N°. Zaterdag; 1.0 December. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 December. Feuilleton, HUNNE ZORG, t k I s_. O i DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 9 maanden1.10. Franco per postm 1.40. Afzonderlijke Nommer»..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand November zün binnen deze ge- eente geboren 129 kinderen, als: 78 zoons in 51 dochters, waaronder is begrepen één tweelinggeboorte; overleden 73 personen (van wie 6 elders woonachtig), als: 9 mannen, 17 vrouwen, 30 zoons en 17 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 27 paren. Bg de te Amsterdam gehouden aanbe steding door het departement van koloniën, was o. a. het minst ingeschreven voor de levering van 80 st. ongebl. poetslappenkatoen door de „Leidscbe Katoenmaatschappij", alhier, voor f 198.40; voor 600 meter wit kardoes saai door de firma P. Clos Leembruggen, alhier, voor f 381, en voor vlaggendoek door de hoeren Van Hartrop Zn., mede te Leiden, voor f 627.50. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk heden- (Vrijdag) avond om 10.15 bezorgd zijn. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 4 November, wordt 10 dezer alhier verwacht. Voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude is bedankt door ds. J. Krull te Edens en Spannum. In het nieuwe kiesdistrict Haarlemmer meer hebben verschillende samenkomsten van liberale kiezers plaats gehad. Het werd niet noodig gooordeold tot verandering of ontbin ding der bestaande kiesvereenigingen over te gaan, maar besloten alles op den ouden voet te laten: ééne centrale vereeniging met af- deelingen in iedere gemeente. Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer, bij de verkiezing voor de nieuwe Kamer de can- didaat der liberalen zijn. Daar prof. A. G. Van Hamel verhinderd is den 15den Dec. a. s. als feestredenaar in den Stadsschouwburg te Amsterdam op te treden bij de viering van het derde eeuw feest van Vondels geboortedag, heeft prof. Ten Brink, van Leiden, deze taak bereidwillig op zich genomen. De opvoering van den „Jozef in Dothan" belooft good te zullen slagen; de repetities doen dit verwachten. Do muziek, door den heer Averkamp voor de reien gecomponeerd, heeft op alle medewerkenden een zeer gunsti- gen indruk gemaakt. Eene nieuwe compositie v3n den he rr Sam. De Lange, de ouverture „Lucifer", zal op dien avond door de Orkestvereeniging ten gehoore worden gebracht. De voorstelling zal bijgewoond worden o. a. door den minister van binnenlandsche zaken, prof. Nic. Beets en prof. M. De Vries. (Ubl.) Men meldt aan het „D. v. N.": Het benoodigde subsidie tot instandhouding der Duitsche opera te Rotterdam is nog by lange na niet volteekend. De uitersto termijn is 15 dezer. Is het bedrag er niet dan treedt de heer Bollé als directeur af en zullen er andere maatregelen genomen worden om, in verband met het. plan-Visser, oeno Vereeniging „Hoog- duitsche Opera" op te richten, bestaande uit donateurs en donatrices. De dag, bepaald voor de Inzending der antwoorden op de in 1886 door de „Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst" uit geschreven prijsvragen, is verstreken. Ingekomen zijn op do eerste„Eene protes- tantsche kerk", één antwoordop de tweede „Binnenbetimmering voor eene bibliotheek", vier antwoorden; op de derde: „Eenlantaarn paal", zes antwoorden. Naar het „Rott. Nbl." verneemt, wordt door den heer Carel Bouman, te Dordrecht, eene opera gecomponeerd op Hollandschen tekst, van den heer M. Van Zanten. Gistermiddag is te Utrecht den heer R. Hol, by gelegenheid van zyn 25 jarig feest als muziek directeur, op plechtige wyze door kunstbroeders een geschenk aangeboden. Het bestaat uit twee beelden, voorstellende Apollo en Ariadne. De aanbieding geschiedde by monde van den heer Veerman. Aan dit ge schenk paarde zich nog een tweede, van ver eerders en kunstliefhebbers, bestaande in eene prachtuitgave van Bach's compositiën. Een en ander geschiedde onder veel biyken van deelneming. Door den inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, scbout-by-nacht J. D. Sachse, is pensioen aangevraagd tegen 1 Januari 1888. Ongetwijfeld zal algemeen met groote belangstelling worden vernomen, dat de toe stand van den commissaris des Konings in Utrecht, mr. E. H. 's Jacob, voortdurend in beterschap toeneemt, zoodat alle hoop bestaat, dat hy in het laatste dezer maand te Utrecht zal kunnen terugkeeren. UtrDbl.) Naar wy thans met zekerheid vernemeD, zal als Britsch gezant by hot Nederlandsche hof optreden sir Horaco Rumbold, than3 te Athene. HD.) Dr. G. F. Westerman, een der oprichters van „Artis" te Amsterdam en nog steeds directeur van die schoone instelling, ontving gisteren, op zyn tachtigsten verjaardag, buiten gewoon vele blyken van hoegschatting en vriendschap. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Dec. van Marseille; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, is 8 Dec. te Marseille aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, referendaris by het kabi net des Konings. Gemengd Nieuws. De opbrengst van het personen vervoer der Noord-Zuld-Hollandsche Stoom- tramweg-Maatschappy (Haarlem Leiden) be droeg in de maand Nov. 11. fi974.56, het goederenvervoer f 473.38'/, en aan diversen f 620.92, zynde over het totaal f 7.22 per dag- kilometor, tegen f 6.37 in November 1886. Te K a t w y k a an Z e e i s g i s t e r e n de laatste schuit van de haringvisschery aan gekomen, nl. K. W. 64 „De Gebroeders", schipper Jacob Plug, met 190 kantjes en 22,000 losse haring. Een afzichtelyk tooneel viel heden in do straten der residentie te aan schouwen. Twee krullenjongens, ventjes van 12 en 14 jaar, werden smoordronken door de politie op enp wagen naar het bureel aan de Groen markt vervoerd, alwaar geen woord uit hen te krijgen was. Zy waren volkomen bewuste loos. In hun bezit werd eene drankllesch ge vonden, welke in beslag genomen is. Sedert drie dagen wordt te 's-Hage in het Pinksterbloemlaantje eene jonge vrouw vermist. Zy heeft haar kindje van 15 maanden medegenomen. Het openbaar ministerie by de rechtbank te 's-Hage vorderdo gisteren twee maanden gevangenisstraf tegen een 18-jarigen sjouwer, die in de duinen onder Loosduinen een brigadier-jachtopziener, die eene door be klaagde gezette jachtklem in beslag wilde nemen, bedreigde met een tegen lfet leven gericht misdryf. Uitspraak over acht dagen. Eene dienstbode wilde dezer dagen haren vryer, die uitstedig is, eens ver rassen door hem eene parapluis cadeau te geven, doch werd op een postpakkettenkantoor door een beambte, wiens lengte in 't oogloo- pend diens dikte overtrof, er attent op gemaakt dat de verpakking de toegestane afmeting overschreed. „Het spyt me," zeide de meid; „ik had haar zoo graag aan myn Kloris willen sturen „Kan je haar niet in drieën vouwen?" vroeg de man gekscherend. „Van de paraplu zou het jammer zyn," was het bitse antwoord, „maar als jy myn vryer was, dan zou ik het jou wel willen lappen!" Haagsche Cri.) Het plan om te Scheveningen een groot hotel te bouwen op het voormalige Seinpostduin is, ten gevolge van verschillende omstandigheden, in duigen gevallen. Door de politie te Delft is giste- ren aangehouden zekere J. C. S., oud 34 jaar, keukenknecht, op den 6den December 11. uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen. Hij werd thans gevat wegens diefstal, ten nadeele van eene slaapsteehoudster, by wie hy ver- blyf hield. De aangehoudene is ter beschik king van de justitie naar Den Haag opgezonden. Terwijl gistermiddag iemand te Haarlem een doosje, geheel gevuld met Zweedsche lucifers, wilde openen, ontbrandden deze plotseling, ten gevolge waarvan bedoelde persoon vry hevige brandwonden aan alle vingers der rechterhand bekwam. De arr.-recht bank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak der kermis reizigers Clarenberg, Adrian, Zernitz en Cohen, waarvan wy verleden week melding maak ten. De laatstgenoemde werd vrygesproken, Zernitz tot eene maand en de twee eerstge- noemden ieder tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. De brandweer bluschte heden- nacht een hevigen uitslaanden brand in ee.i koestal aan de Buiksloterham. De aan de overzyde stationneerende spuiten trachtten het eerst den brand te blusschen, doch moesten daarin worden bijgestaan door eene Amster- damsche stoomspuit. Het belendende woon huis bleef gespaard, doch 5 koeien kwamen in de vlammen om. Tor terechtzitting van gisteren verklaarde de rechtbank te Amsterdam Jacobus Gerardus Cys en Wilhelm Elie Mann schuldig aan diefstal van zink, met voorafgaande braak en Joseph Thomas aan medeplichtigheid daar aan. De eerste werd veroordeeld tot twee jaren celstraf, de laatste twee tot achttien maanden. Te Gemert is een jongen, die op de stoomtram wilde springen terwyl deze in beweging was, daaronder gevallenzyne beido beenen werden afgereden. 1) VAN EMIL, PESCIIKAC. Vier en negentig pond! Men kan zich de ontsteltenis van den heer Mettig voorstellen, toen hy tot deze treurige ontdekking kwam. Zelfs geen onsje meer, en hoe hy de weegschaal ook aan alle kanten onderzocht alles was in orde, hy woog slechts 94 pond. De dokter had dus gelyk. „Het normaal gewicht van een man," had hy gezegd, is 130 tot 160 pond. Gy weegt nog geen honderd pond, en dus is het hoog tyd dat gy van leefwyzo verandert. Ook voor uwe vrouw is dit noodig, al is het met haar ook nog niet zoo erg gesteld als met u." Dat de weegschaal in dezen met eene rechter- lyke onpartydigheid uitspraak had gedaan, bleek reeds by een eersten oogopslag. De heer Mettig had eene meer dan middelmatige lengte en was daarbij zóó mager, dat men eerst by nadere beschouwing ontdekte, dat hy ook schouders had. Het had den schyn alsof zyn hals, met eene geringe uitzetting naar beide zijden, tot aan den onderrand van zyn over jas zyn geliefkoosd kleedingstuk, dat hy ook bij het heetste zomerweder droeg doorliep en hier op twee stelten rustte, die in zyne steeds heen cn weer slingerende broekspypen verborgen waren en het ver moeden deden ryzen dat de heer Mettig inderdaad een paar echte, vleeschelyke beenen had. Het hoofd, dat op dezen hals zat, paste voortreffelyk by het geheel. Elk deel was op zich zelf langhet hooge, doch zeer smalle voorhoofd, waarover het dunne, donkere haar zorgvuldig gescheiden lag; de neus, die zóó wit en doorschynend was, dat men hem voor een wassen neus had kunnen houden, en eindelyk de spitse kin, die ovenals de wangen dun bezaaid was met bruine haren, die de eigenaar zyn baard noemde. De dunne lippen verhoogden de strenge uitdrukking van dit gelaat, terwyl uit de groote, blauwgrijze oogen een zekere weemoed sprak. Ondanks zyn buitengewoon slanken lichaamsbouw was de heer Mettig altyd gezond geweest en zou mettertyd wellicht een welgesteld uiterlyk hebben gekregen, indien hy eene flinke vrouw had getrouwd, die niet zooals zyne Johanna hem sterkte in zyne raeeningen. Niet dat haar sieriyk slanke figuur hem aanspoorde door overdreven matigheid te trachten haar in slankheid te evenaren, doch haar karakter kwam zóó geheel met het zyne overeen, dat zy hem voortdurend styfde in zyne begrippen van vlyt en spaarzaamheid in de plaats van hem langzamerhand aan eene ruimere leef- wyze te gewennen. Het echtpaar was echter niet gierig en de reden van hunne spaar zaamheid was van teederen aardzy zorgden voor hunne kinderen. Dat dezen er nog niet waren, speet hen genoeg. Als men getrouwd is, komen er mettertijd gewoonlyk kinderen, en dat de heer en mevrouw Mettig thans reeds voor hunne mogelyke nakomelingen zorgden, was zeer pryzenswaardig. De heer Mettig was eerste klerk op een groot handelskantoor, en het vry aanzienlyk inkomen, dat hy genoot, stelde hem in staat maandelyks iets voor zyne kinderen op zy te leggen. Hoe gelukzalig waren voor hem en zyne Johanna de namiddaguren van den laatsten der maand! Zy zaten dan naast elkander op de sofa, die juist plaats had voor twee tusschen een paar, zóó smal als de heer en mevrouw Mettig, was echter nog wel ruimte voor een of twee kleintjes geweest— en gebruikten een kopje slappe thee en eene boterham. Vóór hen op de tafel lagen de blinkende geldstukken, die van het heden ontvangen salaris voor de kinderen op zyde werden gelegd. Na ze eenigen tyd met van geluk stralende oogen beschouwd te hebben, sloeg mevrouw Mettig gewoonlyk den arm om haren man en vroeg op teederen toon „Hoeveel hebben wy thans in de spaarbank, Karet?" waarop deze, zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken, antwoordde „Met dit gold er by 4711 gulden en 20 cent." Om echter zeker van zyne zaak te zyn, sprong de heer Mettig op en haalde zyn spaarbank boekje. Hy had zich niet vergist: het go- zamenlyk bedrag was 4711 gulden en 20 cent. En dan dronken zy nog een kopje thee en aten er soms ook nog wel eene tweede boterham by. Deze buitensporigheid had plaats wanneer de heer Mettig de natuur had hem niet alleen met een voor zyn vak toereikend ver stand, maar ook nog met een beetje fantasie bedeeld een rooskleurig beeld van de toe komst ophing. Als hy 45 jaar oud was, zouden zy juist zooveel vermogen bezitten om met drie kinderen van de rente goed te kunnen leven. „Drie kinderen mag ik toch wel aannemen?" zeide hy op bedachtzamen, ernstigen toon en dan antwoordde zyne vrouw op gelyke wyze: „My dunkt, twee is wel genoeg. Een jongen en een meisje; dat zou zoo het mooiste zyn." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1