N°. 8542. Donderdag December. A0. 1837 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. I»*- Leiden, 21 December. feuilleton. HET HALSSNOER. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. "Voor het Tentoonstellingsgebouw in de Koekamp te 's-Gravenhage, waarin in 1888 de nationale oude en nieuwe kunstnijverheid zullen tentoongesteld worden, is men thans bezig de fundamenten te leggen. Het terrein is, wat de vastheid van den bodem betreft, zeer meegevallen zoodat geene bijzondere grond werken noodig zullen wezen. Gelijk men weet, is een der achtkantige gebouwtjes bij den hoofdingang bestemd voor de pers. Voor het meubileeren van het persbureel vertrouwt men op de medewerking van enkele eerste Haagsche industriëelen, die zeker niet zullen willen achterstaan bij hunne Amsterdamsche collega's, die indertijd het veel grootere pers gebouw op de Amsterdamsche tentoonstelling zoo recht sierlijk inrichtten. "Wat de inzendingen betreft wordt mede gedeeld dat de verwachtingen van het comité over 't algemeen volstrekt niet zijn beschaamd, zoodat er weinig plaatsruimte meer beschik baar is. In hoofdzaak kan men dus nu reeds vast stellen dat deze tentoonstelling aan haar doel zal beantwoorden. En dat in verscheidene gemeenten de plaatselijke wedijver groot is, kan o. a. blijken uit do mededeeling, dat te Middelburg eone voortentoonstelling zal worden gehouden van al de inzendingen uit die ge meente. Ook zijn reeds velerlei voorwerpen toege zegd in de afdeeling „oude-kunstnjjverheid", maar toch lang zooveel niet als waarop de commissie gerekend had. Er zijn nog zeer vele bezitters van voorwerpen van antieke kunst, die nog niets van zich hebben laten hooren en op wier medewerking men toch zoozeer prijs zou stellen. Toch verwachtte het comité van die wezenlijke kunstvoorstanders bovenal, dat z(j bereid zouden bevonden wor den, gedurende eenige maanden afstand te doen van hun bezit, dat aan de bekende zorgzame handen van den heer Yan der Keilen toevertrouwd zal worden. Deze woek is het persbureel voor de ten toonstelling geconstitueerd. Het zal bestaan uit de heeren dr. Louis Mulder, mr. W. Stor tenbeker, jhr. mr. R. A. Klerck, leden van het uitvoerend comité, bjj wie de heoren M. 'Van Raalte, P. A. Haaxman Jr., B. De Vries en M. E. Belinfante zich op verzoek hobben aangesloten. De Staatscourant bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. No. 32)„De Kerkelijke kas," te Rijnsaterwoude en „De Kerkelijke kas" te Oudshoorn. Morgen, Donderdag-avond, zal te Was senaar iets plaats hebben, wat nog nooit daar geschied is. Eenige heeren dilettanten nl. zullen eene instrumentale en vocale soirée geven ten voor- deele van Neerbosch. De heer Van der Oudermeulen stond daar toe welwillend een geschikt lokaal af. De Kerkelijke verkiezingen te Valkenburg hebben tot uitslag gehad dat als kerkvoogd is herkozon de heer H. G. Van Le(jden, als notabele do heer J. Varkevisser, terwijl is benoemd tot ouderling de heer A. Oosterloe en herbenoemd als diaken de heer C. Ouwer- sloot. Op de te Haarlem gehouden algomeene vergadering der Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur, deelde de voorzitter bjj de opening mede dat zich te Bennebroek eeno nieuwe afdeeling heeft gevestigd. Tot ledon van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren J. Polman Mooy en G. H. Van Waveren. Omtrent de aan te wenden middelen om den handel in- afgesneden bloemen tegen te gaan, deelde d® voorzitter mede dat de lijsten te dezer zake door omstreeks 1450 personen waren geteekend, waarvan 1160 onvoorwaar delijk en-180 zich voorwaardelijk hebben ver bonden geene afgesneden bloemen te verkoopen en 110 om verschillende redenen deze ver bintenis geweigerd hebben te teekenen. Over het al of niet vasthouden aan de eenmaal te dezer zake vastgestelde bepalingen, had eene uitvoerige discussie plaats. De slotsom was dat de zaak tot oene volgende buitengewone vergadering werd uitgesteld, die einde Januari of tegen Februari a. s. zal worden gehouden. De heer Schepel en 7 andere leden der Tweede Kamer hebben voorgesteld op de Waterstaatsbegrooting voor kosten van op richting en instandhouding van drie landbouw proefstations uit te trekken 30,000. Mevrouw Burlage Verwoert, actrice bij de Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten, hoopt Donderdag 12 Januari a. s. haar zilveren jubilé te vieren. Door eene vermogende dame te Utrecht is aldaar in de Verlengde Weistraat een ter rein gekocht, waarop eene kerk voor het „Le ger des Heils" zal gesticht worden. Bjj eene door de orkest-vereeniging „Sym- phonia" te Rotterdam gegeven uitvoering, werd o. a. voor het eerst opgevoerd eene Sym phonic van Richard Hol. De componist, die zelf do uitvoering dirigeerde, werd na afloop door het orkest met fanfares begroet, terwijl hem door kunstvrienden een lauwerkrans werd aan geboden. Bjj de verschillende regimenten infante rie zijn dezer dagen ongeveer 500 miliciens van de lichting van dit jaar bevorderd tot milicien-korporaal. Betreffende de grensregeling tusschen België en ons land wordt nu uit Baarle Nas sau gemeld dat België aan onze Regeering voorgesteld heeft, dat wjj zouden afstaan eenige op de grens gelegen gehuchten, ter wijl als vergoeding daarvoor Nederland van België het dorp Baarle-Hertog zou ontvangen. Bovendien zouden wjj aan België nog een vr(j aanzienlijk bedrag in geld uitkeeren. Uit het voorloopig verslag over het tractaat met Spanje blijkt dat verscheidene leden de be slissing aan den toekomstigen wetgever wil den overlaten. Zjj beschouwden het tractaat ruim zoo voordeelig voor Spanje als voor Nederland; de nationale nijverheid had b(j de overeenkomst minder belang dan handel en scheepvaart, welke ook zonder tractaat schenen toe te nemen. Vele andere leden keurden het tractaat goed en nuttig voor onze nijverheid, vooral indien de meening juist was dat krachtens dit tractaat de voortbrengselen van branderijen en spiritusfabrieken tegen verlaagd tarief in Spanje zouden kunnen worden ingevoerd. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen den band onzerzijds om den wijnaccijns niet te verhoogen gedurende 5 jaren. Bij het samenhangend ontwerp tot veria ging van het invoerrecht op rozijnen werd aangedrongen op het verlagen van het recht op krenten van f 1.50 tot f 1 per 100 kg. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging „De Kerkelijke Kas" te Koudekerk. Het bestuur van het Historisch Genoot schap te Utrecht heeft zich gewend tot de eigenaars van het met slooping bedreigde kasteel van IJselstein, met verzoek deze voor de belangen onzer geschiedenis en oudheid kunde zoo bedenkelijke gebeurtenis alsnog te willen voorkomen. Het bestuur wjjst in zijn schrijven op de merkwaardige historische herinneringen, die zich verbinden aan dit slot, dat het eenige nog in goeden staat verkeerende middeleeuwsche paleis in de provincie Utrecht is, en vooral op de groote artistieke waarde, welke met name de monumentale traptoren heeft. Volgens het „Weekbl. van IJselstein" be staat er kans dat de traptoren behouden blijft, maar zijn de tot dusver aangewende pogingen om het geheele kasteel voor den ondergang te behoeden vruchteloos geweest. Intusschen zijn de boomen rondom het kasteel verleden Donderdag verkocht en zal met het rooien daarvan eerstdaags een aanvang worden ge maakt. Z. M. heeft den heer H. Benjamins erkend en toegelaten als consul van Italië te Para maribo; eervol ontslagen, op hun verzoek, jhr. mr. C. J. Speelman, als president, en mr. R. Binkes, als griffier der arrondissements rechtbank te Leeuwarden, beiden met ingang van 1 Jan. a. s. en met dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten; aan J. Van Gennep, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1888, eervol ontslag verleend als com missaris van politie en waterschout te Maas sluis en als commissaris van Rijkspolitie op het vaarwater het Scheur, als zoodanig belast met het Rijkspolitietoezicht over den nieuwen waterweg door den Hoek van Holland van het Scheur tot in zee. INGEZONDEN. Mijnheer de (Redacteur I Verleen rnjj s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad ter plaatsing van hot navolgende. Ongeveer vijf jaar geleden stond er in de 3de Gortestraat eene houtloods der firma Zaalberg, welke thans vervangen is door een 14-tal huizen der Leidsche Bouwvereeniging. Nu heeft men wel gezorgd voor waterafvoer binnenshuis, doch kolken op straat heeft men zeker vergoten te leggen, zoodat de bewoners aan de overzijde met weinig last hebben van hunne overburen. Schrobben zij hunne straat, het water wordt naar de overzijde geveegd; regent of sneeuwt het, alles moet naar de overzijde. U kunt begrijpen dat dit meer dan eens tot twist en gekjjf aanleiding geeft. Nu is het doel van mijn schrijven er op te wijzen dat dit nu veranderd kon worden, daar de stads-werklieden heden begonnen zijn de straat geheel en al te vermaken. Ik hoop dat mjjne stem niet die eens roe penden in de woestijn zal geweest zijn, maar dat die onhoudbare toestand en dat gekijf verwijderd zullen worden. U, Mijnheer de Redacteur, reeds bij voorbaat dankzeggende voor de rnjj afgestane plaats ruimte, noem ik mij Leiden, N. N., 17 Dec. '87. een bewoner der 3de Gortostraat. i) Zij behoorde tot die bekoorlijke, mooie meisjes, die als door eene vergissing van het lot in eene ambtenaarsfamilie zijn geboren. Zjj had geen bruidschat, geen uitzicht om door een rijk, voornaam heer opgemerkt, bemind en getrouwd te worden en daarom nam zij een ambtenaar bij het ministerie van onder wijs tot echtgenoot. Zjj moest nu zeer een voudig leven, omdat haar man geen geld had voor opschik en feesten maar daarbjj ge voelde zij zich even ongelukkig alsof zij uit de maatschappij ware verbannen. Bij vrouwen is nu eenmaal geen sprake van rang of stand, want schoonheid en bevalligheid nemen bij haar de plaats in van geboorte en afkomst. Goede smaak, sierlijkheid en geestigheid zijn voor haar alles en doen vaak vrouwen uit het volk op groote dames gelijken. Voor iedere weelde en elk genot voelde zij zich geschapen en daardoor leed zij vreeselijk door de omstandigheden, waarin zjj verkeerde. De bekrompenheid harer woning, de naakte wanden, de vervallen stoelen en meubelen deden haar pijnlijk aan. Al deze dingen, welke misschion eene andere vrouw van haron stand niet eens zou hebben opgemerkt, kwelden haar en maakten haar verdrietig. Het gezicht van hot dienstmeisje, hare eenige hulp bij de huishouding, bracht haar steeds uit haar humeur. Zjj dacht aan de deftige voorkamers, met Oostersche tapijten belegd en bronzen lampen aan het plafond en aan de livrei bedienden, die in deftige huizen bedienen. Zij dacht aan groote salons met heerlijke tapijten en prachtige meubelen, nog bovendien versierd met kostbare snt.isterjjen en aan kleine en sierlijke salops, waar men zoo 's middags om vijf uren met do beste vriendinnon zoo prettig keuvelen kon. 'sMiddags zaten zij aan tafel; haar man, die tegenover haar zat, tilde het deksel op van de soepterrien en zeide mot stralende oogen: „Wat een heerlijk soepje! Er gaat toch maar niets boven soepZjj dacht intusschen aan uitgezochte diners, aan blin kend zilver, aan behangsels vol ouderwetsche figuren en zeldzame vogels midden in een tooverwoud aan uitgezochte gerechten, op gedragen in kostbare schotels aan complL menten en wat al niet meer. Zij had geene toiletten, geene juweelen, niets. En van iets anders hield zij niet; slechts daarvoor meende z(j geschapen te zijn. Haar eenige wensch was te behagen en te bekoren, benijd en gevierd te worden. Uit den tijd toen z\j nog op de kostschool was, had zjj eone rijke vriendin, doch langzamerhand bezocht zij ook haar niet meer, want het viel haar steeds moeielijker naar haar eigen huis terug te keeren. Dagen lang beweende zij dan hare smart en ellende en kwam soms tot vertwijfeling 1 Op zekeren avond kwam haar man vroolijk thuis en had een grooten brief in de hand. „Kjjk eens," zeide hy, „dat is iets voor je!" Zjj opende den brief en haalde eene uitnoo- digingskaart te voorschijn, welke aldus luidde „De minister van onderwijs en zijne echt- genoote verzoeken den heer en mevrouw Loisel hun de eer te bewijzen, Maandag 18 Januari den avond bjj hen te komen door brengen." Haar man dacht dat zjj zeer blij zou zijn mot deze uitnoodiging, maar verontwaardigd wierp zjj de kaart onverschillig op tafel en zeide: „Nu, wat zou dat?" „Maar, lieve, ik dacht dat je het wel prettig zoudt vinden. Anders kom je nergens en nu biedt zich juist zulk eene schoone gelegenheid aan. Het heeft me niet weinig moeite gekost eene uitnoodiging machtig te worden. Ieder wil er eene hebben en de mindere ambtenaren komen daardoor achteraan. Daar zult ge de geheele groote wereld ontmoeten." Zjj zag hem verwijtend aan en vroeg on geduldig „Maar wat moet ik dan aantrekken om daar eenigszins fatsoenlijk te komen?" Daaraan had hij niet gedacht. „Wel, de japon," stamelde hy, „welke je gewoonlijk aantrekt, als je naar de komedie gaat. Ik meen dat die heel mooi Plotseling hield hij op, toen h(j zijne vrouw zag schreien. Twee dikke tranen rolden over hare wangen. „Maar wat scheelt er aan?" vroeg h{j ver schrikt, „wat is er toch?" Met moeite bedwong zjj hare tranen en antwoordde met trillende stom: „Ik heb gé. toilet en kan dus niet naar dat feest gaan. Geef de kaart maar aan een uwer collega's, wiens vrouw beter garderobe heeft dan ik." „Zeg eens, Mathilde," begon hy weer, „wat moet een behoorlijk toilet kosten, b. v. een, waar ge later ook nog gebruik van kunt maken, natuurlijk iets eenvoudigs." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5