N°. 8541. SI December. tgeze fëouiant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 December. Feuilleton. BOEM-BOEM. fr 1007 i i I W C LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COUBANT: Voor L«rden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afrcmderljjlte Nommsrs0.08. PBXJ8 DEB. ADVHRTENTIHN: "V»n 1—6 regels 1.08. Isders regel meer /4>.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in* c&sseeren buiten de stad wordt f 0.10 bwehemi.'e Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Yan het kwartaal Dec., Jan. en Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig) in rekening gebracht. Heden ia aan de universiteit alhier de heer O. H. Uhlenbeck, geb. te Haarlem, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Bedrage tot de geschiedenis van de verhouding tusschen den Staat en de Christ. Kerkgenootschappen in NederlaDdsch Oostlndië." In de groote zaal van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier werd gisteravond eene druk bezochte bijeen komst gehouden van vrijzinnige kiezers. Er werd besloten tot oprichting van „De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden." De statuten zullen nader worden vastgesteld, waartoe eene commissie werd benoemd, ter wijl ook later een definitief bestuur zal worden gekozen. In beginsel werd nu besloten de contributie op 50 cents te stellen, ook buitengewone leden, nietkiezers, op de nader to bepalen voorwaarde aan de algemeens vergaderingen deel te laten nemen, en van dit lidmaatschap niet uit te sluiten hen, die even buiten de "gemeente wonen. Staande de vergadering werd medegedeeld dat voor het op te richten verkiezingsfonds reeds voor een aanzienlijk bedrag was ge- teekend. Voor het nieuwe kiesdistrict Katwijk zal ook eene nieuwe anti-revolutionaire kies vereeniging worden in het leven geroepen nu de centrale kiesvereeniging „Nederland en Oranje" ontbonden wordt. Een voorloopig bestuur, dat zich belasten zal met het samen stellen van een reglement, bestaat uit do beeren S. baron Van Heemstra, te Sassen- faelm; Van Rhjjn, te KatwijkNieuwenhuizen, te Oegstgoest, Van der Plas en Uittenbroek, te Leiden, die weldra zich te Zoeterwoude gaan vestigen. Nu uit alle oorden der wereld de schoonste voortbrengselen van kunst en nijverheid narr Italiê's hoofdstad stroomen, zou het wel wonder zijn, zoo ook uit onze stad, waar kunst en vooral nijverheid niet tevergeefs gezocht wor den, geen stoffelijk blijk van belangstelling in het ophanden zijnde priesterfeest des Pausen naar Rome werd gezonden. Zulk een blijk ligt dan ook thans in „De Leidsche Dekenfabriek" op de Heerengracht alhier gereed om de reis naar het zuiden te aanvaarden. Het is eene deken, welke de direc teur dier fabriok, de heer W. B. De Vos, uitsluitend voor dit doel heeft doen vervaar digen, eene zuiver witte deken van de fijnste wol, een toonbeeld van weefkunst, waaraan menige dag is besteed. Deze fraaie Leidsche deken is voorzien van een smaakvollen rooden rand, eeDigszins blauw getint met het oog op de kleuren van het pauselijk wapen, dat op nette, kunstige wijze in het midden van het geheel is aangebracht. Dit wapen van den H. Stoel werd in verschil lende kleuren op de deken gedrukt in do fabriek der „Leidsche Katoenmaatschappij", voorheen firma De Heyder es Co. Om den zooeven genoemden rand bevinden zich twee biezen, waarvan de buitenste zwart met geel gekleurd en de andere uit een zwarten grond met blauwe moezen bestaat. Ongetwijfeld zal de blik van hen, die dit voortbrengsel van Leidsche industrie, meer in 't bijzonder van de weefkunst op „De Leid sche Dekenfabriek," en vooral ook van de druk kunst van de fabriek der „Leidsche Katoen- maatschappij," te Rome zullen aanschouwen, met welgevallen op dit zachte voorwerp rusten, en zal dit kostbare geschenk den roem van de Leidscho dokenfabrikatie vol komen handhaven. In het koffiehuis „Eigenzorg" aan den stationsweg alhier heeft eene feestelijke bij eenkomst plaats gehad van de Zouaven Broe derschap „FIdei et Virtute", naar aanleiding van 's Pausen a. s. gouden priesterfeest. Hetlokaal, dateen recht feestelijk aanzien had doordien het met de bekende pauselijke wimpels en schilden uit de „Leidsche Katoenfabriek" was versierd en de buste van Z. H. Leo XIII er prijkte, werd telkenmale vervuld van de lulde toejuichingen, welke hun, die voordrach ten in poëzie ten beste gaven, ten deel vielen en eene warme hulde waren aan de uitge voerde zangnummers. Vóór den aanvang der bijeenkomst werd e;n telegram van gelukwensching aan den Paus gezonden, waarop later, teen meri reeds was uiteengegaan, een zegen uitsprekend ant woord kwam. De feestviering slaagde zeer goed- "Wü herinneren dat nog heden Dinsdag avond van 6 tot 10 uren de laatste gelegenheid is, waarop kamerbewoners zich ten stadhuize alhier kunnen aanmelden voor hot kiesrecht. Men zendt aan het „Hbl." de volgende opmerking: „Het is gebleken dat een groot aantal lodgers, o. a. zjj, die met vrienden te zamen op kamers wonen; zjj, die bjj hunne ouders inwonende, aldaar huur (kostgeld) betalen; z(j, die bij vreemden wonen met huiselijk verkeer (z.g. commensalen), meenen, daarin gesterkt door de beperkende wetsuitlegging dee ministers Heemskerk, geen kiezer te kun nen worden en zich mitsdien niet opgeven. „Het is van belang dezulken opmerkzaam te maken, dat ook in onzekere gevallen het goed is zich aan te melden, daar immers niet door de Regeering de vraag beslist wordt, wie volgens de additioneele artikelen kiezers worden, maar door den gemeenteraad en, zoo noodig, na eene bijna kostelooze en zeer spoe dige procedure door de rechterlijke macht." Te Oegstgeest had gistermorgen in de R.-K. kerk de plechtigheid plaats, waarbij de weleerw. heer F. W. De Rooy, die, aldaar geboren, niet lang geleden tot priester werd gewijd, zijne eerste H. Mis opdroeg. Door den deken van Leiden en den pastoor der parochie werd eene foestrede uitgesproken, terwijl de indrukwekkende dienst, welke door velen in de smaakvol versierde parochiekerk werd bij gewoond, nog verhoogd werd door de schoone uitvoering van eenige kerkelijke zangstukken door een achttal Leidsche zangers. Gisteren hoeft zich te Bodegrave, als do hoofdplaats van het district van dien naam, eene vrijzinnige kiesvereeniging gevormd onder dec naam „Burgerplicht". Na het vaststellen van een reglement werd uit de aanwezigen, vertegenwoordigende 8 van de 21 gemeenten, een voorloopig bestuur samengesteld van elf leden. De Eerste Kamer hield gisteravond eene vergadering. Ingekomen waren een aantal missives. Die van den minister van oorlog ter begeleiding van de nota van inlichtingen omtrent do plaatsvervangers van do lichting van 1882, werden in handen gesteld van eene commis sie, bestaande uit de heeren Roëll, Bruining, De Vos Van Steenwjjk, Van Nispen en Van Pallandt. Een aantal van de Tweede Kamer ontvan gen wetsontwerpen, zoomede de Iodiscbe be grooting en verschillende hoofdstukken der Staat8begrooting werden naar de afdeelingen verzonden, welke opnieuw werden saamgesteld. De zitting is daarna gescheiden. In het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid wordt tot op 12-jarigen leeftijd alle „arbeid in of voor een bedrijf" verboden, inclusief ook veldarbeid. Voor kin deren van 10 tot 12 jaar kunnen Ged. Staten gedurende 8 weken per jaar vergunning geven tot veldarbeid. Van den 12- tot den 18-jarigen leeftijd is mede alle arbeid in of voor een bedrijf verboden, doch veldarbeid niot. Van 13 tot 16-jarigen leeft yd is geen langere arbeidstijd dan van 10 uren per etmaal ver gund, tusschen 5 en 7 uren 's zomers, en tusschen 7 en 7 uren 's winters, dus met verbod van nachtwerk. Bovendien kan voor die personen by algemeenen bestuursmaatregel de arbeid in schadelijke bedrijven worden ver boden. Zondagsarbeid is voor jongelieden tot 18 jarigen leeftyd verboden. De wet geldt niet voor hot visscherijbodryf. Omtrent vrouwen arbeid is niets bepaald, omdat daarvoor de noodige gegevens nog ontbreken. Inspecteurs worden by deze wet niot ingesteld, doch o. a. ook de geneeskundige Inspecteurs met het opsporen van overtredingen belast, terwijl aan alle ambtenaren, met die taak belaet, vergund wordt fabrieken en werkplaatsen bin nen te treden. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Boskoop den weleerw. heer F. W. De Rooy, Zaterdag 11. priester gewyd. De bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 11. in de kapel van het Seminarie te Warmond de H. Wyding van het Sub diaconaat toege diend aan de heeren: A. A. W. Waterreus,. Th. F. Ebbinkhuysen, A. H. J. Verbeme, A. F. Suidgeest, W. J. Van Turnhout, J. W. J. Thompson, J. J. De Graaf, J. Th. Lagerwey en C. H. Schneidersen van het H. Diaconaat aan de eerw. heeren: L. M. Van Pinxteren, J. M. Eg, A. J. H. Wreesman, B. J. Schrandt, C. W. Kortekaas, J. Th. Boonekamp en H. J. M. Taskin; en van het H. Priesterschap aan de eerw. heerenF. W. De Rooy, H C. Nelis,. J. S. Van Buchem, G. Daalmans, Th. J. Zoet mulder, D. M. G. P. Do Haas, H. J. M. Pichot„ A. Hakkeling en G. A. De Groot. De Koning hoeft graaf Schimmolpenninck Van Nyenbeek benoemd tot Hds. ordonnans officier. Miss Saxton Winter, gouvernante van prinses Wilhelmina, is weder teruggekeerd. Freule De Cock is dientengevolge van het Loo- weder naar 's Gravenhage vertrokken. Tot commies ter gemeente-secretarie te 's-Hage, ter vervanging van A. F. baron Van Lynden, laatsteiyk hoofdcommies ten stad huize, thans referendaris aan het departement 2) II. „Boem-Boem!".... De arme Magdalena keek angstig haren echtgenoot in 't gelaat. Wat beduidde dat antwoord? Had het knaapje weer een aanval van yihoofdigheid, van die verechrikkeiyke ijlhoofdigheid „Boem-Boem Zy wist niet wat dat beteekende. Zij was bang voor het vreemde woord, dat het jon getje thans met eene ziekeiyke styfhoofdig- heid herhaalde. „Ja, Boem-Boem, Boem-Boem wil ik hebben De arme vrouw greep bevende de hand van haren man en sprak zacht: „Wat beteekent dat, Jacques? Ons kind is verloren 1" Doch het gelaat van den vader verhelderde-: hy geleek een veroordeelde, die eene moge lijkheid ontwaart om de vrijheid te herwinnen. „Boem-Boem 1" Hy herinnerde zich nog zeer goed den Paasch-Maandag, waarop hy Willem naar het paardenspel had meegenomen. Wat had het kind gelachen, in de handjes ge klapt op het gezicht van den mooien clown, die, met zyn beschilderd hoofd, zyne blonde pruik en eene schitterende, veelkleurige ster op den rug, allerlei kunststukken verrichtte, een stalknecht deed vallen, aan den staart van een paard ging hangen en weeke vilten punthoeden in de hoogte slingerde, om die daarna behendig één voor één op zyn hoofd te vangen, zoodat de vilthoeden weldra eene pyramide vormden. Na iedere welgeslaagde kunst slaakte de clown terwyi zyn goedig, doch tevens geestig gelaat door een glimlach verhelderd werd denzelfden kreet, vaak door het orkest begeleid: „Boem-Boem!" En telkens als „Boem-Boem" verscheen barstte de geheele circus uit in gejuich en handengeklap, en Willem lachte dat hy schudde. Het was deze „Boem-Boem", deze clown, die een deel der Parysche bevolking door zijne grappen vermaakte, dien de kleine Willem wilde zien, wilde hebbenen dien hjj niet zou zien, niet zou hebben, daar het arme knaapje bleek en machteloos op zyn bedje lag! Dienzelfden avond bracht de vader zyn kind een fraai aangekleeden clown, met beweeg bare ledematen, dien hij tegen hoogen prys in een winkel had gekocht dè verdienste van vier werkdagen! Och, hy had gaarne het inkomen van een geheel jaar gegeven voor een enkelen glimlach op de bleeke lippen van den zieke Het kind bekeek een oogenblik het speel goed, dat schitterde van duizend kleurenen sprak dan: „Dat is Boem-Boem niet! Ik wil Boem- Boem hebben!" O, als de liefhebbende vader slechts zyn zoontje in de dekens had kunnen wikkelen, medenemen naar het paardenspel en hem den clown had kunnen laten bewonderen met den uitroepKyk Jacques deed nog beter. Hy ging naar den Circus, vroeg daar het adres van den clown, en begaf zich vervolgens schroomachtig en met loodzware knieén naar de woning van den kunstenmaker, in Faubourg Montroartre. 't Was ontegensprekelyk zeer gewaagd wat Jacques deed! Doch tooneelspelers gaan ook wel by ryke familiën voordrachten houden. Misschien stemde de clown toe tegen den prys, welken hij zelf zou bepalen Willem te bezoeken en hem goeden dag te zeggen. Hoe zou Jacques wel by „Boem Boem" ont vangen worden? Ditmaal was het „Boem-Boem" niet meer 't Was de heer Moreno, die Jacques in eene smaakvol gemeubelde kamer ontving, welke- veel geleek op het studeervertrek van een ge leerde, dank de vele plaat- en boekwerken, waarmede zy getooid was. Jacques, die den clown niet meer herkende, draaide verlegen zyn hoed tusschen zijne vin- gortoppen. De ander wachtte, terwyi een wel willende glimlach zyn mond plooide. Eindelyk begon do vader zich te verontschuldigen, 't Was wel vrypostig wat hy deed; een ander zou dat niet doen't AVas dan ook enkel- voor zyn eenigst zoontje, dat zoo ziek was Och, zoo'n aardig ventje, mynheer! En zoo verstandigAltyd de eerste op school, behalve ln het rekenen, wat hy nog niet goed be- grypt.En een geheugenJa zeker, een geheugen! Wilt u het bewys? Ziehier. Jacques aarzelde, bleef steken. Dit duurde echter slechts een oogenblik. Al zyn moed te zamen nemende sprak hij snel „Het bewys is, dat hy zich uwer nog steeds herinnert, niettegenstaande het jongetje u Blechts eenmaal gezien heeft, reeds lang ge leden. Hy wil u zoo gaarne zien. Gy staat steeds voor hem als eene opgaande zon, waar naar de kleine in zijne Ijlhoofdigheid de hand jes uitstrekt. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1