Maandag; Januari. A0. 1883. tgeze fcourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 31 December. Feuilleton. De Banknoot. jo y.h LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post.1A0. nderlgke Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENT EEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het in casseren buiten de etad wordt 0.10 berekond. Maandag a. s. Tiert onze geachte stad genoot de* heer A. J. Schretlen zijn 40-jarig jubilé als boel- en vorloekundigo by het zie kenfonds „Boerhaave." De Nederlandscho mail, met berichten uit Batavia tot SO November, wordt 1 Jan. alhier verwacht. De minister van oorlog heoft eene nieuwe regoling ingesteld aangaande de door hot leger te verleenen hulp on leiding by de oefeningen der d.d. schutteryen. Daarbg is o. a. bepaald Commandanten van d.d. infanterie- enartil- Ierie-8chuttery9n, die, hetzy ten behoeve der practisehe oefeningen (vooral die der recruten), hetzy ten behoeve van de theoretische oefe ningen va-n hot corps onder hunne bevelen hulp ou leiding verlangon van personeel van het leger, kunuen zich tot het bekomen daar van wenden tot den bevelhebber in de militaire afdeeling, waaronder de schutterij ressorteert, under opgave van het personeol dat, verlangd wordt, en van de dagen en nren, waarop de -efbaingen zullen plaats hobben. Indien in de gomeente, waartoe de schutter;) behoort, door welke de aanvrage wordt gedaan, garnizoen gevestigd is en door dat garnizoen aan do aanvrage kan worden voldaan, doet de bevelhebber in de militaire afdeoling door den commandeerenden officier ter plaatse het aangevraagde porsoneel ter beschikking stellen vanpion commandant der schuttery. Indien in die gemeente geen garnizoen ge vestigd is of door het garnizoen ter plaatso niet; aan de aanvrage kan worden voldaan, doet de bevelhebber in de militaire afdeoling yriiet aangevraagde personeel aanwyzon door \ien commandeerenden officier van eon der \by geloge'n garnizoenen uit do afdeeling, jfoor wat de infanterie betreft, na overleg met den betrokken divisie-commandant, en voor wat de artillerie betreft, na overleg mot don commandant der vesting artillorie. Als regel wordt aangenomon dat kunnen worden beschikbaar gesteldper corps schuttery, een officierbestaat de schut- tory uit infanterie en uit artilierio, dan één ofiicior van elk dor beide wapens, en voorts voor de practisehe oefeningen, twee onder officieren en korporaals per compagnie, en voor do theoretische oefeningen één onder officier (c. q. van elk der beide wapens) per corpe. In gemeenten, waar do instructeurs door het garnizoon ter plaatse worden verstrekt, kan het aangegeven getal worden overschre den, voor zooveel althans het belang van den dienst zulks toelaat. Voor de overigo gomoenten moet het getal Instructeurs, berekend volgens do aangegeven wyze, als een maximum worden beschouwd, dat zonder nadero machtiging van don Minis ter van oorlog niot mag worden overschreden. Na afloop der oefonlngen zal door de offi cieren van het leger, dio daarby als instruc teur of loider zyn opgetreden, oen beknopt verslag omtrent den aard dier oefeningen moe- Ion worden ingediend aan den bevelhebber in de militaire afdeoling, door wiens tusschen- lcomst die verslagen aan het departement van oorlog zullen worden gezonden. In verband met het nieuwe reglement van administratie by do landmacht zyn eonige wyzigingen gebracht in het reglement op den inwondigen dienst der infanterie en dat der cavalerie. Bp beschikking van .den.«sinister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is voor hot jaar 1888 benoemd tot secretaris by den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, dr. C. P. Paus Koolhaas te 's Gravonhage. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken i3 mejuffrouw Lubina Schilthuis voor hot tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1S88 benoemd tot conservatrix by het museum van natuurlyke historie aan de ryks universiteit te Utrecht. Met 1 Mei zullon van garnizoen veran deren de 2de comp. 4de bat. van het lsto rog. infanterie van Assen naar Leeuwarden; do 2de comp., 2de bat., van het lsto reg. inf. van Leeuwarden naar Assen; het 2do bat. van hot 7de rog. inf. van Hoorn naar Amsterdam; het 1ste bat. van het 7do rog. inf. van Amsterdam naar noorn. Do 's Gravenhaagsche Coüperatiovo Volks- broodbakkery „De Volharding" keert aan hare leden oen dividend van C'/2 pet. over hot verbruik uit. Het Comité to 's Bosch tot viering van het Gouden Priestor-Jubiló van Paus Leo XIII maakt bokond dat de collecto voor de Katholieke armen aldaar heoft opgebracht ƒ1003.55. Heden zou aldaar door tusscben- komst der Vereeniging van don H. Vincentius ft Paulo eene uitdeeling v3n 6pok en steen kolen plaats hebben. De Koningin woonde boden, Oudejaars avond, hot dankgobed in eene der kerken te 's-Hage by. Men schrijft uit. Apoldoorn dat door Z. M. oeno gift van 0000 geschonken is voor den aanleg van een grintweg door de heide, van het koninklyk Chalet naar Udel. Hier door wordt dezen winter aan vele Udolsche daghuurders werk verschaft, daar dit oene bepaling is, door Z. II. gemaakt. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia r.aar Amsterdam, arriveerdo te Suez 30 Dec.; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, vertrok 30 Dec. van Suez; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Dec. van Marseille. De heer A. B. Mentz, eenigo dagen ge leden op Terschelling overleden, heeft zq'ne zeer belangryko bezittingen, onder levenslang vruchtgebruik voor zyne weduwe, vermaakt aan de gemeente Terschelling, om daarvan later oen naar hom te noemen fonds te stich ten, waaruit alsdan bostaande Vereonigingon of corporation toelagen kunnen ontvangen. De firma Landré Glinderman te Am sterdam, oigenaren dor Koninklyke magazijnen van werktalgen, die ep 1 Januari 1888 haar 25 jarig bestaan viert, werd op 1 Jan. 1863 opgericht door do hoeron J. D. Landré on J. J. Glinderman. Reeds dadeiyk besloot zy, hoewel op zeer bescheiden schaal, esnige werktuigen en ge reedschappon voor nijverheid en landbouw in voorraad to houden, ten einde eene proef to nemen in hoovorre oen magazijn van stoom-, fabrieks on landbouwwerktuigen hier te lande levensvatbaarheid zou hebben. Sedert hebben de zaken zich moer en meer uitgebreid. In de laatste maanden van het jaar 1883 werd de firma door een dubbel verlies ge troffen, door hot. zeer kort na elkander over- lyden van twoe harer deoigonooton, namelijk de heeren J. J. Glinderman en L. Pohl, die beiden zooveel hadden hygedragen tot de vestiging van haro roputatio, on bleef van do oprichters dezer onderneming de hoer J. D. Landré alléén over. In het jaar 1884 gelukte hot hem de medewerking te erlangen van den ingenieur J. M. Elias, die op don lsten Januari 1885 als deelgenoot optrad in doze firma, welke sedert op denzelfdon voet wordt voortgezet, alles doet wat in haar ver mogen is om haren gevestigdon naam te bly ven handhaven, en tal van bewyzen ontving hoe zeer zy by do verschillende loden van het Huis van Oranjo in aanzien stond en nog steeds staat. Gedurende haar 25-jarig bestaan werden door de firma L. G. méér dan 600 stoom werktuigen hier te lande en in Ned Indiü ge leverd en gesteld, terwyl een tal van stoom- diamantsiyperyen, boekdrukkeryen, grutteryen, houtzaprery'6n en schaveryen, styfselfabrieken, tabakskerverpen, meelmolens, yzergieteryen, machinefabrieken, poldergemalen, stoomboer- deryen, zuivelinrichtingen en eene menigte andere ny verheids-inrichtingen door haar wor den gemaakt. Hare belangryke inzendingen op de in de laatste 20 jaren gohoudene landbouwtentoon stellingen trokken steeds do grootste aandacht zy behaalde daarby meer dan honderd, meest eerste pryzon. Door de groote uitbreiding en vorboteringen in de Noderlanische ny verheid, welke op ver schillend gebied tegenwoordig zoo uitmuntend met het buitenland kan wedyveren, wordt door de firma L. G. vooral In de laatste jaren ook oen groot gedeelto harer orders aan inlandsche fabrikanten opgedragen. Het peraonoel, dat in de laatste jaren in deze zaak eene vaste betrekking vindt, bestaat uit 21 personen, waarondor een twaalftal, dat reeds van 10 tot 23 jaar werkzaam is. Ter herinnering aan de feestviering wordt aan elk hunner een remontoir-horloge met naam en jaarcyfers der firma ton geschenke aangeboden. Vermits do brievon en andero stukken voor Paramaribo, by verzending met het op 12 Jan. a. s. vertrekkende stoomschip der „Kon. W.-Ind. maildienst", niet later ter be stemming aankomen dan by verzonding op 11 Jan. a. s. langs den weg van Southampton met do Britsche paketbooten, zal van laatst genoemden verzendingswog alsdan alleen wor den gebruik gemaakt voor do verzending van de aangeteekendo stukken, waarvan de af zenders dit verlangen. Te oordeelon naar de toebereidselen, welke men maakt voor de openbare viering van het Loo-feest, zal op 1 Januari gehool Breda in feestdos zyn gehuld, zegt de „N. Br. Crt.". In de voornaamste wyken der stad worden aanstalten voor versiering en illumi natie gemaakt, waarvan de kosten zoowel door andersdenkenden als door katholiekon worden gedragen. Te midden van de Groote Markt zal oene estrade worden opgericht, waarop de buste van den Paus zal pryken, omgeven door levond groerq-vlaggen enz.deze estrade wordt des avondB geheel verlicht. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 20 December. Witte tanro ƒ6.30 a ƒ6.80. Kogge; 4.35 a ƒ4.60. Haver 5.50 n 6.00, Ohevaliergcrat ƒ5.25, Kaardenboom-u ƒ5.30, Hruincboonon 8 a ƒ0, Groene Erwten 6 a 7 7) Maar de indruk der laatst geleden teleur stelling had niets van dat bittere, hetwelk de beide voorafgaando in haar hart hadden uchtergolaton. Toen zy opstond om to vertrekken, kwam Lot dochtertje van mevrouw De Germont binnenstuiven en riep buiten adem uit: „Mama, papa gaat uit on vraagt of by nu bepaald de plaatsen voor dezen avond by do allereerste opvoering van het nieuwe stuk moet houden. Hy kan ze voor honderdvijftig frank hebben." Vruchteloos had mevrouw Do Germont ge poogd don 6troom der woorden van haar dochtertje te bedwingen. Of zy haar al wenkte, of zy haar al de hand op den mond legde hot hielp niets; het meisje ging voort met al de stoutmoedigheid van een bedorven kind. Toon zij uitgesproken had, vroeg hare moedor „Ziet gij juffrouw Simon niet?" -Zeker wel, en ik zal haar zoo aanstonds mijn compliment makon, maar papa heeft groote haast; by zit al in hot rijtuig en heoft my gelast terstond uw woord to komen brengen." „Eerst beleefd juffrouw Simon groeten," zeide de moeder op oen toon van gezag, welko kwalyk haar ongoduld verborg. Het dochtertje was ook biykbaar ongeduldig, althans het stond to stampvoeten. Juliette begreep dal mevrouw Do Germont niet wilde antwoorden in hare tegenwoordig heid on daarom haastto z(j zich heon to gaan. Maar in woorwil van al de zachtzinnigheid, die haar eigen was, kon zy toch niet nalaten to zeggen hoe hot haar speet dat hulpvaar digheid by oen zoo dringenden nood en by zooveel betuigde welwillendheid in die vrouw uit de groote wereld niet zwaarder woog dan eene uitspanning, welke niot eens het aantrekke- iyke der nieuwheid had. Die hondordvijftig franken, dacht zy by zich zelve, moeten nu dienen om aan twee of drie menschon, die meer dan verzadigd zijn van al wat vormaak is, terwijl dat geld my geheel uit de doode- lyksto ongerustheid zou geholpen hebben. Mevrouw De Germont Is te verontschuldigen zy kent het niet by ondervinding. Geen woord van verwyt kwam over Juliette's lippen, maar er was weder oen steen afgo- broken van het luchtkasteel harer verwachting van der mensehen welwillendheid. Lucht kasteel maar verdient drie vierde van ons geluk dien naam niet?.... Het werd laat; die gedwongen wandeling, aan welke "onze Juliette niet gewoon was, on de teleurstellingen, die zy had ondergaan, maakten haar zóó moede dat. zy b(jna geen voet meer kon verzetten, vooral daar zy dion morgen nog goen voedsel genuttigd had. Doch hieraan had zy niet eens gedacht; zy wist het zich niet eens meer te herinneren. Toen zy daar met gebogen hoofd on afgo- matte leden door oene der minst bezochte lanen van den tuin der Tuillerieën waggelde, voelde zy dat haar voet tegen een licht voor werp stiet, en toon zy bukte, zag zy dat het eene violetkleurige marokynen brieventasch was. Zy opende haar. En wat verrassing 1 Er lagon twee banknoten in, ioder van honderd frank; maar overigens niets, geen kaartje, geen briefadres niets, waaruit zy den naam van den eigenaar kon kennon, dan alleen dat op do oersto bladzyde van het goheel onbeschreven notitiebookje de letters E, D. geschreven waren. In de overspanning, waaraan zy ten prooi was, zag Juliette in de eerste oogenblikken in deze vondst eon vingermerk dor goddelyke Voorzienigheid. Dankbaarheid was dan ook het eerst» gevoel, dat haar het halt deqd kloppen en eene onbcschryfeiyko blydschap vervuldo hare ganscho ziel. Die blydschap werd in de eerste oogenblikken zelfs door het allerminste wolkje van aarzeling niet gestoord. Zy vroeg zich niet af of het haar geoorloofd was zich het goed van oen ander- toe te eigenen, omdat het toeval het in haro handen had doen vallen, on of hot gebeurde haar niot een plicht oplogde in plaats van haar een recht to goven. Haar geweten bleef te meer gerust omdat zy de hulp, die zqo juist van pas kwam, slechts aanmerkte als voor het oogenblik geleend, terwyl zy terstond het besluit nam om er niet meer Van te gebruiken dan zy volstrekt behoefde, nr.melyk ééne der twee banknoton. Aan hare voordeur werd zy reeds -opgewacht door den huisheer, die haar qc ne quitantie aanbood mot de woorden „Mejuffrouw, wanneer do "vyftlonde op een Zondag invalt, ben ik gev oon myne kamer huur den vorigen dag te. ontvangen, ik heb my by uwe moeder, niet willen aanmelden omdat zy ziek is, "maar nu ik u juist zie, ben ik zoo vry hei> u to herinneren." „Goed, geef mg do quitantie." ,.Als gy betaalt mojnffrouw.' Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5