~rt8. 8537. a';. 'tisisi geze Qourant wordt dagelijksznef uitzondering van !§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 December. Feuilleton. HAAR LAATSTE WIL. Yrijda« iO jSl><b oc aa a e i y C r Mf LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postIA©. AizonderLyke Nommer»0.05.- PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere letters naar plaataruimt*. Voor het in- eaasecren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Ofllcieel© Kennis^eylngon* Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leidon, Gelot op artikel 19 der Wet van don 19don Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie Herinneren hen, dio op den lsten Januari 1888 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het ja-ar 1869, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19de ja-ar, doch vóór hot volbrengen ■van hun 20ete, ingezetenon zijn geworden, do ver plichting tot het doen van aangifte voor dc nationale militie, in de maand Januari 1888. Elk die behoort to worden ingeschreven, is ver plicht zich daartoe bij B. en Ws. aan te geven tneschen den laten on Sisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog goven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot dezo inschrijving zitting wordt gohouien op het Raadhuis, van des voortniddags 10 tot dos namid dags 3 uren, op Maandag 0 Jan., voor de bewoners Yan dc wijken 1, 2 en 3, op Dinsdag 10 n n 4 en 5, op Woensdag 11 wijk 6, op Donderdag 12 7, op Vrijdag 13 de wyken 5 en 9 of do buitenwijk, Eindelek, dat de geboorte-akten, die do belangheb benden b(j de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zjjn tc verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdceling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 8 uren, wanneor tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten iao worden gedaan. Door mevrouw C'h. Sehostod, weduwe van wijlen deu heer N. F. B. Sehested, in leven kamerheer van Z. M. don koning van Dene marken, te Broholno, op het eiland Tisbnea, ia aan 's Ejjks Ethnographisch Museum te i^iden ton goachenko gegeven het werk, ge titeld N. F. B. Sehested: „ArchaeologischoUndo- lögelser 1878 1881. Med V lithographorede kort og XXXVI kobbertavler, Kjöbenhavn." 1884. 4°. Dit werk bevat ten eerste breedvoerige be richten omtrent de onderzoekingen en uitgra vingen van heuvelgraven en andere vóór historische begraafplaatsen op de goederen van den schrijver. Met buitengewone zorgvuldig heid is alles beschreven en de beschrijvingen worden toegelicht door plattegronden der be graafplaatsen en talrijke keurige afbeeldingen, in koper gegraveerd, van vele der gevonden aschkruiken, en der ijzeren, bronzen enz. ge reedschappen en sieraden enz. Dit gedoelto van het work wordt vooraf gegaan door een verslag van prooven, die de schrijver heeft laten nemen betreffende de moge lijkheid om met steenen gereedschappon te werken en die met verrassende resultaten zyn bekroond. Er wordt onder andoren beschreven hoe de timmerlieden enkel met steenen ge reedschappen den bouw van oen hui3, hetwolk thans de hier beschreven rijke verzameling bevat, hebben ten eindo gebracht, te beginnen met het omhakken der boomen. Niet oen enkele spijker is bij de constructie gebruikt; alles, ook liet kleinste gedeelte, is van hout vorvaardigd, en ieder dezer proef nemingen is met de meeste nauwkeurigheid beschreven, zoodat wij ons hior een beeld kunnon vormen van het leven onzer- voor vaderen in het steentijdperk. Aan de schenkster is do dankbetuiging dor Regeoring aangeboden. De vierde Volksbijeenkomst kenmerkte zich gisteravond door oone buitengewoon tal rijke opkomst van bezoekers. Was hot belangstelling in hem, dio de sproekbourt op zich had gonomon, of wèl de vermoiding dat ook eene muziekuitvoering zou plaats hebben? Hoe het zy, niemand vond zich in zijne verwachting teleurgesteld. In do eerste afdeeÜDg was hot de hoer S. P. Perdyk, die zyno hoorders aangenaam wist bezig te houden door do voordracht van een zevental gedichten, getiteld„Morgen", „Jan Willemso", „Do redding", „Het klokje of de invloed van het hart op de verbeelding", „De twee broeders voor Bommel in 1592", Het muist wat van katten komt" en „De Lazareth poëet verliefd". Ds aandachtige stilte by het meer ernstige en do gulle lach by het komische gedeelte der voordrachten bewezen dat men zich goed amuseerde, ongerekend nog het daverend applaus dat den spreker herhaaldelijk ten doel viel en op welke waardeering hjj dan ook ten volle aanspraak mocht makoD. In do tweede afdeeling werd door do staf- muziek van het vierde rog. infanterie, onder directie van don heer J. G. H. Mann, een vyftal voor dezo gelogonheid uitstekende stuk ken ten gehoore gebracht, welko mede uitbun dige toejuichingen uitlokten. Niettegenstaande de talrijke opkomst, was er de volmaaktste, voorbeeldigste ordo. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene konnis, dat op 1 Februari 1883 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen van de practiscbe examens van arts en tandmeester. Zy, die tot do examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 25 Januari 1888, zy die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 25 April schriftelyk opgave doen aan den voorzittter Jer examen-commissio, en welto Leiden, by den hoogleeraar dr. T. Zaayor; te Utrecht, by den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever; te Groningen, by den hoogleeraar dr. H. W. Middendorp, en te Amsterdam, by den hoog leeraar dr. J. G. Van der Mey jr. By bedoelde aanmelding moet worden over- gelogd het getuigschrift, waaruit blykt dat hot theoretisch goneeskundig examen mee goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zy aan eene Nederlaudsche universiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben ver kregen of tot de promotie in dit vak zyn toegelaton. Zy, die tot het eerste gedeelte van het examen wenschen te worden toegelaton, moe ten bovendien de verklaring overleggen van een hier te lande bevoegd geneeskundige, dat zy gedurende minstens twee jaren de genees- en heelkundige behandeling van zieken go- volgd hebben, en zy, die tot het tweedo gedeelte van het examen wenschen te worden toegelaten, moeten hot bewijs overleggen, dat zy het eerste gedeelte met goed gevolg heb ben afgelegd en, in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande, minstens tien gewone en twee buitengewone verlossin gen hebben verricht. De loden van het Leidsche Studenten corps hebben eeno afdeeling opgericht van de Zuid-Afrikaanscho Vereeniging, met 70 leden. Hier ter stede heeft zich tot dusverre slechts een twaalftal leorlingen van hoogere burgerschool en gymnasium opgegeven om volgens de gunstige boschikking van don minister van oorlog in den wapenhandel te worden geoefend. De oefeningen zullen in overleg mot de directeuren dier inrichtingen van ondorwys eerst na de Kerstvacantie aan vangen. By het gisteren te Utrecht gehouden examen ter vorkryging van do akte voor Engelsch (M. O.) is geslaagd mej. Th. C. C. Olivier, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrijdag avond om 10.15 bezorgd zijn. Door indioning by de Twoedo Kamer van een wetsontwerp heeft de Regoering vol daan aan den wonsch tot uitbreiding der vry- stelling van grondbelasting ook tot eigendom men, toebehoorende aan vereenigingen, welke als rechtspersoon erkend zyn. Aanslag in de grondbelasting wegens schoolgebouwon en ondorwyzor8woningen van vereenigingen met rechtspersooniykheid, tegenover de vrystelling voor dergelyke eigendommen van kerkgenoot schappen toegekend, acht zy niet van onbil lijkheid vry te pleiten. Immers, zyn die eigen dommen zoowel in het eene als in het andere geval veelal niet rontegevond, terwyl hot schoolgeld soms ontoereikend is om do kosten der inrichting te dekken. Het verlies, dat de schatkist door do vry stelling zou lyden, is vry nauwkeurig geraamd op ƒ13,838.83 grondbelasting. By do verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Alkemade, in de plaats van wylen den lieer W. Elstgeest, zyn van de 279 kiesgerechtigden opgekomen 112, die evenveel geldige stommen hebben uitgebracht. Gekozen is do heer T. Elstgeest, met 69 st. Op den heer H. Van der Salm waren 24 en op den heer C. Van Ryzen 11 stemmen uit gebracht, terwyl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Do heer J. J. Stortenbeker te 's Hage, is, naar men meldt, belast met de muzikale oploiding van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Tweede Kamer. Zitting van heden. De zaak van dr. Gratama over het hospitaal in Den Haag zal by het hoofdstuk Oorlog wordon behandeld. By het hoofdstuk Marine kwamen do heeren J. Schimmelpenninck en Rooseboom sterk op tegen de vorwaarloozing onzer marine. Do beoren Rooseboom en Viruly waarschuw den tegen de buitengaatszonding. Do minister beschouwde dit in verband met aflossing van het personeel. De afschaf fing van hot oorlam, door den heer Gilde- meoster voor jeugdige matrozen gewenscht geacht, ware z. i. ongewonscht. Het algemeen debat is afgeloopen. Heden avond voortzetting. By boschikking van den minister van binnenlandscho zaken, van 14 Dec., zyn be noemd voor het jaar 1888 tot adsistenten aan de Polytechnische School te Delft, voor de waterbouwkunde J. Kraus, aldaar; voor de natuurkunde H. Doyor Dz., aldaar; voor de werktuigleer en werktuigbouwkunde N. C. H. Verdaifl, aldaar; voor de bouwkunde G. Krommer, bouwkundig ingenieur to 's-Hage. Do oud-inspectour van liet geneeskundig staatstoezicht, dr. J. Ponn, heeft zyne geheele 2) Ik ben in rykdom en overvloed opgegroeid. In myn ouderlyk huis ontzegde men zich geen vermaak. Toen ik student werd, had ik meer levensbehoeften en kostbare lief- hebberyon dan menig volwassen man betaamd zou hebben. Zoo had ik een paai- vroolyke univorsitoitsjaren achter my. Daar ontving ik, ik keerde juist van een groot, schitterend bal in myne woning terug geheel onver wacht de tyding van den plotsolingen dood van myn vader. Het was hard, Dora, want ik had dezen beminnelyken man, die my nauwelyks ooit een hard woord gezegd had, innig lief geliad en hem, die nog niet oud was, by het laatste afbehoid voor welnigo weken in den hesten welstand verlaten. Maar de smart werd voor het oogenblik byaa verstikt door den schrik, toen ik nu in myn ouderlyk huis de nalatenschap van mijn vader wilde regelen. Maar wat zeg ik nalatenschapEr was geepe. Ik stond, nadat het my met moeite gelukt was, klaarheid in de zeer verwarde financiëelo zaken te brengen, eenvoudig voor het blanke niets, Dora. Het vroegere groote vermogen, ook dat myner moeder, was go- deeltelyk verbruikt, gedeoltelyk door speculatie verloren. Ik kon nauwelyks een armzalig kapitaal voor myne moeder en de jongere broedern en zusters redden. Ik zelf was oensklaps een bedelaar geworden. Want niet alleen dat ik thans op myne staats- earrière aangewezen was, die my in de eerste jaren nog geen noomenswaardig salari3 op bracht, ik had ook schulden, sommen, welke my tot nu toe te bslaclieiyk schenen om my ook maai- een oogenblik bezorgd to maken, en die nu voor my plotseling eene drukkende hoogto schenen te bobben, daar ik niets, ab soluut niots bezat, om haar te botalen. Het leven scheen my eonsklaps mooiiyk en ongelukkig toe! Ik was in myno oigen oogen zóó hulpeloos, dat er niet veel toe behoorde, om my door myne moedor te laten bepraten, die my altyd en altyd van een ryk buweiyk als de eenige uitkomst sprak. Zoo ik er tot nog toe nooit aan gedacht had om zoo vroeg te willen trouwen, ik had er toch ook geen bijzonderon afkoer van en geene verplichtingen hielden my daarvan terug. Waarom niet oven zoo goed eeno vrouw met geld als eeno zondes- geld trouwen, daar het geld zondor vrouw nu eenmaal niet te ver- krygen was? Zoo hebben duizend anderen vóór my gedacht, en ik zag niets aanstoote- ïyks in zulk eene opvatting, ten minste des tijds in m-jne ne&slachtigo stemming niet. Juist toon leerdo ik Agatha kennen. Zij was volgons do algemeene opinio der wereld schoon en zeer innemend, van die beminneiyk- heid, welke zich eerder schuw terugtrekt dan zich op den voorgrond stolt, en die toch do harten zoo gemakkeiyk voor zich wint reeds door haren zoeten glimlach en den innigon blik der oogen. Agatha beviel my. Ofschoon ik haar juist niet beminde, maar met koel afmetende berekening beoordeelde, vond ik haar toch zeer aangenaam en meende dat zy in haar onberispeiyk karakter een man nooit zou laten gevoelen, dat zy ryk was. Want zy bezat inderdaad een groot vermogen. Bovondien was zy or meesteres van, daar zy eene wees en oudor dan een en twintig jaar was. Ik maakte kennis mot haar. En terwyl ik gelegenheid had haar onder verschillende uit wendige omstandigheden waar te nomen, vond ik steeds in haar dezolfde voornaam fijne een voudigheid van hot wezen, dezelfde goedheid, welke my van het begin af zoo getroffen had. En nog iets zag ikeen opslag barer schoone, zachto oogen, een fijne blos, eene liefelijke bevangenhoid als ik haar naderde, en ik er kende met voldoening dat dat meisje my beminde. Het maakte my niet golukkig, Dora, niet zooals de eerste blos op uw lief gezicht my gelukkig maakte, maar het vleide my en deed my vrijer adomen by do godachte, van myne zorgen bevryd te worden. Ik vroeg Agatha's hand en kreeg een toe stemmend antwoord. Onze verloving duurde zoer kort, juist lang genoog dat Agatha do noodigo maatregelen voor haren uitzet kon nemen. Ik geloof dat wy destyds beiden gelukkig warenik, omdat het dreigende schrikboeld dor armoede op onafzienbaren afstand geraakt was, omdat ik persoonlijk niets ontbeerde on egoïstisch ge noeg was om niet de vornodoring te voelen, die daarin ligt, veel meer te ontvangen dan men teruggegoven hoeftzy, omdat zy my inDig liefhad en in myn gedrag niets miste, wat zy gaarne zag, want ik trachtte door opmorkzaamheld en beleefdheid te vergoeden wat ik haar aan innige genegenheid niet goven kon. Ik heb destijds zeer naïef gemeend dat het daarmede goed was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1