besturen to vragen hieromtrent hu:,::u moeni::„' mode te doelen, zeodra hot werk van do herziening der kiezorsiysten voor do Tweodo Kaïm-r zóó vor ;overderd zal zijn, dat zy kunnen nagaan hoe groot ongeveer het aantal Uiezer-> zal zijn. Ar- toelichting deelt do minister modo dat het hom wenschoiijk voorkomt als regel aan to nemen, dat elk gemeente een onderkies district uitmako, ter.zy, om bijzondere redenen, vereeniging van gemeenten tot één onder kiesdistrict of verd- cling van eono gemeente in meerdere onderkiesdistricten do voorkeur verdient. In de gisteren te Oudshoom gehouden openbare raadsvergadering werd tot lid van het Algomoen Armbestuur herbenoemd do heer J. H. Treur, terwijl in plaats van den heer J. W. Clant, wien op de moest eervollo wijze ontslag werd verleend, werd bonoemd de hoer C. Pannevis Jr., architect aldaar. Tot gemoonte genooshoer word herbenoemd de heer J. Borstlap voor 1888, onder bepa- lmg dat de gemeontepraktyk het daaropvol gende jaar wordt opgedragen aan dr. H. Meur- singe, arts aldaar, terwijl alsdan die functie geregeld om het jaar zal kunnen waargeno men worden. Gisteren, do uiterste termijn voor hot bijeenbrengen van het benoodigde subsidie van do Duitsche Opera te Rotterdam, ton be drage van 25,000, was deze som nog niet hijoongebracht. Boor ds. H. Ten Cate Hoedemaker, pred. bij de Doopsgezinde gem. te Deventer, is tegen 1 Juli eervol emeritaat aangevraagd. De jaarwedde voor den nieuw te beroepen predikant by die gemeente aldaar wordt met ƒ400 verhoogd en zal bedragen 2400, be nevens vrije woning enz. Het stoomschip „Zeoland" van Bata via naar Rotterdam, vertrok 15 December van Port-Saïd; de „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 14 December Sa- gres; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 15 December van Mar seille; de „Prins van OraDje," van Amstor dam naar Batavia, vertrok 15 Dec. van Suez. Z. M. heeft aan den heer S. E. Pietorsz, consul dor Nederlanden te Kingston, vergun ning verleend tot het aannemen der versier selen van ridder der ordo van Leopold, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschon ken aan H. Van Dorp, eervol ontslagen lichtwerker by 's Rijks kustverlichting te West-Schouwen, toegekend oen pensioen ten laste van den Staat van 299 's jaars; - don officier van adm. 2de kl. J. A. C. Bouman, met 1 Januari a. s., op grond van 2 van artikel 22 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 126), uit den zeedienst ont slagen, onder tookenning van een onderstand van ƒ110 's jaars, en zulks voor den tijd van vijf jaren. Gemengd Nieuw». Op St. - Nicolaas-avond is door oen 4-tal jongens tusschen de 12 en 14 jaren oene kat ontvreemd, en, na deze in don tuin van de anatomie te hebben geworpen, bij een bontwerker alhier vorkocht; do opbrongst daar van is door hen gezamenlijk verdeeld. Procos- verbaal is tor zake door de politie togen hen opgemaakt. De rijtuigen dor stoomtram Den Haag Schoveningon zullen voortaan, in plaats van door stoven, door kachels ver warmd worden. Woensdag middag word met een der rijtuigen de proef genomen, welke zeer in don smaak van het publiek viel. Voor rekening van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is oen stuk grond aangekocht, gelegen in hot toppunt van den hoek, gevormd door het Langepad en de Groenesteeg, tusschen Rijnsburg en Oegstgeest. De trambaan, welke in do nabij heid ligt, zal daarheen verlegd worden, waar door de bocht, eeno der kortste van de goheele lijn, zal verdwijnen. In de Wilholmin a straat te Rot terdam is gistermiddag oen knaapje van 4 jaren in eeno kuip met kokend water govallon. Het heeft daarbij zulke brandwonden beko men, dat het nog denzelfden middag ovorleed. Naar men verneemt, heeft do politie do aldaar van de markt gostolon koe gevonden; de daders moeten zicli reeds in arrest be vinden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen L. W., 44 jaar, notaris te Loppersum, appellant en geïntimeerdo van oon vonnis der rechtbaHk te Groningen, waarbij l'Ü wegens liet misdrijf van het opzette lijk gebruikmaken van eene authentieke akte, - r - fj» xir. iiAyjaaetrr.T£/gJi.FJPtc e. eeno valsche opgave is opgenomen aangaande oen feit, van welks waarheid de al te moet doen blijken, als ware dio inhoud in overeenstemming mot de waarheid, terwijl uit hot gebruik nadeel kan ontstaan, is ver- oordoold tot 15 dagen gevangenisstraf. Het Hof hoeft het vonnis bevestigd. Van dit arrest is cassatie aangeteekond. Sedort eenigo dagen bevinden zich te Deventer een drietal personen uit - Hertogonbosch, die er hun werk van ma ken aan hcbtgeloovigon horlogos te verkoo- pen, welke, volgens hun beweron, van zilver zjjn. Do kooper, die aanvankelijk met hot door hom voor oen betrekkelijk geringen prijs ge kocht horloge recht in zjjn schik is, komt later bij nauwkeurige beschouwing tot de ontdek king dat hij by den neus is genomen, daar hot horloge niet van zilver, maar van nikkol is. Daar d'G personen vermoedelijk ook op an dere plaatsen hunne praktijken zullen uit oefenen, zoo kan het bovenstaande tot waar schuwing dienon. Men schrijft uit Zwolle aan de „Haarl. Crt.": In do vorige week logeerde in eene der minsto slaapsteden alhier een persoon, zich noemende Van den Oever, dio aan verschil lende dagbladen advertentiön tor plaatsing zond. Om den schyn aan te nemen dat de adver- tontiün van een groot Huis kwamen, onder- teokende hy de daarbij gevoegde brievenp. o. P. A. G. Van den Oever W. K. Barendsen. waarbjj tegen ongekend lage prijzen tegen toezending van postwissolsof postzegels te koop worden aangebodenspeeldoozen, arristons, harmonica's, remontoirs enz., terwijl in eene andere advertentie, onder den naam van den mode alhier niet bekenden Th. A. Blanken berg, werden aangeboden 6 keurige nieuwe booken, allen in prachtbanden, te zamon mot 141 allerkeurigste platen, alles te zamen voor 50 cents franco. Op oerstgemelde advertentie kwam slechts een lOtal brieven, briefkaarten en postwissels, terwijl het op laatstgemelde advertentie uit bijna alle plaatsen in Noord- Brabant postwissols, brieven en briefkaarten regonde; ruim 150 kwamen er alhier aan. Daar dio persoon zich hier niet veilig achtte, hoeft lijj zich zouder iets te ontvangen uit de voeten gemaakt, en, daar hjj nu wellicht onder andere namen oldors zijn werk zal hervatten, zoo hoeft de commissaris van politie tegen dion persoon en zijne advertentién het publiek gewaarschuwd. Naar men verneemt, zullen do postwissels naar de plaatsen van afzending worden terug gezonden. De armvoogden van Minnertsga (Barradoel) hebben den gemeenteraad gedreigd mot oene werkstaking. Z(j hebben nl. ver klaard hunne betrekking vorder slechts te willen waarnemon, indien er een jaarlyksch traktement van 50 aan worde verbonden. Met 12 tegen 1 stem heeft de Raad echter afwijzend op het verzoek beschikt. Nabjj de Belgische grensge meente "Welkenraedt is gistermorgen de baan wachter Antoon Keutgen, oud 54 jaren, door een goederentrein overreden en op de plaats dood gebleven. Zyne vrouw kwam hem juist het ontbjjt brongen en was getuige van het ongeluk. Voor de plafondschildering van de feestzaal in het Raadhuis van het zesde arrondissement van Par(js is voor oonigen tyd oen wedstryd uitgeschreven. Het schilderwerk moet eene zinnebeeldige voorstelling zjjn van de Vrijheid, Gelykheid en Broederschap. Aan dien wedstryd hebben 62 kunstenaars deel genomen. Nadat hunne modellen een tydlang waren tentoongesteld, heeft do commissie van beoordeeling thans drie der schilders uitge kozen voor oen nieuwen wedstryd. Het zyn de hoeren Urbain Bo irgeols, Henri Lévi en Lionol Royer. To Valenciennes is een dood- graver tot eene boete van 25 fr. veroordeeld, die het ïyk zijner in 1881 overleden vrouw had opgegravon, ten einde een gouden ring, welken zy aan de hand had, terug te krijgen, wolkon hij aan zyne tweede vrouw ton ge schenke wilde geven. In aansluiting met ons tele gram van gisteren aangaande de uitspraak in zake den brand van de Paryscho Opéra-Comique zy nog vermeld dat de heor Carvaiho veroor deeld word tot drie maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete. Tevens moet hy' 10,000 fr. schadeloosstelling geven aan Bonju, torwyi hy en de pompier Andró verder nog veroordeeld werden tot het verstrokken van schadeloos stellingen aan verschillende personen, tot een bedrag van 4S,000 fr. gezameniyk. Te Birzany in Galliciö stierf graaf Stanislas Potocki, een vermogen van circa 20 millioen gld. nalatende. Do luitenant-kolonel Buffet to Rouaan heeft zich mot een scheermes den hals trachten af te snyden. Hy wondde zich ernstig, maar men hoopt hem in het leven te behouden. Voor het Ryks-gerechtshof to Leip zig wordt thans het proces van den heer Caban nes, ambtenaar to Straatsburg, behandeld. Hy wordt beschuldigd van landverraad, omkoo ping, diefstal en verduistering van oföciöele documenten, welke hy aan het Fransche ministerie van oorlog verschaft heeft. Hy bekent schuldig te zyn, maar vorklaart dat hy niet geweten heeft door hetgoen hy deed, zoo slecht te handelen, en gedraagt zich alsof hy ook het onbewuste werktuig was van andoren. Elzasser van geboorte en vóór den oorlog beambte in Franschon dienst, liet do Duitsche regeering na de annexatie hem aan zyn lessenaar. Ily was knap, deed zyn werk goed en zyne bezoldiging werd in verloop van tyd verdriedubbeld. Deze man nu, aldus begunstigd, correspondeerde geregeld met kolonel Vincent, die te Parys het minder aangename baantje heeft aan het hoofd te staan van den spionnendienst en wiens naam in nagenoeg alle Duitsche landverraadprocossen genoemd wordt. Cabannos ontving van hem eone maandoiyksche toelage van een paar honderd franken en was dus met zyn ge woon salaris daarenboven een heer onder 'zyno collega's. Het Ryksgerechtshof te Leipzig is echter niet zachtzinnig voor spionnen en het ware beter voor Cabannes als hy nooit een frank van kolonel Vincent had gezien. Het snelle en sterke wassen van den Moezel kostte Maandag het leven aan twee werklieden. Des ochtends te 0 uren namoiyk zouden negen arbeiders uit Coblenz over de rivier varen om naar hun werk te gaan. Door den feilen stroom ochter sloeg het bootje om en konden slechts zeven hun ner met moeite het leven redden. Niet ver van Solonika zyn dezer dagen 47 passagiers van de stoomboot „Bellona", allen Orieken, omgekomen ton ge volge van een valsch alarm. Er werd „brand" goroopen en voordat de kapitein hot kon ver hinderen waren die 47 passagiers in hun schrik in eene boot gesprongen, welke omsloeg; allen verdronken. Het ergste is dat het valsch alarm afkomstig moet geweest zyn van lieden, die in de verwarring wilden stelen; feitelpk wordt 50,000 franken uit de kajuit van den kapitein vermist. KOLONIËN. BATAVIA, 9-11 November. Do commandant van het leger is door de Regooring gemachtigd tot het vaststellen van eene nieuwe instructie voor het houden van algemeene inspecties door afdeelings- en ge- westelpke militaire commandanten. Die instruc tie zal tevens van toepassing zyn op de schutterijen, pradjoerlts, legioenen, ïyfwachten, dragonders en barissans. Naar wy vernemon, is de machtiging van het opperbestuur verkregen om ter hoofdplaats Palembang een afzonderlyken vendu-meester in dienst te stellen op ƒ300 'smaands. Aan dien vendu-meester zullen toegevoegd worden een vendu-schryver op 75 's maands en een vendu-afslager op 40 's maands. {Bat. H.) De maatregelen ter zee tot tegengang van den sluikhandel in opium, welke zich tot dusver moer tot Oost-Java bepaalden, z Uien ook in het wostelyk deel van Java wor den toegepast. Te Salatiga is overleden de heer W. K. E. Huygen De Raat, eigenaar van uitgestrekte rysllanden en andere ondernemingen op Mid- den-Java. Naar wy vernomen, is er thans sprake van dat de „De Ruyter" en do „Van Spejjck", vergezeld van de „Flores" en de „Ceram", eerstdaags gezamenlijk naar Lombok zullen vertrokken. Wy geven het bericht evenwel voor wat het is. Hoogst waarschynlyk zou die reis dan in verband staan met de gyzeling van den heer P. door den radja van Lombok. (Bal. H.) In verband met de voorgenomen tele- graphische verbinding van Java met Madura zullen te Bangkalan, Pemakasan en te Soe- rnenep post- en telegraafkantoren worden opgericht. Te Solo heeft de adsistent-resident ruim 390 Chineezen aangehouden, die geen van allen in het bezit zijn van eene vergunning om zich in Ned.-Indië te vestigen. Men weet nu welk vertrouwen gestold moot worden in de cyfers van het Kol. Verslag om trent het aantal hier jaarlijks aangekomen vreemde Oosterlingen. Van Atjeh schryft men aan het „Bat. Nbl."In den laataten tyd is by onderscheidon gevechten de ondervinding opgedaau, dat kot garnituur aan de helmhoeden, hoewel tot verfraaiing van dat hoofddeksel dienende, toch eigenschappon hoeft, welke allerongunstigst op den loop van het gevecht kunnen inwerken. Do vy'and heeft reeds in de verte gologen- heid onze troepon, door het glinsteren van de koperen versiering, op te merken en kan zoo doende gemakkolyk onze sterkte en opstel ling raden. In verband daarmede heeft de militaire bevelhebber gelast dat in den vervolge do manschappen zullen uitrukken met hun van alle garnituur ontdane helmhoeden. Door den gouvrrnour-goneraal van Ned.-IndiS zyn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Dopartemont. Bepaald: Dat bet aan den coutro'enr lsto kl. btj bet fcinnenlandach bestuur, W. K. L. Kraft Van Ermel, verleend corvol ontslag uit zijne betrekking moet worden beschouwd ais te zijn verleend wegens ziekte. Goedgekeurd: Dnt door den raad van justitie te Semarang ie benoemd: tot buitengewoon aubat.- griffibr, buiten bezwaar van den lande, by die recht bank mr. R. J. Do Wal. Ontslagen: Eervol uit 'elands dienst, wegens volbrachten diensttyd, met iDgang van ultimo Juni 1886, de gowrzon hoofd-ingenieur by den dienst der Staatsspoorwegen op Java, J. J. Dijkstra, laatstelijk chef van den dienst der werken tot behond en ver- botering van hot vaarwater in den noordelijken ingang- van Straat Madoera, (Wostgst van Soerabaia). Bevorderd: Tot ingenieur late kl. bij do* waterstaat on 'elands burg. openbare werken de inge nieurs 2dö kl. Th. W. C. Herckenrath en H P. Mensinga. Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. bij het opeab. lager onderwys, de ambtenaar op non-act. A. J. Verbeek. Oepariement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit Zr. Me. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op peuaioou, de kapt. der inf. H. 1*. M, Van der Wedden. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft giste ren het regeeringsvoorstel betreffende de voorloopige kredioten voor drie maanden op de Staatsbegrooting, in zijn geheel aangenomen met 521 tegen 3 stemmen. De vrees voor eéne nieuwe ministeriëelo crisis is daardoor r?elulc-_ kig geweken. De „trève des confiseurs" en de vrees voor eone ontbinding der Kamer zyn de beweegredenen van dit votum. Het wetsontwerp tot verlenging van het handelsverdrag met Italië voor den tyd Van zes maanden Is met 510 tegen 5 stommen goedgekeurd. In de ministeriöele verklaring aan de Kamer en den Senaat wordt gezegd dat het eenig streven van het kabinet bestaat in de hand having der eendracht, welke zich op 3 Dec. openbaarde. Het land heeft in de schitterende manifestatie van alle republikeinen op dien dag een onderpand gezien voor den inwendi- gon vrede; de natie hoopt dat de staatkun dige opwinding zal plaats maken voor een tydvak van rust en verlevendiging der zaken. „Om deze verwachting te verwezenlyken", dus wordt verder verklaard, „zullen wij on» bezighouden met de vraagstukken op het gebied van de financiön, de staathuishouding, het administratief beheer en het leger. Wy zullen onophoudeiyk werkzaam zyn tot be reiking van het evonwlcht tusschen ontvang sten en uitgaven, door de spoedige uitvoering der werken, waardoor onze ny verheid met het buitenland zal kunnen wedyveren, en door het invoeron van bezuinigingen. Wy zullen nadrukkolyk de hand houden aan de maat regelen, welke door onze voorgangers zijn genomen tot onderdrukking van den smokkel handel. De finantiëelo horvormingen, door de begrootlngscommissie voorgesteld, zullen door ons nauwgezet overwogen worden. Wy zullen u verzoeken zoo spoedig mogeiyk over te gaan tot de behandeling der reeds aangebo den of nog aan te bieden wetsontwerpen, welke op de verschillende takken van den natlonalen arbeid betrekking hebben. Voorat hebben wy daartoe het oog gevestigd op de verantwoordelykheid by ongelukken in fabrie ken on werkplaatsen, op de regeling van den arbeid van minderjarige knapen en meisjes» op de onderstandskassen der werklieden, op do reglementen voor het mynwezen, op de vereenigingen van onderlinge hulp, enz. Wij zullen eindeiyk by 11 aandringen op de spoe dige afdoening der militaire wetten. „Met genoegen zien wy de goede verstand houding, welke tusschen de republikeinsche regeering van Frankryk en de vreemde mo gendheden heerscht. Wy verlangen de hand having van den vrede met het buitenland en

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2