^Dinsdag X>eceml>ei.% <§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 December. K». 8540.. iOT KJ a t LEIBS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden...,1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommar»0.05, PRU8 ofes, ADVBRIENTIBN: Yan 1—6 rogels 1.05. Iedere regel meor/0.17J. Grootore letters naar plaatertimte. Yoor het in- oaeaeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaalDie., Jan. en Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonnó's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig) in rekening gebracht. Oliïoioel© Konnigffoviiift-en. Kiezerslijsten. Rurgcmeester on Wethouders der gemeente Leiden brengen tor kennis van belanghebbenden dat op Dinsdag 20 December a. •-«. de Secrotarie ookdea a/vonda van ZCH tot tJen uren zal geopend zijn voor de ontvacgut van aangiften voor do plaatsing op do Kiezerrl aten en het bekomen van do ter zako vcr- e?ischto inlichtingen. Burgemeester on "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Dec. 1387. E. KI3T, Secretaris. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap do: heer H. K. J. Van Deinso, gob. te Batavia^mot acad. proefschrift, get..„Be toestand in de Vor stenlanden"de heer C. J. Prins, geb. te Beverwijk, met acad. proefschrift, get.„Art. 268 van hot Wetboek van Strafrecht", en de heer A. C. P. Lammers Van Toorenburg, geb. te Meestor-Cornells (Batavia), met acad. proof- -scbrift, get.„Kan aan don curator in een faillissement gelast wordon, oeno vordering .ill te- stellen Tor vervulling van de vacaturen, welke op den 31.sten December a. s. in de Plaatse lijke Schoolcommissie zullen ontstaan d_or de periodieke aftreding van de heerendr. D. Bier en s De Haan, dr. J. M. Van Bemmelen, dr. M. J. De Goejo on J. A. Van Hamel, doot do commissie, ingevolge het voorschrift, de volgende aanbevelingen van twee personen, den gemeenteraad toekomen, t. w.dr. D. Biorens De Haan en dr. J. E. Van Itorson; dr. J. SI. Van Bemmelen en dr. A. Kluyver; dr. M. J. Do Gooje en dr. E. P. Van Dissol; J. A. Van Hamel en dr. H. Treub. In handen der commissie van financiën zijn gesteld 82 bezwaarschriften tegen aan slagen in de plaatseiyke directe belasting, over het dienstjaar 1887, mot voorstellen van Burg. en Weths., daarop betrekking hebbende. De commissie heeft die stukken overwogen, ten aanzien van sommige aanslagen inlichtin gen ingewonnen, en 29 der reclamanten in de gelegenheid gesteld, haar hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Met betrokking tot do meeste aanslagen vereonlgt de commissie zich met hot voorstel van het Dagelykech Bestuur. Zy geeft echter in overweging, met betrekking tot deovorige dat voorstel niet aan te nomen, maar te be sluiten de aanslagen to vorlagon van de wed. P. H. Berkhout—Voet Van Campen tot op 21.60, C. Christiaanse op ƒ94.40, wod. W. Smit De Goey op ƒ15.64, H. H. Blöto op ƒ27.32, H. W. Keuls op ƒ97.83, E. J. Veld huizen op ƒ21.18, P. Gjjsmanóp 15.64, W. M. v. d. Heydt op 3.93, J. J. Laman tot op niets, Th. J. Feekmanop 0.74, A. Dellen op 7.30, D. Kost op 0.74, W. S. Marsman op ƒ40.43, W. M. Zyistra tot op niets, C. F. Stoffelaar op 181.95 en G. Couvée op 15.64. Aangezien hot gebleken is dat enkele arti kelen der begrooting voor hot loopend dionst- jaar niet voldoende zullen z(jn voor de be hoeften, bieden B. en Ws. den gemeenteraad een suppletoiren staat ter vaststelling aan, strekkende tot verhooging van de posten, waarop een tekort zal ontstaan. Die posten betreffen de jaarweddon van de sluiswachters, brugwachters en dergelijkede grondlasten en personeele lasten wegens huizen en landerijen, alsmede patentrechten van schuiten; de kosten van de Latynsc. s school; (je kosten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren; de verhooging van het artikel mot 834 is nl. een gevolg van hot Raadsbesluit van den 3don Maart 1887, waarbij de jaarwedde van den lector dr. Snouck Hqrgronje, mot 1000 is verhoogd, in te gaan den lsten Maart 1887verder den onderstand, do vervoer- en verplegingskosten, mitsgaders die van genees kundige hulp aan arme en doortrekkende personon; en eindelijk de uitgaven, voort vloeiende uit het beheer der voormalige admi nistratie der vereenigde gast- en leprooshulzen (in do raadszitting van 17 Fobruari 1887 toch is besloten om eenige lokalen van het Caecilia- gasthuis in te richten voor do opneming van krankzinnigen, die niet aan huis kunnen worden verpleegd en wol gedurende enkele dagen totdat z(j naar een geneeskundig go sticht kunnen wordon overgebracht. De kosten daarvan zijn geraamd op 600, waarmode hot betrekkelijk artikel alsnog moet worden aangevuld.) Het totaal dezer tekorten bedraagt ƒ2155, waarin kan wordon voorzien door verhooging van Yolgn. 30Ontvangsten van de Gasfabriek, vermitsdo winst dior inrichting meer zal bedragen dan bij het opmaken dor begrooting is geraamd. B. on Ws. geven alzoo in ovorweging den suppletoiren staat tet verhooging der begroo ting, dienst 1887, met genoemd bedrag van ƒ2155 vast te stellen. By Raadsbesluit van 18 November 1886 werd overeenkomstig de voordracht van B. en Ws. hun machtiging verleend het Gobolinbe- hangsel in de Vergaderkamer van het Dage- lyksch Bestuur te doen horstollon, terwijl in do overgelegde stukkon werd medogedeold dat het werk zou worden opgedragen aan de dames Knol on Van der Kaay te Amsterdam en dat de kosten werden geraamd op ongeveer 409. Deze som was gegrond op de onderstolling dat slechts aan enkele godeelten, o. a. waar het bohang voor de plaatsing van eene deur was doorgesneden, belangrijke reparatiën zouden noodig zyn. Inlu3schen bleek het dat het werk een veel grooter omvang had verkregen nadat het behangsel op de werkplaats was uitgelogd, daar op verschillondo plaatsen de achtergrond was verteerd, hetgeon, zoolang het doek hing, noch gezion noch vermoed kon wordenzoodat dekoston, welke voor workloon, voor het zookon van geiykmatige kleuren, voor schoonmaken en bytoekonen moesten gemaakt worden, de raming hebben overtroffen. Hot behangsel Is tharis geheel hersteld opgeleverd en wederom ter Vergaderkamer a-an den wand bevestigd. Algemeen wordt erkend dat het werk uitmuntend is volbracht, terwyi ook de Commissie voor het Stodoiyk Museum, daaromtront gehoord, hare volkomen tevredenheid te kennen heeft gegeven. Uit een door haar ingesteld onderzoek is mede gebleken dat, nadat het doek van den wand was ge nomen en toen het onder handen was, er bezwaren zich voordeden, welke niet door do dames hadden kunnen worden voorziendat er grootere stukken moesten hersteld worden dan aanvankeiyk scheen en dat de door haar gowooniyk gebezigde wol onvoldoende bleek en uit Frankryk moest worden verworven; dat met deze bezwaren door do bewerksters niet de hand is gelicht, maar dat zy met kunstzin de op byna alle plaatsen onzichtbare herstellingen hebben aangebracht. Alvorens met hot werk een aanvang kon worden gemaakt, is het doek by de Gebroe ders Palthe te Almeloo uitgestoomd, terwyl na do ultstooming de gebrekkige toestand te meer zichtbaar werd, zoodat bij de horstolling de omvang van het werk grooter werd, doordat de kotting gedeeltelyk vorteerd was on telkens afbrak. Zoowol de commissie voor het Museum als de commissie van fabricage en hot College van B. en Ws. zyn van oordeel dat eene som van 650 eene zeer matige belooning moet wordon geacht, zoo met het oog op don grooton omvang van het werk als op do voor- treffeiyko wjjze, waarop het is uitgevoerd, torwyi bovondion nog oenige uitgaven voor het werk noodig zyn, als: 35 aan de firma Van Ew.yk on Groen voor hét bespannen van don wand met grys doek, en voor het uit- stoomen aan Gebroeders Palthe voornoemd 36 37, to zamon bedragende 721.37. Op grond van een en ander geven B. en Ws. den Raad in overweging do belooning voor bedoeld werk vast te stellen op 650 en Volgn. 77 der bogrooting voor. dit jaar: Kosten voor het onderhouden van het Raad huis onz., te vorhoogon met 722, te vinden door af3cbryving van don post voor Onvoor ziene Uitgaven. Ter vervulling dor vacature, welke den laatsten December dezes jaars in de Oi mmissie voor do Bewaarscholen ontstaan zal lor de periodieke aftreding van hun geacht n. delid dr. D. Bierens De Haan, bevelen de overige commissielodon, voldoende aan het voorschrift van art. 15 hunner instructie, aan dr. D. Biorens De Haan, aftredend lid, en dr. M. J. De Goejo. B. on Ws. geven in_ overweging moj. S. M. Van Iperen ep mej. J. F. Berk, huis vrouw van D. H. Peyater, wederom, voor den tyd van drie jaren to continuooron in hare betrekking respectio vel yk van stads vroedvrouw en van adjunct-stadsvroedvrouw. Naar aanleiding van het verzoek van den directeur der Loidsche Broodfabriek om een riool te leggen in het terrein dor Brood fabriek naar do Singolgracht berichton B. en Ws., na overleg met don voorzitter, dor com missie van fabricage, dat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, zoodat zy in overweging geven do gevraagde ver gunning tot woderopzeggens te vorleenon, mits hot riool worde gelegd onder toezicht van don gemoente-architoct. Do commissie van financiën heeft geene bezwaren tegen hot voorstel van Burg. en Woths. tot verhooging der begrooting, dienst 18S7, in ontvangst en uitgaaf mot 2155, on zulks tot bestryding van meerdere uitgaven op enkele artikelen der begrooting, waarvan het uitgetrokken bedrag gebleken is niet vol doende te zullen zyn. Zy geeft derhalvo In overweging don overgelegdon suppletoiren staat van begrooting tot gemeld bedrag vaat te stellen. Hodenmorgen ontvingen we per Franscho mail de Indische bladen van 12 tot en roet 15 November. By de heden gehouden openbare vorkooping van cokes, In partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 36, 18, ƒ3.80 on ƒ1.85; do laagste 35, 18, 3.70 en 1.85., In do Roomsch-Katholieke kerkon is gisteren van don kansel afgelezen een her derlijk schryvon van don bisschop van Haar lem, waarin de kerkelyke plechtighodon worden bepaald, welke zullen plaats hebben tor vlo- ring van het 50-jarig priesterschap van den Paus. De voor dozo viering vastgosteldo dag is do Nieuwjaarsdag. By de Hervormde gemoente to Ooster- wUk zyn benoemd tot notabelen de hoeren G. Van Bruchem on A. Van Rooden en tot kerkvoogd do hoer J. Van der Worff. Deze laatsto is een wettige afstammeling van Pie- ter Adriaansz. Van der Werff, in 1574 bur gemeester van Leiden, on Is nog in het bezit van het familiewapen alsmede van het wapen, door do overheid in 1575 aan burgemeester Van der Werff geschonken. Op laatstgonoemd wapen is eene belegerde stad afgobeeld en een engel, die den vijand verdryft, en heeft tot opschrift: „Evon als Sanherib Jeruzalem belegerde, belegerde de Koning van Spanje Loyden". Aan de keerzpde staat Pieter Adri aansz. Van der Werff. Naar men verneemt zyn by Ivoninkiyk besluit, ten aanzien van militieplichtige jonge lieden, die, overeenkomstig de bekende te» schikking van don minister van oorlog, l ebben deelgenomen aan vrywillige practiache en theoretische oefeningen in den wapenhandel, dio het daarvoor verkrygbaar gestelde getuig- schrift van geschiktheid hebben verworven en die hun dienstplicht in persoon vorvullen, de navolgende zeer gunstige bepalingen vast gesteld lo. Zy worden ingedeeld by het corps era in het garnizoen hunner keuze; 2o. Voor hen, die binnen 3 maanden na hun. inlyving kunnen worden aangesteld tot mili- cicn korporaal, wordt de eerste oefeningstyd verkort tot vier maandendoch zy zpn alsdan gehouden in het 2do en 3de dienstjaar telkens 6 weken onder de wapenen te komon. In hot geheel brengen ze dus zeven maanden in wor- kelyken dienst door; 3o. Op aanvraag van ouders of voogdonen volgens door den minister van oorlog vast t» stellen voorwaarden kan hun worden vergund buiten de kazerne te wonen; 4o. Maken zy van de sub 3de vermeld© vergunning geen gebruik, dan worden zo zoo veel mogelijk by elkander ln compagnieën gehuisvest en kunnen ze met elkander, de adspiranten-sergeant en de adspiranten-korpo- raal menage houden. De bezwaren tegen het persooniyk vervullen van den militieplicht, welke tot dusver konden bestaan voor jongelieden, die zich moeiiyk gedurende geruimen tyd achtereen aan hunne studiën, hun beroep of hunne betrekking kon den onttrekken, zyn door do getroffen regeling volkomen opgeheven terwyl het leger daar door geschikte stof tot vorming van reserve kader zal vorkrygen. Tweede Kamer. Ingekomen zyn de wets ontwerpen tot vergoeding aan Noderland van uitgaven, voor Indiö gedaan, en voor de be stemming der Indische overschotten, benevens tot nieuwe bepalingen omtrent ovormatigen arboid, on verwaarloozing van jougdlge per sonen. Dit ontwerp verbiedt kinderarbeid tot het 13do en veldarboid tot het 12de jaar. Geoor loofde arbeid tot 16 jaar is tien uur daags; nachtarbeid en Zondagsarbeid beneden 18 jaar zyn verboden. Do beraadslaging over het hoofdstuk Oorlog word lieden voortgezet, waarby vetscbillonde punten werden besprokon. Het hoofdstuk werd aangenomen met <6 togen 7 stemmon. Ook do post tot aanschaf fing van het repeteergeweer en de Vts'ffg- begrooting wordon aangenomen, en wel mot 48 tegen 6 stemmen. Morgen komt het hoofdstuk Waterstaat aan de orde. Te Kampen is voor apothekersbediende toegelaten mej. W. H. Itz, van Deventer. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 18 Doe.; de „Loerdam", van Nieuw-ïork naar Rotter dam, passeerdo 19 Dec. Dover do „Oranje Nassau" is 18 Dec. van Paramaribo toHftvr© aangekomen de „F. Caland" vertrok 17 Doe. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Schie dam", van Amsterdam naar Niouw-Vork, pas- seordo 18 Dec. Dover; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Dec. to Suez; do „Soorabaia" vortrok 17 Dec. van Batavia naar Rotterdamde „Prins Alexan der", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 18 December. G emeu Nieuw». De onderofficiers-gym nastiek- en schennvereoniging „Minerva" gaf Zaterdag avond in de met wapontropeeën, groen en de buston yan Koning en Koningin versierde Stadszaal hare eerste uitvoering. Een talryk publiek was opgekomen en vulde zoowel de benedenzaal als de gaandery.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1