had aangelegd, b doch moest, toch siil houden om zyn Idoksol terug to halen. Van doze gelegen I maakte de getroffene gebruik om verder or te rijden en liet zyn kameraad eens t go warm loopen, wilde hij hum inhalen, tl het paard schoen er schik in te. hebben, w.i uet dier ging eensklaps ill galop totda het viel en de dupe van de historie word. (H. C.) Door den waterschout te Sche veningen is gisteren le eerste equipage aan gemonsterd voor instaande vissuhory. Voor de rei bank te Haarlem stond gisteren te de 20-jarige Bergman, hoveriersknecht. had op don St. Nicolaas avond een openeti ai fleschje eau de cologne te Bonnebroek on -roemd en daaruit mild gepresenteerd. L-- r had hy het gebruikte, ter waarde van fa:'.5, aan de winkelierster betaald. Twee gut. on bevestigden' hot feit. De aubst.-officier i justitie, overwogende dat de beklaagd" t goed bekend staat en dat er ook verdo e verzachtende omstan digheden aanwezig iron, wilde geene gevan genisstraf vragen h bepaalde zich tot het eischon eener gel i te van f 30. De verdediger, i:ii F. Willekes Macdonald, achtte den dolus .bewezen, doch voor het geval dat do rechtbank dit gevoelen niet mocht deelen, lege hü" zich gaarne neder by hot requisitoir, i!eerde nog een paar go tuigen a décharge aan, ton einde aan te toonen dat de bc.kaagde in elk geval door gevangenisstraf te rd zou worden gestraft. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. De rechtbank di I voorts uitspraak in do zaken, welke de vorige week behandeld wer den, en veroordeelde Van der Grift te Oude- Wetering tot 10 boete of 5 dagen gev., De Vaal tot f 15 of 10 dagen en 5 of 2 dagen ge vangenisstraf, vrouw Albers tot. f 10 of 3 dagen hechtenis. Het „Hbl." deelt lieden mede dat alle 14 personen, die gisteren door het ys achter de cellulairo gevangenis te Amsterdam zyn gezakt, gered konden worden, ook te dame, die, bewusteloos in eene particuliere woning gebracht, door prof. Tilanus werd be handeld en nagenoeg hersteld huiswaarts kon keeren. Er zyn dus geen menschenlovons te betreuren. Ook een jongetje van zekeren K. aldaar zakte in eeno sloot door het ys en werd mot moeite gered. Deze knaap echter is aan de gevolgon overlodon. De heer Oscar Carré te Amster dam ontving dezer dagen, by gelegenheid van een voor hom hougiyk feest, een paar prach tige gouden sporen. By eone opvoering van „Travl- ata" te Amsterdam struikelde mej. Van Zandt en bezeerde zy zich aan hals en hand; zy vervulde evenwel hare rol tot het einde. By gelegenheid dor drukke werk zaamheden aan verschillende postkantoren met den Nieuwjaarsdag, zal godurende eonige dagen woder een aantal militairen ter beschik king worden gesteld van de directeuren van die kantoren. Naar men zegt, zal Methöfer nu toch vervolgd worden voor zyn artikel „Do- raela Nieuwenhuis on Jeanne Loretto in den kerker." Benige dagen geloden tolden wy de huurbordje8, wolke aangeslagen waren in de Kalvorstraat te Amsterdam, tusschen den Dam en de Munt. Hun getal was 23, waarvan: 13 ter aanbieding van kamers en 10 ter aanbieding van winkelhuizen. (A. C Een polderwerker, die op het ys in het nieuwe Morwedo-kanaal te Utrecht schaatsen reed, zakte er door en is verdronken. Aan den Vloutenschen weg is een jongen, die zich op hol ys waagde, ook er door gezakt eft, niettegenstaande er spoedig hulp geboden werd, eveneens omgekomen. De kooper van het kasteel te IJselsteln is niet do heer De Vries, te Am- aterdam, maar do heer D. Do Vries, te Weesp. Een derïyders aan trychinose, te Goes, die zich onlangs door hot gebruik van rauw varkensvleesch die ziekte op den .taais haalde, is gisteren daaraan bezweken. De ijsbaan te Slikkerveer is gisteren met eeno matinóe musicale geopend. Aan het station te Duinkerken geraakte dozor dagen eon waggon derde klasse in brand, op liet oogenblik toen do trein op het punt van veitrok stond. Eender passagiers had eene kan met petroleum by zich, welke hy onder de bank plaatste. Wei nige oogenblikken later kwam een brandende lucifer van een der reizigois yelen hunner rookten in aanraking met de kan en zie, daar verhief zich eeno ellenlange vlam, ver gezeld van een hevigen knal, welke den go- heelen waggon in brand zette. Do verschrikte reizigers hadden ternauwernood tyd zich te redden. Veel bagage werd eeno prooi der vlammen, een drietal dames kwamen met gescheurde kleeron uit het voertuig, terwyl een der reizigers zich vry ernstig brandde. Het was ongelooflijk hoe snel het vuur om zich heen greep. In minder dan een minuut tjjds was do geheele waggon een vuurpoel en, ware het ongeluk gebeurd terwyl de trein in vollen gang was, dan zouden alle zich in den waggon bevindende personen stellig daarby omgekomen zyn. Ieder trekke dus uit dit bericht zijne leoring! Het spoorwogverkeor langs den Bijn tusschen Griethausen en Welle, lyn Kleof—Zevenaar, is wegens y'sgang voor per sonen- on goederenvervoer gestremd. De rei zigers naar en van Holland mooten gebruik makon van do spoorbaan op den rochter-Ryn- oover Keulen Oberhausen Zóvenaar of van de l(jn over Nymegen. Een hevige orkaan heeft langs de geheele kust van Griekenland gewoed; in do Golf van Patras zyn 25 schepen op strand gedreven en verongelukt. Bjj Hörde, in Wostfalen, is oen mynwerker, JCOhne gonaamd, die op Kerst avond met zyn maandloon in den zak naar zpne woning te Lücklomberg ging, in oen sneeuwstorm omgekomon. By hot vieren van een huwoljjk te Northampton dronken do gasten thee uit een ouden koperen trekpot. Allen vertoonden ernstige vorschynsolen van vorgiftiging; ge lukkig werd door spoedig aangebrachte ge- nooskundige hulp het gevaar afgewend, maar het duurde eenigo dagen alvorens de zieken waron hersteld. Eene steenkolenmyn by Co nis- borough is door oen brand zwaar geteisterd. Do werktuigen der arbeiders zyn vernield on de schade wordt geschat op 20,000 pd. st. 1-500 personen zyn hierdoor werkeloos gemaakt. In de onmiddellijke nabijheid van hot station Wannsee, niet ver van Berlijn, heeft op het ys, dat de oppervlakte van hot aldaar gelegen meer nog slechts voor een deel bodekte, eon treurig ongeluk plaats ge- vondon. Een zevental jongelieden uit Berlyn vermaakten er zich met schaatsenryden, toen het ys plotseling brak en alle zeven in de diepte zonken. Een meisje van veertien jaar zag het ongeluk en had de tegenwoordigheid van geest eene lange plank, die in de nabybeld lag, op het ys te schuiven tot aan de open plek en tevons een touw aan do drenkelingen toe te werpen. Twee vermochton zich echter slechts te rodden; de overige vyf konden zich niet lang genoeg boven water houden en vod den don dood. I-Iet is niet waar dat prins Chun, de vader van den keizer van China, is ge storven. Hy was ernstig ziek, maar is thans aan de beterhand. Men zegt dat SaraliBornhardt haar zoon 1 millioen fr. ten huwelyk mee geeft. (En hot heette dat Sarah tot over de ooren in de schulden zat?) Maurice had tot hiertoe van zyne moedor eene toelage van 3000 fr. jaariyks. Óoquelin gaf te Konstantinopol eene voorstelling aan boord van het jacht van Vanderbilt, voor den rijken Amerikaan en zijne echtgenoote als eenige toehoorders. Hy kroeg daarvoor 3000 dollars. De bekende hongerende dr. Tan- nar zal mot eeno ryke dame, in de buurt van Cork, trouwen. To Madrid lag do sneeuw Dinsdag een voet hoog. De thermomoter stond 8° onder het vriespunt en op de vijvers word schaatsen gereden. In do noordeiyke provinciën van Spanje heerscht eeno strengo koude. Ook uit hot zuidoosten van Frankryk wordt melding gemaakt van vinnige koude. Te Barcolonette (dopartoment Beneden- Alpen) daalde de thermometer van Celsius tot op 25 graden beneden het vriespunt. Te Nizza heeft liet gesneeuwd. BUITENLAND. Frankrijk. Uit het verhoor, dat Debiat ondergaan heeft voor den rechter van instructie, is gebleken dat al wat hy vorklaard had nopens zyne be trekkingen met Wilson, verzonnen was, alzoo ook het verhaaltje aangaande de intieme ver houding van Wilson met zekere tooneelspeel- ster, wie hp voor oene som van 100,000 fr. do brieven had afgekocht, welke Wilson haar had geschreven. Debiat heeft mot den naam van Wilson slechts gospeeld, in de dwaze hoop dat hy op dio wyzo eeno hoogo bescher ming zou genieten en aldus van rechtsvervol ging zou ontslagen worden. Er wordt eeno nieuwe opera van Massenet aangekondigd, getiteld „Montezuma". De tekst zal worden geleverd door den hoer Sardou. De heer Meyer van de „Gaulois" heeft den heer I. Van de Woestyno, van de „Cour- rier francais", uitgedaagd wegens oen belee- digend artikel in dat blad. België, In do jongste zitting der Vlaamsche Aca- domio is uitspraak gedaan omtrent de uitge schreven prysvraag. De eerste prjjs voor Oud- germaansche taalkunde werd verleend aan het werk met de kenspreuk„Ulfilas was voor zoover wy weten de eerste, die Ger- maansch proza schreef", waarvan de sehry ver bleek te zyn de heer P. H. Van Moerkerken, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Utrocht. De eerste prys voor de vraag botreffendo „Mlddelnederlapdsche bibliogra. phie" 'is, gelyk we reeds meldden, toegewozen aan het werk met de spreuk: „Hier es over ghopynt langhe stonde", schryver de heer L. D. Petit, conservator aan de universiteits bibliotheek te Leiden. Voor de prysvraag be treffende „Taalzuivering" werden op gelyken voet bekroond de hoeren Jan Broeckaert, let terkundige te Wetteren, en J. Craaynest, loeraar te Brugge. Uit St.-Paul do Loanda wordt bericht dal er geen tydingon zyn van Stanley sedert diens aankomst te Boma, maar, daar sedert dien goon stoomschip van Stanley Pool naar de Aruwhimi ging, maakt men zich niet on gerust. Italië. Naar men uit Rome verneemt, heorscht er veel onzekerheid aangaande de bewegingen van het leger van don koning van Abessynië maar men gelooft dat het optrekt naar Mas- sowah, met 80,000 man, verdeeld in 3 corpsen. Volgens de „Voce della Verita", het orgaan van het Vaticaan, zou do hoer Glad stone zich te Rome bevinden op den dag van het jubilé van den Paus. Volgens de „Univers" heeft de hertog van Norfolk den Paus ter gelegenheid van zyn jubelfeest eene som van 12,000 pd. st. ten goschenke gegeven. Groot-Brltannlë. Hot blykt dat het gebeurde met den heer Gladstone te Dover niet zoo erg is geweest, als het eerste bericht uit Parys deed gelooven. Do komst van Gladstone te Dover (waar hy schoep zou gaan naar Calais, op weg naar Italië) veroorzaakte in deze stad eene niet ge ringe opschudding; hoel de bovolking had vry'af genomen, en terwijl een deel er van don ouden staatsman met toejuichingen welkom heetto, jouwde een ander deel hem uit. Toen nu Gladstono met vrouw en dochter in een open rytulg van het station naar het stad huis reed, werd hy op straat begroet met eene hagelbui van sneeuwballen, waarvan er een hom aan den schoudor trof. Van kwetsuur was geen sprako, en het geval had overigens zóó weinig te beduiden, dat Gladstone terstond daarna in de Town Hall eene lange redevoe ring kon houden over het recht van Ierland op homo rule eene redevoering, die door de toehoorders met verschillende aandoenlngon word aangehoord. Gisteren vierde de heer Gladstone zyn 77sten verjaardag, on hjj is zoo krachtig en onvor- raoeid als ooit. Koningin Victoria heeft nog een prachtig jubilé geschenk gokregen uit Zuid-Afrikaeen ivoren kistjo met struisvogelveeren er om hoonde deksel is versierd met filigraan goud en diamanten. Uit Londen meldt men: De council of foreign bondholders bericht de goede ont vangst uit Caracas van de gewone remise ten behoove der couponbetaling dor buiton- landsche schuld van Venezuela; ditmaal be staande uit 6748 pd. st. Oo»tenr^Hong.-Monnrchie. De keizer van Oostenryk heeft aan baron Albert Von Rothschild, chef van het bankiers huis to Weenen, alsook aan zyne vrouw het recht verleend aan het hof te verschynen. Dit recht heeft aan het Oostonryksche hof alleen de oude adel en was tot dusver aan niemand toegestaan, die tot don Israëlletischon godsdienst behoorde. Op tweeden Kerstdag is te Weenen onder presidium des keizers weder eeno militaire conferentie gehouden, bygewoond door aarts hertog Albrecht, inspecteur-generaal van het loger, den minister van oorlog (graaf Von Bylandt Rheydt) en den luitenant-veldmaar schalk Von Bock, chef van den genera- Ion staf. De uit Oostenrijk verbannen aartshertog Johnn heeft vergunning gekregen naar zyn land terug te keeren. De Oostenrjksche regeoring doet wat in haar vermogen is om hare staatkunde duide- lyk to doen uitkomen. Nu weer de Bulgaar- sche quaestie als het voornaamste punt van geschil tusschen Rusland en Oostenryk op den voorgrond is gesteld, herinnert het „Frem- denblatt" terstond, wat graaf Kalnoky hierover indortyd in de Delegaties verklaard-o. Graaf Kalnoky wees toen op hot verschil tusschen de zuiver Bulgaarsche en de Euro- peesclie belangen, wolke daarby in het spel kwamen. Do eerste, en daartoe behoort ook de verkiezing van don vorst, zyn Oostenryk vry onvorscbillig, mits het vorstendom de positie behoude, welke door het tractaat van Berlyn is aangewezen, nl. als een zelfstandig land onder suzoreiniteit des sultans van Turkye. Daarentegen heeft Oostenryk er groot be lang bij dat de zelfstandigheid van Bulgarye, welke door hot tractaat is bekrachtigd, niet gekortwiekt worde. Bulgarye mag geen Rus sische provincie worden en daarom kan Oos tenryk in geen geval dulden dat het Vor stendom door eene vreomde mogendheid worde bozet. Het „Fremdenblatt" verzekert dat de Oos- tenryksche regeering, ofschoon bereid eeno minnelijke schikking te aanvaarden, toch aan dezen grondslag harer staatkunde ten opzichte van het Balkan-Schiereiland moet vasthouden. Tegeiykertyd bevat de Weener „Presso" een artikel, dat eveneens blykbaar uit offi cieuze bron afkomstig is en waarin Rusland verantwoordelyk wordt gesteld voor de onrust op hot Balkan-Schiereiland. Wie heeft de omwenteling van Philippopel voorbereid, en wie heeft den prins van Battenburg verdreven? Oostenryk heeft dit niet gedaan en evenmin kan Oostenryk het helpen dat Rusland door zyne eigen schuld zyn geheelen invloed in Bulgarye heeft verspeeld. De „Prosso" doet uitkomen dat Oostenryk- Hongarye den vrede wil, doch de czaar toonde dit nu ook door geen nieuwe troepen naar Polen te zenden en duidelyk en bondig Ru8lands eischon ten opzichte van het Balkan- Schiereiland te omschryven. Indien in de nu ingetreden week geen afdoende verklaringen worden gegeven, in aannemelyken vorm en zóó dat ze vertrouwen verdienen, dao weet Oostenrijk waaraan het zich ten opzichte van Rusland3 wapening moet houden. Men zal dan maatregelen nemen, welke daarby passen. Rusland. Uit Odessa wordt gemeld dat de politie, op bevel der regeering, alle reservisten van het leger, zoowel officieren als manschappen en zelfs de zestigjarigen, opspdort. Graaf Cheremotieff, maarschalk van den adel te Moskou, had eene audiëntie by den czaar; hy kwam op tegen de houding der autoriteiten tydens de onlusten aan de uni- - versiteit on betoogde dat de feiten zich ge heel anders hadden toegedragen dan hot officiéél relaas vermeldde. Do czaar heeft eene enquête golast. Sei-vië. Aan de „Temps" wordt uit Belgrado ge seind dat 102 afgevaardigden van de radicale party oen schryven aan Ristics hebben ge zonden, waarin de aftreding van den minister van binnenlandsche zaken wordt gevraagd. Volgens een gerucht, dat Woensdag avond te Belgrado in omloop was, zou Uet kabinet zyn ontslag hebbon aangeboden- De koning zou echter goweigerd hebbon het aan te nemen. Bnlgarjje. Do Sobranje heeft hare goedkeuring ver leend aan de overeenkomst met Oost-Rumeliê, betreffende de schatting der Rumelioten. (i Aangenomen is het voorstel om eeno lee-/^ ning van 50 millioen te sluiten tot delging® van schuld en voltooiing der spoorwegen, I welke thans in aanleg zjjn, voor den aankoop I der Varna-iyn en voor het afdoen van del schuld aan prins Alexander, terwijl het over blijvende ten goede zal komen aan de leger- uitrusting. Voorts is het ontwerp betreffende eene leoning van 22 millioen tot kustverdediging aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2