In het Groole- en Voorster-gasthuis te Derentor is overleden de ruim 88 jarige oud strijder van Waterloo, G. De Lange Beauveser. Uit Boriyn wordt gemeld dat Josef Joachim zich te Amsterdam onder behandeling gaat stellen van dr. Metzger, wegens eene aandoonlng aan de hand. De tooneelisten van het Borlynscbo Walnall- theater, onder den directeur Scherenberg, zyn voornemens in Januari of Februari eene kunst reis te maken door Nederland. Het stoomschip „Sumatra", van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Padang den Sisten December. De gewone audiëntiên van de ministers van financiën en van w., h. en n. zullen op 22 dezer niet plaats hebben; die van den minister van marine zal op 23 dezer, in stede van te 11 uren, te halfelf gehouden worden. Be 3-October-Vereenlglng. Ingevolge het reglement van bovengenoemde vereeniging had gisteravond in de Stadszaal de algemeene December-vorgadoring plaats. Ka een welkomstgroot aan de tegonwoordige leden, bracht de voorzitter, de heer N. Brou wer, in herinnering wat op deze vergadering moest behandeld worden, met den wensch dat aller samonwerking wederom mocht strekken tot welzün der vereeniging, en noodrgde daarop den laten secretaris, den heer Fel. Driessen, uit de notulen der vgrige algemeene vergade ring voor te lezen, hetgeen geschiedde on welke mot applaus werden goedgekeurd. Alsnu had de voorzitter der vergadering eene mededeeling te doen, deels reeds bekend, doch geenszins van belang ontbloot om ze nog maals in herinnering te brengen. Hg wees op het verlies, dat de vereeniging geleden had door het bedanken van het bestuurslid, den heer E. A. O. Was, die wegens zjjne benoe ming tot leoraar aan de H. B.-school te Breda, onze stad heeft verlaten en daardoor gonood- zaakt was de betrekking, welke hg in de 3-October-vereeniging bekleed had met zooveel y ver en nauwgozetheid en in het moeielykste, het eerste jaar, neer te leggen. Zulk een secretaris heeft het bestuur voorzyne bewozen diensten willen erkennenhet heeft hem nauwer trachten te verbinden aan de vereeniging, welke hem zoo na aan het hart lag. Deze erkenning heeft het bestuur hem geschonken door hem het „eerelidmaatschap van het bestuur" aan te bieden. Wel waren de ledon daaromtrent om byzondere redenen niet vooraf geraadpleegd, maar het bestuur ver trouwde in den geest der vereeniging gehan deld te hebben. Dit bewees thans het luid applaus, dat op des voorzitters woorden volgde. Deze deelde nu mede dat genoemde onder scheiding ter kennis was gebracht van den heer Was, toen men tyden3 den watertocht, waarbij ook hij tegenwoordig was, een oogen blik van rust genoot in den Nieuwen Rijn, door de aanbieding van een daarbij behoorend diploma. Hierop bracht de commissie van controle, bestaande uit de heeren Wilhelm Schedel, Hessels en De Wilde, bij monde van eerstge noemde, verslag uit van hare bevindingen, opmerkende dat de grootste orde in de becij fering van ontvangsten en uitgaven heerschte en hare taak daardoor zeer gemakkelijk was gemaakt. Na de commissie dank gezegd te hebben, bracht do voorzitter den vergaderden ondor het oog dat de meeste lof in deze toekwam aan den penningmeester, den heer J. Goedeljee, thans afwezig, zoodat men uit zijne papieren, tijdons zijne ziekte, de rekening zeer goed had kunnon opmaken. Wat deze rekening en verantwoording betreft zij hier opgemerkt dat de ontvangsten bedroegen 3871.25 en de uit gaven f 3852.36'/,, het saldo dus I8.88V1, waarbij nog komt eene som van 108.45 aan inventaris van het by het jongste feest ge bruikte vlaggendoek, dat z(jne waarde voor volgende gelegenheden heeft behouden. De post van algemeene uitgaven wjjst een cijfer aan van /'014; voor de uitdeelingen op 3 Oct. II. werd besteed ƒ1020; de watertocht kostte 810 en het dubbel concert op het Schutters veld enz. ƒ740. Tevens deelde de voorzitter mede dat wegens het slechte olectrische licht het bestuur om trent de ingediende rekening eene schikking had willen treffen met de maatschappij, welke het leverde; dat deze daar echter niet van wilde hooren en by hare vordering bleef, waarom hot bostuur een advocaat met de zaak in kennis stolde, mot hot gevolg dat do maat schappij 100 liet vallen. [Applaus.] Nu las do eerste secretaris het algemeene jaarverslag, bevattende dus ook dat der feestviering, voor, hetwelk voor onze lezers niets vermeldenswaardigs meer bevat, omdat de daarin voorkomende bijzonderheden en feiten hun vroeger reeds genoegzaam in ons blad zijn medegedeeld, doch waarvoor de voorzitter den heer Driessen niettemin den welverdienden dank bracht wegens de volledigheid en getrouw heid, met welke hulde de vergadering luide instemde. Alleen zjj nog herinnerd welk eene sympathie de vereeniging geniet, niet alleen in onze stad, maar ook in omliggende gemeenten en zelfs in Amerika. Het aantal gewone leden bedraagt thans 1751het aantal donateurs 353. Het verslag zal worden gedrukt en dan tovens de volledige naamlijst der leden en donateurs bevatten. Yoor do verkiezing van nieuwe bestuurs leden werden door het bestuur voorgedragen in de vacature-E. A. O. Was (naar elders ver trokken) de hoeren jhr. W. C. RoBU en F. Tonnet; in de vacature-J. J. Van Reenen (die, althans roer dit jaar, heeft bedankt) de heeren C. C. Tieleman en A. L. De Sturler; in de vacature-J. Goodeljee (aan de beurt van af treding) de heeren J. Goodeljee en K. T. Caron; in de vacature-W. A. Van Lith (af tredend) de heeren W. A. Van Lith en W. Kok, en in de vacature-D. E. C. Knuttel (af tredend) de heeren D. E. C. Knuttel en W. C Mulder. Als stemopnemers benoemde het bestuur, behalve het bestuurslid den beer Vos, de heeren Corts en Sam. Le Poole Jr. De uitslag der stemming was dat verkregen de heeren Roèll en Tonnet 65 en 17 stem men; de heeren Tieleman en De Sturler 60 en 28 stemmende heeren Goedeljee en Caron 88 en 13 stemmen; de heeren Van Lith en Kok 68 en 28 stemmen; de heeren Knuttel en Mulder 71 en 25 stemmen. Gekozen zijn alzoo de heeren jhr. Roell en Tieleman, aan wie, als zijnde niet ter vergadering tegen woordig, van hunne benoeming zal worden kennisgegeven, en herkozen de drie aftre denden, die deze herbenoeming weder gaarne aannamen. In het te drukken verslag zullen de leden kunnen zien hoe het bestuur de werkzaam heden onderling opnieuw verdeeld heeft. Nadat de voorzitter nu den heer Van Reenen bedankt had voor hetgeen hij als bestuurlid voor de Vereeniging geweest was, echter blijvende rekenen op z(jn sympathiek hart en verdere medewerking als lid, en nog ge zegd had dat het bestuur gaarne van de leden schriftelijke plannen, wenken en mede- deelingen voor de volgende feestviering zal ontvangen met of zonder opgave der kosten, vroeg hij den heer Van Veen of deze zijn plan, don vorigen keer te laat kenbaar ge maakt, nog ter beschikking van het bostuur wilde stellen, waarop deze antwoordde dat plan aan het bestuur zeer breedvoerig binnen een paar dagen te zullen doen toekomen. De vergadering ging hierna uiteen. Gemengd Nieuw*. Op een „Congros" der sociaal democratische „party" in Nederland, dat op de Kerstdagen te Amsterdam zal worden gehouden, zullen 0. a. worden behandeld een voorstel van de afdeeling Leiden en eene vraag van de afdeeling Enschedeehet eerste beoogt dat elk lid een halven cent in de week zal geven aan den centralen bond tot het aanschaffen van wapenen, en Enschedee vraagt of er geeno gelegenheid bestaat om op voor- deelige wijze goede wapenen te verschaffen. Te R0tterdam is gisterm0rgen weder een landbouwer uit Maasland voor 105 opgelicht mot kaartspelen in eene tap- pery, waarheen hy onder een praatje over het leveren van aardappelen, ongemerkt door een als heer gekleed persoon was medege nomen. Overgehaald tot deelneming aan het kaartspel, waarmode twee reeds aanwezige personen bezig waren, was hy spoedig zyn geld kwyt. De herhaalde waarschuwingen tegen dergelyke praktyken schynen nog niet te helpen. Een bezwaar, aan de ysbaan te Slikkerveer verbonden, is de groote afstand, waarop zy van Rotterdam gelegen is, zoowel als de moeielykheid om de baan te bereiken wanneer by sterke vorst de rivier dreigt zich vast te zetten. Met het oog hierop wordt, naar men ver neemt, door eenige heeren te Oud-Delftshaven eene poging in 't werk gesteld om eene ys baan in do onmiddeliyko nabyhoid van Rotter dam te doen aanleggen. Uit het Soord-Hollandsche ka naal is opgehaald het lyk van een 23 jarig man, wonende te Buiksloot, die sedert 13 November jl. vermist werd. Naar aanleiding van hot gerucht dat er te Vriezenveen een moord zou zyn gepleegd, wordt uit Almeloo geschreven Zekere Smelt is 's ochtends dood op den weg gevonden, met sneden of scheuren in zyne druipnatte kleederon. Op het lyk zelf werden geene wonden ontdekt. Of men hier aan moord moet denken, ia nog niet uit te maken. De justitie houdt zich met de zaak bezig. Een stafmuzikant te Arnhem heeft zich opgehangen, omdat zyn meisje hem had nfgeschreven. Het buitengoed „Het Hooge- land", naby de Maliebaan te Utrecht, is door de gemeente Utrecht voor 260,000 aan gekocht om tot wandelpark te worden aan gelegd. In de vorige week moet men te Kaarden tot de ontdekking gekomen zyn dat van den voorraad scherpe patronen een getal van bijna 20,000 ontbrak. Do justitie doet onderzoek. Aan het slot van zyne „Haag- sche Kroniek" schryft de correspondent van de „N. Gron. Crt.": „Men verzekert mij dat er in den laatsten tyd schandeiyke feiten moeton zyn voorge komen koetsiers, die 's nachts stapvoets door de straten roden, moeten zich medeplichtig hebben gemaakt aan het door vrouwen en mannen doen berooven van personen, die zy in hunne rytuigen wisten te lokken en naar plaatsen brachten, welke ik liefst niet beschryf. Er zjjn feiten gepleegd, welke werkelyk doen denken aan de boroovingen in de slecht befaamde achterbuurten van Londen. De po litie heeft echter de schuldigen niet kunnen vatten en men heeft er dus nu het aanwyzen van eene vaste standplaats voor nachtrytuigen op gevonden, waartoe alleen enkele als fat- soeniyke lieden bekend staande koetsiers ver gunning verkrygen. Als bijdrage tot de kennis van Don Haag by nacht is deze memorie van toelichting op de door den Raad aangenomen verordening misschion ook voor anderen dan de Hagenaars interessant." Te Vyien, gem. Vaals, is een 7 0- jarig landbouwer van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. Uit Maastricht meldt men dat de waterstand op de Maas 3.50 bedraagt. Bel gië seint val. Er gaan tegenwoordig veel H 01- landsche werklieden naar Duitschland, om werkzaam te zyn aan het Noord-Oostzeeka- naai. Dezer dagen vertrokken uit Nijmegen daarheen 700 personen. By Deventer is op twee plaatsen uitmuntend water gevonden voor het maken eener drinkwaterleiding. De bussen, 11. Zondag voor de schipbreukelingen van de „Argo" op den Sche- veningschen Weg geplaatst, bleken by opening in te houden de som van 21.93. Aanst. Zondag worden zy weder geplaatst. Gisteravond is op de lyn van den Rynspoorweg tusschen Schollen- en Om- valbrug te Amsterdam een man dood op den weg gevonden. Het lyk was zwaar verminkt. De ongelukkige is waarschynlijk door den sneltrein, welke 5.15 n. m. van Amsterdam naar Utrecht vertrekt, overreden. Uit Grave wordt gemeld: Een seinschot, gisteravond te 7 uren 36 gelost, kondigde de werking van den Beerschen over laat aan. De waterstand is 10.05 M. boven A.P.; was sinds gistermiddag 12 uren 15 cM. Te Nieuw-York heeft zekere Emmens eene ontplofbare stof uitgevonden, welke, naar men beweert, tweemaal zoo sterk is als dynamiet. Zy heet natuuriyk „Em- mensiet." Te Cou rbevoie (Parijs) heeft de politie een tiental mannen en vrouwen ver rast, die in eene des winters onbewoonde villa aan een weelderig souper zich zaten te goed te doen. De geheele bende is in hechtenis genomen. Te "Westchester, by Philadel- phia, is verleden Vrydag de inrichting voor de electrische verlichting der stad door eene ontploffing vernield, zoodat de plaats in duis ternis gedompold werd. Gas wordt er niet meer gebruikt. Zes personen kwamen by het on heil om het leven en even zoovelen werden gekwetst. Mon neemt thans algemeen aan dat L'Hoste en Mangot met de „Arago" zyn vergaan. L'Hoste was eerst 27 jaren, Mangot 19 jaren oud. L'Hoste had 300 luchtreizen gemaakt en was 0. a. driemalen het Kanaal overgestoken. Het hof van Cork heeft dr. Cross, die zyne vrouw, de moeder van zyne 5 kin deren, met arsenicum en strychnine vergif tigde, om de gouvernante tot vrouw te kun nen nemen, ter dood veroordeeld. Anne Mary Randal is door de rechtbank te Richmond naar de assises ver wezen wegens poging om met zichzelve ook hare vier kinderen te vergiftigen. Te Altenburg zgn twee huizen ingezakt door het springen van eene der hoofd buizen van de waterleiding. Een cycloon heeft in Amerika gewoed, op het gebied der Indianen; twee forten werden vernield, 5 personen gedood, velen gewond. BUITENLAND. Frankrijk. Te Tunis is eene zangeres, Gabrielle ge naamd, in hechtenis genomen, die betrokken moot zyn by het den adjudant Chatelaift te Antibes ten laste gelegde hoogverraad. In de cel van dezen officier zyn snippers gevonden van een brief, welke zeer compromitteerend moet wezen voor verschillende personen, zoodat men nieuwe inhechtenisnemingen verwacht. To Périgueux heeft een republikeinsch Raadslid, Lagrange genaamd, een zyner col lega's, ook een republikein, Perrier, met eene revolver boven do linkerknie gekwetst. Volgens de „Echo de la Dordogno" had de eerste den laatste beschuldigd van als raadslid te hebben bewerkt dat de electrische verlichting van den schouwburg aldaar aan eene maatschappy word toegewezen, welker agent by was. De heer Perrier loochende zulks en zond den heer Lagrange eene uitdaging, doch doze bedankte daarvoor. Daarop wachtte hy hem op en diende hem een oorveeg toe, welke met het boven vermelde revolverschot werd beantwoord, Aubertin is iets beter en kon eenlg voedsel gebruiken. Groqt-Britannlë. De „Times" merkt naar aanleiding van den min of meor kritieken toestand en de oorlogs- goruchten aan, dat het op den Troon blyven van prins Ferdinand van Coburg in Bulgarye zeker de moeite niet waard is om er een Europeeschen oorlog over te beginnen. Maar het is niet genoeg hem van den Troon te doen verdwynen; hij moet vervangen worden, en zoolang men het over die vervanging niet eens is, zal het, meent de „Times", verkeerd zyn hem tot aftreden te dwingen. Yoor het oogenblik en zoolang er geene schikking ge troffen is zal men zoo gelykmoedig mogelyk de onzokerheid, waarin de oorlogstoerustingen van Rusland en Oostenryk Europa doen ver- keeren, moeten verdragen. Aan lord Harrington zal, naar het gerucht wil, het eereburgerschap van de Londonsche City worden aangeboden. Volgens de „Globe" is lord Churchill gisteravond van Londen over Berlyn naar St.-Peter8burg vertrokken en zal hy tot het einde van Januari in Rusland blyven. De heer Gladstone zal zich met zyr.e echtgenoote den 26sten dezer naar het nooiden van Italië begeven om daar eenige weken te vertoeven. Oo»tonr.-Hong.-Monnrchic. De goruchten omtrent diefstallen, gepleegd in het Museum te Pest, zyn toch niet geheel zonder grond geweest. By een handelaar in oudheden werd eene kostbare medaille ge- vondon, welke aan het Museum behoorde. Do verzameling medailles word nu nagezien, en het bleek dat 17 kostbare stukken ont braken. Voor zoover tot heden bekend Is, werden zy door een bediende beleend. Do directeur heeft ze echter voor meer dan 1000 florynen weten in te lossen en ze zyn dus nu weer in het Museum terug. In den ministerraad, welke den Kroon raad voorafging, werd besloten den minister van oorlog een voorschot te geven van 20,000,000 florijnen. De regeering neemt de verantwoordelykheid voor dezen maatregel op zich. Do som moet dienen tot het koopen van uniformen en de verdere uitrusting voor de laatste lichtingen dor reserve en het bou wen van een aantal houten barakken in Gallicië. Deze zyn noodig voor het geval dat Rusland voortgaat met de versterking zyner troepen en Oostenryk zjjne cavallerie in Galiciê moet versterken, want op het oogenblik biedt het land geen onderkomen voor eene storke afdeeling cavalerie. Deze maatregelen werden reeds verwacht

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2