smelt. >n tot oen welluidend concert aan don voet van don pausslykCu troon, die s'„Taalt in den oogverblindenden luister van Uwe voor altoos voroouwigda rogeoring. Ja, Allerhei ligste Vader," zoo luidt het verder, „ook wjj bieden U de vurige wenschen onzer harten voor Uw eeuwig en tydolyk welzijn aan; ook wij brengen U de eerbiedige hulde van alge heels onderwerping aan de leerstellingen der Katholieke Kerk, waarvan G(j de onfeilbaro Leeraar zjjt. En terwijl wij den God der homelsche erbarmingen smeeken, dat Hij Zich gowaardige de vurige wenschen onzer harten te verhooren, vragen wjj, allen trouwe engo- hoorzame kindereu van Uwe Heiligheid, U ootmoodiglyk den vadcriyken zegen." Van de moeste katholieke bladen zyn bedon feestnommors verschenen. Het tweede abonnoineuts-concert door hot 6trykorke3t van het viorde reg. infanterie was gisteravond beter bozoclit dan hot eerste en hoeft buitengemeen voldaan. Het orkest zelf kweet zich in do drie orkost- werken op hoogst verdionsteiyke wyze van zyne meermalen vrü moeiiyke taak. De vor- diende waardeering bleef dan ook niet achter wege. Het vocaal godoelte van het programma werd vervuld door mej. Wilhelmina Breslor, oone Haagscho concert-zangeres, die zeer veol by val vond, zoowel om haar scuno en aria uit de „Freischütz" (Wie nahte mir der Schlummor), waarmede zy een gunstig gotuigenis aflegdo van de door haar doorloopen school, zelfs enkele malen meer aan oeno opera- dan aan eene concertzangeres doende denken. Ook in de drie andere, kleinere liedoren kwam haar omvangryk, krachtig, aangenaam góïuid zeer goed uit. Het had iets lipfolijks, niet het minst in hot bekende„Twee kousen, zoo net eu zoo wit on-2oo fijn, ze zyn er voor twee blootp-Voeton", dat zy op aanhoudend verlan gen ton beste gaf. Naast do violisten, die zich in den laatsten tyd hier als solist deden booron, vervult de lieer Jacques Bekker, uit Arnhem, die op dit concert optrad, eene eervolle plaats. Hfl toonde werkelyk oon waar kunstenaar te zyn, die zyn fijnen, vasten streek, aan eene beschaafde voor dracht paarde, hoewol we dien streek o. a. in het Andante van Mendelssohns Concert op. 64, waarin hot orkost hom, evonals in do beide nommors na do pauzo, uitstekend ter zyde stond, wol iets sterker hadden gowenscht. Ilem vielen insgelijks luido byvalsbetuigingen ton deel, waarom hy Godard'a eigenaardige on bevallige „Canzonetta" herhaalde. De directeur, de hoor Mahn, mag ook weer op dezen avond met genoegon torugzion. Morgenavond zal het harmonie orkest in do Stadszaal het eerste Volksconcert geven. Naar men verneemt, komt voor de open gevallen plaats van militie-commissaris in het 3de district van Zuid-Holland, hoofdplaats Leidon, het meest, in aanmerking de luitenant kolonel der huzaren, op non activiteit, F. J. baron Van Hoeckoren, adjudant des Konings in buitongowonon dienst. In hot nu afgeloopon jaar worden tor Leldsche veemarkt aangevoerd: 76 paarden, 38 voulens, 29,814 rundoron, 6151 kalveren, f>7,787 schapen, 44,760 lammoren, 1966 ma- gore varkens en 14,320 biggon, te zamen 154,912 stuks, tegen 158,898 in het vorige jaar. Uitgezonderd de biggen, wier aantal in 1886 bodroeg 12,997, was dan ook in alles achter uitgang op te merken, vooral wat betroft kal veren, schapen, lammeren en varkens, resp. in het vorig jaar bedragend# 6412, 59,804, 46,911 en 2683. De gemiddelde prjjzen over het gehoele jaar waren voor paarden ƒ53.59, veulens 81.66, rundoren 173.18, kalveren f 52.33, schapen ƒ19.96, lammoren ƒ9.15, varkens 22.10 eu biggon 8.44; tegen in 1886 rospectleveiyk 70, 100, 190.80, 51.50, 22.10,/" 9.32, ƒ20.18 en 8.86. Wat betreft de hier tor markt of aan do waag gebrachte voortbrengselen van den land bouw, bodroegen do middelpryz#n #ver het gehoele jaartarwe 7.67, rogge 5.42, gerst ƒ5.19, haver ƒ3.37, duivonboonen ƒ6.15, paardenboonon 6.51, aardappelen 3.30, alles per hectoliter; boter ƒ1.321/, per kilo; Goud- sche kaas 20.06, Derby kaas 24 en I.eid- sche kaas ƒ33.35. Ook in dit opzicht was dus achteruitgang, mot uitzondering van kalveren en varkens, hetgeen natuurlyk piet zonder invloed bleef op het totaal bodrag yan do vormoodolijk verhandelde waarden, di'v.r die in 1386 be drag ƒ3,158,372.88, tegen ƒ7,219,475.86 in ÏSS?,- dus een verschil vormend# van 938,897.02. De veemarkt en veestapel verkeerden het nu geëindigde jaar dus in allesbehalve bloeien- den toestand. Van dezelfde artikelen bodroeg de aango- voorde en verkochte hoeveelheid tarwe 168, rogge 147, gerst 255, haver 304, duivenboonen 38, paardonboonen 38 en aardappelen 32,425 hectoliter; vorder 382,140 kilo boter en 1522 partyen kaas. Do Koning hoeft benoomd tot intendant van hot konlnkiyk paleis en domein van het Loo, den heer Jd. Van Steyn, tot dusver rontmeester van deze bezitting. Z. M. heeft nan M. Manger Cats, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van bet college van regeffton over do gevangenissen te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de vele en zeer gewich tige diensten, den Iando bewezen; aan H. E. Wullings, gewezen hoofd eoner openbare lagere school te Hellouw, oen pensioen ver leend van 468, onder intrekking van het hem vroeger toegekend ponsioen van 326; met ingang van 1 Januari 1888, benoemd tot adjunct-commies by 's Ryks archief te 's-Gravenhage, mr. A. IJ. H. Van der Burgh, thans tijdeiyk beambte by die Kyksinstolling den tot militie commissaris in do provincie Utrecht benoemden luitenant-kolonel T. Onger- boor, van het regiment grenadiers en jagers, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op 1800 'sjaars, onder toekenning van den rang van kolonel; in zyn rang overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers, den majoor J. L. Lo Bron De Vexeia, van het 8ste regi- mont infanterie; mot ingang van 1 Januari 1888, aan J. J. Hubo, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van op zichter 2do kl. voor het stoomwezen; jhr. H. W. F. Hora Siccama, laatsteiyk resident van Batavia, thans met verlof bier to lando, op zyn verzoek, met ingang van 1 Januari 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gemon Nieuw». Een niet onaardig goval heeft oonige dagen geleden alhier plaats gevonden. Een deurwaardor der directe belastingen, in het bozit van eene volmacht van een ingo- zeteno, die gomoend had met de noorderzon deze gemeente te moeten vorlaton, deed by do politio aangifte van diefstal uit de woning van don verdwenen persoon, welk feit zou gepleegd zyn door een winkelier in meubelen, ter goedor naam en faam bokond staando. Bodoeldo meubelmakor gaf der politie op, dat hy op volmacht der vrouw van don ver- trokkeno had gehandeld en toonde die vol macht op schrift. Om echter in die woning, welke gesloten was, to komen, wist de huis heer van dat pand raad. Ook dozo vertoonde oone volmacht van do vrouw, waarby zy hom het recht verleende weder bezit te nomen van zyn huis; hy zorgde dan ook voor eene andere sluiting. Do aangover, die wel van do verdwyning dor meubelen had gehoord, maar zich nog niet daarvan overtuigd bad, ging Daar de woning en deod deze door een smid openen. Thans volgde eene aanklacht Tan den huis- heor, dio den deurwaarder beklaagde wegens het onrechtvaardig met geweld binnentreden van zyn buis. Do politie maakte van een en ander proces verbaal op, ter beoordeeling dor zaak door de justitie. Nieuwsgierig zyn wjj den afloop van deze komische geschiodeois te vernemen. Godurendo dafge1oopen week zyn hier ter stede aangegovon dri# gevallen van diphtheritis, waarvan twee met doode- ïyken afloop. Hodonmiddag om halféén g e- raakte een man met bet schaatsenryden in den Maresingel, nabjj bet Schuttersveld, door het jjs. Mot vee) moeite werd hy neg met ladders en hakon gered, waarna hy orunid- deliyk naar huls werd Tervoord. Als men telkens en telkone ver neemt, hoe in andere landen coöperatieve winkel vereenigingen van werklieden bloeien en groeien, betreurt men het te meer dat de Nederlandsche arbeiders zoo achterlyk blyven op dit gebied. Wat eene reden te meer is om met inge nomenheid te vermelden dat toch weer eens eene poging wordt gedaan om die achteriykheid te boven te komen. En wol te Leiden, na langdurige voorbereiding. Want reeds vytjaren is het geleden, sedert sommigen kleine geld sommen begonnen af te zonderen tot vorming van eenig kapitaal. Dus is de naam „Door volharding verkregen" welverdiend door do voreeniging, wolko nu eindelyk, in Februari, haren winkel zal kunnen openen. Door volharding verkrogen moge zy dat oenmaal kunnen zoggen van goode winst by grooton omzet 1 (Soc. JVkbl.) Een paard, dat eonige zjjnor vroegere levensjaron in de universiteits-ma- négè had doorgebracht en niet lang geleden ln andere handen was overgegaan, liep gis teravond omstreeks tien uren voor een rytuig, waarin drie büitonlioden zaton, die zich op die wyzo naar Zoeterwoudo wilden bogeven. Op den Hoerenweg, even buiten do voorma lige Koepoort, werd het ros wild en weer spannig, sloeg hot rytuig-stuk en zette het daarna, vry van alle vracht, op een loopen. Één der boeron, die van do kar gevallen was, bekwam eenlgo lichte kwetsuren en ging hot café van den heer Koot binnen, welks eigenaar zich ook over de gebroken kar ontfermdo. De beide andere lieden verdwenen weldra, hot liollendo paard naylende, in de richting van het dorp hunner inwoning. Ook hedenvoormiddag deden de Koningin en Prinses Wilhelmina een rit in narrosleden door en om Den Haag. Mejuffrouw W. K.," 18-jarige dochter eener te Oldeboorn wonondo familie, studeerde in Amsterdam. Sedert 13 Nov. 11. is zy uit Amsterdam spoorloos vordwenon. Te sterke inspanning by de studie schynt haar denkvermogen beneveld to hebben. Men vreest dat zy zwervende Is. Eene belóoning van 500 is uitgeloofd aan diongono, die haar in loven terugbrengt. Alle nasporingen, om hare vorbiyfpiaats te ontdekken, zjjn tot nu toe vruchteloos geweest. In do woning van S., in deKryt- straat te Utrecht, ontstond Woensdag middag, tydons de ouders afwezig waron, een binnen brand, vormoedeiyk ten gevolge van hot met vuur of met lucifers «pelen door een vier jarig meisje, dat zich met oen kleiner kind, dat In een bedje lag, alleen to huls bevond. Toen de buren op het hulpgeschrei der kleinen toeschoten, stond het bedje ln brand en hadden ook do kleertjes van het daarin liggondkind reeds vuur gevat. Gelukkig was het vuur al spoedig gedoofd, en bleek alleen het jongste kind eenige brandwonden te heb ben bekomen, welke niet ernstig moeten zyn. Door den gemeenteraad van Maastricht is oone verordening vastgesteld, waarby een recht wordt geheven op het hou den van bals, concerten, danspartijen, enz. Voor hot geven van oon bal of concert zal voortaan een recht van 1 en voor hot houden van oone dansparty in openbare lokaliteiten 25 en 50 cent, naar gelang van den duur der partij, worden gehoTon. Te Stovonswoert isdelandbou- wer J. v. V., ten gevolge van oen val van don hooizolder, plotseling overleden. Men schat het aantal der te Rome aangekomen vreemdelingen op 40,000. Aan do behoeftigen heeft men gratis kaarsen en olie uitgedeeld voor do schitterende ver lichting, welke op 's Pausen feest zal plaats hobben. De koningin-moeder van Beieren zond den Paus oen prachtigen gouden hostiekolk, gevuld met 5000 franken ln zilvor. Telegrammen. Zie de buUenlandsche berichten ln hel 2de blad.) MADRID, 30 December. Op den spoorweg tusschen Gulmarconds en Naralgrande zjjn twee treinen in botsing gokomen, met hot ongelukkig gevolg dat 20 personen gedood en 36 gekwetst zyn. Het vorkeer van Hen- daye naar Madrid is gestoord. De was van alle rivieren in Spanje wordt onrustwekkend. SOEAKIM, 30 December. Verschillende af- deelingen der aanrukkende oproerlingen zyn uiteengejaagd, mot verlies van vele dooden en lastdieren. PARIJS, 30 December. Op voorstel Tan den heer Monteil heeft de Parysche gemeente* raad besloten den gestichten voor hulpbe hoevenden ln de hoofdstad him geestelijk karakter te ontnomen. Ten gevolge van dat besluit moesten de geestelyke zusters uit het. gesticht van den IL Vincentius a Paulo uit liet veertiende arrondissement die inrich ting verlaten. Morgen zal zulks geschieden met het hospitaal Saint-Louis. Een groot gedeolte der aldus verwyderde geestelijken hoeft zich begeven naar Konstantinopel anderen zullen in het gesticht in de rue du Bac hun intrek nemen. BELGRADO, 30 December. Volgens som mige goruchten zou de koning geneigd zyn tot het samenstellen van eon hom-geen radicaal ministerie, oordeeionde dat het oogen- blik nog niet gokomen is de progres-dstcn aan het bewind te stellen. LONDEN, 31 December. De correspondent van de „Times" to Weenon gelooft da: Rus land, zoodra het gereed is, krachtig za! op treden in Bulgarije en aan Oostennzaï overlaten den oorlog te verklaren, ind en dit rijk meent daartoe te moeten overgaan In staatkundige kringen ztjn velen van oordeel dat mon Rusland ten opzicbie van Bulgarye alle voordoelen moet laten, welke het langs diplomatiekon weg kan bobalen, maar dat Oostenryk zich moet verzetten, indien Rusland geweld gebruikt. ST.-PETERSBURG, 31 December. Volgons den St.-Petersburgschon correspondent van de „Daily News" heeft lord Randolph Churchill geene reden tevreden te zyn over zyno reis naar St.-Peteraburg. LONDEN, 31 Dec. (WW.) Do Michiann-Cen- tral-spoorwegmaatschappy heeft oen halijaar- ïyksch dividend aangokondigd van 2 pet voor haro eigen lyn en van l'/4 pet. voor de Ca nada Southern. Do Lake Shore maatschappg kondigde een halfjaarlyksch dividend a?ir van 2 pet. De hooge verwachtingen zyn hierdoor wel eenigszins toleurgesteld Do Delaware en, T.ackawanna-maatschappy stolde het driemiandelyksche dividend weder op l'/« pet Het d-ó'idend der New-York Central-spoor wegwaatscbappij zal heden worden vastgesteld. Het comité uit de „Ridders van den Arbeid" heeft opnieuw wel aan alle werkhedun der Philadelphia en Reading spoorwegmaatschap pij bevolen den arbeid te staken, maar tot dusver hobben nog slechts weinigen aan liet bevel gevolg gegoven. FARIJS, 31 Docomber. Aan de Matin" wordt uit Rome gemeld dat koning Humbert op eenstemmig advies van den min'ster- raad den hertog van Torlonia als burgemees ter van Rome heeft ontslagen, omdat hy een bezoek heeft gebracht aan den Pans. MADRID, 31 Decembor. Volgens do bladen 1 te So villa is grooto ongerustheid veroorzaakt- daar twe9 groote banken van Andalusié, welke bolangryke deposito's onder hare berusting en groote rekeningen-courant met het buiten- Land hadden, hare betalingen hebben gostaakt. MADRID, 31 December. Te Sevilla zijn duizenden werklieden zonder arbeid, ten ge volge van do overstroomingen, waardoor do scheepvaart met do haven van Cadix is ver stoord. Do overstroomingen zfln het gevolg van eon hevigen storm. MADRID, 31 December. [Pent. Tel.) Dej overstroomingen nemen steeds toe. De 0u3-| dalquivir is reeds elf meter gestegen. Dulzen-;j den werklieden zyn te Sevilla bezig tot bo schutting dier plaats. PARIJS, 31 December. (Part. Tel.) Het uit drijven dor geestelyke zusters var. de gesttcb ten van liefdadigheid, waartoo door den Farp schen gemeenteraad besloten is, wordt me: den grootsten spoed voortgezet. De president der Republiek heeft, als protest daartegen., den oversten van de „Salpólriftre" en „Val- do-Grace" het kruis van het Legioen van Eer overhandigd. FLORENCE, 31 December. (Pert. Tel) By den Franschen consul is, door agenten dei overheid, aan diens woning geweld geploegd tefi einde archieven in beslag te nemen. Dit heeft in alle andero consulaten ©pschuddinj veroorzaakt, CADIX, 31 December. (Part. Tel.'i Het i hier heden afgrysolyk weder. De haven is voo de scheepvaart gesloten. De gemeenschap me de Antillen is opgehouden. WEENEN, 31 December. (Part. Tel.) E wordt beweerd dat tot oeno behoorlijke rus' verzekering Rusland twee jaren noodig bee: voer eene volledige mobilisatie. LE1BEIV, 31 December. Weerbericht (medegedeeld door bet Ken. Ne Met. Instituut). Verwachting: wind zuidwes Thermometer-standgisteravond om 8 ur< 5° Celsius 23* Fahrenheit; hedenme gen om 8 uren 2° C. 28.4° F.; 's midd. 1 uren 1® C. 33.8° F.'s namiddags 4 ur( 2® C. 28.4° F. De ysfeesten, welke Maandag 2 Janus a. s. te Groningen zouden worden gegeven t viering van het 25 jarig bestaan der Groping IJsclub, zijn voorloopig uitgesteld. Het stoomschip „Utrecht" vertrok 31 Di van Batavia naar Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2