N°. 8542. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eersle Blad. Leiden, 21 December. Feuilleton. BOEM-BOEM. I^oiiclerclas: jDecember r?,Q7 •J J PRIJS DEZER COUR ART: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afaonderlgko Nommere0.06. PRUS DHR ADVBRTHNTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootero letters naar plaatentfmte, Voor bet in»' casseeren buiten de stad wordt 9.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Dec., Jan. en Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Gents voor die buiten de stad woon achtig) in rekening gebracht. Ollieicelo Kcahisg'cvln^cn. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algemcene keunis dat door mejuffrouw II. M. KLIKEE, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om verguuning voor den verkoop van ster ken drank in het ldcin in do perceelen Nieuwe Ik-estonmarkt No. 8, Bakkersteeg (wijk Ij No. 15, Groene steeg No. 79 en Kraaiorstraat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE RANTER, Burgemeester. 21 Dec. 1887. E. EIST, Secretaris. In de hedenmiddag gohouden vorgadering der Centrale Antirevolutionaire Kiesvereoniging „Nederland en Oranje" is mot algemeeno stemmen besloten zich ditmaal, „wegens de onbelangrijkheid,", by de horstemming te ont houden. Uit goede bron vernemen wy dat do heeren lïièbiiik, Van Bork Co. de Leidsche telefoon- concessie zullen aanvaarden zoodra eene ge- sc-hikto plaats voor het centraal-bureau is gevonden. liet plan van aanleg wordt gereed gemaakt en zal woldra by het ministerie van waterstaat en by hot gemeentebestuur van Leidon worden ingeleverd. Het aantal „lodgers", dat aanvraag heeft gedaan om op de kiezersiysten geplaatst te worden, bedraagt hier ter stede ongevoer 200. Naar men vernoemt, zullen de geponsion- neerde kolonele Vogel en Ledol, met ingang van 1 Januari a. s., op hun verzoek, eervol ontheven worden van de betrekking van militie-commissaris, respectievelijk te Leiden en te Utrecht. -*■ Voorloopig is het bepaald dat Massenet "ftf-i'lo laatste week van Januari te 's-Hage zal komen en dat de 1ste opvoering van „I.o Cid" zal plaats hebben Zaterdag 28 Januari. Hoogstwaarschynlyk is het dat de heer Massenet, dan ook te Leiden zal komen om eme repetitie te leiden van zyne „Marie Ma deleine", welke de Leidsche Zangvoreeniging in studie heeft. Te voren (op 26 Dec.) zou Massenet in Den Haag zyn „Manon" dirigeeren. Hy brengt uit Par (je eene Arnerikaanscho zangeres mede, Ada Palmer, die de titelrol in dat werk zal vervullen. Verleden Zondag heeft, in - den Chatelet- schouwburg 'te Parys de eerste uitvoering plaats gehad van hot nieuwe oratorium van Massenet: „Maria Magdalena." Het moet zeer indrukwekkend zyn, niet het minst het ge deelte, waarin de kruisdood van Christus wordt weergegeven. Op .het te Groningen te vieren Leo-feest zal door het koor van do parochiekerk H. Martinus met welwillende medewerking van de hoeren B. J. Do Goey te Leiden en H. J. Kikkers te Groningen, onder leiding van den weleerw. heer J. W. Pruin, kapelaan, de Leo-Cantate Yan prof. Lan3 worden uitgevoerd, waarby de daarby passende levende beelden groepen zullen worden voorgesteld.—De 17de Januari is voor den feestdag vastgesteld. Tegen 1 Januari a. s. is tot gemeente geneesheer te Doodewaard (Betuwe) benoemd de heer J. C. Moyboom Jr., arts to Rynsburg. Het wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigon arbeid en verwaarloozing van jeugdige porsonen, is gegrond op het voorstel dor enquête-com missie, dat de uitbreiding van staatszorg in dezen zoo omvedersprekelyk heeft bewezen. Dit onderwerp stelt strafbaar hot doen verrichten van arbeid door een kind, en niet zooals de wot van 1874, het in dienst nemon of in dienst hebben van een kind. Dienten gevolge wordt omschreven wat de wet onder arbeid verstaat, nl. zooals roeds gemeld word „alle werkzaamheden in of voor eenig be dryf." Uitgozondord worden do werkzaamheden voor oen bedryf, die in oeno huishouding of stalling, ook buiten eenlg bedryf, plegen ver richt te worden. Zondagsarbeid in fabrieken, trafieken en werkplaatsen is vorboden voor personen bene don 18 jaren, Israëlieten uitgezonderd. Om ontduikingon te voorkomen is bepaald dat wanneer iemand beneden 18 jaren, bul ten de schafturen aangetroffen wordt op eene besloten plaats waar arbeid wordt verricht, hy geacht wordt aldaar zelf arbeid te ver richten, tenzij het tegendeel blyko. Het wetsontwerp bevat geone bepalingen omtrent rusturen. Gistermorgen werd de deputatenverga» doring der antirevolutionaire party te Utrecht, in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen, even na tien uren, geopend. In weerwil van het hoogst ongunstige weder was de opkomst uitnemend; men begon mot aan te heffen Ps. 89: 1: „'k Zal eeuwig zingen van Gods goodertierenheOn", waarna de voor zitter, dr. A. Kuyper, voorging in het lezen van Richteren 7, en in gebed. In zjjn kort openingswoord herdacht hy het afsterven van baron Van Wassenaar Van Catwijck, wees er op hoe met deze deputatenvergadering de periode van 1878 tot nu toe werd afgesloten, en wekto de partygenooten op om door geene der andere partyen zich in yver voor himne beginselen of in toewyding aan do vadorland- sche zaak den loef te laten afsteken. Voor den Heere en voor Oranje moet de leuze zyn. Nadat de notulen waren gelozen en goed gekeurd, kwamen aan de ordo eenige regle- montsveranderingen, noodig geworden door het nieuwe kiosrecht, waartegen slochts weinig bedenking bestond. Gewichtiger was daaren tegen de overweging van de samenwerking, aangeboden door den algomeonen bond van R.-K. kiozorsvereenigingen, waarmee onder handelingen waren aangeknoopt. Te dier zake diende jhr. mr. M. A. De Savornin Lobman, na eene langdurige discussie, do volgende motie in, die blykbaar het gevoolon dor ver gadering ten volle weergaf en mot algemeene stemmen, op drie na, werd aangonomen. Zy luidde aldus: „De deputatenvorgadering dor antirevolu tionaire partij, gehoord de mededeolingen van liet centraal-comité, dat onderhandelingen hangende zyn om politieke samenwerking met andore partyon te overwegen, spreekt als haar gevoelen uit, dat de antirevolutio naire party, krachtens haar beginsel en haar verleden, goroepon is haar karakter als zelf- standigo staatsparty to bewaren2. dat zy echter, overmits zy tot de minderheden bo- boort, in hot belang des lands ook gerechtigd en verplicht is tot samenwerking mot andere partyen, voor zoover deze zonder ineensmel ting op een wel omschrovon programma door eoriyko ondorhandeling is te verkrygenon noodigt dienvolgens het centraal-comité uit, do te voeren onderhandelingen met andore partjjen daarheen te lelden, dat ook by even- tuoelo samenwerking door elke party een eigon programma worde vastgesteld, waarby echter die artikelen, waarin men overeenstemt, zoovoel mogeiyk eensluidend worden gefor muleerd; dat althans in enkelvoudige distric ten by eerste stemming onze party overal eigen candidaten stelle, van wie het zeker is dat zy instemmen met ons program van actie, en dat by herstemming de candidaat van die party door ons worde gesteund, wier programma het meest met hot onze over- I eonkomt." Daarna ging men over tot voorziening in de j drie vacatures in het centraal-comité, waar voor deze tweetallen waren voorgedragen: lo. do heeren M. Noordtzy en A. Brummel- j kamp, van Groningen; 2o. de heeren G. H. Thomasson a Thuessink Van der Hoop en C. N. E. Loben Seis3o. <Je heeren T. N. Van der Meulen en II. Waller, waaruit gekozen worden de hoeren M. Noordtzy, G. H. Tho massen a Thuessink Van der Hoop en H. Waller. Sta7idaard De Eerste Kamer der Staten-Generaal hield heiennamiddag te 3 uren eene ver gadering. Door wylen moj. A. W. Spiering is aan de inrichting „Talitha Kumi" te Zetten, een legaat vermaakt van f 1000. By de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Amsterdam, ter voorziening- in de vacature-Kerdyk, waren uitgebracht 949 stommen, waarvan 28 van onwaarde. Van de 521 stemmen verkreeg mr. .J. C. De Vries er 884, die dus tot raadslid is gekozen. De heor F. Domela Nieuwenhuis heeft aan de afdeeiing Noordwolde van den Bondl voor Algemeen Stemrecht, welke hem voor lid der Tweede Kamer op het gres had ge plaatst, bericht, dat hy voor de candidatunr bedankt. Volgens de voorloopige opgaven van do ontvangers der belastingen zyn er te Amster dam 27- a 28,000 personen, die wegens den aanslag in de personeele belasting of de grond belasting op de kiezersiysten zullen worden gebracht. Hot aantal personen, die zich ten stadhuize hebben aangemeld oin schatting hunner kamers te vragen, bedraagt nog niet 200. Op de kiezersiysten van 1887 komen .de namen voor van slechts 5269 personen, die bovoegd waren mede to stemmen voor do Tweede Kamer, on van 9266, die kiesgerech tigd zyn voor den gemeenteraad. Het kiescollege der Ned.-Hervormde ge meente te Rotterdam heeft, tor voorziening in de vacaturo De Geer, nog voortdurende door het bedanken van dr. F. E. DaubantoD, to Heemstede, do volgende nominatie opge- muikt: dr. J. Riemens te Middelburg, ds. A. H. Roose, te Woudsend, en ds. J. M. Snethlage, te Haarlem. Slot.) De arme vader stond daar met bleek gelaat, het voorhoofd klam van het zweet. Hy durfde den clown niet aanzien, die zyne blikken op den werkman gericht had. Wat zou „Boem- Boem" hem wel antwoorden?.... Indien men hem do deur wees, hein voor gok ver klaarde „Waar woont ge?" vroeg de clown. „O, niot ver af: in de Dagstraat." „Zoo, zoo," zeido de ander, „uw jongen wil Boem-Boem zien? Welnu, Boem-Boom zal hom bezoeken." III. Toen de deur openging om don clown binnen to laten, riep Jacques Legrand uit „Willem, wees nu maar blij! Daar heb je Boem-Boom 1" Het kind raakte als by tooverslag uit zyne verdooving. Het richtte zich met behulp van zijne moeder op, keerde het brandend hoofdje naar do twee mannen, dio zoo juist waren binnengekomen, en zocht den heer in geklee- de jas te herkennen, die met zyn goedig lachend gelaat hem naderde. Toen men den kleine nogmaals zeide „dat is Boem-Boom" liet hy z'jn hoofdjo langzaam op het kussen zinken, staarde met zyne groote, blauwe oogen naar den vreemden heer en blikte vervolgensnaar buiten, om als het ware den clown to zoeken, die, met zyn beschildord hoofd, zjjne blonde pruik en schitterende, veelkleurige ster, hem zoo menig aangenaam oogenblik verschaft had „Neen," sprak hij hopeloos, „dat is Boem- Boem niet!" De clown, die by hot bodje stond, schouwdo het arme jongetje in hot thans bloeko gelaat met een blik van onuitsprekeiyke toederhoid. Hy hief daarna zyn hoofd op, zag den angst van den vader, de moeder als verpletterd, en zeide, onmerkbaar glimlachend„Hy heeft ge lijk, dat i3 Boem-Boem niet!" Do clown was vertrokken. „Tk zal Boem-Boem nooit weer zien, her haalde het knaapje met eene stem als sprak hy tegen onzichtbare engelen. Boem-Boem is misschien daar, waarheen Wimpie ook spoedig gaat, daarboven Eensklaps het was nog geen half uur geleden dat de clown was vertrokken vloog de dour open, en verscheen „Boem- Boem", de echte „Boem-Boem", „Boom-Boem" van het paardenspel, Wimpios „Boem-Boem", met zyn beschilderd hoofd, zijne blonde pruik en de schitterende, veelkleurige ster op den rug. „Boom-Boom" was gekomen En do kleine zieke, thans met oogen, waarin de levenslust weerepiogelde, lachte, weende, klapte in zijne magere handjes, riep hoerahl en zeide met eene stem, welke van aandoening en vroolykhold trilde: „Ja, dat Is Boem-Boom Leve Boem-Boem Dag Boem-Boem!" IV. Toon de geneesheer dien dag terugkwam vond hy een clown aan 't ziekbed gezeten, die den kleino telkens en telkens deed scha terlachen en die terwyi by een lepel vulde met den inhoud van een drankfleschje - lot den zieke sprak: „Als je niet wilt innemen, Willem, dan komt Boem-Boem nooit woer terug." En het kind nam het geneesmiddel in. „Smaakt het goed?" „Heel lekkerBoem-Boem wordt be dankt." „Dokter," 2eide de clown tot den geneos- heer, „wordt niet Ijverzuchtig Maar ik.ge loof waarlyk dat myne grappen den zieke evenveel goed doen als uwe voorschriften 1" Do vader en moeder weenden, doch het was thans van vreugde. En totdat de kloine Willom weer geheel hersteld wa3 hield iederen dag voor de een voudige woning in de Dagstraat een rytuig stil, waaruit een heor stapte, gekleed in lange jas, waaronder hot kostuum van een clown, die met zyn bemeold hoofd en zyno blonde pruik er goedig uitzag. „Wat ben ik u schuldig, mynheer? sprak Jacques, toen hot knaapje weer voor 't eerst was uit geweest. Want ik ben uw schuldonaar; daaraan valt niet te twijfelen!'* De clown stak den twee echtelioden zyno bolde handen too en antwoordde: „Een krachtige» handdruk!...." En vervolgens een paar helklinkende zoenen op de wangen van hot kind drukkend, welke opnieuw rooskleurig waren geworden, voogda hy er schertsend bij Bn het verlof om op mijne naam kaartjes te mogen plaatsen: Boem-Boem. Kunstenmaker, Huisdokter van den kleinen Willem.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1