de Paus door do kapol van hot II. Sacrament. De St -Pieter wordt versiord gelyk vroeger by groote feesten. Men zegt dat voor de ver tegenwoordigers der pers eeno byzondoro tribune zal bestemd zjjn. Ook prinses Clémentine, do moeder van den vorst van Bulgarye, hooft den Paus een gelukwensch geschreven, tor gelegenheid van zyn gouden prioster-jubiló, met een toopasso- lyk geschenk. Dit is een kostbaro kelk niét de Coburgsche, Orleanistischo en Pauselijke wapenen versierd, met hot opschrift: „Hulde van eeno dochter van den H. Lodewyk aan den opvolger van den H. Petrus." De hertog van Ursel, spociaal afgevaar digde van den koning van Bolgié, bood den Paus een ivoren statuette van Thomas Aquinas aan, in een tempeltje van massief goud, rijk met edelgesteenten versiord. België. Do beer Jules Yan Praet, minister van het Huis dos Konings te Brussel, als diplomaat, bistorieschryver en verzamelaar van kunst- voorworpen bekend, is overleden. Hy was in 1806 te Brugge geboren. Woensdag avond hadden koning Leopold en zyne gemalin hem bezocht, maar hy herkende hen niet meer. Hy was sedert eenige jaren blind en lydonde. Yan Praet was indertijd secretaris van do commissie, welke to Londen do Belgischs kroon aan Leopold van Saksen kwam aan bieden. Dezo koos bom tot secretaris, latei- tot minister van zyn Huis en Van Praet bleef dat ondor Leopold II. OostouivHong.-Monnrehio. To Weenen is de uitgever van een pansla vistisch weekblad, dr. Zivny, in hechtenis ge nomen, onder beschuldiging van hoogverraad Men zegt dat by hom papieren in beslag ge nomen zijn, dio zyno bozoldigiDg door do Rus sischo comitó's dor Fanslaviston bowijzen en voor hom zoowel als voor andere personen zeer b9zwarond zyn. De uitgave van zyn blad dat de „Parlamontiir" haotto, is gestaakt. Baron Hirsch te Weenen hoeft aan een Joodsch liefdadigheidsgenootschap jaarjjjjt 14,000 fl. toegezegd. Xt «island. Aan de „Times" wordt uit Weenon gesein-i dat de Russische berichten overeenstemmen» melden dat de concentralio van Russiscln troepen in Polen thans afgoloopen is. Oos tonryksche deskundigen schatten het aanta: troepen aldaar thans op 400,000 man. Yo gens depeches uit Bucharest worden than Russische troepen byeengetrokken in Bossa rabiö; rondom Bender alloon zouden er 50,005 bijeengebracht worden. Uit Lomborg meldt men dat eon gro aantal Russische studenten, ten gevolge vat het sluiten van eenige hoogescholen, het b» sluit genomen hebben om hun land te v»t laten en elders hunne studiön te gaan \o tooien. Als gewooniyk ls ook nu Zwitserlan de voor hen aangowezen plaats en er moots er reeds ongeveer 100 derwaarts opwegzjjB die vroeger te Moskou, Odessa, Cbartow e; St.-Petersburg studeerden. In 1888 zal oene nieuwe volkstelling Rosland plaats hebben. De czaar bood den procureur-genera^ by de Synode, Pobiedonotzeft', do portefeuil! van ondorwys aan,- maar deze bodan»' daarvoor. Uit St.-Petersburg wordt bericht 4 generaal Kaulhars ziek is geworden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6