"Vi-gds O eceiBs.l>ei" in<yy i <J J k (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 December. Keuilleton. De Danlmoot. K°. 2543. •L jy ii^: PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afcsonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—C regels 1.05. Iedoro regel meer 0.17^.* Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het ia* casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kcnnligeringcn. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, der Wet van 2 Juni J875 (Ötaatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht by het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij doze ter algemeone kennis dat door ben vergunning is verleend aart N. WOUTERLOOD Pr, en rechtverkrygenden, tot het plaatsen van een stoom ketel van zes paardenkracht in het perceel Loven- daal No. 174. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 29 Dec. 1887. E. KIST, Secretaris. Aan onzen stadgenoot den lieer Louis D. Petit, conservator by de bibliotheek der Ryks-universiteit alhier, is de onderscheiding ten deel gevallen van bekroond te worden mot eene gouden medaille, voor eene door hem vervaardigde Bibliographic der Middel-Neder- iandsche taal- en letterkunde, ingezonden als antwoord op eeno prijsvraag, uitgeschreven door de Koninklijke Vlaamsche Academie voor 'Paal- en Letterkunde te Gent. Er waren vier antwoorden ingekomen. Het genoegen mogen ivjj vermelden dat het op 1 Januari a. s. 25 jaren gele den zal zijn -dat onze geachte eiadgenooten, de heeren Ewjjk en Groen, zich als stoffeerders ei) behangers associeerden. Zjj hebben zich steeds het vertrouwen van hunne stadgenooten waardig gemaakt. Ook als decorateurs wisten zjj zich een welverdienden naam te verwervon. Er was bijna geen volks- of kerkelijk foe3t, waarbij niet do hulp van genoemde heeren werd ingeroepen, terwijl zjj zich bij liefdadig- hoidsuitvoeringen door de meest mogelijke welwillendheid vordionstolljk maakton. Dat zü nog lang getuigen van don steeds toenemon- den bloei hunner zaak mogen zijn, is voorzeker ■JaLler wensch. 4 Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsclie zaken van 28 - dezer, is voor hot jaar 1888 benoemd tot prosector by de anatomio aan de Rijks-univer siteit te Leiden, den heer G. H. Van Dissel. Tevens zijn voor het jaar 1888 benoemd tot adsistent by dezelfde univorsiteit de vol- endo heerenvoor sterrenkunde "W. Has3ink scheikunde dr. II. W. Bakhuis Roozeboom, C. Hensgen, dr. P. Van Romburgh en K. H. M. Van der Zando; natuurkunde dr. R. Sissingh zoölogie dr. H. W. De Graaf; botanie dr. J. M. Jansein het ziekenhuis dr. G. A. De Gous, L. Rümke, P. Do Jong, W. De Jong, C. Motzlar en W. J. Van Stockumvoor de phy- slologie dr. M. C. Dekhuyzen en C. Le Nobel; voor de pathologische anatomie dr. D. E. Sie- genbeek Van Heukelom. Op Oudejaarsavond za! voor de ledon van den Protestantenbond, in do Logo te 's-Hage, als spreker optreden dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden. Te Benthuizen trad gisteravond ds. Winckel, doleorend predikant te Oudowater, op voor de gemeente van wglen ds. Ledeboer. ZEerw. hiold oone leerrede naar aanleiding van het 5do vors uit het 9de hoofdstuk van Jezaia's profetie. By de Ned. Herv. gomeonto te Benthuizen is tot diaken gekozen de heer Jacob Van Dorp, in de plaats van den heer W. Diephout, die als zoodanig bedankte. Beroepen is te Noordwijkorhout de heer J. C. Van Arkol, candidaat te Utrecht. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot adsistent te Naaldwijk don heor G. Daal- mans; tot kapelaan te Zoeterwoude don heer J. S. Van Buchemtot idem to 't Veld den heor A. Hakkeling. In do gisteren gehouden vergadering van de orde van advocaten te 's-Gravenhago, in het gebouw van den Heogen Raad, zjjn tot leden van den raad van toezicht en discipline herkozen de aftredende leden mxs. Van Eek en Neeb. Een wetsontworp, strekkende om de be diening van de pakotvaart in den Indischon Archipel aan eene inderdaad Nedorlandscho maatschappy op te dragen, is gereed en zal spoedig genoeg de Staten-Generaal bereiken om eene vaststelling vóór April aanstaande mogeiyk te maken. Zy, die verlangen benoemd te worden tot prosector en onderwijzer in do practische ont leedkunde, tevens custos dor musea aan 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht, op eene jaarwedde van 1200, gelieven vóór 1 Februari 1888, met overlegging van de desbetreffende stuk ken van bevoegdheid, schriftelyk en vrachtvrij daarvan aan liet departement van binnenland- scho zaken te doen blyken. Do minister van Staat, minister van binnenlandscho zaken, brengt ter algomeeno konnls dat *'s Ryks Museum to Amsterdam op Zondag 1 Januari 1888 voor hot publiek zal gesloten zyn. Met 1 Januari 1888 wordt eene promo tie by de marine te gemoot gezien. Het verlof dor adelborsten van hot Kon. Instituut der Marine zal niet 2 Jan., maar 4 Jan. eindigen. Met algemeone stommen is tot secre taris van Langerak benoemd de burgemeester dier gemeente, do heer C. Van der Stok te Niouwpoort. Do majoor Le Bron De Vexela wordt commandant van het 2de bataljon reg. gre nadiers en jagers. Men meldt uit Amsterdam dat de heer Daniël De Lange ziek is. Het stoomschip „Soorabaia," van Bata via naar Rotterdam, vertrok 27 Dec. van Co lombo; de „Zeeland," van Batavia naar Rot terdam, vertrok 28 Dec. van Marseille; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille den 28 December. Z. M. heeft don heer P. A. J. baron De Smeth Van Alphen, gezantschapssecretaris der twoede klasse, op zyn verzoek, gesteld in disponibilliteit buiten bezwaar van 'sRyks schatkist; mot ingang van 10 Jan. 1888, aan jhr. mr. Gevers Deynoot, op zyn verzoek, eervol ontslag verloend al3 schoolopziener in het arrondissement Delft; den met verlof hier te lande aanwezigen off. van goz. 1ste kl. van het leger in Nod.-Indie P. A. Klein, wegens ziekte, met ingang van 1 Jan. 1888, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; den lieer J. C. Bouman, laatstelijk inspocteur van financiën in Nod.-Indiü, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, met ingang van 1 Februari 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen; dr. C. Grebe Do Haan, arts, benoemd en aangosteld tot off. van gez. 2de k). by het personoel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië; den roet vorlof hier te lande aanwezigon 2den luit.-kwartiermr. van het legor in Ned.-Indié J. R. Maok, ter zake van lichaamsgebroken, met ingang van 1 Jan. 1S88, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen. domen Sfd Nieuw m. Onder hot afdrukken van ons vorig nummer kondigde het gelui dor brand klok aan dat in onze gemeente brand was uitgebroken. Spoedig verlieton do vorschillondo spuiten, waarondor ook do stoomspuit, haro vorbiyfplaatsen om don kortston weg naar de Hoogewoerd in zoo weinig tijds als maar mogelyk was, af te leggon, waarvan die der Weesjongons blykbaar don moesten slag had, on was do politie ter plaatse aanwezig om der brandweer het werk gemakkolykor to maken. Eenigen tyd later rukten ook do daartoe aangewezen schutters aan, benevens eonige manschappen der infanterie. Do vlammen woedden in hot porceel aan de Hoogewoerd, in eigendom toebehooronde aan de firma Herfst en Helder. Dat perceel, vooraan ingericht tot kantoor en winkel, ander deels, zoowel beneden als boven, tot irorgplaats van lakken, vernissen en andere verfwaren, en aan de achterzyde aan den Nieuwen Rjjn uitkomende, bevatte stoffen, welke by uitstek geschikt warén om een brand te voeden. Juist was daarvan oen byzonder groote voorraad aanwezig met het oog op de voor jaarsaflevering en den ingetreden winter, Nog denzelfden morgen was eene aanzieniyke hoe veelheid ontvangen. By het eerste alarm stegen aan do voor- zyde van het uitgestrekte gebouw zwarte, als massieve rookwolken uit de ramen, ter- wyi aan don achterkant de vorniskamor, het kleine gebouwtje aan den Nieuwen Ryn, waar de brand een aanvang moet genomen hebben, in lichterlaaie stond. Weldra waren het geene vlammen, geone vurige tongen moer, wolke zich voordedon aan do blikken dor talryk saam gestroomde menigte, het was eene vuurzee, eon vuur poel, «en reusachtige oven, welko eene hitte om zich heen verspreidde, in staat de sneeuw op en het jjs in den Niouwen Ryn, de eorato aan de overzijde, to doen smolten, welke het vorpiogen bezat alle thermometers in de buurt te doen rijzen en don toeschouwers oen gevoel te doen erlangen, aan hunno vooten uitge zonderd, alsof het zelfs nog warmer dan midden in den zomer ware. Tevens verlichtte de vuurmassa vooral de overzyde goheel, zoodat mon zijne vrienden of bekenden duidelyk kon onderscheiden, zonder ze evenwol to kunnen naderen wegens de groote menigte volks. Het gedrang op den Nieuwen Ryn nan» zeer too toen de politie on do infanterie de Kar- ncmelksbrug, om liare zwakheid bekend [doch enbegrijpelykerwyze tot heden in dien toe stand gelaten, hoewel het gemeentebestuur zolf reeds den 3den October biyk gaf do brug niet te vertrouwen, door haar op dien dag tijdens don watertocht ook te doen afzetten), en welko eerst voor menigeen toch zoo'n heer- ïyke standplaats aanbood, voor mogeiyke in storting behoedde door haar „schoon to vegen." Inmiddels deden de vlammen do balkon kraken en spotten ze mot de waterstralen, welke in grooten getalo op hen gericht worden, doch in den beginne niets vermochten, voorat toen do tonnen met verfstoffen vlamvatten. Eindeiyk vielon verschillende gedooltcn van liet brandende gebouw in en begon de brand weer, waarvan oen gedeelte het vuur be- 3) Dikwyls werd Juliette door de ouders harer leerlingen uitgenoodigd om het middagmaal ts blyven houden of den avond door te brengen, ojk wel eens om deel te nemen aan hot eene .of andere buitonpartytjemaar het meisje sloeg die aanzoeken niet kiescho wellevendheid af, met beroep op haren nog verschon rouw en op baar verlangen om hare moedor niet alleen te laten. Eén was er nochtans onder liare bogunstigers, wier uitnoodigingen zy □iet kon afslaan zonder dat dit haar veel strijd en moeite kostte. Hot was oene jonge vrouw van onwoderstaanbare aanvalligheid, in liet oog van Juliette het toppunt van do grootst mogelijke vrouwelijke aanminnigheid. Mevrouw De Gennont zoo was haar naam de vrouw van een rykerr bankier, had een dochtertje van acht jaren, dat van Juliette piano-les ontving. De nog jeugdige moeder koesterde voor dit kind de Lsedersto liefde en hing er als hartstochtelyk aan r dienstboden en vrienden waren dan ook onuitputtelyk in dei) lol' van hot meisje, en niec zelden gebeurde het dat do muziekonderwljzeros door een samenloop van toovallige omstandighoden kennis droog van de eene of andero edel moedige daad, welko de zedigheid van mevrouw De Germont naar hot scheen liever als een kostbaar geheim had verborgen gehouden. Do naam dier vrouw zweefde dan ook dik wijls op do lippen van do weduwe Simon on haro dochter, en indien do eerste al eens te kennen gaf dat do workelyke wereld niet beantwoordde aan de denkbeelden, welko zicli Juliette vormde van menschen en huisgezinnen, dan kende do laatste geen beter tegenwicht togon de telourstelling doswegens, dan de overtuiging dat er althans ééno bestond, even zeer uitmuntende door gaven van geest on hart, als door schoonheid en bevalligheid. Juliette had nog altyd het voorrecht oener vaste gezondheid genoten, doch op zekeren dag werd zy te midden van hare lessen door oene hevige hoofdpyn overvallen. Toch ging zij voort met haar werk en kwam eerst op het gowone uur te huis. In plaats van te eten ging zy te bed, terwijl hare moeder haar wel verzorgde gelijk zy meendo dat het behoorde, maar zender er iets meer in to zien dan eene ongesteldheid, welke weldra wyken zou bij rust. Maar de nacht was zeer onrustig, en toen de moedor den volgenden morgen clen naasten arts uit de buurt ontbood, bleek het dat eono zonuw-zinking-ziekte do arme Julii'tto had aangetast. Gemakkelyk kan men zich eone voorstolling vormen van de ongerustheid der moeder by hot gevaar van haar kind; maar wat men zich onmogelyk kan begrypon is haar ziels angst als zy de geliefde kranke moest ver laten. O, met wat drift en wat verlangen naar huis doorliep zy de straten, alle moeite doende om hare bedaardheid te behouden, ten eindo geschikt te blyvon voor de taak, wolke haar was opgelegd. Zij moest niet alleen hare eigene lessen byhouden, maar ook hare dochter vervangon. Dat zy hiertoe gemachtigd was, werd door haar aangemerkt als eone gunst; want op die wyze kwam zij voor dat men een andoren leermeester koos, hetwelk haar zou beroofd hebben van het grootste gedeelte harer inkomsten tot levensonderhoud, en dat juist op een oogenblik, toen de groote onkosten eener langdurige ziokte veroor zaakten, dat zy minder dan ooit iets mis sen kon. Als de weduwe des avonds na eon over- werkzamen dag thuiskwam, nuttigde zy in haast een weinig voedselvervolgens ontsloeg zj) de vrouw, die zy ter oppassing gedurende hare afwezigheid had aangenomen en ging zelve voor de legerstede harer dochter zitten. Zij kwam niet uit hare kloederen gedurende al den tijd dat de ziekte van Juliötte ver ontrustende verschynsolen vertoonde. Om bestand te zijn togon de zwaro taak, haar door de omstandighoden opgelogd, had zy in hare moedorlyke liefde eeno kracht gevonden grooter dan zij hot zich zelve tot dusver was bewast geweest; maar hare gezondheid, welko altyd veel te wenschen liad overgelaten, en dooi' zooveel verdriet bovenmate goschokt was, had opnieuw veel door te staan onder deze beproeving. Hare krachton namen meer en meer af naarmate Juliötte do hare terug kroeg; on dit dermate dat zy, in weerwil van haren moed en in weerwil van al de inspanning, welke zy aanwendde om zich goed te houden, het bed moest houdon nog eer Juliette hot goheel verlaton kon. Deze, ofschoon zelve nog eerst aan het herstellen, bracht het zoover dat zy haro ongesteldheid geheel overwon on door onge- loofelijke wilskracht geheel in staat werd gesteld om hare zorgen aan haro moeder t9 wijden. Maar zy bevond zich in een be- klagenswaardigon toestand. {.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1