fi: Dit Hommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. <§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. rw 8d36. 33oax<lei*clag; JLEp jDeeember PEUS DEZER COURANT: froor Leiden per 3 maanden»1.10. Fraooo per poet1.40. - |MtoxL&ssdtJke Nommeram 0.05. Leiden, 14 December. I lieden Is aan de universiteit alhier de heer L. A. O. Kollmann, geb. te Soraag (resid. Bantam), bovorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „-Artikel 38, No. 2, K. O." I Ter verkiezing van een lid voor den ge- fcreen-turaad alhier (blauw stembiljet, vacature- land, om in 1893 af te treden) waren uit- gebra- ht 1017 stemmen, waarvan er door hot ttembureel van onwaarde werden verklaard ^8, zoodat hot aantal geldige stemmen 939 en de volstrekte meerderheid 470 bedroeg. Hiervan verkregen de heeron C. C. Tieleman (Lib.). 580 stemmen. T. H. Conner (Anti-rev.) 28G Zoodat gekozen is de heer Tieleman. Op verschillende personen waren nog 73 stemmen uitgebracht. Ter vervulling van de vacature Krantz (ui! stembiljet, om In 1889 af to treden) waren uitgebracht 1017 stemmen, waarvan er 59 van onwaarde werden verklaard, zoodat hc-t aantal geldige stommen 958 en do volstrekte meerderheid 480 bedroeg. Hiervan vorkregen de heeren P. Zillesen (Lib.) 535 stemmen. P. J. Van Hoeken (A.-R.) 3G2 Zoodat gekozen is de heer Zillesen. _0p_ver?chiUende personen waren nog G1 stemmen uitgebracht. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Leidon ter vervanging van wijlen baron Van Wassonaer, waren in het geheel ingeloverd 2230 stem biljetten, waarvan er door hot- stembureel van onwaarde werdon verklaard 16, zoodat hot aantal geldige stemmen 2214 en de volstrokto meerderheid 1108 bedroeg. Hiervan waren ultgobracht op: Mr. J. P. Sraoole (Kath.) 817 st. Mr. P. L. F. Blussé (Lib.) 695 Mr. Th. Heemskerk (Anti-rov.) 068 Mr. O. J. E. baron v. Wassenaer (idem) 29 Zoodat, als hebbende niemand de volstrekte meerderheid verkregen, eene herstemming hebben tusschon de hoeren Smeek PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedoro regel meer/0.174. Grootere lettors naar plaatsruimte, Voor het in- cawseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. etsplaats '7 ifssc. Op verschillende personen waren nog 5 stemmen uitgebracht. Benoemd is tot ondorwjjzeres te Koog aan de Zaan mejuffrouw J. P. De Jongh, van Leiden. Heden z(jn to 's-flage geslaagd voor het examen middelbaar onderwijs: geschiedenis, mej. C. S. M. Kuenen en voor boekhouden, huisakto, de heer P. Kriek, beiden te Leiden. BJJ de gisteren overdag on '8 avonds gehouden verkooping van manuscripten on boekwerken in de Gehoorzaal, kwam in het geheel voor ƒ8300 onder den hamer. In de gisteravond door het Indisch Ge nootschap to 's-Gravenhage gohouden verga dering werd beraadslaagd over de mogelijk heid eener kolonisatie van Nederlanders in Oost-Indië. De inleider, dr. C. Van den Burg, uit Leiden, die herhaaldelijk over kolonisatie geschreven heeft, achtte oene verplaatsing van Europe anen in massa naar Indië physiologisch mo gelijk, doch dan moeten het geschikte personen zijn, dio naar de hoogo borgplateaux op Java, Sumatra eu Borneo worden gezonden, om tuinarbeid te verrichten en ambachten uit te oefenon, onder voorwaarde dat zjj met lust on geestkracht bezield zijn en er heengaan om to blijven, de inlanders niet als meerderen bobandelen en zich niet te buiten gaan. Uit voerbaar achtto bij dit echter niet; daarom gaf hij er de voorkeur aan do militairen, na diensttijd, in Indië te houden on hun aan elkaar grenzondo stukkon gronds in de berg- plateaux ter bearbeiding te geven, met vrij stelling van grondlasten. Over dit plan werden beschouwingen gevoerd door de heeren P. J. Van Houten, Hijmans, Van Wadenoyen, Wijnen, De Lange, Van der Goes Van Dirxland en Cornells De Groot. In den loop der discussio weos de heer Van den Burg herhaaldelijk op do onrechtvaardige achterstelling van in Indië gediplomeerde on derwijzers, ambtenaren en officieren b(j hen, die in Noderland oxamen dedon. De Tweede Kamer heeft heden aange nomen de overeenkomst omtrent de klooster goedoren St.-Agatha. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting verdedigde de minister de verordening te Wjjn- britseradeel als niet strijdig met de wet of het algemeen belang. De gemeentebesturen zijn vrij om kindoren al dan niet boven de 12 jaar toe to laten. Do heer Zaaijer constatoerde dat de minister erkent dat kinderen boven de 12 jaar, die op school gaan, er kunnen blijven. De subsidie voor de restauratie van het slot Teylingen word verworpen, doch toegestaan de subsidie van ƒ2000 voor het stadhuis te Franeker, daarentegen de subsldiën tot restau- ratlo der torens te Delfl en te Groningen weer verworpen met 36 togen 32 stemmen. Het geheele Hoofdstuk Y is aangenomen. Ds. J. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, heeft, tot blijdschap zijner gomeente, bedankt voor het boroop naar Workum en naar Nijehaske, maar is nu weder beroepen te Oudemirdum, mede in Friesland. 's Rjjks middelen hebben gedurende de maand November 11. opgebracht ƒ10,115,790 tegen 10,354,858 in November 1886, en ge durende de eerste elf maanden van- 1887 ƒ100,264,734 tegen 100,114,032 ln hetzelfde tijdvak van 1886. Hot der raming bedraagt ƒ98,047,032. Uit den thans verschenen Utrechtschen Studenten-Almanak blytt dat aan de Univer siteit te Utrecht studeoren: in de godgeleerd heid 116, in de rechtsgeleerdheid 103, in de wis- en natuurkunde 67, iD de letteren 25 en in de geneeskunde 263 studenten. Van dit gezamenlijke aantal, 574, zy* 476 lid of oud lid en 98 niot-lid van het Studentoncorps. Eene grooto photographie van prof. Lamers en kleinere portretten van de drie dit jaar aftre dende hoogleoraren, prof. Doodes, Donders en Buys Ballot, luisteren het jaarboekje op. In het geheel hebbon zich by den bur gemeester van Devontor iugevolgo de tot hun gerichto circulaire 39 jongelieden (aanstaande lotolingen) aangemeld, om vooraf in de exer citiën dor infanterie geoefend te worden. Do luit. ter zee der 2de kl. A. J. Gooszen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gestold. De minister van financiën hoeft ter uit voering van het Kon. besluit van 28Nov.jl., (de Kieswet), eenige voorschriften gegeven. Dr. F. E. Daubanton, te Heemstede, heeft bedankt voor het beroep by de Ned.-Herv. gem. te Rotterdam (vacature-Do Geer). Ds. Cl;. L. Laan, te Goes, heeft echter het andere beroep (vacaturo-Lion Cachet) aangenomen. Gisteren werd te Amsterdam in het huis, waar E. Douwes Dekker werd geboren, gelegen in de Korsjospoortsteog, oen gedenk steen geplaatst, mot bet opschrift: „E. Douwes Dekker (Multatuli) werd ln dit huis geboren 3 Maart 1820." Omtrent de regeling der werkzaamheden van do Tweede Kamer vernam de residentie- briefscliry ver van het „Z. D.", dat vele leden zoo spoedig mogelyk naar huis willen, om dan ln Februari to komon tot afdoening o. a. der bankwot. Tegen dat donkbeeld, hetwelk op den weg dor regeering ligt, moeten echter zeer vele leden gekant wezen. Er is dus een belangrijke atrjjd ovor de regeling van den parlomontairon arbeid te wachten. Onmogelijk is het niet, dat de Kamer niet meer bij eenkomt. Hoewel de voorgenomen groote gamizoens- verwisselingen niet zullen doorgaan, zijn de plannen van garnizoensveranderingon voor onderdeelen van corpsen echter niet opge geven. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 13 Dec.; de „Zeeland", van Java naar Rot terdam, is 12 Dec. te Suez aangekomen; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 14 Dec.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 13 Dec.de „Semarang", van Rotterdam naar Java, is 13 Dec. van Suez vertrokken. De gewone audiüntiën van don minister van financiën op 15, en van de ministers van marine en van koloniën op 16 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft verleend de volgende pen sioenen, als aanA. J. Van Lierde, commies lsto kl. by 's Ryks belastingen, 442; L. Bui tenhuis, id. 4de kl. 280; S. S. H. Sichter- man, douairière H. A. D. I. baron Van Haer- solte, ontvanger dor directe belastingen en accynzon, ƒ883; H. Do Bosson, id. 1594; A. L. Van der Niepoort, id., ƒ2969; J. M. Smits, hypotheekbewaarder, ƒ2154; W. J. Van Rietschoten, commies 1ste kl. by 's ryks belastingen, 498; G. Van Hall, id., 568; C. Peterson, id., 562; J. G. Erensperger, zich ook schryvende Eereusperger, id., 496-; J. Roolant, id. 2de kl., 346, J. A. Nouyen, hoofdcommies lsto categorie by 's Rijks be lastingen, 664met ingang van 1 Jan. 1888, benoemdtot Rykscommissaris by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor- wogen, nar. W. A. baron Van Vorscliuer, raad adviseur by het departement van w., li. en n.; tot adjunet-Rykscommissaris by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, J. P. Breodveld, hoofdcommies by hot departement van w., h. en n.; aan P. graaf Van Hogendorp, op zyn verzoek, eorvol ontsla? verleend als betaalmeester te Breda, behoudens aanspraak op pensioenaan J. J. Voerman, ontvanger der invoerrechten en accynzen en van den waarborg en de belasting op de gouden cn zilveren worken te Utrecht, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen. TTaar laatste wil. 1) „Wees welkom in uwe en myno woning", zegt de man met de ernstige, donkere oogen, terwyl hy zyn arm om zyne jonge vrouw slaat, die voor weinige weken met hem ge huwd is, en die nu voor de eerste maal op ■den drempel van hare eigene woning staat, nadat de huwelyksreis het paar langer buiten lands gehouden heeft dan het oorspronkelyk ran plan was. Do lieftallige, blonde vrouw legt zacht het hoofd tegen zyn schouder en ziet met eene innige uitdrukking tot hem op. „Uwe en myne woning", herhaalt zy zacht. „Hot is my altijd nog als oen droom, Karei. Voor weinige maanden nog had ik niemand, die zich om mij bekommerde, en thans is het, als wilde het geluk zyn ganschen rijk dom over my uitstorten. Dat heb ik alleen aan te danken, Karei!" Eene plotselinge ingeving volgend, grijpt zy zyne hand en drukt die aan hare lippon. Maar hy trekt ze haastig terug. „Neen, Dora neen!" „Waarom niet?" Zy glimlacht. „Als het my goed doet, u te mogen danken voor hot vele, dat gy mij geeft?" „Ik verdien het niet", zegt hy bynaheftig en eene schaduw strykt over zijn gelaat. „Wondorlyke man!" Zy kan het toch niet laten, zijne hand ten minsto aan hare wang te drukken, en daarby innerlijk te lachon. Dat bevalt haar nTi weer, dat hy geenen dank wil. Zwygend gaan zy naast olkander door de reoks élégant en tevens huiselijk ingerichte vertrekken. Waar het oog ziet, overal ontmoet het de duidelijkste sporen van zorgeloozen welstand. In oene dor Laatste kamers staan zy stil. „Dat is zy, Dora", zegt de man, terwyl hy den arm onwillekeurig vaster om de blauwoogige jonge vrouw legt. Haar oog volgt het zyne, dat hy langzaam en ernstig op een portret gericht heeft, dat aan den muur hangt. Zy legt het hoofd een weinig vaster tegen zyn schouder, en eene byna angstige uitdrukking vertoont zich op haar lief gezicht, als zy hot portret nauw keurig beschouwt. Hot is het fijne, heldere, voorname gezicht van eene zeer jonge vrouw, dat op haar noer- ziet- met eene eigenaardige stille uitdrukking om den liefelyken mond en de zachte oogen. Die lippen moesten lachen en toch zyn zy rustig gesloten, alsof zy zich ongaarne tot spreken openden, precies als wisten zy oone lange, ernstige geschiedenis te vertellen, als men haar maar vragen wilde. Hoe komt het dat de jonge, gelukkige vrouw een govool van medelyden bevangt met die stille oogen tegenover haar? „Was zy zeer schoon?" vraagt zij eindolyk zacht. „Men zeide het." „En zy spreekt nog zachter on lang zamer „fiemindot gy haar zeer, Karei?" Hy antwoordt niet, maar buigt zich en kust haar op het voorhoofd. „Wilde God wilde God, dat ik hot gedaan had!" zegt hij eindelijk diep ademhalend. Zyn gezicht is bleek geworden. Dien pyn- lyken trek om den mond kent zy niet bij hem. „Gy zyt niet gelukkfg geweest?" Zij aarzelt het te vragen. „Neen", zegt hy kort. „Was zy niet goed, Karei? Zy ziet er uit aLs moest zy het wèl geweest zijn." „Zy was zeer good." „En beminneiyk?" „Zy was waard, bemind te zyn." In zyne stem ligt iets pyniyks. De jonge vrouw vraagt niet verder, maar ook zy is ernstig geworden. Zy is voor dit portret getreden met eene vlaag van jaloerschhoid, zy wendt zich af met een zucht, half van verlichting, half van medelyden. Het is een nazomeravond. Reeds daalt de schemering vroeg en de avondlucht is koel genoeg om een haardvuur aan te loggen. Helder flikkert het, terwyl het zyn vertrouwe lijk licht in fantastische vormen over den dorikeron vloer uitstraalt en de kamer juist genoeg verlicht, om haar behagelyk te maken voor de twee menschen, die om het haardvuur plaats hebben genomen. Het is stil tusschen hen geworden. De jongo vrouw ziet droomend in do langzaam ver terende kolen, zonderlinge beelden daarin lezend, wolko voortdurend veranderen. „Dora." Karei heeft heur kleine hand in de zyne gehouden en drukt haar vaster, terwyl hy spreekt. „Ja, Karei?" „Zal ik u nu van Agatha vertellen?" „Als het u niet hindert." „Het hindert my, maar gy hebt gomoend mij te moeten danken. Misschien weet gjj beter, wie gy dankbaar rnoet zyn, als gy my gehoord hebt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1