kampto staande op eone schuit in den Niouwen Ryn, te bemorkou dat hare pogingen niet tevergeefs waren geweest on dat de aan grenzendo perceolon, ook dat der likeurstokerij der firma Vervoeren on Benschop, welks houten gootiyst tor zijde roeds begon te branden, gespaard zouden blijven. Van tijd tot tijd leverde de brand een schoon schouwspel op, vooral toen de veelkleurige vlammen do goraamten der door haar bijna vor nlolde gebouwen verlichtton. Voortdurend wier pen z(j oen regen als van vurige sneeuwvlokken naar omhoog, terwijl de rookzuilen, welke vooral nan Je voorzijde door do windstilte majestueus omhoogrezen, telkens den glans der maan verduisterden of geheel wegnamen. Een vreomdon en elgonaardigen aanblik leverden do op de wateroppervlakte brandende verfstoffen op. Doze waren van de helling aan den waterkant naar hot water govloeid en brandden daar met verbazend hooge vlammen. Men kon dus gisteren als 't ware water zien branden. Bjj liet meer en meer naderen dier vlammen naar den wal, ontstond onder de daar opeengepakte menigto een vorschrikkoljjk gedrang, waarbij nog een paar dames onder den voot raakten, die wel weor werden opgehol pen, doch haro hoofddeksels moesten missen. Hoewel ook aan de Hoogewoerd het ge- heele percool is uitgebrand, was het vuur daar niet zoo fel ais aan do achterzijde. Bij het uitbreken van den brand werden de kan toorboeken door een politie-agent en eenige buren in veiligheid gebracht bü den heer Sleyser, bonovens de brandkast. Zelfs de heer Herfst drong met levensgevaar het gebouw binnen om nog enkele boekon te redden. Daar het kantoor op dat uur gewoonlijk gesloten is, moest men, om zich toegang ■daartoe te banen, de ruiten inslaan. De agent deed dit mot zijne sabel, doch een knecht gebruikte daartoe z(jno vuist, mot het gevolg dat h(j aan dat lichaamsdeol zwaar verwond en naar het ziokenhuie overgebracht werd. Na verbonden te zjjn, kon h(j oonigen tijd later weor naar den brand gaan kijken. Op den Nieuwen Rijn leverde de grooto spiegelruit van den heer Corts bewijs van ■hare vergankelijkheid, daar ze, hetzij door do hitte, hetzij door het gedrang, brak. Do stoomspuit gaf voortdurend water en werkte tot in den morgen. Het was dan ook een brand, harer waardig. Door hare krachtige hulp was do brandweer zoo betrekkelijk spoedig, te acht uren, het vuur moestor. Hedennamiddag eteeg er nog rook op uit de puinhoopen en waren er nu en dan nog vlamjnon in zichtbaar, terwijl het water aan de muren bevroron is en in het inwendige tal van be vroren pijpen water hangen, hotgeen oen zeer vreemd effect, als van eono druipsteengrot, maakt. Bjj het opnemen van enkele slangen bleken ook deze reeds gistoravond styf bevro ren te zijn. Enkele spuiten moesten in den laten avond aftrekkon, daar 'hun het werken door de folio vorst werd belet. Zelfs de stoomspuit had daardoor moeite des nachts haro plichten to vervullen, waarin zij evenwel niet in ge brek# bleef. Het is te verwonderen dat do muren van het perceel zoo lang z(jn staande gebleven. Eén is eerst gisteravond om balftion godeel- teljjk neergevallen en terechtgekomen op do kegelbaan der nabijgelegen sociëteit „Con cordia", welke daardoor en niet door den brand zelf, veel schade bekwam, niet medegerekend die, door het water veroorzaakt. Ook moet nog oen godeelte Tan dien muur omgestort z(jn terwijl een paar brandweermannen zich or op bevonden. Zy hebben evonwel geen letsel bekomen, daar één hunner ia biyven hangen in een boom, wolko in den tuin dier sociëteit staat, en de ander ook behouden op den vasten grond wist to komen. De tram kon natuur! yk de Hoogewoerd niet passoeren en schikte zich gowillig in haar lot, slechts rydendo van do Hoogewoordsbrug naar het station, vice versa. Do brandweer en de politlo kweten zich flink, de eerste natuuriyk mot warmte, van hare moeiiyke taak. Hoo de brand in de vorniskamor is ont staan, is onbokond. Do knechts, die in het gebouw benoden on boven werkzaam waren, hoorden wel oenig verdacht gekraak, doch dachton het allerminst aan brand. Toon z,y op ontdekking uitgingen, kwamen hun reeds de geweldige rookwolken togen, welko zich door de lokalen verspreidden. Het gevaar was toen al zóó groot, dat ze in allerijl moesten vluchten, om later weer te trachten nog het oen en ander, dat op het kantoor aanwezig was, te redden. Da firmanten waren voor hunne zaak wel voldoendo geassureerdmaar toch zal de door hen te lyden schade nog zeer aanzienlyk zyn. Te halfdrie hedenmiddag had hier ter stode wederom een brand of liever oen brandje plaats. Het roet in den schoor steen van den heer Tavorne in de Donkersteeg vatte vlam, docli werd spoedig gebluscht door middel van Haywards brandbluscbgranaten, door den hoor B. Van Romburgh geleverd. Een vry tairyk publiek was aan wezig by do behandeling van het appèl door J. A. Cohen, corrector ter drukkery „Excel sior" te 's Hago, aangetookend tegen het von nis dor Haagsche rechtbank, waarby hij tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens opzettoiyke bo!«"diging des Konings. Do toedracht dor feiten is bekend, en uit het rapport van don raadsheer Do Graaf bleek heden niets nieuws. Procureur generaal mr. Telders, adv.-gen., ving zijn requisitoir aan met de lezing van een brief van don commissaris van politie te Leeuwarden, do geboorteplaats van den bekl., waaruit bleek dat by èn aldaar als jongeling èn in Indiö als soldaat, altyd zoor slecht had opgopast. Proc.-gen. oischto bevestiging van het vonnis wat toepassing der strafwet be treft, doch verzocht don Hove opnieuw recht to doen on den bekl. to veroordoelon tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. W. A. Paap, advocaat to Amsterdam, riep, voor do eerste maal hier ter stede op tredende nis vordodiger, de wolwillondhoid van don Hove in. Voor beloediging moesten zyrts inziens 2 gegevens zyn: hot mate riöelo feit, do beleediging, en de animus injuriandi, het opzet. Wat betreft de boleodi- ging nu, merkte bjj op dat het vonnis a quo vol strekt niet heeft uitgemaakt dat de uitdrukking „Gorilla" synoniem is mot „Z. M. don Koning" en wat betreft het opzet, achtto hy de aan wijzingen van het vonnis, aangenomen dat er iets beloodigends in den uitroop was, vol strekt niet voldoende cm dat opzet aan te toonon. Want nóch in het opheffen van do hand, don luiden uitroop, do groote verza- moling van volk, nóch in hot voorbykomon van Z. M. zag pleiter iets dat het opzet aan duidde. Hot vonnis a quo mot zyuo „volledig over tuigend bewys" eene uitdrukking, welke ons strafrecht niet kent, wel een „wettig en overtuigend bewys", achtte hy dus onjuist ge- wozen, en hy concludeerde alzoo tot vernie tiging daarvan en ontslag van rechtsvervol ging voor don boklaagdo. Aangezien geon re- of dupliek plaats had, word de uitspraak bepaald op Zaterdag 7 Januari a. s. Hedenmorgen tegen zes uren ontstond te Amsterdam plotseling, door onbe kende oorzaak, brand In porcool 10 op do St.-Anthonies Broestraat, waarin een manu factuurwinkel. De vlammen sloegen uit toon do brandweor word gealarmeerd. Zoowel het huis als de bovenverdieping waren onbewoond, maar in don kelder woonde oen bewaarder, die rustig doorsliep, torwyi het boven hem brandde. Omstanders waarschuwden do brand weer, die met zeer veel moeite want in den kolder was 't ook al niet pluis den man ongodeerd te voorschijn bracht. Gistsrnamiddag omstreeks zes uren is, in het benedenhuis van pand Ne. 12 aan hot Burgemeester Hoft'mannplein op Feyeu- oord, brand ontstaaD, vormoodeiyk doordien een kind in de kleerkast der slaapkamer een boek zocht met eone kaars, waarvan de vlam in aanraking moet zijn gekomen met eenigo kleedingstukken. Het pand, waarvan alleen hot benedongedeelte van het benedenhuis is uitgobrand, alsmede de inboedel zyn verzekerd. By den horlogemaker F. B. te Enkhuizen is een twintigtal horloges ont vreemd. Do dader la nog onbekend. Door het flink gedragvanden machinist eenor resorvolocomotief, welke om de tramiyn Heerenveen Gorredyk vry van sneeuw te maken, gistermorgen te 4 uren de lyn oprood, is een muzikant, De Jong, van oen wissen dood gered. Deze had zich in boschon- kon toostand op do rails te slapen gelegd. Gelukkig werd do machinist hem bytyds ge waar, remde en maakte den man wakker. Dadolyk was do nachtwacht by de hand, die don boschonkene in hot cachot bracht. Gisteren had zokeroJ. R. te Enk- huizon het ongeluk, torwijl hy bezig was hoo rnen te snoeien, uit een boom te vallen. Per draagbaar is hy naar zyne woning overge bracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. y^sr. KOLONIËN. BATAVIA, 23-25 November. (Nederl. mail.) Uit Atjeh zendt men aan het „Bat. Hbl." nader het volgende: Den Oden dezer, in den vroegen morgen, immers te ongeveer halfzeven, werd de benting te Edi door ongeveer 80 welgewapende At- jehers aangevallen. Do aanvallers bohoorden tot de bonde van Toekoe Aboe en waren, be halve met klowangs, ook met geweren gewa pend. Bovondien hadden zy verscheiden doel matig ingorichte stormladders ter hunner beschikking en waren voorzien van löflesschon petroleum om don rooden haan in de benting te doen kraaien. Zij werden echter door de onzen uitstekend ontvangen, want na een kwartior-uurs lagen er 51 Atjehers tegon den grond, torwyi wy slechts één gewonde be kwamen, namelyk een Europeesch fuselier, dio een klewanghouw over do pols kreeg. De Atjehers wqren verkleed als politie-oppassors en, slim als altyd, hadden zy de veldverken- ning, bestaande uit een onder-officier en eenige manschappen, ongedeerd laten passoeren misschien hadden de sloebers wel plan tegeiyk mot de terugkeerendo verkenning in de ben ting te dringen. Onder de gesneuvelde Atjehers vond men een aanvoerder, op wiens lyk men een prachtigen gouden ronljong ontdekte ter waarde van een paar duizend dollars. Het 14de bataljon rukte don 12den dezor naar Poeloe Bras om aldatr eene tairyke bende Atjehers van Toekoe di Tiroe te verjagen. Do troepen waren voor 10 dagon van vivres voor zien, torwyl den 13den daaraanvolgende nog eene compagnie van het 3de bataljon, groot 130 man, ter versterking werd gezonden. Toen kort daarop bericht werd ontvangen dat do Atjehers zich to Poeloe Bras hadden verschanst, werd den 15den een detachement artillerie daarheen gezonden. De „Sumatra Crt." deelt mode dat bjj de Ned.-Ind. Stoomvaart-Maatachappy hot voornomen bestaat om het aanst. jaar met vier harer grootste stoomschepen ook eene stoomvaartvorbinding met Nederland te openen. Daar de booten dezer Maatschappy alle havens in Lndiê aandoon, kunnen zy in Ne derland dan ook lading innemen voor alle plaatsen in den archipeldaardoor zouden ver vallen da onkosten van overscheping en verder vervoer van de hoofdplaatsen naar de plaatsen van bestemming. Door den gouvernottr-generaal van Ncd.-Indië 2(;n <lc volgende beschikkingen genomon: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof n. Europa, v. ziekte, aan den verificateur J. F. Sibcmus Trip. OntslagenOp verzoek, eervol nit 'e lands dicnat, wegens lichamelijke ongeachiktboid P. G. Yael- man; op verzoek, eervol uit den dienat der Staats- spoorwegen op Java, F. I. Dozy; op verzoek, wegone ziekte, eervol uit zijne betrekking, G.E. A. T. Rudolp. Benoemd: Tot ads.-rce., tevens vendumeester der Ooaterdiatricten van het gouv. Celebes en onderk. J. M. Tan Berckel; bij bet binnenl. bestuur op de boz. buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl. J. Fv Hoedt; tot adsp.-contr. J. E. Meyboomtot cbol' der exploitatie van do ljju Djokdjak&rta-Tjilatjap tij den dienst der Staatssp. op Java, J. C. Schippers; tot laten commies bjj het dep. Tan fiu. B. J. H. Neu mann; met ingang van 1 Dec* ter beschikking van den dir. van fin. J. F. C. Harte velt. Tot derden commies bij den dienst der Staatsspoor wegen ter Sumatra's Westkust N. B. Boute en W. llijst; tot* tijdelijk derden commies, G. O. Wittenrood en H. Ch. Eedeburtot betaalmeester E. Ch. Faal en C. H. Leidelmerjertot tjjdeljjk betaalmeester, J. J. HofUtan H. N. Hommes. L. W. F. Will8ms2, G. De Jonge, Th. F. De Ceusinck Van Capelle on A. De Boer; tot tijdelyk opz. Sdo kl., W. Klopper:, J. Jan sen en 3. O. E. Brettertot ODdcropzichter 3de kl-, D. II. K. 21en teltot tijdelijk onderopzichter late kl.. W. B. Wolünlck en B. T. E. Honthuysentot tjjdelijk onderopziohter 2do kl., A. Coeeter en II. F. Tielman tot tjjdeljjk onderopzichter Sdc kl., Y. F. De Roo, D. Ynu Kuilenburg en E. J. Hornungtot teekeuaar lsto kl.# H. L. Leydie Melville. Geplaatst: In du ree. Cbcribon, de conlr. lsto kl. P. C. Van Vrjjbergbo De Couingham do op. 1. meisjesschool to Makassar W. J. C. Lochman Van KOnigsfcidt. Overgeplaatst: Van do op. 1. mohjeeacbool te Makassar naar de op. late 1. school aldaar E. E. Kloer. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ma. mil. dioust, w. ongeschiktheid voor alle mil. diensten, do lijd. ofT. van gez. 2do kl. by het loger in Ned.-Indië L. F. Deercn. Goplaatst: Bjj het 11de bat. Inf. de lsto luit, B. T. C. F. Schmidt en do 2do luit. J. H. De Qnant bjj bet 17de bat. do kapitein G. H. L. F. O. Ilgen; bjj do Sdo comp. ariillorio (Sde bergbatterjjj te Soera* baia, do 2do luit. A. P. A. Lojjeen Dillie. Ovcrgeplaatet; Bjj het 5de bat. inf. de late lntt. A. B. B. Jansen; bjj het 7de bat. de late luit. S. A. Hissink en de 2do luit. A. Sieburgh; bjj het Sate bat. do kapt. J. L. Lacucllc; bjj bet I2do bat. do lsto luit. W. A. E. Godin; by hot I4de bat. de 2do luit. M. K. W. F. Scheurerbij hot 2do depot bat. de leto luits. C. J. Van Dort en J. Reennk bjj het garnizoenabat. van Celebes, Menado en Timor, de late luit. W. A. J. Van der Meulen. Artillerie: bij do 4de comp. (4do bergbattorij) in Atjob, de kapt. J. A. Almerood; bij do 18do comp. (lato bergbatterjjj te Batavia, de kapt. J. H. G. Bruijniabij de 22ste comp. f2de comp. van Atjeh en onderhoorigheden) in Atjeh, de kapt. C. J. A. Macpheraon. Mil. adm.als kapt.-intendant bjj do gewest, intendance van Atjeh en ouderh. (Kotta-Badja), de kapt.-kwarticrm. N. J. v. d. Bent; bjj den raad van adm. van het 6tle bat. inf., de 2do luit.-hwartierm. P. L. Yau de Kaeteele; bij den raad van adiu. van het 7do bat. inf., teven» kwartierm. van bot gam. to Magolang, de lato luit.- kwartierm. J. C. I'. K. Wildcring. Gonec-sk. dienst: bij den gewest, en plnats. genccsk. dienst in de 3de- mil. sfd. op Jjvs (hospitaal te Socrabaia), do ofi'. van gez 1ste kl. L. P. Van der Spui; bij den gewest, eu plaats, geneesk. dienst van Atjeh en ondork., de off. van gez. 2do kl. K. D. Kconbjj den gewest, eu plaats, geneeak. dienat van Sumatra's Oostkust (gam. to Bongkalia1, do off. van gez. 2de kl. E. Baumanu. BUITENLAND. Ituliü. De berichtgever der „Débate" te Rome verneemt aangaande de feostoiyke drukte op. hot Vaticaan de volgende bijzonderheden De menigte geschenken, welko den Paus worden toegezonden, gaat alle verwachting to- boven; men spreekt van 3500 kisten. Er is van alleseindelooze hoeveelhoden kerksie raden, kunstvoorwerpen, allerlei levensmid delen, wynen van allo gewas; zooveel suiker dat een enkele zender 5000 ff. aan rechten heeft moeten betalen; kazen enz. Ook zuilen do tontoonstellingsgaleryen in plaats van 500,000, wel 2 millioon lira's kosten. Of men den Oden Januari gereed zal zyn, is twijfel achtig. Op het Vaticaan schat men do waarde der geschenken op 60 millioen; de Italiaan- eche douane stelt die op 32 millioen. Niet weinig zal echter weer als geschenken moeten worden uitgedeeld. Aan goudgeld alleen heoft de Paus 12 millioen ontvangen. Groot-Brltnnnlé. Do „Times" bespreekt weer het {toenemen van Duitschlands invloed in Zuid-Afrika. Het blad ziet groot gevaar voor Engeland in de handels-ondernemingen der Duitsche maat- schappyen by de Delagoa-baai en verlangt dat een Britsch syndicaat worde gevestigd tot aankoop van den Lorenzo -Marquos-spoorweg. De prins van Wales viert 10 Maart zyne zilveren bruiloft. De gemeenteraad van Londen hoeft 525 pd. st. toogestaan voor een geschenk, bestaande in een zilveren model van hot „Imperial Institute". Rusland. De „Börsenzoitung" verneemt dat de be grooting, welke de minister van financiën Wischnegradsky voor het jaar 1888 heeft opgemaakt, zonder tekort sluit. Hetzolfde blad bevestigt het boricht dat do exploitatie van den Nicolaï-spoorweg voor den tyd van twaalf jaren is overgedragen aan eene groote Russischè spoorwegmaatschappij. Deze maatschappy mag tot dekking dor gelden, welko de regèering nog van vorige jaren te vorderen heeft, 15,000,000 roebels aan obli gaties uitgovon, torwyl zy tevens het recht ontvangt nog obligaties uit te geven tot oen onbeperkt bodrag ten behoove van nieuwe worken, welke voor don Nicolaï spoorweg moeten worden aangelegd. Beide seriën dezer obligaties worden door de regooring gowaarborgd. Het ontdokken ven eone geheimo deur, ouder do logo van den czaar in het Marie- theater to St.-Petersburg, gaf aanloiding tot het praatje van eon aanslag op hot lovon van don .vorst. Telegremmen. MADRID, 28 December. Uit Tanger meldt men dat ,or groote onrustigheid heerscht onder de Kabylen van den stam Angherra. Een treffen heeft plaats gehad en verscheidene hunner zyn gedood. De gouverneur van Tanger heeft den Kalif last gegeven de orde te her stellen en de schuldigon op te sporen. PARIJS, 28 December. liet bericht dat presidont Carnot aan don Paus een bijzondor schrijven gericht hoeft, vergezeld gaande met geschenken, ter gelegenheid van het gouden jubilé, wordt niet bevestigd. Het geschenk werd reeds door Jules Qrévy afgezonden en eveneens het schryvon door den heer Flou- rens, minister van buitenlandsche zaken, dio Frankryks gezant by hot Vaticaan de ver tegenwoordiging van dat land by de plechtig heden opdroeg. Frankrijk zal ook in dit geval handelen als by het jubileum van koningin Victoria en den OOston verjaardag van keizer Wilhelm. De „Tomps" meldt: „De Russische ga- zant to Weenon gaf graaf Kalnoky de ver zekering van Ruslands vreedzame bedoelingen. Ook de heer Von Giers deelde zulks den Oostenrykschen ambassadeur te St.-Petors- burg mede." LONDEN, 28 Decomber. (Hbl.) Buitenland sche fondsen waren heden flauwzij daalden algemeen wegens de lagere koersen van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2