N°. 8545. Dinsdao- 37 Efceceraifoei». A0. 1887. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dercle Blad. Vergadering Bouwkunst. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caa8ceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Evenals gewoonlijk was ook op de 148ste vergadering van de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst, afdeeling Leiden en Om streken, het eerst aan de orde eene kunstbe schouwing en wel ditmaal door den heer W. Fontein van hot schoone plaatwerk: „Maleri- sche Innenraume moderner Wohnungen." De heer De Koning bracht, rapport uit aan gaande zijne bevinding en die van den heer Planjer, beiden daartoe aangewezen door het bestuur, omtrent de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, welke door hen in orde bevonden was. De ontvangsten bedroe gen over het afgeloopen jaar f 253.97, de uit gaven f 226.20 en het batig saldo dus 27.77. De heer Van Ruyven gaf in overweging dat batig saldo te gebruiken ter ondersteuning der Practische Ambachtsschool alhier, waardoor een leerling kosteloos zou kunnen genieten van het onderwijs dier inrichting. Eenige leden meenden om gegronde redenen tegen dien wensch, hoe schoon ook, te moeten opkomen, naar aanleiding waarvan dan ook besloten werd het batig saldo onaangeroerd te laten. De heer Jesse had inmiddels tevergeefs gezocht naar een post voor de eventueelo ontvangst der afgevaardigden van andere afdeelingen in Sept. 1888 in onze stad door de Leidsche afdeeling. De vergadering achtte dit echter een onderwerp van latere zorg. Alsnu verkreeg de heer Iz. Van der Kamp het woord om de door de leden zoozeer go- wenschte mededeeüngon te doen aangaande het „opruimen van metselworken onder water", welke nu, in don Ouden Singel, reeds lang met gunstig gevolg verwijderd zijn. De heer Van der Kamp deelde zijn plan uitvoerig mede en helderde het op door dui delijke schetsen. Dat plan lokte eenige dis cussie uit, waaraan vooral deelnamen do heeren Van Ruyven, De Vrind en de ont werper zelf. De heer Van Achterberg sprak nu breedvoe rig, maar voor de aanwezigen hoogst onder houdend, over „kallkolith", opgehelderd door monsters. Het resultaat der onderzoekingen viol meer ten gunste uit van de gewone verf dan van kallkolith. De heer Van Dam was hier de geroepen man om het een en ander in het midden te brengen. Nu moesten er nieuwe bestuursleden geko zen worden volgens het in de vorige vergadering gewijzigde reglement. Het bestuur had besloten dat het eerste jaar (dit jaar) zouden aftreden de heeren Mulder en Van Driel, het tweede jaar de heeren Lancel en Groen en het derde jaar de heer Kok. Tevens had het bestuur, in de veronderstelling het veelvuldig stemmen te voorkomen, eenige candidaten voor te dra gen, hetgeen alle aanwezigen goedkeurden. In de vacature-Mulder werden aanbevolen de heeren Looman, Roem en Van Achterberg in de vacature-Van Driel de heeren J. P. De Koning, J. J. Pianjer en L. Maas. De stemming ving aan en in de vacature- Mulder werd dadelijk gekozen de hoer Looman. Bij de stemming voor de andere te vervullen plaats kwam men niet zoo spoedig tot eene afdoende keuze. Eerst kreeg niemand de vol strekte meerderheid en daarna moest her stemd worden tusschen de heeren Roem on De Koning. En, toen nu de heer J. Roem gekozen werd, nam deze onder de gegeven omstandigheden de benoeming, tot groote teleurstelling, niet aan, zoodat men nogmaals aan het stemmen toog. Nu werd de vertrokken heer De Koning gekozen, wion van die keuze kennis zal ge geven worden, hetgeen ook zal geschieden aan de daarop toegelaten nieuwe leden, de heeren B. E. Spijker en D. Koomen. Hierop kwam ter sprake het ingezonden stuk, voor eenigen tijd in het „Leidsch Dag blad" geplaatst en doelende op meerder toe zicht bij het bouwen. Nadat over dit onderwerp het een en ander was gezegd, deed de heer Groen het voorstel adhaesie te betuigen aan de ten opzichte hiervan reeds aangewende pogingen door de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap", welk voorstel, hoewel men het met de zaak zelve volkomen eens was, bp stem ming werd verworpen, nadat de heeren Roem en Van Erkel vooral het zenden van zulk een adres hadden bestreden. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan de inzending der door de afdeeling uitgeschreven prijsvraag en stelde aan de orde de bespreking der vraag uit de brievenbus omtrent de ver betering van den toestand van den werkbaas. Daar de heer Van Ruyven evenwel op merkte dat, zjjns inziens, al was de vraag r.iet door hem in de bus gedaan, deze niet zoo heel onnoozel was en goode overweging en bespreking verdiende, stelde do voorzitter voor dit uit te stellen tot de volgende ver gadering en eene commissie te benoemen, welke de vraag zou overwegen en rapport daarom trent uitbrengen. Als leden dier commissie werden benoemd de heeren Van Ruyven, Van Achterberg en De Vrind, die de benoeming aannamen. "Do hoer Van Ruyven deelde daarop nog mede dat hy in de eerstvolgende vergadering van „Nyverheid", op' verzoek, de voordracht zal houden over het „remmen", door hem ook op „Bouwkunst" gedaan en verzocht hon, die tot bijwoning daarvan eene introductie verlangden en niet by de eerste voordracht tegenwoordig waren, zich intyds tot hem te wenden. Eindelijk deed de heer Roem nog de vraag waaraan het verschynsel toe te schryven is dat zich op goed geschilderde plafonds soms zoo spoedig strepen vertoonen, welke eene geheelo kamer ontsieren. Deze vraag zal op de volgende vergadering behandeld worden. De voorzitter sloot nu by elven deze ver gadering, de laatste in dit jaar. Gemengd Nieuws. Te Zwammerdam is, in tegen woordigheid van burgemeester, wethouders en brandmeesters, op het dorp eene proef genomen met eene petroleum-fakkellamp, vervaardigd door W. Blok, koper- en blik slager aldaar, tot verlichting in geval van brand. Deze proef voldeed zóó uitstekend, zoowol wat lichtsterkte als weerstand tegen den wind betrof, dat besloten werd tot aan schaffing van eenige dier fakkellampen. Genoemden Blok komt hiervoor alle eer toe. Hierdoor is, zoo meldt onze berichtgever, wederom hot bewys geleverd, dat ook in kleine gemeenten werklieden worden gevonden, die zich gerust met andoren kunnen meten. Gisternacht ontstond te Oost- zaan een hevige brand in het zoogenaamde Stationskoffiehuis, bewoond door G. Buis. Het gebouw is tot den grond afgebrand. Te Wageningen had een treurig ongeval plaats. Een stukadoor was met eene handkar aan het steenkolen ryden, toen op den Nieuwenweg de kar kantelde en van don weg af in eene sloot viel, terwyl de stukadoor er onder geraakte. Toen de kar uit de sloot was gehaald, bleek de man door het gewicht van de kar gestikt te zyn. Gisterochtend kwam eene 7 0- jarige doove vrouw op 's-Gravenweg te Kralin gen in aanraking met een achter haar aan komend paard en wagen. Doordien de voorman zyn paard niet meer kon inhouden, werd zy op den grond geworpen en een eind ver mede- gesleept. Door haar gillen schrikte het paard, sprong over haar heen en zette het op een loopen liet werd echter spoedig tot staan gebracht. De vrouw was inwendig gekneusd en is per draagbaar naar hare woning gebracht. Woensdag-namiddag liet de vrouw van C. Hoek, wonende in een water molen bij Rustenburg, haro beido kinderen eenigen tijd alleen te huis, daar zy boodschap pen moest doen. Toen zy terugkwam, vond zij het oudste, een meisje van 4 jaar, verkoold in haar stoeltje zitten. Het arme kind was levend verbrand! Te Weststellingwerf heeft een treurig geval plaats gehad. Eenige jongeliodon waren te Sonnega op het kerkhof bezig met het zoogenaamde St.-Thomasluiden. De ge meenteveldwachter De V. verbood hun dit, waarna zy op de vlucht gingen. Ten einde hun nog verder vrees aan te jagen, schoot hy zyne revolver in de lucht af. Hy schijnt echter niet hoog genoeg to hebben aangelegd, althans, de kogel trof oen der jongelieden in den hals, aan de linkerzijde, zoodat de ge wonde niet buiten levensgevaar verkeert. Het voorval wekt algemeen deelneming, te meer daar De V. gunstig bekond staat en alles behalve iemand is, die dadelyk geweld gebruikt. Do zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Uit Diepenveen wordt van 2 2 Dec. gemeld: Terwyl-de vrouw van den sein- wachter W., aan de grenzen van onze gemeente, onder Gorsel, gisteren tegenover hare woning den naderenden trein veilig seinde, zag ze plotseling dat de kleeren van haar kind, dat al spelend de kachel geopend had, vuur vatten. Byna op hetzelfde oogenblik vloog de trein vo.orby en was de ongelukkige moeder eenige oogenblikken niet in staat haar kind ter hulp te snellen, terwyl zy do angstige smartkreten der kleine hoorde en telkens tusschen de waggons door de vlammen zag. Hoewol deor- lyk gebrand, bestaat or gegronde hoop dat de kleine herstellen zal. KOLONIËN. BATAVIA, 12 15 November. {Vervolg.) Van Atjeh vernemen wij dat de affaire van den 2den Oct. jl. aanleiding heeft gegeven om eenige officieren en mindere militairen, ter zake van hun heldhaftig gedrag, voor eene koninklyke belooning Militaire Willemsorde of eervolle vermelding voor te dragen. Onder dozen hooron wy een infanterie-offi- cier, een wachtmeester dor cavalorie en oen minder militair noemen, als de moeste kans te hobbon met het ridderkruis begiftigd to worden. {Bat. Sand.) Den 14den November zyn van Batavia drie oorlogsschepen naar het eiland Lombok vertrokken om daar den vorst er toe te brengen een ingezetene van Ned. Indiö, Pali- wael goheoten en op de hoofdplaats Ampenan door hem gevangen gehouden, weer los te laten. Tot nog toe is officiëel omtrent deze zaak 'niets bekend geworden, en uit de by zondere berichten is door hare tegenstrydig- heid niet op te maken, wie geiyk heeft: de vorst of do heer Patiwael. Intusschen vindt de regeering het waarschynlyk wenscheiyk om de beslissing daaromtrent niet oyer te laten aan den radja, die verbazend ryk moet zyn en geheol onder den invloed staat van een Arabier. (Java Bode.) Het officiëel verslag over de rosidentie Sumatra's Westkust, over de maand Septem ber jl., behelst het volgende meldenswaardige De veeziekte te AssamPoolau (onderafd. Kajoetanam) was afnemende. Tot het einde der verslagmaand worden ter genoemde plaats 34 karbouwen door die ziekte aangetast, waarvan slechts één herstelde en de overigen stierven» Onder de paarden in het Priamansche bleef de kwade droes heersclien. Enkele gevallen van die ziekte kwamen ook voor te Padang, in de Ommelanden van Padang en te Padang- Pandjang. Gedurende de verslagmaand hadden in de afdeeling L. Kota zes branden plaats, waarvan vier een gevolg waren van onvoorzichtigheid der bewoners, terwyl do twee andere aan kwaadwilligheid moesten worden toegeschre ven. By een der vier eerstgemeldo branden kwamen twee oude vrouwen en een oud man in de vlammen om. Van Atjeh schryft men dat by de eva cuatie van berri-berri-lyders met de meeste omzichtigheid wordt te werk gegaan en vooral by do inscheping de uiterste menschlievend- heid betracht wordt. De patiënten worden van het hoofd in bak ken, waarin zy gemakkelijk liggen, in de prauwon neergelaten en daaruit voorzichtig naar het schip opgeheschen. Zoodoende komen de lyders, byna zonder het te voelen, van den wal aan boord en worden zy daar op de voor hen bestemde plaats neergelegd. Wy ontleenen aan het verslag over de residentie Oostkust van Sumatra, over de maand September, voorkomende in de „Jav. Crt.", het volgende Do bendo Atjehers, die zich met kwade be doelingen in de Alaslanden zou ophouden en waarvan o. a. in het maandverslag van Augustus jl. sprake was, moet, volgens inge komen berichten, oen inval in de Paklanden hebben gedaan. Volgens sommige berichten zou zy slechts 6 Atjehers tellen en overigens uit Gajoes en Alas bestaan. Op de onderneming St.-Cyr werd een brand brief opgehangen, terwyl een paar dagenJ-j,,.^, eene droogschuur in brand gestoken werd. In Serdang worden vier Bataks wegens het ophangen van brandbrieven gestraft. In het aan Batoe-Bara grenzende onafhanke lijke Bataksche landschap Tanah-Djawa bleven inwendige geschillen aan do orde van den dag. Velen dachten dat hot vertrek van den heer Scheltema, oud redacteur van de „Locomo tief," nadat hy zich gedurende verscheiden weken ter beschikking gesteld had van den rechter, eene aanleiding zou zyn om van de strafrechtorlyke vervolging af te zien. Dit is evenwel het geval niet. Wegens niet- verschyning is hij den lOden dozer door den Raad van Justitie te Semarang weerspanning verklaard aan de wet, zynde zyne gevangen neming en gevangenhouding gelast, van welken last een afschrift aan don minister van koloniën zal worden gezonden, om dien aan den heer Scheltema ten uitvoer te leggen, zoo hy zich op Nederlandsch grondgebied mocht begeven. De veepest breidt zich in de omstreken van Batavia op onrustbarende wyze uit. In drie weken tyds zyn op een particulier land, in de afdeeling Meester-Cornelis, 130 karbou wen daaraan gostorven. Van een bepaald stelsel tot bostryding der ziekte is ons tot dusver niets gebleken. Aan het officiëel verslag ovor de resi dentie Benkoelen over de maand October jl. is hot volgende ontleend: Ter hoofdplaats stierven 4 paarden aan droes. In de afd. Lais werd oen 12-jarig knaapje op een eenzaam gedeelte van don strandweg vormoord. Uit het onderzoek bleek dat het kind was gevallon als het offer der wraak eener familie, van welke een der vrouwelijke leden door den broeder van den vormoorde was versmaad geworden, nadat haar eerst trouwbeloften waren gedaan. De dader werd ont dekt, van zyne misdaad overtuigd en gestraft. In de afdeeling Mana en Pasoemah oeloe Mana, pleegden twee jonge meisjes, die tegen haren zin waren uitgohuweiykt, zelfmoord. Op den 3den October brandde te Kroë, het gebouw, dienstdoende, als gevangenis en zout- verkooppakhuis, door onvoorzichtigheid af. Hoewel twee vaten kruit, elk van 25 pond, ontploften, waren goene persooniyke ongeluk ken te betreuren.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9