Binnen eenige dagen zal de Arn- sterdamsche Omnibus-Maatschappij een nieuw soort van overstapkaartjes voikrijgbaar stellen voor 15 cents, die het recht geven over drie lijnen te rijden. Men meldt uit Nieuw ediep dat heden een groot driemastschip in de Noorder- gronden is gestrand. De sloepboot „Hercules" met de reddingsboot is ter assistentie ver trokken. By een twist tusschon twee mannen te Oud-Beierland heeft de een zijne tegenpartij een stuk uit de lip gebeten. Bij kon. besluit van 1 dezer is aan den heer A. Van Gelder, kapt. van de rijksveestoomboot „De Vooruitgang", die met O man der equipage den 303ton Oct. jl. in de nabjjheid der haven van Middelharnis de op varenden van een tjalkschip, dat in nood ver keerde, redde, de zilveren medaille en oen lof- gelijk getuigschrift, een bronzon en gelijk ge tuigschrift aan ieder van de equipage toegekend. Aan schipper J. Storm te Vlaar- dingen, is f 000 ter hand gesteld om te ver doelen tusschen hem en zijne equipage van het loggerschip „Bendorp", voor de hulp, ver leend aan het Maassluische loggerschip „Fran- ci.ua", schipper J. C. Schepe, dat in Oct. jl. -op zee overzeild was en lek door do „Ben dorp" naar Maassluis was gesleept. Uit Tessel wordt gemeld: Aan hot Westerstrand is een lijk aangespoeld van «en onbekenden zeevaarder, vermoedelijk 40 jaren oud. Het lyk, dat in zeer gevorderden staat van ontbinding vorkeerde, was gekleed in rood wollen hemd, blauw wollen buis, blauw wollen onderbroek, Engelsch lederen boven broek, grijze kousen, waarover lange laarzen. Op het heft vau een zakmes, dat by het lyk gevonden werd, stond met ingesneden letters W. v. R. (N. R. C.) Het onwaardige spel tusschen de rykspolitie van Nederland en België duurt voort: de bende Zigeuners, welke by Reuzel door onze politie op Belgisch grondgebied werd overgebracht, werd onder Hoogemiordo weder door de Belgische politie op Nederlandsch grondgebied gezet. Do respectieve ministers van justitie biy ven de rol vervullen der vrouwen uit de achter- huurt, die oen voorwerp, dat geen van beiden wil hebben, over en weer in elkanders tuin werpen. AryihCrt.) Dos nachts is in do R.-K. kerk te Herwen ingebroken. Men vond oeno ladder togen een raam staan, oeno fraai boschilderdo ruit stuk geslagen, de ofïerbus opengebroken ■en de doos met ouwels voor de hostie ver dwenen. Laatstgenoemd voorwerp werd op korten afstand van de kerk ledig teruggevon den. Twee mannen, dio aldaar den vorigen dag bodelendo rondliepen on beweerden naar Arnhom te willen wandelon, zyn in arrest genomen. Zulk personeel zwerft in de laatste dagen aldaar veelvuldig rond. Tegeiykortyd is ook in het hotel „Beau Séjour" op den Trompenberg by Hilversum ingebroken. De dief, een oude bekende der justitie, werd op do daad betrapt door don gemeente-veldwachter Van Essen, en onder medewerking van den tuinbaas van den heer Rebel, in verzekerde bewaring genomen, nog in het bezit van het ontvreemde. In beslag genomen zyn drie rijksdaalders, nl. 10 Nov. één te Medemblik, met de beeltenis Koning Willem III en het jaartal 1872, en één te Leiden met dezelfde beeltenis, jaartal 1868; 11 Nov. één te Utrecht mot dezelfde beeltenis, jaartal 1866; verder te Groningen 15 Nov. een gulden met dezelfde beeltenis, jaartal 1865. Al deze stukken zyn aan 's ryks munt onderzocht en valsch verklaard, hoewel don vorm hebbende van een echt muntstuk. Er heeft een ernstig ongeluk plaats gehad te Kibbelgaarn, een plaatsje onder de gemeente Veendam. Twee jongelui stoeiden met een geladen geweer en eene sabel. Hot geweer ging onverwachts af, met hot gevolg dat één van hen do volle lading in het hoofd kreeg en dood nederviel. In de Hervormde kerk te IJhorst, gem. Staphorst, is een grafkelder gevonden, waarin 6 doodkisten, naast elkander staande, zich bevonden, die ieder een lyk bevatten. De kelder is gewolfd, en de steen, welke hem afsloot, vertoont een prachtig wapenschild en het jaartal 1245. Men beschouwt dien kelder als zeer merkwaardig. Een s p o o r w e g w a c h t e r v o n d Z a t e r- dag-nacht op de rails in de nabyheid van de Belgische grensgemeente Fleron het lyk van zokeren Nicolaas Claessen, oud 37 jaren. De linkerarm was van hot lichaam gpscheidon. Men veronderstelt dat C. door den laatsten trein, die to 10 uren uit Fleron naar Herve vertrokt, is overreden. Gonoemdo 0. werd tegen den avond in de nabyheid van den spoorwog gezien, terwyl hy in kennelyken staat van dronkenschap verkeerde. Hy laat eene weduwe met 4 nog jeugdige kindoren achter. Te Nut (Limburg) kroeg de 1 and- bouwer II. dusdanigen stoot van oen karro- boom togen het hart, dat de man op de plaats dood bleef. Castelldefels, in de provincie Barcelona, is door een gewoldigen storm met hagelslag geteisterd. Tweehonderd stuks vee en eene menigte pluimgedierte verloren hot leven. To Barcelona zelf word groote schade aan de havenwerken toegebracht. Tweehonderd soldaten zyn te Bisignano bozig tenten op te slaan voor do bewoners, wier huizen instortten. 4000 men- schen slapen in do open lucht. Op de Cubaanse he kust heeft een hevige storm gewoed. Honderd huizen to Baracoa werden door de zee overstroomd en vernield. De troon van koningin Hatasu (18de Egyptische dynastie, 1600 vóór Christus' geboorte) is door den eigenaar, den heer Jesse Haworth, te Bowdon in Cheshire, aan het Britsch museum ton goschenke aangebo den. Dit gestoelte is wel het oudste voort brengsel van schrynwerkerskuDst der ge- heole wereld. Op den Lehligh-Valley-spoor- weg in Amerika is thans door de Consoli dated Railway Telegraph Company de gele genheid geopend om van uit oen in beweging zynden spoortrein naar do verschillende sta tions en omgekeerd te telografoeren. Onlangs werden door genoemde maatschappy een 200 tal vakmannen uitgenoodigd, een proefrit op dien spoorweg mede te maken, ten einde met deze nieuwigheid kennis te maken. Dezo rit had plaats met een extra- trein, bestaande uit 6 rytuigen, van Jersey City naar Euston en terug. Gedurende de reis werd een lunch gebruikt en werden door de telegrafisten eon groot aantal berichten geseind en ontvangen. Het publiek betaalt voor telegrammen van uit den trein en omgekeerd 10 cent (doll, cent) oxtra boven het gewoon tarief. Een vreomd ongeval overkwam onlangs een zeilliefhebber op het Michigan- moer. Hy was, op een zeiltocht zynde, even afgestapt op een weinig bezocht eiland, in het midden van het meer gelegen, toen zyn vaar tuig losraakte en zonder hem wegdreef. Gelukkig had hy een stevig mos op zak on maakte hy met behulp daarvan, alsmede met de banden zyner kleederen en boomschors oen vlot, hetgeen na drie dagen werkens gereed was. Met een langen stok gewapend 3tak hy met dat vlot van wal, doch het duurde 4 dagen al vorens by aangetroffen werd, natuurlyk hoogst vermoeid en met vorschrikkoiykon hongor, daar hij gedurende 7 dagen niets te eten had gehad. Het uiterlyk van dezen Robinson was door ontbering on angst zoodanig vorandord, dat zyne vrienden hem by zyne thuiskomst nau- wolyks herkendon. SpoH In hot district Dickinson (Kin- sas) heeft men liet halfverscheurde lyk ge vonden van zekeren John Gaul, die sinds eene maand spoorloos was verdwenen. Hij was van Mariam naar Herrington vertrokken, by zich hebbende 400 dollars. Sedert zag men hem niet terug en slechts aan de kleederen kon men het lyk herkennen, daar dit voor het grootste deel door wolven verslonden was. Geld en horloge waren mode verdwenen. Toen men het hoofd nader beschouwde, bleek het dat Gaul door oen revolverkogel moet ge dood zyn en zyn moordenaar, na hem beroofd te hebben, het lyk aan de wolven ten prooi heeft gelaten. Do moordenaar is nog niet ge vonden, ofschoon men een jong monsch ver denkt, met wien Gaul, den avond vóór hy Marion verliet, in gezelschap was geweest. Op het oogonblik hoerscht te Liverpool groot gebrek aan water. Gedurende de laatste veertien dagen ver minderde de watervoorraad in de reservoirs te Rivington met 180,000,000 gallons, hetgeen anders in November en December nooit ge- bourt. Men schryft doze schaarsehte van water toe aan den buitengewoon drogen zomer en den byna even drogen nazomer, die er op volgde. De winter heeft reeds terdege zy'no intree gedaan. In Schotland, het noorden van Engeland on Ierland hebben reeds zulke hevige sneeuwstormen gowoed, dat op velo plaatsen de snoeuwploegen aan hot werk moesten om de wegen vry to maken. Eene monsterachtige misdaad is te Chicago gepleegd. Een Duitscher van 40-jarigen loeftyd, August Hatzka, heeft daar 's nachts In een aanval van woede, of misschien van dronkenschap, zyn 11 jarig stiefkind zoo lang met een zoogenaamdon „ploertendooder" geslagen, tot het kind dood was. Do buren hoorden 's nachts wel gekerm, doch durfden niet tusschenbeide komou. Den volgenden dag ging liy de buren kalm vertellen dat de knaap plotseling, gestorven was. De politie werd gehaald en terwyl dezo den ongelukki ge!) knaap onderzocht, bleef het onmensch kalm zyne pyp rooken en gaf zich in arrest. Eene vreeselyke misdaad is te Ouey, een plaatsje in Yorkshire (Engeland) gepleegd. Een boschwachter William Tayler, legde, waarschynlyk in dronkenschap, zyn geladen geweer op zyne vrouw aan en gaf vuur zonder haar evenwel te treffen. De vrouw droog echter haar ziek kind op den arm en dit word door het schot gedood. Toen eonigo oogenblikken later de politie kwam om den moordenaar in hechtenis to neiuen, joeg deze den eersten den besten, die hem naderde, een kogel door het hoofd. Daarna werd hy door de anderen overweldigd en gevangengenomen. Eene verschrikkelijke ziekte heerscht in het krankzinnigengesticht te Pa lermo, waaraan reeds verscheidene slachtoffers bezweken. De geneeskundigen bestempelen dezo ziekte met den naam van kankerachtigen stomatito-ulcéro. Te Nimes heeft eene schoon- moeder, eene Russische, getracht haren schoon zoon, die gescheiden was van hare dochter, te vermoorden. Dinsdag-ochtend heeft men in een boschje in de Champs-Elysóes te Parys het lyk eener weduwe, Castille, dienstbode buiten betrekking, vinden liggen. Het gezicht en de handen waren door de ratten afgeknaagd en de kleederen waron, waarschynlyk door honden, geheel aan flarden gereten. Omtrent den grootenjuweelen- diefstal aan den Madeleine-Boulevard te Parijs, waarby voor 500,000 fr. aan kostbaarheden ontvreemd werd, la niet veel naders bekend. Alleen hoeft men den winkelier gevonden, dio aan do dieven reeds in de maand September de ladders en touwen verkocht, waarmede zij in het magazyn van den juwelier Lepée wisten binnen te dringen. De koopers waren twee heeren, die met een sterk Engelsch accent spraken. Een dienstmeisje komt in eene leesbibliotheek en zegt knorrig „Nu, ik hoop dat u my nü eens het goedo boek zult geven." Do boekverhuurder antwoordt„Welpoesje, ik geef je altijd hot goede boek," waarop het dienstmeisje herneemt: „Dat kan niet! want ik heb het alleen in de laatste week al drie maal moeten ruilen." BUITENLAND. Frankrijk. De heer Castillo, do Spaansc'no gezant, heeft gisteren zyr.e- geloofsbrieven aan pre sident Carnot overhandigd en daarby ver klaard dat do koningin-regentes de beste wenschen koestert voor den bloei van Frank ryk en voor de bevordering der vriendschap- polyke verhouding tusschen beide landen. President Carnot botuigdo zyn dankenzeide: „Door het nauwer aanhalen der vriendschaps banden tusschon beide natiën zult gy een werk verrichten dat hoogelyk zal worden gewaardeerd en waarby gy zeker kunt zyn van do medewerking van my en mijne regeering." Frankryk heeft de Alcatras-eilanden, op de westkust van Afrika, in bezit genomen. Zy zyn onbewoond, maar men vindt er guano-lagen. De commissie van enquête lieeft onder de vele papieren, welke zy ontvangt, oen on- geteekenden brief gevonden, waarin Jule» Grévy beschuldigd wordt van zyn recht van gratie misbruikt te hebben ton gunste van een bankier te Toulouse, die, veroordeeld tot gevangenzetting (voor den tyd van 14 dagen, naar men zegt) kwytschelding van straf heeft gekregen. In weerwil dat die brief ongoteekond is, heeft de commissie besloten hem te verzen den aan de voor dergelyko zaken aangewezene sub-commissie, ten einde een onderzoek in to stellen. De „Siècle" i3 begonnen met 500 fr. in te schrijven voor het standbeeld van den grooten Carnot. Do „Temps" is gevolgd met gelyke som. De groote Carnot, do grootvader van den president, overleed te Maagdenburg en werd daar ook begraven. Men is nu van plan zyn stoffelijk overschot naar Frankryk over te brengen. Van Sadi Carnot wordt verteld dat hyi hot Duitsch volkomen machtig is en dat ook zyn kinderen die taal goed spreken. Oarnota vader liet zyn kinderen allen een ambacht leeren; do nieuwe president leerdo schrijn werken, zyn broeder slotonmaken. De pry's van 10,000 fr. voor natuurwe tenschappen is door de Fransche Academie van Wetenschappen toegekend aan prof. Bal- biani, van het Collége de France, wegens zyne onderzoekingen betreffende do lagere diersoor ten en de embryologie. Volgens de „Moniteur" en andere bladen hoeft de hertog van Chartres zyne reis in Egypte afgebroken wegens do daar heerschen- de koortsen en houdt by zich thans in Italiö op. Uit Parys wordt bekend dat de minis ter van oorlog Ferren, gedurende zyn minis terschap de Fransche troepen op do oostelijke grenzen met 20,000 man versterkt hoeft. Wilson houdt op medewerker te zyn van de „Petite France" en van de andere bladenr welke hy oprichtte. Duitschland. De tegenwoordige toestand van Europa wordt te Berly'n wel ernstig geacht, maar niet onmid- dellyk oorlogsgevaarlyk. Ook wordt aldaar aan eone samenkomst van keizer Franz Joseph en den koning van Denemarken, welke oniangs- plaats had, eone bedarende uitwerking tce ge kend, omdat laatstgenoemde, als hot noodig mocht wezen, te St.-Petersburg als bemidde laar zou kunnen optreden. In den Beierschea Palts worden door de militaire overheid maatregelen voorboroid om de fortificatiën uit te breiden en te versterken aan de weatelyke grens, met name by de vesting Gernersheim. Men zegt dat prins Peter van Saksen Coburg Gotlia in het voorjaar zal verloofd worden met prinses Hélène van Orleans, tweede dochter van den graaf van Parye. De prinses Adelaide van Sleeswijk-Hol- stein is in een gosticht te Gratz. De prinses is de moeder van prinses Wilhelm van Prui9en. België. Een vermakelyke stryd is uitgebroken tus schen de Vlamingen en Walen naar aanleiding van oen onvoorzichtig woord van den Antwerp- schen afgevaardigde Coremans in de Kamer. De heer Coremans beweert dat het Vlaamscho deel de beste helft is dor Belgische bevolking, terwyl ook de Walen op die eer aanspraak maken. Hot regent nu protesten van Waalsche zyde en dat het daarin niet ontbreekt aan minder liefiyke verwyten behoeft geene ver melding. By het voortgezet debat over de levering van geschut verklaarde de heer Magis van Luik gisteren het niet eens te zijn niet den minister van oorlog; men schryve, volgens hem, de mededinging slechts uit voor datgene, wat Krupp niet levert, terwyl de heer De Borchgrave, van Brussel, voor de vorderingen van Luik was, zich beriep op de bekende leverantiön aan Servië, en do heer Houzeau van Bergen van dezelfde gedachte was als de minister, doch duidelyker verklaringen ver langde. De heeren Ancion en Cartuyvels, vertegen woordigers van twee Waalsche landbouwdis tricten, waren eveneens voor de vorderingen van Luik, doch verlangden meer of minder inachtneming der behoeften van den landbouw. De heer Desmet De Naeyer uit Gent was het eens met den minister en sprak van Cockerills ongelukkige postbooten. Do discussie ontaardde daarna in een debat over vryhandel en in- en uitvoerrecht. Heden zal men misschien nog ni6t tot een einde komen. Grx*oot-Britfi.imIë. Dezer dagen overleed in Brltsch-Indlë do laatste afstammeling van het vorstelyk Huis van Oude. Hy was in 1856 door de Engel- schen onttroond. Sedert had hy een ruim jaar geld en een zeer beperkt gebied; over de ongeveer 7000 personen, die men hem als onderdanen gelaten had, voerde hy de meest despotische heerschappy. Hy bleef een gewel digen Brittenhaat koesteren en vermeed zooveel rnogelyk alle aanraking niet Engelschen. De wonderen van zyn prachtig paleis en park waren voor geone Engelscho oogen te zien. Onder anderen had hy daar eene groote menigte dieren bijeengebracht; op een eilandjo waren

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2